دکتر علی اصغر شیرازی 4 جراحی بینی 4 جراحی انحراف بینی
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

جراحی انحراف بینی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی انحراف بینی

یک سپتوم دارای انحراف باعث می شود که تنفس با سختی صورت گیرد. اما سپتوم چیست؟ و آیا برای رفع آن واقعاً به عمل جراحی نیاز دارید؟
دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی در خصوص سوالات فوق توضیحاتی را در اختیارتان خواهند گذاشت.
 
جراحی انحراف بینی

سپتوم یا تیغه بینی چیست؟

دیواره نازک از جنس استخوان و غضروف است که با لایه ظریف مخاطی پوشیده شده و دو حفره بینی را از هم جدا می کند. قاعدتا این تیغه باید درست در خط وسط قرار داشته باشد ولی در غالب افراد اینطور نیست، یعنی این دیواره کمی به سمت راست یا چپ متمایل است. چنانچه انحراف تیغه بینی کم باشد اشکالی بوجود نمی آید ولی در ۱۰ درصد کل اجتماع این انحراف بقدریست که ایجاد مشکل می کند‌.
مهمترین ایراد تنگی و یا انسداد کامل و یا نسبی تنفس از بینیست. این افراد غالبا شب ها به سختی و با دهان باز تنفس می کنند که باعث بدخوابی و خشکی دهان می گردد. نکته جالب در این افراد اینست که هرگاه شب ها به سمتی که انحراف تیغه وجود دارد میخوابند مشکلی نداشته و وقتی به سمت مقابل میخوابند دچار انسداد میشوند.
خشکی و خونریزی بینی، افزایش احتمال سینوزیت و سردرد از اشکالات دیگریست که این افراد ممکن است با آنها دست به گریبان باشند.
علت انحراف تیغه بینی در بیشتر موارد ارثی بوده و در زمان بلوغ تظاهر پیدا می کند. این افراد تا زمان نوجوانی شکایت زیادی ندارند ولی پس از آن متوجه اشکالات تنفسی می شوند. علت دیگر این عارضه ضربه مستقیم به بینی می باشد. برخی از این ضربه ها در زمان کودکی اتفاق میافتد و ممکن است والدین توجهی به آن نداشته و بعدها مشکل آفرین شود.
درمان این بیماری فقط جراحی است و هیچ راه حل دیگری مانند دارو درمانی برای آن وجود ندارد. برطرف کردن انحراف تیغه بینی برای جراح باتجربه کار سختی نیست و چنانچه با دقت و مهارت انجام شود عوارض آن بسیار ناچیز بوده و برخلاف تصور عموم هیچگونه برگشتی ندارد. گاهی مواقع احتمال وجود مشکلات دیگری همچون سینوزیت، پولیپ و یا بزرگی توربین ها وجود دارد که جراح انحراف بینی خوب باید آنها را تشخیص داده و همزمان با سپتوپلاستی، و یا همان جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی به رفع آنها نیز بکوشد.

یک سپتوم دارای انحراف باعث می شود که تنفس با سختی صورت گیرد. اما سپتوم چیست؟ و آیا برای رفع آن واقعاً به عمل جراحی نیاز دارید؟ دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی در خصوص سوالات فوق توضیحاتی را در اختیارتان خواهند گذاشت.

راه های ارتباطی با دکتر علی اصغر شیرازی، جراح بینی

شماره تماس : ۸۸۵۵۰۴۶۹

پیج اینستاگرام دکتر علی اصغر شیرازی

 
گاهی نیز این جراحی همراه با زیبا سازی بینی انجام می شود که اصطلاحا به آن “سپتورینوپلاستی” گفته میشود.
پس از عمل احتمالا بینی با پانسمان بسیار کوچکی برای مدت دو روز بسته میباشد که باز برخلاف تصور عموم برداشتن آن دردناک نیست. در موارد استثنائی با تشخیص جراح ممکن است از لایه های نازک پلاستیکی بندی بیشتری در داخل بینی استفاده شده و سپس بیرون آورده شود.
پس از بیرون آوردن این پانسمان باید داخل بینی با احتیاط با سرم نمکی مخصوص شستشو داده شود. تا مدتی پس از عمل از فین کردن باید پرهیز شود.

drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی