نقش پوست در جراحی بینی

وظیفه مهم پوست پوشش و محافظت از اندام‌های داخل بدن انسان است و همچون دیگر نقاط، تمام بینی‌ بجز سوراخ‌های آن را میپوشاند. پوست بالای بینی‌ نازک و پوست پائین ضخیم تر و دارای غدد چربی‌ فراوان تریست. قطر پوست در افراد مختلف متفاوت است. بینی‌‌های با پوست ضخیم را اصطلاحا گوشتی می‌گوئیم. این پوستها معمولاً چربتر و دارای سوراخ‌های ریزی هستند. ضخامت پوست بر بافتهای زیرین نیز تاثیر گذر است، بنحویکه افراد با پوست ضخیم غضروفهای ضعیفتری داشته و چون نمیتوانند سنگینی‌ پوست را تحمل کنند دارای نوک افتاده ای‌ میشوند. بر عکس بینی‌‌های با پوست نازک معمولاً غضروف‌های قوی و مشخص تری دارند. در برخی‌ بیماری‌ها مثل رینوفیما پوست به شکل غیر طبیعی ضخیم شده و ظاهر زشتی به بینی‌ بخصوص نوک آن میدهد..
پس میبینیم که نوع پوست بر شکل آن تأثیرگذار است. همچنین روش جراحی در آنها متفاوت بوده و در نهایت نتیجه جراحی در آنها یکسان نیست، بطوریکه بینی‌‌های گوشتی را نمی‌توان خیلی‌ کوچک و فانتزی کرد، در حالیکه بینی‌ با پوست نازک قابلیت آنرا دارد..
در جراحی پوست خط قرمز است، جراح باید تمامی‌ تلاش خود را بکند تا کوچک‌ترین اسیبی به پوست نرسد. اگر چنانچه لازم شود برشی بر روی پوست داده شود باید در جائی‌ باشد که کمتر مشخص بوده و طوری ترمیم گردد که کمترین اثر را بگذرد. هر گونه نازک کردن، کشیدن زیاد، سوراخ یا پاره کردن پوست ممنوع است. می‌توان گفت که قادریم هر نوع بینی‌ را ترمیم کنیم مگر آن که پوست آنها به دلائل گوناگونی همچون ضربه، سوختگی و یا جراحی قبلی‌ آسیب جدی دیده باشد. ترمیم این نوع بینی‌‌ها بسیار مشکل و در بعضی‌ مورد غیر ممکن است.
روش‌هایی مانند لیزر، تراشیدن و یا درم ابریژن، پیلینگ و داروها میتوانند پوست بینی‌ را اصلاح و زیباتر کنند. البته این کار احتیاج به تجربه زیادی داشته و بهتر است توسط متخصصین حاذق پوست انجام شود.

اهمیت پوست در جراحی

شکل بینی از نظر اندازه و شکل اسکلت زیرین بینی تا حد زیادی مهم است. به عنوان یک نتیجه ، جراحی زیبایی بینی تا حد زیادی در اصلاح انحراف اسکلتی زیرین جهت دستیابی به ظاهری مطلوب انجام می شود. اما به دلیل اینکه چارچوب اسکلتی توسط پوست و بافتهای زیر پوستی مانند عضله و چربی پوشانده شده است، شکل اسکلت خام بینی شباهت بسیار کمی با ظاهر بینی خارجی دارد. از آنجا که پوست به منظور صاف کردن ، نرم کردن ، پنهان کردن و تغییر شکل چارچوب اسکلت عمل می کند و به دلیل اینکه بیشترین تاثیر را پوست بر روی صورت دارد و بینی دارد، در صورت نیاز به جراحی زیبایی بینی باید تاثیر پوست را در جراحیدر نظر گرفت. در حالی که خود پوست به ندرت در جراحی زیبایی بینی اصلاح می شود ، پس کنترل و نگه داری پوست در برخی از افراد بعد از جراحی زیاد مهم نیست.

شاید مهمترین ویژگی جراحی پوست بینی ، ضخامت کلی آن باشد. پوست بینی با ضخامت متوسط ​​با چهره ای صاف و سالم ، تقریباً مناسب ترین جراحی زیبایی بینی است ، در حالی که انواع دیگر پوست ها مانند ضخیم و چرب و یا خیلی نازک ممکن است تا حدودی در جراحی بینی و نتیجه ی آن تاثیر گذار است.  نوع پوست در زخم و خاصیت ارتجاعی ان تاثیر گذار است  ممکن است در دوره ی بهبود و نتیجه ی آن تغییراتی را ایجاد نماید.

پیامدهای پوست نازک در جراحی زیبایی بینی

برای بیماران با پوست بسیار نازک ، برش ها خیلی زود بهبود پیدا می کند و تورم جراحی معمولاً به سرعت برطرف می شود ، اما پوست فوق العاده نازک بسیار سخت است و باید در زمان جراحی نیز دقت شود. حتی نقص جزئی اسکلتی نیز در زمان ویزیت جراح بینی به طور کامل قابل مشاهده است زیرا پوست نازک است و فقط در حد پوشش بسیار کمی از خود نشان می دهد.

به همین دلیل بیشترین چالش جراح زیبایی بینی زمانی که در حال جراحی بر روی اسکلت بینی است، باید به گونه ای میزان ضخامت پوست را افزایش دهد تا بعد از جراحی نتیجه  مطلوب شود.

پوست ضخیم یک چالش مهم در جراحی زیبایی بینی

در مقابل بینی نازک پوست ، پوست بینی بسیار ضخیم ، همه عیوب اسکلت بینی زیرین را پنهان می کند. با این حال ، مزایای پوست فوق العاده ضخیم به همین جا ختم می شود. در حقیقت ، پوست بینی فوق العاده ضخیم ، غالباً به عنوان یکی از چالش برانگیزترین و موانع جراحی زیبایی بینی مطرح می شود.به این نوع از بینی ها، بینی گوشتی گفته می شود.  با این حال بهترین جراح بینی گوشتی می تواند به راحتی این جراحی را انجام دهد و فرد تا حدود زیادی تغییر نماید.

در جراحی بینی پوست نقش مهمی دارد و سبب می شود تا جراحی بینی به دسته های جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی گوشتی و جراحی قوز بینی و … تقسیم بندی می شود.

اهمیت ساختار غضروف در بیماران دارای پوست ضخیم بینی

پوست علاوه بر این که پوششی برای اسکلت بینی است، در افرادی که دارای پوست ضخیم بینی هستند با اضافه وزن ممکن است به دلیل ضعیف بودن غضروف ها افتادگی در بینی ایجاد نماید. به همین دلیل در افرادی که پوست ضخیم در بینی هستند به منظور تقویت این پوست ها از غضروف های پیوندی استفاده می شود.

davisrhinoplasty.com/importance-nasal-skin.html

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *