تزریق بوتاکس خدمات دکتر شیرازی

بوتاکس; تزریق بوتاکس دور چشم، پیشانی، ابرو

بوتاکس یک سمّ است، قویترین سمی که بشر تاکنون شناخته است. چنانچه فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن شود انسان را میکشد. این سمّ میتواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را فلج کند ولی از این خاصیت امروزه برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری استفاده میشود. همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد بنحویکه تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است.

این سمّ چگونه ساخته میشود؟

در حقیقت یک نوع باکتری به نامه کلوستریدیوم بوتولینوم این سمّ را تولید می‌کند. اولین بار در اوائل قرن ۱۹ میلادی یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتاً از خوردن سوسیس ایجاد میگردید، شناخته شد. آنگاه این باکتری و سمش که به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف گردید.

تزریق بوتاکس

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن از چه زمانی آغاز شد و بیشتر در چه مواردی به کار میرود؟

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماریهأیی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هآئی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.

مکانیزم اثر آن چیست؟

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود.

آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟

خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

چه مقدار ازاین دارو به منظور درمانی و زیبایی‌ استفاده میشود؟

مقدار این دارو بر اساس واحد محاسبه میشود
 
، با توجه به خطرناک بودن آن باید بین دوز درمانی و کشندهٔ آن فاصلهٔ زیادی باشد. در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰ واحد و در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار میرود، این در حالیست که دوز کشندی آن بیش از ۳۰۰۰ واحد است. این دارو به چه شکلی‌ است و چگونه نگهداری میشود؟ این دارو به شکل تزریقی و به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد. البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود. نحوه نگهداری این دارو نیز مهم است. عمر آن کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر آن از بین میرود.

چگونه تزریق آن در صورت میتواند چین و چروک را از بین ببرد؟

تمامی‌ حرکات صورت از جمله حرکات احساسی‌ و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام میشود. فعالیت و انقباض بیش از اندازهٔ این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت میشود. کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست.
 

تزریق بوتاکس بیشتر برای چه نواحی توصیه میشود؟

مناسب ترن جائی‌ که بوتاکس تزریق میشود پیشانی است. با تزریق در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به این تزریق جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است.

آیا می‌توان با تزریق در این ناحیه به بالا بردن ابرو هم کمک کرد؟

بلی، چنانچه تزریق بروش خاصی‌ انجام شود، کناره های ابرو به سمت بالا میرود که البته این امر مطلوب بسیاری از افراد بخصوص خانم هاست.

بجز پیشانی می‌توان در نقاط دیگر هم تزریق کرد؟

همانگونه که ذکر شد بیشترین جائی‌ که تزریق میشود پیشانی، خط اخم و کنار چشم است که چنانچه درست انجام شود عوارضی نداشته و از نتیجهٔ بسیار خوبی برخوردار است. تزریق را می‌توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد، منتها باید به میزان کم و توسط فرد بسیار مجرب انجام شودچون احتمال بروز عوارض در این نقاط بیشتر است

.

آیا در گردن هم می‌توان از این دارو سود برد؟

ماهیچهٔ نازکی بنام پلاتیسما به زیر پوست گردن می‌چسبد که به مرور زمان و با افزایش سنّ فعالیت و انقباضش بیشتر و ضخیمتر میگردد. این امر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته ای در دوطرفه خط وسط گردن میشود و به فرد ظاهری مسن میدهد. تزریق بوتاکس در چند نقطه این ماهیچه باعث شل شدن آن و در نتیجه آزاد گردیدن پوست شده و گردن سفتتر و جوانتر به نظر میرسد.

بوتاکس در چه مواردی نباید مصرف شود؟

الف- کسانیکه سابقه حساسیت به این دارو را دارند.
ب- کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند.
ج- حاملگی‌ و شیردهی
د- ابتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌
ه- مصرف برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی
و- در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

آیا این دارو در کسانی‌ که فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای مزمن دیگر دارند (بجز مواردی که در بالا ذکر شد) مجاز است؟

به دلیل آنکه بوتاکس تاثیری بر این بیماریها ندارد مصرفش بلامانع است ولی‌ حتما باید پزشک را در جریان گذشت.

آیا سنّ و جنس تاثیری در اثرگذاری آن دارد؟

خیر. مصرف آن در سنین بالاتر از ۲۰ سال (بمنظور زیبایی‌) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تاثیر آن نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سنّ و جنس ندارد.

عوارض بوتاکس چیست؟

خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.
بیشتر عوارض موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.
مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا میگردد.
گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.
باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از 2 تا 3 ماه خوب میشود.

چه نکاتی‌ باید پس از تزریق توسط بیمار رعایت شود؟

جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است این مسائل رعایت شوند:

الف- بمدت ۴ ساعت نباید دراز کشید.
ب- روی محل تزریق را نباید ماساژ داد.
ج- به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تزریق استفاده شود.
د- عضلاتی که در آنها تزریق شده را به طور ارادی منقبض کرد.

تاثیر گذاری بوتاکس

انتظار نداشته باشید که بعد از تزریق بوتاکس پوست شما دچار تغییرات شگرف شود ، این تغییرات که در رابطه با آن صحبت کردیم بعد از حدود سه تا هفت روز زمان لازم دارد تا نمایان شوند . در واقع اثر گذاری بوتاکس 3 تا 7 روز بعد از تزریق آغاز می شود و در هفته ی دوم به اوج تاثیر گذاری خود خواهد رسید .
 
 

تزریق بوتاکس اطراف چشم

امروزه بوتاکس در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد .این ماده ی مفید که نوعی سم است با تزریق در عضلات بدن باعث تضعیف عضلات آن شده و رفته رفته عصب های آن را فلج میکند .
نتیجه ی این فلج عضلانی تحرک کمتر و جلوگیری از ایجاد خط و خطوط در آن ناحیه است .
در واقع با تزریق بوتاکس می توانید مانع ایجاد چین و چروک در اطراف پیشانی و چشم ها بشوید .با تزریق این ماده در دور چشم نیز میتوانید تا حد زیادی از آسیب های وارد شده به این ناحیه را بکاهید .
چین و چروک ایجاد شده در دور چشم معمولا به دلیل خندیدن های عمیق و یا بالارفتن سن ایجاد میشوند .
از بین بردن این خطوط خنده و چروک های سطحی و عمقی با تزریق بوتاکس قابل درمان بوده و نتایج مطلوبی به بیمار تحویل می دهد.در واقع بوتاکس می تواند نقش جوانسازی در پوست را داشته باشد و به راحتی برای مدت 6 ماه تا یک سال از ایجاد پیری پوست جلوگیری نماید .
همانطور که می دانید تزریق بوتاکس نیاز به تمدید دارد ، زمان تمدید رابطه ی مستقیمی با نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار دارد ، بنابراین زمان تقریبی آن از 4 ماه تا یکسال برآورد می شود .بوتاکس هیچ گونه عارضه ای برای پوست ندارد و معمولا بعد از ده روز تاثیرات ان در پوست قابل مشاهده است .
تزریق این ماده ی مفید در دور چشم ها میتواند باعث پرکنندگی پوست و از بین بردن چروک های سطحی آن شود . همچنین با فلج عضلات این قسمت می تواند مانع ایجاد خطوط عمیق در این ناحیه می شود .
بخشی از سوالات رایج افراد در زمینه تزریق بوتاکس را در اینجا پاسخ خواهیم داد. در صورتی که سوال شما در  اینجا وجود ندارد آن را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ دهیم.

در صورت قطع تزریق بوتاکس پوست دچار افتادگی بیش از پیش نخواهد شد؟

خیر.این مشکل پیش نخواهد آمد و بعد از اتمام مدت اثر دارو عضلات آرام آرام شل خواهد شد و به حالت اول باز خواهد گشت اما افتادگی بیش از پیش نخواهد بود.

مدت زمان لازم برای انجام بوتاکس چه مدت خواهد بود؟

در صورتی که فرد تحمل نماید این تزریق بیش از چند دقیقه طول نخواهد کشید و ظرف مدت چند دقیقه اتمام خواهد یافت.

بوتاکس را می توان برای تمام نواحی صورت انجام داد؟

خیر.این امر برای تمام نواحی صورت امکان پذیر نخواهد بود.زیرا به برخی از نواحی صورت نیمی توان بوتاکس را تزریق نمود و این کار باعث می شود فرم طبیعی صورت غیر طبیعی شود.
برخی از خدمات دیگر دکتر شیرازی :

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماریهایی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هائی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها به وجود آمده‌اند استفاده میشود.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

توصیه می شود پس از تزریق بوتاکس به مدت زمان 7 ساعت نخوابید .
پس از تزریق از کمپرس سرد استفاده نماید .
به مدت زمان 24 ساعت از مصرف نوشیدنی داغ پرهیز نماید ، هم چنین از استحمام به مدت 24 ساعت اجتناب نمایید .
برای رسیدن به نتیجه بهتر توصیه می شود که شکلک در آورده ، یا اخم کرده و ابرو ها را بالا بیندازید ، اما توصیه می شود که از ماساژ ناحیه تزریق شده بپرهیزید .
توصیه می شود به مدت سه روز قبل و بعد از تزریق از مصرف قرص های آسپرین و وارفاین اجتناب نماید.
 
برخی از سوالات متداول تزریق بوتاکس که اکثر بیماران مطرح مینمایند در اینجا پاسخ میدهیم .

 1. چه کسانی نباید از بوتاکس استفاده کنند؟

بوتاکس هرچند که یک ماده ی بسیار مفید است و عوارضی در بر ندارد اما تزریق آن به افراد زیر توصیه نمی شود:

• افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند و دچار اختلالات انعقادی شده اند
• زنان باردار و مادران شیرده . البته مادران شیرده بعد از شش ماه می توانند این تزریق را انجام دهند.
• افرادی که سن پایین 18 سال و بالای 75 سال دارند .
• افراد مبتلا به بیماری ام اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه مضر است و باید از تزریق این ماده خودداری نمایند .
• کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی حاد هستند .
• افراد مبتلا به بیماری های عفونی حاد و ضعف امنیتی .
• بیمارانی که دچار فلج عضلانی هستند نیز نمی توانند این تزریق را انجام دهند .
• افرادی که پوست آنها دارای مشکلاتی است که با بوتاکس قابل حل نیست.
توجه داشته باشید که برای تزریق بوتاکس باید شرایط آن را داشته باشید.
در صورتیکه کاندید مناسبی برای این عمل نیستید توصیه می شود که زمان آن را به تاخیر بیاندازید و یا حتما با مشورت پزشک متخصص این کار را انجام دهید.

 1. چنانچه به درمان بوتاکس ادامه ندهیم چه اتفاقی برای خطوط چروک رو صورت میافتد؟

اگر به این درمان ادامه ندهیم چین و‌چروک به حالت قبلی خود باز میگردند.

 1. آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

به هر حال ورود سوزن به بدن دردناک است ولی احساس و واکنش به درد در افراد بسیار متفاوت است. با به کار بردن روش صحیح تزریق، استفاده از سر سوزنهای ظریف و به کار بردن پمادهای موضعی میتوان درد را به حداقل رساند.

 1. آیا امکان کبودی بعد از تزریق وجود دارد؟

ایجاد کبودی تا حد زیادی به نوع پوست و نحوه تزریق بستگی دارد. احتمال کبودی کم و میزان آن محدود بوده و تا یک هفته خوب میشود.

 1. آیا بعد از گذشت زمان دچار افتادگی محل تزریق بوتاکس شده نمیگردد؟

خیر. بعد از بی اثر شدن دارو تنها چین و چروکها برمیگردد و افتادگی ایجاد نمیشود.

 1. کاربرد درمانی بوتاکس به غیر از زیبایی چیست؟

بوتاکس به جز زیبایی کاربردهای درمانی بسیاری دارد. به عنوان نمونه میتوان از درمان لوچی چشم، بلفارواسپاسم، تیکهای عضلانی بخصوص در صورت، تورتیکولی، تعریق زیاد در زیر بغل و یا کف دست و پا نام برد.

 1. عوارض استفاده از مارک های غیر استاندارد و نامرغوب بوتاکس چیست؟

با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته در ساخت بوتاکس و ترکیب آن از دهها نوع پروتئین که از پیچیده ترین مواد در طبیعت هستند، باید از مارک کاملٱ استاندارد و شناخته شده استفاده شود. بوتاکس های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع غیره آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند. بنابراین توصیه میشود که بوتاکس را فقط نزد پزشک معتمدتان تزریق کنید.

بوتاکس در واقع نوعی سم است که به بوتولینیوم معروف است. این سم در کنسرو های غذایی هم دیده می شود، البته استفاده از آن برای فلج کردن عضلاتی است که باعث می شود شما به طور ناخواسته اخم کنید .
تزریق بوتاکس در نواحی مختلفی انجام می شود، از این دارو برای از بین بردن چین و چروک های پیشانی ، گوشه چشم و بین دو ابرو بهره گیری می شود.
بوتاکس با آزاد سازی یک باکتری به نام کلسترویدیوم بوتولینیوم باعث می شود تا عصب های اخم و یا خنده به طور موقت فلج شوند، با فلج موقتی این عصب ها شاهد این مساله خواهیم بود که فرد به طور غیر عمد اخم نمی کند و از این طریق از ایجاد چین و چروک در ناحیه پیشانی جلوگیری می شود.
البته بوتاکس باعث می شود تا بافت زیر پوست کمی کشیده و لیفت شود از این رو نیز عاملی برای از بین رفتن خطوط سطحی ایجاد شده بر روی پوست محسوب می شود.
تاثیرات بوتاکس بعد از اولین ساعات تزریق قابل مشاهده است اما بیشترین اثر پس از یک هفته بروز می نماید.
تزریق بوتاکس با عوارض همراه نیست و عموما به عنوان یک روش مفید برای جلوگیری از پیری پوست مورد استفاده قرار می گیرد.هرچند که درمان چین و چروک در این روش موقتی است و نیاز به تمدید بعد از 6 ماه تا یک سال وجود دارد، اما می تواند از ایجاد خطوط اخم و خنده در طول دوره ای که دارو بر روی پوست اثر گذار است، جلوگیری نماید.

این سمّ چگونه ساخته می شود؟

در حقیقت یک نوع باکتری به نامه کلوستریدیوم بوتولینوم این سمّ را تولید می‌کند. در اوایل قرن 19 میلادی میلادی یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتاً از خوردن سوسیس ایجاد میگردید، شناخته شد. آنگاه این باکتری و سمش که به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف گردید.
بوتاکس دارویی می باشد می تواند چین و چروک را ازبین ببرد بوتاکس علاوه بر جنبه تزریق جهت زیبایی در زمینه درمانی نیز کاربرد دارد و برای برخی از بیماریها نظیر میگرن میتوان از آن استفاده نمود در زیر جنبه های درمانی وزیبایی آن رابیان می کنیم .

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن از چه زمانی آغاز شد و بیشتر در چه مواردی به کار میرود؟

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماریهایی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.

مکانیزم اثر بوتاکس چیست؟

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود.
آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟
خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

بوتاکس و جراحی بینی

سوالات متداولی در خصوص تزریق بوتاکس پرسیده می شود یکی از این سوالات این می باشد که میتوان تزریق بوتاکس را با جراحی بینی به طور همزمان انجام داد ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت بله می توان تزریق بوتاکس را همزمان با جراحی بینی انجام داد و این دو عمل زیبایی هیچ گونه تداخلی باهم ندارند و می توانند به طور همزمان هم جراحی بینی و هم تزریق بوتاکس را انجام داد .


ماندگاری بوتاکس
ماندگاری بوتاکس به نوع تزریق و نیز جنس پوست بستگی دارد در حالت کلی میتوان عمر مفید بوتاکس را بین 6 ماه تا یک سال تعیین نمود ، البته نوع بوتاکس مصرفی نیز باید استاندارد و با مجوز باشد، سعی کنید این کار را توسط یک جراح زیبایی انجام دهید تا دچار مشکلات و عوارض احتمالی نشوید.
  

نکاتی در مورد تزریق بوتاکس

دانستنیهای و نکات قابل توجه قبل و بعد از تزریق بوتاکس:
بوتاکس ماده ای است که برای درمان بسیاری از بیماریها بکار میرود . همچنین کاربرد هایی در زیبا سازی صورت نیز دارد . عمده این کاربردها برای از بین بردن خطوط اخم ,پیشانی و اطراف چشم می باشد. همچنین گاهی برای کم کردن چین و چروک در اطراف دهان و گردن هم استفاده میشود . کاربرد دیگر آن بالا بردن کناره های ابروست که مورد توجه خانمهای جوان می باشد. البته میزان بالا رفتن ابروها قابل پیش بینی نمی باشد. قبل از تزریق بوتاکس خواسته میشود که مطا لب مفصل مربوط به آن را در سایت www.dr-shirazi.com مطالعه بفرمائید.
چنانچه از داروی مطمئن و با تکنیک صحیحی تزریق شود, بوتاکس بسیار موثر و کم خطر است ولی هیچکاه نمیتوان مدعی شد که این دارو کاملا” بی عارضه باشد. عوارضی مانند حساسیت و عفونت بسیار نادرند ولی عوارضی همچون افتادگی پلک, عدم قرینگی در وضعیت ابرو و یا چنانچه در اطراف دهان تزریق شوند تغییر شکل مختصر لب در موارد کمی اندکی دیده میشود. دانستن نکات زیر مهم است:

 1. در نظر داشته باشید که بوتاکس نقش مهمی در پیشگیری از ایجاد خطوط پیشانی و اطراف چشم دارد . خطوطی که در حال حاضر وجود دارند, بخصوص اگر عمیق باشند از بین نمیروند بلکه صافت تر از قبل میشوند.
 2. تاثیر بوتاکس معمولا” از 48 ساعت بعد شروع و تا دو هفته کامل میشود. تاثیر آن میتواند از 2 تا 6 ماه باشد ولی غالبا” حدود 5-4 ماه طول میکشد.
 3. بر خلاف باور برخی عدم تزریق مجدد آن (مثلا” 6 ماه بعد ) وضعیت را بدتر نمی کند بلکه به وضعیت قبل از تزریق برمیگردید.
 4. تا 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشید و محل تزریق را ماساژ ندهید . حرکات اخم  و بالا بردن پیشانی را جهت پخش بهتر بوتاکس در شب اول مکررا” انجام دهید . هر گونه تورم ودرد را از روز دوم به بعد گزارش دهید.
 5. در چند ساعت اول گذاشتن کمپرس یخ از ایجاد کبودی جلوگیری کرده یا آن را به حداقل میرساند .
 6. عدم تقارن مختصر در دو طرف امری طبیعی بوده و نیازی به درمان ندارد.
 7. دو هفته پس از تزریق برای معاینه و حدود 6 ماه بعد برای تزریق مجدد مراجعه  نمایید.

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن از چه زمانی آغاز شد و بیشتر در چه مواردی به کار میرود؟

سوالات متداول تزریق بوتاکس

در اینجا سعی کردیم سوالات متداول تزریق بوتاکس که اکثر بیماران از من میپرسند جهت تزریق بوتاکس ،پاسخ داده شود .تا هر چه بیشتر علم و آگاهی این درمان در میان عموم مردم بالا رفته ،تا بهترین روش درمان را انتخاب کنند و از تبعات و عوارض استفاده از مواد غیر استاندارد و تزریق غیر اصولی مصون بمانند چرا که عوارض جبران ناپذیری در پی خواهد داشت .هدف ما تنها رضایت شماست.

کاربرد بوتاکس چیست؟

بوتاکس دردرمان بسیاری از بیماریها بکار میرود. امروزه در بیش از ۵۰ بیماری از بوتاکس استفاده میشود که تعدادی از پرسش و پاسخ بوتاکس عبارتند از

 • – لوچی چشم (استرابیسموس)
 • -گرفتگی غیر ارادی ماهیچه‌های صورت و اطراف چشم (بلفارواسپاسم و فاسیال اسپاسم)
 • -ریزش آب دهان در برخی‌ بیماران روانی‌ و نورلوژیک (درولینگ)
 • -اسپاسم ماهیچه‌های گردن که باعث کجی گردن میشود (تورتیکولی)
 • -گرفتگی‌های شدید صدا و تنفس که بدلیل اسپاسم ماهیچه‌های حنجرهاست (دیسفونی اسپاسمودیک)
 • -تعریق زیاد کف دست و پا و زیر بغل
 • -…

بیش از بیست سال است که از بوتاکس در زیبایی‌ صورت استفاده میشود. اولین و مهمترین کاربردش در رفع خط اخم است. سپس از آن برای از بین بردن چروک‌های پیشانی و کنار چشم استفاده شد که این سه‌ مورد شناخته شده‌ترین و کم عارضه‌ترین مورد تزریق بوتاکس است که مورد تأیید اداره غذا و داروی ایالات متحده نیز می‌باشد.
برخی‌ از پزشکان از آن برای رفع چین و چروک‌های زیر چشم و اطراف دهان هم استفاده میکنند که گرچه مؤثر است ولی‌ امکان افتادگی پلک ، لب یا کناره‌های دهان وجود دارد.

مورد دیگر در از بین بردن بندهای دو طرف گردن است که در افراد مسن به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه پلاتیسما ایجاد میشود

آیا بوتاکس در رفع تمامی‌ چین و چروک‌ها موثر است؟

ابتدا باید ببینیم چین و چروک چه فرقی‌ با هم دارند. چین یا به اصطلاح انگلیسی‌ فلد (fold) به خطوط عمیق تر گفته میشود مثل خط خنده.چروک به خطوط سطحی تر می‌گویند که اصطلاح انگلیسی‌ آن رینکل (wrinkle) است.

علت ایجاد چین و چروک دو چیز است:
– فعالیت و انقباض بیش از اندازه ماهیچه‌های زیر پوستی. تقریبا در زیر تمامی‌ پوست صورت ماهیچه‌های ظریفی‌ قرار گرفته اند که با انقباض خود حالات مختلف احساسی‌ مثل خنده، گریه، خشم، ناراحتی‌ و شادی را به صورت میدهند. بتدریج و با افزایش سنّ و فعالیت مستمر آنها در بین فیبرهای ماهیچه پوست چروک می‌خورد و اگر این حالت ادامه یابد با تحلیل بافت‌های زیر پوستی چروکها عمیق‌تر و تبدیل به چین میشوند. بوتاکس با از کار انداختن موقت این ماهیچه‌ها چروک‌ها را بازتر و پوست را صافتر می‌کند. چنانچه چروکها عمیق‌تر و تبدیل به چین شوند به درمان با بوتاکس پاسخ نمی‌دهند. به همین دلیل است که بهترین کاندیداها کسانی‌ هستند که یا چروک ندارند که در حقیقت برای پیشگیری تزریق میکنند، یا کسانی‌ هستند که چروک‌ها و خطوط کم عمقی دارند. البته باید خاطر نشان کرد که افراد با چین‌های عمیق‌تر هم با تزریق بوتاکس از عمق چین‌هایشان کاسته خواهد شد ولی نباید انتظار داشته باشند که بکلی از بین برود.در اینها هم تزریق بوتاکس موجب پیشگیری از عمیق‌تر شدن چین‌ها میگردد.
– دلیل دیگر چین و چروکها افتادگی پوست و بافت‌های زیر آن است که بدلایل گوناگون از جمله افزایش سنّ است. این مورد به هیچ وجه به تزریق بوتاکس جواب نمی‌دهند. از نمونه این موارد می‌توان از خط خنده و خط کنار چانه نام برد.درمان اینها استفاده از ژلها و یا جراحیست.

دوره ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس به سه عامل بستگی دارد:

 • طبیعت بدن افراد. اگر دقت کرده باشید، برخی افراد زیادتر غذا میخورند ولی به اندازه فرد دیگری که کمتر میخورد چاق نمیشوند. در اصل متابولیسم یعنی سوخت و ساز آنها بیشتر و در نتیجه افزایش وزن کمتری دارند. همین مسئله در مورد بسیاری از داروها از جمله بوتاکس هم صادق بوده و زودتر از بدن پاک میشوند. نکته دیگر به میزان فعالیت بدنی افراد برمیگردد. مشاهده شده که مدت اثر تزریق بوتاکس در افرادی که ورزش سنگین مثل بدنسازی انجام میدهند کوتاهتر میشود.
 • نوع بوتاکس . بوتاکس ماده ای بسیار حساس با تکنولوژی ساخت پیشرفته است و کوچکترین خطا در ساخت و نگهداری وانتقال آن موجب کم اثر شدنش میشود. بطور مثال بیشتر انواع این دارو باید در دمای بسیار پایین نگهداری و حمل و نقل شود که سهل انگاری در این مورد حتی میتواند باعث بی اثری آن شود. نوع این ماده هم در زمان اثرش بسیار مهم است.
 • شاید مهمتر از هر عاملی در ماندگاری بوتاکس نحوه آماده سازی و تزریق آن میباشد. با توجه به حساسیت زیاد آن حتی طریقه کشیدنش به سرنگ هم تأثیر گذار است. محل و میزان تزریق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه بوتاکس در محل صحیح تزریق نگردد، مثلٱ خیلی سطحی و یا بیش از اندازه عمقی باشد علاوه بر کم اثر شدنش، ماندگاری آن هم کم میشود.

هر چند وقت یکبار باید مجدد تزریق بوتاکس انجام شود؟

جواب این سؤال در حقیقت در پاسخ سؤال قبلی مستتر است. کلا شرکت های تولید کننده بوتاکس، مدت اثر آن را بین ۲ تا ۶ ماه ذکر میکنند که در افراد مختلف متفاوت است. در تجربه شخصی و در بیماران من این مدت ۴ تا ۶ و یا حتی بیشتر بوده است. توصیه من برای بیشتر افراد ۶ ماه است.

عوارض استفاده از مارک های غیر استاندارد و نامرغوب بوتاکس چیست؟

با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته در ساخت بوتاکس و ترکیب آن از دهها نوع پروتئین که از پیچیده ترین مواد در طبیعت هستند، باید از مارک کاملٱ استاندارد و شناخته شده استفاده شود. بوتاکس های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع غیره آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند. بنابراین توصیه میشود که بوتاکس را فقط نزد پزشک معتمدتان تزریق کنید.

تفاوت تزریق بوتاکس و تزریق ژل؟

بوتاکس دارویی است که با اثر بر محل سیناپس عصب و عضله موجب کم شدن حرکات ماهیچه ها میشود و با توجه به اینکه چین و چروکهای پیشانی به دلیل فعالیت بیش از حد عضلات است، با این مکانیسم خطوط باز تر و پوست صاف میشود. ژل ها و یا بهتر بگوییم، فیلرها و یا همان پرکننده ها برای پر کردن نقاطی که برجستگی خود را به دلایل مادرزادی و یا آب شدن بافتهایی مثل چربی از دست داده اند بکار میرود. بنابراین این دو کاملا کاربردشان متفاوت است.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 پاسخ

  1. خیر ایجاد کمی درد بعد از تزریق عادی می باشد و جای هیچگونه نگرانی نیست

 1. سلام باتشکر فراوان از جنابعالی لطفا بفر مائید تزریق کنار چشم کدام عضلات را بالا ویا پائین میبرد وبطور کلی مکان تزریغ وتاثیر گذاری عضلات را اعلام بفرمائید

  1. سلام این بحث فنی است که به پزشکان مربوط می شود نیاز به دوره ها آموزشی دارد . با آناتومی و عملکرد عضلاتی که در آن ناحیه هستن پزشکان آشنا می شوند و چیزی نیست که اینجا بتوان توضیح داد

 2. سلام دکتر
  ایا بوتاکس زیر پوست سر هم میشود ؟
  برای پر کردن مقداری گودی یا فرو‌رفتگی
  یا راهی میشناسید برای این‌مشکل
  من نیاز ب کمک شما دارم دکتر خیلی این‌مشکل در زندگی‌من ضربه‌وارد کرده است کمکم کنید🙏🙏

  1. سلام دوست عزیز باید بررسی بشید تا مشکل شما دقیقا مشخص بشه . حتما راهی برای برطرف کردنش وجود داره نگران نباشین

 3. سلام وقت بخیر. دقیقا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس یکی از پلکهام به اندازه ۲_۳ میلیمتر دچار افتادکی شده. آیا این واقعا از عوارض بوتاکس هست بعد از گذشت ۲هفته؟

  1. سلام دوست عزیز بله این از عوارض بوتاکس می تواند باشد و معمولا موقتی است و ممکن است 2-3 ماه طول بکشید به دکترتون مراجعه کنید.