چـه سـمـعـکـی بـخـریـم؟

هدف کلی ما از بهبود وضعیت شنوایی، ایجاد شرایط بهتر برای برقراری ارتباط با دیگران است.
سمعک باعث بهبود ارتباطات فرد با دیگران و محیط اجتماعی اطراف می شود. سمعک یا وسایل کمک شنیداری اغلب برای افرادی با کاهش شنوایی متوسط تا شدید به کار گرفته می شود در حالی که استفاده از روش کاشت حلزون در افرادی با کاهش شنوایی شدید و کری کامل استفاده می شود.
سمعک ها بر اساس خواص و شکل مدار الکترونیکی به کار گرفته شده به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:
۱) آنالوگ،
۲) قابل برنامه ریزی
۳) دیجیتال.
سمعک ها با توجه به سایز، جایگاه قرارگیری در گوش و میزان تقویت صدا به ۵ دسته کلی تقسیم می شوند:
سمعک پشت گوشی،
سمعک داخل گوشی،
سمعک جیبی،
سمعک عینکی
سمعک داخل مجرای گوش.

۱) سمعک آنالوگ:

این سمعک ها امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند و این سیگنال های الکتریکی به آمپلی فایر ارسال می شوند. این سمعک ها دارای تنظیم صدا و کنترل زیر و بم هستند و تنها امکان تنظیم یک برنامه در آنها وجود دارد.
۲) سمعک قابل برنامه ریزی: سمعک های آنالوگی هستند که به وسیله کامپیوتر تنظیم می شوند و امکان تنظیم بیش از یک برنامه در این گروه وجود دارد.
۳) سمعک های دیجیتال: این دسته از سمعک ها امواج صوتی دریافت شده را قبل از تقویت به کدهای عددی تبدیل می کنند. درست مانند یک رایانه به دلیل اینکه کدهای عددی اطلاعات زیر و بمی یا بلندی صدا را دربرمی گیرند بنابراین سمعک های دیجیتال در فرکانس های مختلف قابل تنظیم هستند.مدار های دیجیتال امکان تنظیم بیشتری را برای رادیولوژیست ها برحسب نیاز بیمار و شرایط محیطی مختلف فراهم می کند.
۴) سمعک پشت گوشی: این سمعک ها به دلیل سهولت در استفاده برای تمام رده های سنی مناسب هستند و کم شنوایی های ملایم تا عمیق را پوشش می دهند. البته بهترین سمعک برای کودکان و اطفال هستند. جدیدترین تحول در این سمعک ها سمعک های فتینگ باز هستند که دلیل آن کوچکی و سهولت در استفاده از آن است به خصوص در مواردی که شنوایی تا حدودی برقرار است منجر به بهبود شنوایی می شود.
۵) سمعک داخل کانال: قطعه های این سمعک کوچک ترند و در ابتدای کانال گوش قرار می گیرد. این سمعک برای کم شنوایی های ملایم و متوسط مناسب است.
۶) سمعک کاملا داخل کانال گوش: قطعات این سمعک به صورت یکپارچه بوده و کاملا در داخل مجرای گوش قرار می گیرد و به نام سمعک نامرئی معروف است. این سمعک ها برای افت شنوایی شدید و عمیق مناسب نبوده و برای این دسته افراد سمعک های تونیر لازم است.

بهت راست قبل از خرید با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *