دکتر علی اصغر شیرازی / جراحی بینی / جراحی بینی های استخوانی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی بینی های استخوانی

امروزه انجام جراحی زیبایی بینی در کشور ماطرفداران زیادی را به خود اختصاص داده بینی دارای انواع مختلفی می باشد که یکی از این نوع ها جراحی بینی های استخوانی است .

اشخاصی که دارای برآمدگی بر روی بینی های خود بوده و این برآمدگی ها و قوز بینی معمولا بر اثر مسائل ژنتیکی و ارثی ظاهر می گردند در بینی های استخوانی رشد بیش از اندازه برآمدگی ها و قوز بر روی قسمت پل بینی می باشد که این برآمدگی ها و قوز در بینی های استخوانی (غضروفی ) سبب شده که در ظاهر شخص حالت نامتعارف و ناهمگون ظاهر شود و چهره شخص از حالت ایده آل خارج گشته که با انجام جراحی زیبایی بینی می توان به رفع این مشکل پرداخته و شخص پس از انجام جراحی بینی علاوه بر زیبایی و تناسبی که در چهره خود بدست می آورد به اعتماد بنفس قابل توجهی می رسد .

12 سال بعد از جراحی بینی استخوانی نمونه کار دکتر شیرازی

نمونه جراحی بینی استخوانی 12 سال بعد از جراحی

وجود بینی های استخوانی معمولا براثر عواملی مانند وراثت می باشد ، اشخاصی که بینی استخوانی و قوزی که بر روی بینی است که معمولا این قوز بزرگ می باشد از ویژگی های خانوادگی است که شخص این را به ارث برده علاوه براینکه داشتن بینی استخوانی (غضروفی) می تواند خصیصه خانوادگی باشد ممکن است ایجاد این برآمدگی یا قوزها به عواملی نظیر شکستگی در بینی و یا آسیب های که بینی وارد شده است بوجود آمده باشد. در یکسری موارد این صدماتی که به بینی وارد می شود در دوران کودکی احتمال دارد در زمان و دوران نوجوانی که جهش رشد بینی در این دوران رخ می دهد خود را نشان داده و ظاهر گردد .

آشنایی با جراحی بینی های استخوانی

بیماران و اشخاصی که دارای این نوع بینی ها هستند که در سطح بینی آنها برآمدگی وجود دارد با انجام جراحی بینی می توانند به رفع این برآمدگی ها پرداخته و با انجام رینوپلاستی برآمدگی و قوز بینی خود را حذف کنند. انتخاب یک پزشک و جراح بینی خوب، چه در بینی های گوشتی چه در بینی های استخوانی، کمک شایانی به این اشخاص کرده که پس از انجام جراحی حداکثر رضایت را از بعد از عمل بینی داشته باشند.

داشتن یک بینی استخوانی رمز موفقیت خوبی برای نتیجه ی یک عمل جراحی بینی است، بسیار شنیده اید که بینی های استخوانی گزینه های خوبی برای جراحی زیبایی بینی محسوب می شوند، اگرچه نتیجه ی عمل جراحی بینی به تبحر و تجربه ی پزشک بستگی دارد اما به همان میزان نوع بینی ، ضخامت پوست، نوع بینی و عوامل بسیاری در نتیجه ی جراحی تاثیر گذار هستند.

آمار جراحی بینی

معمولا بینی های استخوانی با قوز همراه هستند،قوز روی بینی استخوانی عموما ارثی بوده و بر اثر عومل ژنتیکی بروز می کند این عارضه با رشد بیشتر غضروف روی بینی بر روی بینی مشهود تر خواهد شد،البته ممکن است آسیب هایی بر بینی وارد شود و طی ضربه و حوادث دچار تغییرات فیزیکی شود که بینی را دچار انحراف و برآمدگی نماید.

سوالات متداول جراحی بینی استخوانی

سوالی که در رابطه با بینی استخوانی پرسیده می شود و بسیار رایج می باشد این است که فرق بینی استخوانی با بینی گوشتی چیست ؟

اصولا ما در علم جراحی بینی ، بینی استخوانی و گوشتی نداریم اما پوست بینی در این جا مطرح می شود . بینی های با پوست نازک و بینی های با پوست ضخیم است.

  تفاوت بینی گوشتی و استخوانی را در تصویر زیر ملاحظه می کنید:

به همین علت بینی های با پوست نازک را بینی های استخوانی و بینی های با پوست کلفت را بینی های گوشتی می گویند واصولا پوست بینی تعیین کننده نوع بینی می باشد . بینی های که پوست نازک دارند به دلیل نازکی غضروف ها و استخوان ها که اسکلت بینی را تشکیل می دهند به خوبی دیده و لمس می شوند ولی بینی های گوشتی این ویژگی را ندارند یعنی نمیتوان آن را به خوبی مشاهده کرد .

یکی از ویژگی های بینی استخوانی این می باشد که کوچک ترین تغییری بر اثر  جراحی به خوبی در آن ها دیده می شود و نتیجه جراحی بینی استخوانی خیلی واضح تر دیده می شود  در صورتی که در بینی های گوشتی این مسئله به وضوح دیده نمی شود به خصوص در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی این مسئله وجود دارد. ولی بعد از چند ماه می توان این مسئه را به خوبی مشاهده کرد زیرا تورم بینی کمتر می شود . اصولا مدت زمان بهبود ورم در بینی های گوشتی بیشتر و طولانی تر از بینی های استخوانی می باشد به همین علت این یکی دیگر از تفاوت هایی است که بینی های استخوانی و بینی های گوشتی باهم دارند .

آیا جراحی بینی های استخوانی با بینی های گوشتی باهم متفاوت است؟

سوال دیگری که بسیار مطرح می باشد این است که آیا جراحی بینی های استخوانی با بینی های گوشتی باهم متفاوت است؟ باید بگوییم خیر.  همه کارهایی که دکتر بینی در یک بینی گوشتی انجام می شود در جراحی بینی استخوانی هم انجام می شود ولی در جراحی هر یک نکات مخصوص آن بینی باید در نظر گرفته شود . در بینی های استخوانی ما براین دقت داریم که به دلیل نازک بودن پوست کوچک ترین اشکالی در قسمت های زیرین پوست باقی نماند سعی بر این داریم که همه سطوح تیز را نرم بکنیم از بین ببریم و در زیر پوست نازک قابل مشاهده و لمس نباشد . در بینی های استخوانی معمولا قسمت قوز بینی بیشتر مشخص است به همین دلیل بیشتر باید برداشته شود و همینطور در بسیاری از بینی های استخوانی غضروف بسیار محکم می باشد بنابراین نیاز به استحکام بخشی بیشتری نسبت به بینی های گوشتی وجود دارد .

از لحاظ نتیجه عمل هم می تواند هر دو با موفقیت همراه باشد به شرطی که ملاحظاتی که باید صورت گیرد ، انجام شود .

ویژگی بینی های استخوانی چیست؟

عموما بینی هایی که دارای غضروف محکم و ساختار سفتی است را بینی استخوانی می گویند، میزان چربی در اطراف تیغه بینی بسیار کم است و معمولاپوست این نوع بینی نازک است. افرادی با بینی های استخوانی بینی هایی استخوانی و نازک دارند،بینی هایی سفت با پوستی نازک ، بینی هایی با پره های نازک و سفت البته ممکن است بینی با این ویژگی ها دارای مقداری انحراف و برآمدگی(قوز) باشد.

ساختار بینی به گونه ایی است که در قسمت بالا لایه استخوانی و در قسمت پایین که به نوک بینی نزدیک تر نزدیک تراست غضروفی شکل می شود. در ناحیه پایین که به سوراخ های بینی منتهی می شود دیگر غضروفی دیده نمی شود و تمامی بافت تشکیل دهنده از پوست است در اینجاست که اهمیت پوست برا ی جراحان مطرح می شود.هر چه کیفیت پوست بهتر باشد عمل جراحی ساده تر شکل می گیرد.اگر ساختاربینی به گونه ایی باشد که  غضروف و تیغه ی استخوانی با پوست نازک بینی پوشیده باشد بینی استخوانی محسوب می شود.به دلیل اینکه پوست دارای ضخامت کمتری است،از قابلیت منعطف بودن برخوردار است و دامنه ی انتخابات جراح برای تصمیم گیری شکل دادن به بینی بیماربا توجه به حالت صورت و عضو های دیگر صورت  بیشتر می شود.زیرا بینی می تواند تمامی تغییراتی  را ایجاد کند.

نمونه بینی استخوانی

نمونه بینی استخوانی قبل و بعد از عمل

راینوپلاستی کمک می کند تا در طی جراحی تیغه های بینی انحرافات و قوز روی آن را برطرف نماید و با استاندارهای زیبایی یکسان سازی نماید.

چرا بینی من استخوانی است؟

عوامل مختلفی اعم از ژنتیک در داشتن یک بینی استخوانی نقش دارند، اغلب وجود برآمدگی ها برروی بینی موروثی است و عارضه ای از یک نوع بیماری نیست،به غیر از موارد ژنتیکی و خانوادگی ممکن است بینی بر اثر حوادث ناگهانی مانند تصادف و یا شکستگی ها دچار انحراف و برآمدگی شود به همین جهت برای رفع عیوب ظاهری و باطنی بینی نیاز به جراحی زیبایی بینی در فرد احساس می شود.

راه تشخیص بینی استخوانی چیست؟

به صورت فرضی بینی خود را به سه قسمت تقسیم کنید.

یک سوم بالایی آن را در نظر بگیرید، این دقیقاً پل بینی است.

پل بینی عموما از استخوان تشکیل میشودو قسمت های پایین تر آن از غضروف ها متشکل می شوند. برآمدگی ها و قوزهای بینی در این ناحیه دیده می شوند، معمولا افرادی که دارای بینی استخوانی هستند این ناحیه را به راحتی لمشس میکنند وی ا در ظاهر به آسانی می توانند این ناحیه را تشخیص دهند،این ناحیه چربی ندارد و بسیار سفت خواهد بود.

کمی پایین تر از این ناحیه طاق غضروفی قرار دارد، این قسمت از بینی شامل غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی است، بیشترین تغییرات لازم برای جراحی بینی در این ناحیه انجام می شود و عموما انحرافات و برآمدگی های بزرگ در این بخش قرار دارد، همچنین در صورت شکستگی بیشترین آسیب به این ناحیه وارد می شود.

رفع قوز بینی با جراحی دکتر شیرازی

نمونه بینی استخوانی قبل و بعد از عمل با قوز

در یک معاینه کلی بهترین جراح بینی استخوانی با بررسی مجراهای عبور هوا و انسدادهای موجود اقدام به جراحی می نماید،پیش از این لازم است تا اندازه، شکل، ضخامت و تقارن، وجود انحراف در تیغه، ضخامت پوست روی بینی را نیز بررسی نماید.

برای بدست آوردن اطلاعات جامع تر در رابطه با نوع بینی لازم است تا عکسبرداری تخصصی از زوایای مختلف بینی صورت بگیرد. این عکس ها بعدا به عنوان تصاویر قبل از عمل کاربرد دارند تا بتوانید تغییرات انجام شده برروی بینی را ببینید.

روش جراحی بینی استخوانی

در جراحی بینی های استخوانی استخوان و غضروف های اضافی تراشیده می شود و قوز موجود روی بینی به صورت کامل برداشته می شود. این روند با ایجاد برش در زیر بینی آغاز می شود و بعد از دسترسی به تیغه ی بینی جراح تغییرات لازم را برروی غضروف و استخوانها اعمال می نماید. جراحی بینی به طور کلی به دو روش باز و بسته انجام می شود. امروزه به دلیل مزایای عمل بنی باز، متخصصان خوب جراحی گوش و حلق و بینی این روش را به روش بسته ارجح می دانند.

عمل باز و بسته بینی

تفاوت عمل باز و بسته بینی

نحوه جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

بر خلاف گمان مردم بینی استخوانی به بینی های دارای قوز اطلاق نمی شود برداشتن  قوز با اینکه خیلی به چشم دیده می شود راحت ترین قسمت یک عمل جراحی زیبا یی محسوب می شد و شکل دهی به نوک بینی مهم ترین و سخت ترین کار جراح به حساب می آید و تفاوت بین جراحان دقیقا د رهمین نکته مشخص می شود. در بینی استخوانی می توان به نتیجه جراحی با مدلهای فانتزی ونوک بینی  سربالا  رسید.به طور کلی می توان گفت که که هر چه پوست بینی مشکل زا تر باشد بینی به مراتب گوشتی تر است و اگر سختی های پوست بینی کمتر وبه لایه غضروفی مرتبط باشد بینی استخوانی تر شناخته می شود. در فیلم زیر فیلم واقعی جراحی بینی استخوانی را مشاهده می کنید:

عوارض جراحی بینی استخوانی چیست؟

نه تنها جراحی بینی های استخوانی بلکه جراحی زیبایی برروی انواع دیگر بینی نیازمند تجربه و تبحر پزشک در این زمینه است،یک پزشک با تجربه و متخصص شناخت دقیقی ازنوع بینی و تغییرات لازم برروی آن دارد و در یک اقدام تخصصی برای رفع عیوب و عوارض پیش آمده تلاش می کند. چنانچه این جراحی توسط یک جراح کم تجربه صورت بگیرد عوارض و مشکلات تنفسی و ظاهری بسیاری را برای فرد در پی خواهد داشت.

معاینه قبل از جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

پیش از جراحی بینی نیاز است تا جراح بینی سابقه پزشکی بیمار را ارزیابی کند . این سوابق دارای مواردی مثل معاینات مجراهای عبور هوا و انسداد نیز می باشد و اگر بیمار قبل از این عمل بینی انجام داده باشد و یا صدمه ای به بینی اش وارد شده باشد در معاینه شراط ویژه بیشتری در نظر نظز گرفته می شود .

اگر بینی دچار آسیب شده باشد باید تصاویر قبل از حادثه را همراه خود داشته باشد که در تصمیم گیری نحوه جراحی بینی بسیار دخیل می باشد . ضخامت جنس و نوع پوست در نتیجه جراحی بسیار تاثیر گذار می باشد.

جراحی بینی در مردان

نمونه جراحی بینی استخوانی بلافاصله بعد از عمل

اصولا پوست های نازک و صاف نتیجه ی مناسبی را نسبت به پوست های کلفت و دارای مشکلات پوستی خواهند داشت و نیز مبتلایان به بیماری های پوستی همچنین باید تا هنگام درمان احتلالات جراحی بینی را به تاخیر بیندازند. در این معاینات پزشکی جراح بینی تمام جوانب بینی را از لحاظ اندازه – شکل – فرم – ضخامت – تقارن – انحراف داشتن تیغه بینی – نوع و جنس پوست روی بینی بررسی می کند .  احتیاج است تا قبل از جراحی بینی اسخوانی تعدادی عکس از بینی تهیه شود . این تصاویر کمک بزرگی در تصیم گیری در رابطه با نوع حراح بینی می کند.

از جهت علم زیبایی شناختی ، بینی استخوانی در نیم رخ و نسبت به تمام رخ و از روبه رو و پیش آمدگی نوک بینی همچنین  نیز مورد بررسی قرار می گیرد . منظور از انجام این کار این می باشد که نتیجه ای مناسب از تمام زوایا به دست آید .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]
drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

26 دیدگاه ها
 1. حامد

  اگر همین مدلی که نمونه کارشو تو صفحتون گذاشتیم بخوایم باید چه مدل بینی باشه؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   برای ویزیت به مطب مراجعه نمایید

   پاسخ
 2. شادی امیدی

  سلام وقت بخیر ببخشید برای عمل میخام نوبت بگیرم کی میتونید بهم وقت بدین واینکه بینی من گوشتی هست میخوام بدونم برنمیگرده ؟ ممنون.

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   برای تعیین زمان ویزیت با مطب تماس بگیرید. خیر بینی گوشتی بعد از عمل باز نمی گردد.

   پاسخ
 3. مژده

  سلام دکتر من بینیم گوشتیه و میخوام خیلی طبیعی عمل کنم. نمیخوام فانتزی بشه. از نمونه کارای شما خیلی خوشم اومده. میشه از همین نمونه کاراتون انتخاب کنم تقریبا همین مدلی عمل کنید؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   هر فردی بسته به فرم صورت و بینی خود جراحی بینی می شود. برای ویزیت به مطب مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. سولماز

  سلام خوب هستيد دكتر جان بيني من استخواني هستش ولي مي خوام كه بعد عمل فرم طبيعي داشته باشه اصلا عروسكي نشه من براي كي مي تونم يه وقت مشاوره بگيرم

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   لطفا با مطب تماس بگیرید

   پاسخ
 5. سمانه

  دکتر جان سلام
  بینی من کاملا استخونیه درسته که میگن کبودی بینی های استخوانی بعد از عمل زیاد میشه؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   خیر درست نیست

   پاسخ
 6. المیرا بیات

  سلام . چند وقت بعد عمل اولیه میتونیم ترمیم بینی کنیم ؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   بعد از یک سال از جراحی بینی اولیه امکان انجام جراحی ترمیم بینی وجود دارد

   پاسخ
 7. سودابه

  منم بینی استخوانی دارم ولی انحرافش زیاده . فرم نهاییش خوب درمیاد؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   بله می توان اصلاح کرد و نتیجه خوبی دریافت کرد

   پاسخ
 8. زیبا

  سلام آقای دکتر کسی که انحراف بینی و آلرژی داشته باشه هر دوتایی این مشکل با جراحی زیبایی قابل انجام است و اینکه آلرژی خوب میشه با جراحی ؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   درمان انحراف بینی جراحیه است ولی آلرژی درمان دارویی دارد

   پاسخ
 9. محسن

  سلام دکتر جان خسته نباشید ، من از دوستان تعریف شمارو شنیدم ، بینی من پولیپ داره و استخوانی ام هست ، فقط گوشه های بینی رو میخواستم کوچک کنم و پولیپ جراحی کنم ، کی وقت دارید برای نوبت دهی و هزینشم تقریبا چقدر میشه؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   لطفا برای مشاوره وقت بگیرید

   پاسخ
 10. MASI

  دکتر در زمینه اقدامات قبل از جراحی ممنون میشم یکم اطلاعات بدید برای ما

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   این مطالب در سایت وجود دارد

   پاسخ
 11. فاطمه

  سلام، ببخشید دکتر قبل عید هم ویزیت میکنن، برای جراحی بینی؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام
   خیر، قبل از عید وقت نداریم

   پاسخ
 12. سهیلا

  سلام وقت بخیر من کار ترمیم میخ.ام‌انجام بدم

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام به مطب مراجعه کنید.

   پاسخ
 13. رامین

  مدل نیمه فانتزی عمل میشه بینی استخوانی؟

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   بله این مدل بینی برای بینی های استخوانی قابل انجام هست.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی