جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی صورت محسوب می‌شود که می‌تواند تاثیر زیادی در پایین آوردن سن افراد داشته باشد. از آن جایی که این جراحی هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد، علاوه بر جوانسازی صورت به کاهش پیری و تاری چشم نیز کمک می‌کند.

معمولا بالارفتن سن مهمترین عامل افتادگی پلک‌ است که تاثیر مستقیمی بر شادابی چهره و سن افراد می گذارد. روند شل شدن پوست به مرور زمان باعث می‌شود بینایی فرد محدود شده و می‌تواند عاملی در پیری چشم باشد. دلایل دیگری نیز در افتادگی پلک یا پتوز نقش دارند که با انجام جراحی پلک اصلاح می‌شوند. اگر به هر دلیلی مثل شل شدگی پوست پلک و یا افتادگی آن نیاز به این جراحی را در خود احساس می‌کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری از آن کسب کنید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

در جراحی زیبایی پلک بافت زیر، بالا و اطراف چشم که شل و افتاده شده‌اند، توسط جراح برش داده و حذف می‌شوند. در ابتدا جراح برای این کار نیاز به معاینه‌ی دقیق پلک‌ها دارد و بعد از آن به شما اعلام می‌کند که مشکل اصلی افتادگی و یا پف‌های چشمی شما چیست.

بعد از شروع جراحی با یک برش سطحی و بسیار ظریف، با دسترسی به بافت پوست، اقدام به برداشتن چربی‌های اضافی پشت پلک آغاز می‌شود. البته برای افرادی که دچار پف‌آلودگی در چشم هستند و ممکن است این تجمع چربی در زیر چشم‌ها دیده شود ، جراح نیاز دارد تا بافت زیر چشم را برش دهد. در طی جراحی بلفاروپلاستی پوست شل شده‌ی پشت و اطراف پلک بالا یا پایین از بین رفته و در محل جدید با دقت و ظرافت بالایی بخیه زده می‌شود.
بخیه‌ها به گونه‌ای هستند که به هیچ عنوان بعد از جراحی مشخص نخواهند شد. این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی و یا بستری در بیمارستان ندارد اما نیاز است تا چند روز بعد از آن بیمار مراقبت و استراحت کند.

بلفاروپلاستی-جراحی افتادگی پلکبلفاروپلاستی-جراحی افتادگی پلک

عمل جراحی پلک چگونه انجام می‌شود؟

اگر جراحی زیبایی پلک برای هر دو پلک بالا و پایین با هم انجام شود، معمولا یک تا دو ساعت طول می‌کشد. به احتمال زیاد پزشک شما با استفاده از بی حسی موضعی اقدام به این جراحی می‌کند که این مورد بستگی به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک دارد. همراه با برداشتن پوست، ماهیچه و یا چربی اضافی نیز برداشته می‌شود و این کار به نحوی انجام می‌شود که پس از جراحی پلک‌ها باز نماند و چشم به طور کامل باز و بسته شود تا از نظر بینایی هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نشود.

دلایل انجام جراحی زیبایی پلک

دلایل متفاوتی برای انجام جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی می‌تواند وجود داشته باشد. برخی از این دلایل شامل موارد زیر هستند:

 1. افزایش سن: با افزایش سن پوست به تدریج خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد. این ویژگی می‌تواند به مرور باعث افتادگی پلک گردد.
 2. ژنتیک: در برخی از افراد ممکن است به صورت ژنتیکی افتادگی پلک وجود داشته و منجر به کاهش دید و مشکلات بینایی شود.
 3. مشکل در بینایی: به علت افتادگی پوست و نیمه باز ماندن چشم‌ها که از آشکارترین علائم افتادگی پلک است، ممکن است مشکل در بینایی برای فرد ایجاد شود.
 4. سنگین شدن پلک‌ها: به علت ازدحام چربی‌های زیر پلک، خسته شدن زود هنگام چشم‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد که بسیار آزار دهنده خواهد بود.

بنابراین جراحی پلک نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه از نظر درمانی نیز بسیار مهم بوده و یک اقدام مهم در جهت سلامتی خواهد بود.

انواع افتادگی پلک در بلفاروپلاستی

افتادگی پلک انواع و دلایل مختلفی دارد:

 • افتادگی پلک مادرزادی
 • افتادگی پلک به علت تکامل نیافتن ماهیچه بالا برنده در زمان تولد
 • افتادگی پلک بر اساس برخی از بیماری‌های خاص مثل دیابت، میاستنی گراویس
 • تومور پشت یا اطراف چشم
 • گل مژه زدن

معمولا به علت ضعف عضلات لواتور و آسیب به اعصاب مرتبط فرد دچار افتادگی پلک می شود.

تشخیص افتادگی پلک در بلفاروپلاستی

پزشک باید ابتدا بیمار را به طور کامل معاینه کند تا ببیند علت اصلی افتادگی پلک به چه دلیل است. ممکن است بیماری‌های زمینه‌ای دیگری منجر به افتادگی پلک شده باشند. در برخی موارد از آنجائی که کاهش بینایی می‌تواند نشان دهنده اختلالاتی در زمینه مغز و چشم باشد، برای تشخیص صحیح احتمالا نیاز است که فرد آزمایشاتی را انجام دهد. هرچند که در اکثریت موارد پزشک با معاینه ظاهری و مشاهده هر دو پلک فرد می‌تواند تشخیص افتادگی پلک را بدهد.

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی زیبایی پلک‌ها

عمل جراحی پایان راه نیست، بدان معنا که اگر بعد از عمل مراقبت‌های لازم صورت نگیرد چه بسا ممکن است مشکلاتی را برای فرد پدید آورد. بنابراین نکاتی که پزشک به شما گوشزد می‌کند بسیار مهم است و حتما باید رعایت شوند. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • بعد از جراحی از لمس کردن چشم‌ها و تحریک آنها جدا خودداری کنید.
 • از قطره‌های اشک مصنوعی که پزشک برای شما تجویز کرده است به موقع و در زمان مناسب استفاده کنید.
 • از داروهای دیگر به طور خودسرانه استفاده نکنید و اگر دارویی را از قبل استفاده می‌کردید آن را به اطلاع پزشک برسانید.
 • تا چند روز پس از عمل هنگام خواب زیر سر خود یک بالش قرار داده و سعی کنید به صورت طاق باز بخوابید.
 • برای کاهش تورم و کبودی از کیسه‌های یخ استفاده کنید.
 • اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید چند روزی ورزش را کنار بگذارید و به خود فشار نیاورید. پیاده روی سبک به گردش خون بهتر کمک می‌کند و باعث بهبود شرایط جسمانی شما می‌شود.
 • از برداشتن اجسام سنگین، پایین انداختن، سر دویدن یا انجام کارهای پرتحرک خودداری کنید.

عمل زیبایی پلک همزمان با عمل بینی

افرادی که به هر دو عمل بینی و پلک نیاز دارند می‌توانند عمل زیبایی بینی همزمان با عمل جراحی پلک را انجام دهند و یکبار بیهوشی را تجربه کنند. بدین طریق دوره نقاهت فرد برای هر دو عمل یکی خواهد شد. داروهای بیهوشی یکبار دریافت می‌شود و در میزان هزینه‌ها و زمان بیمار صرفه جویی می‌شود.

بیشتر بدانید: عمل بینی

در ویدئو زیر توضیحات دکتر شیرازی متخصص جراحی‌های زیبایی صورت را در خصوص این دو جراحی به طور همزمان ببینید و بشنوید.

در ویدئو زیر توضیحات دکتر شیرازی متخصص جراحی‌های زیبایی صورت را در خصوص این دو جراحی به طور همزمان ببینید و بشنوید.

https://www.aparat.com/v/af9v4

بلفاروپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

بهترین کاندیدا برای کاهش افتادگی پلک، افرادی هستند که در سلامت جسمانی کامل هستند و انتظارات واقعی دارند. اکثر آنها 35 سال یا بیشتر هستند، اما گاهی افرادی که مشکل افتادگی پلک مادرزادی دارند می‌توانند کمتر از این سن اقدام به جراحی افتادگی پلک نمایند.

بلفاروپلاستی

چه شرایطی قبل از عمل زیبایی پلک باید رعایت شود؟

قبل از عمل پلک مشاوره انجام می‌شود. در جلسه مشاوره پزشک معالج شرح حال دقیقی از بیمار می‌گیرد. مسائل مهمی همچون میزان بینایی، خشکی چشم، بیماری‌هایی نظیر کم‌کاری یا پرکاری تیروئید و غیره پرسیده می‌شود. همچنین با معاینه موشکافانه میزان و محل ایرادات در پلک را مشخص می‌نماید تا جراحی زیبایی پلک هر چه بهتر و نتیجه‌بخش‌تر انجام گیرد.

چه شرایطی بعد از عمل زیبایی پلک باید رعایت شود؟

بعد از جراحی زیبایی پلکمقدار کمی درد و یا تورم غیر معمول نیست ولی اگر بیمار احساس درد یا تورم شدید و یا تاری دید کرد، باید مراتب را بلافاصله به اطلاع پزشک خود برساند. معمولا پس از عمل چشم بسته نیست، بنابراین فرد به راحتی می‌بیند و از روز دوم کارهای شخصی خود را انجام می‌دهد ولی کارهای سنگین یا ورزش تا ده روز پس از عمل ممنوع است. از روز دوم حمام کردن کوتاه اشکالی ندارد.

نمونه واقعی جراحی زیبایی پلک

آیا نتایج جراحی پلک دائمی خواهد بود؟

جراحی افتادگی پلک به ندرت باید تکرار شود و برای پلک بالایی می‌تواند حداقل پنج تا هفت سال ماندگاری داشته باشد. معمولا پس از گذشت چندین سال از عمل جراحی همچنان این مشکل برطرف شده و دیگر برنخواهد گشت.

آیا هزینه جراحی زیبایی پلک را می‌توان با بیمه پرداخت نمود؟

بیمه هیچ کدام از جراحی‌های زیبایی را در پرداخت نمی‌کند. اما اگر جراحی پلک به دلیل یک مشکل پزشکی و برای درمان صورت گیرد ، بخشی از هزینه توسط بیمه بر اساس نوع شرکت بیمه شما پرداخت می‌شود.

نکته مهم

این جراحی می‌تواند زیبایی ظاهر شما را افزایش دهد و به اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال، ممکن است تغییرات به نظر ایده‌آل شما نرسد یا ساختار صورت شما تغییر نکند. قبل از اینکه تصمیم به انجام عمل جراحی داشته باشید، در مورد اهداف خود فکر کنید و آن‌ها را با جراح خود در میان بگذارید.

بیشتر ببینید: تصاویر قبل و بعد از جراحی پلک

سوالات جراحی زیبایی پلک بسیارند که سعی می‌کنیم در اینجا به رایج‌ترین آن‌ها پاسخ دهیم:

کلام آخر

عمل جراحی زیبایی پلک به جهت افتادگی پلک انجام می‌گیرد. متخصص گوش و حلق و بینی که در این زمینه تجربه کافی را دارد معمولا این جراحی را انجام می‌دهد. اگر شرایط خاصی همچون بیماری‌های زمینه ای ، دیابت، فشار خون بالا و یا مشکلاتی از این قبیل دارید، می‌توانید با پزشک متخصص مشاوره آنلاین و تلفنی برقرار نمایید و از راهنمایی های او بهره ببرید.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *