جراحی انحراف بینی

ترمیم و درمان شکستگی بینی

شکستگی بینی یکی از شایع‌ترین شکستگی‌های استخوان صورت می‌باشد، در بیشتر موارد این شکستگی سبب آسیب روی پوست بینی می‌شود و علاوه برآن به استخوان بینی نیز ضربه وارد می شود. معمولا شکستگی بینی در اثر ضربه ایجاد می‌شود و استخوان و پوست بینی را تحت شعاع قرار می‌دهد که باید در این مواقع برای ترمیم شکستگی بینی هرچه سریع تر اقدام شود.
شکستگی بینی نه تنها در ظاهر بینی تاثیر گذار است بلکه تنفس را نیز با مشکل روبرو می کند و کارکرد تنفسی را تحت شعاع قرار می دهد، در کودکان به شکل ترکه ای شکستگی بینی رخ می دهد، بنابراین در صورتی که مرکز بینی دچار شکستگی شود باید حتما درمان انجام شود و توجه ویژه ای به این امر شود.

بینی به دلیل آن که عضو برجسته صورت محسوب می‌شود، احتمال شکستگی بینی بر اثر ضربات بسیار زیاد است. بعد از استخوان ترقوه دومین استخوانی که در بدن دچار شکستگی می‌شود، بینی است. شکستگی بینی ممکن است عوارض بسیار کمی داشته باشد، که فقط شامل یک شکستگی و یا ترک جزئی باشد و هیچ مشکل دیگری ایجاد نکرده باشد.

یا این که شکستگی بینی هم در ظاهر بینی تاثیر گذاشته و باعث بد شکلی و بد فرمی شده و در هم در داخل بینی ، تیغه بینی دچار شکستگی شده و هماتوم جمع شدن خون در داخل بینی وجود داشته باشد و عوارض دیگر نیز ممکن است رخ دهد.

دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی در خصوص جراحی بینی شکسته و درمان شکستگی بینی در ادامه بیشتر توضیح خواهند داد.

گیف جراحی بینی

همچنین ممکن است این شکستگی در زمان های دیگری اتفاق بیوفتد. یعنی مدت زمانی از این واقعه گذشته باشد که جراح بینی خوب در تهران آن را با عنوان شکستگی بینی کنه یاد می کند.

زمانی که بینی فردی به تازگی دچار شکستگی شده باشد، باید در اسرع وقت به جراح بینی مراجعه نماید. زیرا درمان در این مدت با معاینه داخل بینی پزشک متوجه میزان عواقب و عوارض داخل بینی می شود و سپس درمان را شروع می نماید.اما در افرادی که دارای شکستگی بینی قدیمی و کهنه هستند، برای درمان شکستگی بینی باید جراحی رینوپلاستی و یا جراحی زیبایی بینی انجام شود.

جراحی شکستگی بینی

در جراحی شکستگی بینی، انحراف و شکستگی های داخل بینی را برطرف می کنند. همچنین ظاهر بینی که شامل فرورفتگی، شکستگی و انحراف بینی نیز در این جراحی اصلاح می شود.

روش های متعددی برای این نوع از جراحی وجود دارد ولی اصولا، بینی های کج درمان پیچیده تری دارد. در این افراد روش های جراحی پیچیده تر می باشد و جراح بینی که می خواهد عمل بینی کج را انجام دهد، باید تجربه کافی در این خصوص داشته باشد تا علاوه بر این که مشکلات ظاهری بینی را برطرف می کند،بتواند مشکلات تنفسی و سایر مشکلات داخل بینی را نیز درمان نماید.

نکته بسیار مهم این است که هر چه از زمان شکستگی بینی گذشته باشد به طور مثال شکستگی بینی در کودکی اتفاق افتاده باشد، ممکن است جراح بینی نتواند تمام مشکلات بینی را به طور کامل اصلاح کند.

افرادی که در کودکی دچار شکستگی بینی می شوند، ممکن است که عدم تقارنی در قسمت های دیگر صورت نیز داشته باشد که جراح بینی قبل از جراحی بینی و در زمان معاینه این موارد را مطرح خواهد کرد و مواردی را که قابل برطرف شدن است را با بیمار مطرح خواهد کرد.

علائم شکستگی بینی

دکتر شیرازی جراح بینی بیان می کنند که بسته به ضدت ضربه علائم شکستگی بینی متفاوت است ، در ذیل برخی از علائم شکستگی بینی را بیان می کنیم :

 • کبودی پوست اطراف بینی
 • خونریزی از بینی
 • کبودی زیرچشم
 • کج شدن بینی
 • پهن شدن ریشه بینی
 • اختلال در تنفس
 • با انجام عکس رادیولوژی می توان شکستگی بینی را تشخیص داد .
اینستاگرام دکتر شیرازی

 برای درمان شکستگی بینی باید چیکار کرد؟

برای درمان شکستگی بینی حتما باید تورم بینی کاهش یابد، در بزرگسالان معمولا نیاز به 7 روز می باشد، اما در اطفال می توان زودتر این کار را انجام داد زیرا استخوان بینی در کودکان سریع تر جوش می یابد.

در صورتی که شکستگی بینی در بزرگسالان با انحراف بینی همراه باشد نیاز است که جراحی بینی انجام شود. شکستگی بینی یکی از موارد مهمی است که اشخاص باید حتما برای درمان آن اقدام نمایند، در صورتی که شکستگی بینی با اختلال تنفسی همراه باشد سریع تر باید درمان انجام شود.

دکتر علی اصغر شیرازی از پزشکانی است که در زمینه ترمیم و جراحی شکستگی بینی سرآمد دیگران بود و تجربه بسیار بالایی در این زمینه دارد.

انواع شکستگی بینی

شکستگی های بینی به 2 دسته تقسیم می شوند :
1) انواع کناری ؛ که در اثر نیروی وارد به کنار بینی ، باعث فرورفتگی یک سمت و برآمدگی سمت دیگر بینی می شود . این نوع شکستگی شایع تر است .
2) انواع قدامی یا روبرو ؛ در این حالت آسیب از بالا به صورت و بینی وارد می آید . این نوع شکستگی ناشایع تر است و معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . در این حالت پُل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .
تشخیص شکستگی بینی بدلیل آنکه پس از آسیب، تورم ایجاد می شود و تغییر شکل های جزئی را می پوشاند، پس از کاهش تورم ، 2 ـ 4 روز پس از آسیب انجام می گیرد.

جا انداختن بینی شکسته

تورم قابل ملاحظه بافت های نرم بینی و اطراف آن می تواند درمان مؤثر اولیه را محدود کند. بین 5 تا 10 روز پس از آسیب استخوان های بینی تا حدی جوش خورده و حرکت دادن آن‌ها مشکل می شود. تثبیت استخوان معمولاً در عرض 2 تا 3 هفته در بیماران جوان و سالم ایجاد می شود.
در کودکان، تثبیت شکستگی بینی به زمان حدود 4/1 تا 2/1 بالغین نیاز دارد. جراح گوش حلق و بینی باید زمانی را برای جا انداختن انتخاب کند که ارزیابی درستی قابل انجام است و استخوان ها هنوز متحرکند.

جا انداختن بینی باید بین روزهای 3 تا 7 در کودکان و 5 تا 10 روز در بالغین انجام شود. در بیمارانی که مقدار تورم خیلی کم است، جا انداختن زودتر نیز انجام می شود. هنگامیکه آسیب های قابل توجه دیگری وجود دارد، جا انداختن شکستگی بینی اولویّت ندارد و می توان آن را به تأخیر انداخت.

مشاوره درمان و ترمیم شکستگی بینی

اگر بینی شما دچار شکستگی شده است و نمی دانید که انجام جراحی بینی برایتان ضروری است یا خیر، در فرم زیر شماره موبایل خود را وارد کنید تا در کمتر از 6 ساعت با شما تماس بگیریم و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شماره موبایل شما
شماره موبایل شما ارسال شد. منتظر تماس ما باشید.
دوباره امتحان کنید

چرا بینی می شکند ؟

مهم ترین دلایل برای شکسته شدن بینی شامل چه مواردی می شود؟ آیا بعد از شکستن بینی باید جراحی زیبایی انجام داد؟ شکستگی بینی باعث انحراف بینی می شود؟

شایع ترین علل شکستگی در بینی چه مواردی را شامل می شود :

 • وارد شدن صدمه به بینی در برخی از بازی های خطرناک مانند فوتبال
 • ببرخورد توپ بسکتبال و راگبی به بینی
 • همچنین تصادف با وسایل نقلیه موتوری
 • سقوط از بلندی
 • زمین خوردن
 • برخورد شدید با شی ثابت مانند در و دیوار
 • راه رفتن و برخورد با افراد
 • سایر موارد ….

درمان خانگی شکستگی بینی

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید شکستگی بینی را در خانه درمان کنید و رعایت نکات زیر تنها باعث کاهش علائم و درد می شود.

 • مقداری یخ را که در پارچه‌ و یا حوله ای بپیچید و حدود ۱۵ دقیقه روی بینی قرار دهید و سپس یخ را بردارید. این روش را می‌توانید چندین بار در طول روز تکرار کرد.
 • برای کاهش درد می توانید استامینوفن 500 را هر شش ساعت مصرف کنید.
 • برای کمک به تنفس از طریق سوراخ‌های بینی، یک ضد احتقان بینی مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از افزایش تورم بینی، سرتان در هنگام خواب بالاتر از بدن نگه دارید.
 • فعالیت‌های روزمره خود را محدود کنید و از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید.

نکته ! افراد تا مدتی پس از جراحی شکستگی یا جا انداختن بینی، نمی توانند استحمام کنند. پس از جراحی بینی شکسته به مدت 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. در دوران نقاهت آن، به طور طاق باز خوابیده و از خوابیدن بر روی پهلو و صورت اجتناب نمایید.

کلام آخر

چیزی که پیش از ترمیم شکستگی بینی باید مورد توجه قرار گیرد مهارت و تخصص جراحی است که درمان را به عهده می گیرد. درمان بینی شکسته باید به صورت اصولی و با احتیاط کامل انجام شود تا بیمار نیازی به جراحی ترمیم بینی نداشته باشد. دکتر علی اصغر شیرازی از بهترین جراحان گوش، حلق و بینی در تهران هستند که سال ها در زمینه عمل بینی تخصص دارند.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

52 پاسخ

 1. با تشکر من بینی ام رو با بی حسی جا انداختم فقط الان با وجود این که ده روز گذشته احساس سنگینی روی پلکهام دارم میتون بعلت تزریق امپول بی حسی باشه؟

 2. سلام دکترمن ۱۵ سالمه بینی من چند وقت پیش ضربه خورد وتا یک هفته به سختی نفس میکشیدم به متخصص هم مراجعه کردم گفت مشکلی نیست ولی قسمت پل بینیم فرو رفتگی پیدا کرده به نظرتون مشکل چیه آیا درست میشه یا به عمل نیاز داره؟

 3. سلام وقت بخیر من بینیم شکست وبا بهوشی کامل جاش انداختم الان پانسمان داخل بینیم خیای عذاب اوره برام میتونم بعد از ۳۰تا ۴۰ ساعت بعد از عملم برشون دارم؟

 4. سلام بچه من یک سال و نیم سن داده دماغش شکسته الان یک هفته اس میترسم جا بندازن اذیت بشه دکتر میگه باید بیهوشش کنیم موندمم سر دو راهی از دردش بعدعمل نگرانم

  1. سلام دوست عزیز
   سن کودک شما کم است بهتر است حتما با پزشک در این باره صحبت کنید تا در صورت لزوم این کار را انجام دهید. بهتر است زمان جراحی پس از اتمام رشد اسکلت صورت انجام شود. اما با این وجود بایستی تحت بررسی قرار بگیرید تا روش دقیق درمان به شما گفته شود.

 5. سلام اقای دکتر پسر 9 ساله من 6 ماه پیش ضربه شدیدی به بینیش وارد شد متاسفانه سهل انگاری شد و به دکتر مراجعه نکردیم بعد از 6 ماه بینی به طرز وحشتناکی کج شده ایا امکان جا انداختن هست یا باید تا 18 سالگی صبر کند و بعد جراحی شود با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه دیر شده است و در صورت آنکه در دو هفته ابتدای مراجعه می کردید می توانستیم بینی را جا انداخت ولی اگر مشکل تنفسی دارید می توانید تحت جراحی قرار بگیرید ولی در صورتی که مشکل تنفسی ندارند بهتر است تا سن 15 یا 16 سالگی صبر نمود.

  2. سلام آقای دکتر بینی من بعد از ضربه باعث دو شکستگی شده ولی اولین شکستگی را عمل کردم.الان بیشتر از هشت ماهه بخاطرش اذیت میشم و خیلی درد دارم.
   میخواستم بدونم این درد طبیعیه یا نه.
   باتشکر…

  3. سلام تا اندازه ای ممکن است درد مختصری داشته باشه اما اگر درد زیاد باشد باید مراجعه کنید شاید نیاز باشه لبه های شکستگی اگر لبه های تیزی وجود داره اصلاح بشه

 6. سلام دکتر من بینی حدود ۳ سال پیش ضربه شدید

  بهش وارد شد و حتمن شکست. ولی متاسفانه

  همون موقع جا نه انداختم . الان هم خیلی درد داره

  و بعضی روزا از دماغم خون میاد و به سختی نفس

  میکشم و سرم هم خیلی درد میگیره . الان راه چاره

  بنظر شما چیست چیکار باید بکنم کدام نوع عمل را

  انجام بدم . که خوب شوم ؟

  1. سلام
   راهکار درمان بینی شما جراحی انحراف بینی به همراه ظاهر بینی است یعنی سپتو راینوپلاستی

 7. سلام وقت بخیر
  من تو سن 10 سالگی توی یه حادثه بینی ام قوز برداشت و از روی ترس به پزشک مراجعه نکردم.
  میخواستم بدونم الان که 20 سالم هست برای رفع قوز امکان جا انداختن بدون بی هوشی هست یا حتما باید عمل کنم؟؟
  ممنون بابت پاسخگویی..

  1. سلام وقت بخیر
   من تو سن ۸.۹ سالگی ۲ بار بینیم متاسفانه شکست و ۲ تا پلیپ داشت که یکیش رو عمل کردم همون موقع میخواستم ببینم الان که سنم به ۱۶ رسیده میتونم پلیپ دوم رو عمل کنم

 8. سلام من یک بسر هستم و از سمت چپ صورت به بینی صربه وارد شده و تا 12 ساعت علامت خاصی نداشت بعد 12 ساعت از بینی تا انتهای چشم دچار ورم شد و کاسه چشم کبود شد و به یرعد در عرص دو روز این ورم رفت و من الان دست به بینیم میزنم درد کمی دا م و صدای استخون هاش میاد و ورم کمی داره به نظر شما به دکتر مراجعهنم انحراف هم نداره و اینکه در تنفسم هم تاثیر نگذاشته الان نزدیک یک هفتس گذشته چه کنم فقط دست به دماغم بزنم که اون صدای در بیاد یا نه دست نزنم

  1. بهتر است برای بررسی دقیق و مطمئن شدن به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 9. سلام من بینیم بچه بودم شکسته الان همیشه ورم دارم تیغش از وسط نصف شده فرق ترمیم با عمل چیه امکانش هست بدون عمل درسته بشه یا نه؟

 10. سلام ببینی پسر من ۱ سال پیش شکسته که اون موقع دکتر متوجه نشد الان پسرم با مشکل تنفسی مواجه هست چکار بکنم یکی از دکترهایی قم میگن باید عمل بشود پسرم الان ۴ سالش است برای بد نیست؟

  1. اگر مشکل تنفسی زیاد باشه باید جراحی کنید ولی اگر مشکل کمه ایراد زیادی نداره یا علت این مشکلات تنفسی لوزه یا لوزه سوم نباشه باید عمل جراحی بشه

 11. سلام من تو سن ۸سالگی بینیم شکست اما به دلیل ترس از عمل به پزشک مراجعه نکردم و متاسفانه بینیم قوز زیادی برداشت.الان ۲۱سالمه می خواستم ببینم باید عمل کنم و با عمل قوز بینیم از بین میره؟

  1. سلام دوست عزیز بله چراکه نه البته باید اول معاینه بشید تا شرایتون کاملا بررسی بشه

 12. سلام دختر 12 ساله ی من در مدرسه بینی اش شکست به دکتر متخصص بینی مراجعه کردیم وبعداز گذشت4 روز که ورمش خوابید دکتر جا انداخت و گچ کرد بعد گذشت یک هفته به دکتر مراجعه کردیم ودکتر ضمن باز کردن گچ گفت هفته ی بعد سمت قسمتی که شکسته است را کمی فشار دهید حدود 50 ثانیه . سوال :آیا بینی دختر من درست جا افتاده است ؟آیا نیاز به عمل جراحی دارد ؟آیا در بزرگسالی به عمل نیاز دارد ؟

  1. سلام دوست عزیز ایینکه درست جا افتاده است یا خیر رو که باید معاینه بشید توسط پزشک تا بتونن تشخیص بدن

 13. سلام خسته نباشید
  من ۸ سالم که بود توی ورزش های رزمی بینیم شکست ولی اونموقع عمل نکردم ولی الان قوز پیدا کرده میخواستم ببینم الان که ۱۵.۵ ساله هستم میشه عمل انجام داد؟

  1. سلام دوست عزیز حداقل سن برای آقایان 16 تا 17 سال است بهتره که تا 18 سالگی صبر کنید

 14. سلام اقای دکتر
  بنده حدود۱۰سالگی بینیم شکست الان ۳۶سال سنم هست مشکل تنفسی دارم قبلا دکتررفتم نوشتن که نیازمند عمل سپتو پلاستی هست و دکترفرمودن که انجام عمل بنده پنجاه پنجاه هست یعنی احتمالا سوراخ شدن غضرف و ایجاد انحراف بیشتر بعد عمل هست وگفتن که تصمیم باخودتون ایا برم عمل یاکه نه اگه عمل هم نرم مشکل تنفسی شدید دارم

  1. سلام با توجه به مشکل تنفسی که دارین بهتره که حتما عمل بشین اگر درست و ماهرانه عمل بشه احتمال بروز مشکلاتی مثل سوراخ شدن تیغه بینی بسیار کم هست.

 15. سلام وقتعالی بخیر
  میخواستم ببینم بعد ازترمیم شکستگی شخص کی میتونه به فعالیتهای ورزشی برگرده یا به عبارتی کی استخوان محکمتر میشه

  1. سلام بعد از ترمیم شکستگی بینی معمولا 2 ماه طول میکشه تا استخوام محکم بشه و فعالیتهای معمول ورزشی رو شروع کنید اما برای ضربه مستقیم به بینی تا 6تا 8 ماه باید جلوگیری بشه. اگر ضربه شدید باشه ممکنه دوباره شکستگی ایجاد بشه

 16. سلام وقت بخیر آقای دکتر
  از کنار بینی ام ضربه خوردم به متخصص مراجعه کردم گفتن که غضروف بینی شکسته و باید عمل بشی و گفتن بعد از عمل کنار بینی فرو رفته و گود میشه،دلیل گودی کنار بینی چی هست؟

  1. سلام هیچ دلیلی بر فرورفتگی بینی بعد از عمل وجود نداره قاعدتا نباید به وجود بیاد

 17. سلام،بینی من هین ورزش بارها شکسته الان هم کج شده هم قوز داره ایا وقتی که دوباره شکست می تونم به پزشک مراجعه کنم و بینیمو جابندازه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز شما باید جراحی زیبایی بینی انجام بدید دگ الان جا انداختن امکان پذیر نیست.

 18. سلام
  من وقتی ۱۴ ساله بودم در اثر ضربه‌ای بینیم کبود شد و یک طرف بینیم اومد بیرون ، اول فکر کردم ورمه بعد می‌خوابه، و جدی نگرفتم و به دکتر هم مراجعه نکردم.
  الان ۱۷ سالم هست ، بینیم قوز پیدا کرده و خیلی بزرگ و نسبت به صورتم پهن و گوشتی شده ، آیا به خاطر اون ضربه بوده؟ و میتونم در این سن عمل کنم؟ پسر هستم . ممنون

 19. سلام
  پسر من در سن ۳ سالگی ضربه بدی به بینیش وارد شده که متعصفانه ما نبردیم جاش بندازیم الان ۸ سالشه و تو این مدت چند تا دکتر متخصص بردم آخرین دکتری کا بردم گفت باید با مشکل تنفسی ش هر جور هست( خیلی وقت ها خوبه و شبا خوب می‌خوابه ولی دوباره یه مدت مشکلش حاد میشه همیشه باید از قطره بینی برای حساسیت هست استفاده کنه) کنار بیاییم تا ۱۸ سالگی و اصلا نباید عمل بشه حالا داره کم کم بینیش هم توی صورت کج میشه خواستم ببینم واقعا نمیشه کاری کرد پزشک آخری که بردم و با دوربین داخل بینی رو دید گفت که حتی من باید مراقب باشم تا ۱۸ سالگی ضربه دیگری نبینه چون اصلا نمیشه به بینیش دست زد وگر نه شکل صورت بهم میریزه
  یه سوال دیگا احتمال داره همون ۱۸ سالگی هم که بینیش باید عمل بشه مشکل داشته باشه چه از نظر ظاهری چه تنفس و اینکه این مشکل بینی میتونه تاثیری در رشد قدی ش تا ۱۸ سالگی داشته باشه

 20. سلام من استخوان بینی ام در تصادف شکست و ب ی سمت صورتم قوز پیدا کرد دوماه پیش عمل زیبایی کردم ولی هنوز اون استخوان قوز داره دکتر بهم گفت ک ورمش بخوابه راست میشه ولی استخوانه هنوز کجه بنظرتون باید چکار کنم ممنون

  1. سلام وضعیت بینی شما رو نمیدونم الان اما اگر کجی شدید باشه گاهی 100در 100 درست نمیشه، اما اگر کجی خیلی زیاده میتونید عمل بشید دوباره بعد از یکسال

 21. سلام من ۲۴ سالمه بینیم تو دعوا شکست رفتم دکتر گوش حلق بینی جا انداخت ولی من قبلا هم مشکلا تنفسی داشتم که الانم همون اندازه میتونم نفس بکشم ولی در کل بینیم مثل اول جا نیفتاده طرف راست بینیم نشصت کرده و دکتر هم گفت که دیگه مثل اول جانمیفته .میخاستم بدونم باید عمل کنم یا لازم نیست

 22. سلام اگر بچه۳ساله بینی اش ترک داشته باشه و جا انداخته باشن .در اینده بینی لش کج میشه ؟ یا به شکل سابقش میمونه به دلیل صفحات رشد میپرسم