تاثیر سیگار در جراحی بینی

به دلیل وجود نیکوتین در سیگار، روند بهبودی و دوره نقاهت بیمار کمی طولانی تر می شود، به طور کلی مصرف دخانیات اعم از قلیان و سیگار بعد از جراحی بینی ممنوع می باشد. به دلیل اینکه نیکوتین موجود در آن باعث بروز مشکلات انعقادی خون می شود. حداقل به مدت دو هفته بعد از جراحی زیبایی بینی نباید دخانیات استعمال شود. همچنین قبل از جراحی نیز باید از کشیدن سیگار و قلیان پرهیز نمود، زیرا احتمال میزان خونریزی و عفونت و عارضه بی هوشی را افزایش می دهد. در این مقاله توضیحاتی در رابطه با تاثیر سیگار در جراحی بینی ارائه داده ایم.
تاثیر سیگار در جراحی بینی

استعمال دخانیات بعد از جراحی بینی بر نتیجه جراحی فرد تاثیر منفی دارد و باعث می شود تا فرد نتیجه رضایت بخشی از جراحی بینی نداشته باشد. پس همان طور که گفته شد، حداقل به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از کشیدن سیگار  و قلیان اجتناب نمایید. 

نیکوتین موجود در سیگار چه خطراتی در جراحی بینی دارد؟

سیگار حاوی نیکوتین می باشد و نیکوتین موجود در سیگار از عوامل اصلی تنگ شدن رگ ها می باشد و باعث می شود تا جریان خون در حین جراحی بینی به بافت های آسیب دیده نرسد. در طول دوران نقاهت، بافت ها به میزان بیشتری از اکسیژن نیاز دارند، ولی به دلیل اینکه نیکوتین، باعث کاهش خون رسانی می شود ، روند بهبودی فرد کاهش می یابد و همچنین خطر احتمال ابتلا به عفونت را نیز افزایش می دهد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که قبل و بعد از جراحی بینی حداقل به مدت 2 هفته، کشیدن سیگار را کنار بگذارند.  افرادی که در طول دوران نقاهت، استعمال دخانیات را قطع می نمایند، احتمال بروز عوارض ناشی ازجراحی در آن ها به حداقل می رسد. 

تاثیر سیگار کشیدن در بیهوشی

استعمال دخانیات مشکلات بسیار زیادی را در بی هوشی افراد ایجاد می نماید. داروی بیهوشی بدن فرد را تحت فشار قرار می دهد و همین امر باعث می شود تا انسان مقاومت خود را ازدست دهد و در زمان بی هوشی، قلب بیمار نیاز به مراقبتهای بیشتری دارد. از همین رو کشیدن سیگار عامل خطرناکی جهت بی هوشی افراد می باشد. با کشیدن سیگار، مقدار بسیار زیادی کربن دی اکسید و کربن مونو اکسید وارد بدن انسان می شود، و باعث می شود تا ضربان قلب در حین جراحی مدام تغییر پیدا کند و متغیر باشد و دچار اختلال شود.

جراحی زیبایی بینی در افراد سیگاری

اگر  قصد انجام عمل رینوپلاستی را دارید باید از مدت ها قبل از وقت جراحی آن را ترک کنید، زیرا اثرات سوی آن باعث می شود نتایج مطلوبی از عمل خود به دست نیاورید. موارد زیر شامل نتایج سیگار کشیدن قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی است.

اختلال در خون رسانی

 • کشیدن سیگار باعث اختلال در دیواره عروق خونی می شود، اصطلاحاٌ به امر تنگی رگ ها گفته می شود و همین تنگی رگ ها بیماری های قلبی و سکته قلبی را برای فرد به ارمغان می آورد، زیرا خون کافی به عروق قلبی نمی رسد.
 • به همین دلیل است که بسیار توصیه می شود که سیگار را دو هفته قبل از جراحی بینی کنار بگذارید، زیرا عامل مهم در ترمیم و بازسازی تمام نقاط بدن خون رسانی است وقتی روند خون رسانی با اختلال مواجهه شود بالطبع آن روند بهبودی هم کند می شود.
 • بیماری دیابت و سیگار کشیدن به عنوان دو عامل مختل کننده روند خون رسانی شناخته شده اند.
 • وقتی از دو هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را کنار بگذارید باعث می شود روند ترمیمی پوست به حالت سابق خود باز گردد.
 • جراحی بینی در افراد سیگاری با بهبودی دیر تر و باقی ماندن آثار بخیه و زخم انجام می شود.
 • در نتیجه سیگار کشیدن مساوی با نقص خون رسانی در بدن است

عفونت و جلوگیری از بهبود زخم ها

همانطور که می دانید عفونت یکی از شایع ترین عوارضی است که بعد از عمل جراحی ایجاد می شود، اما خطر این عارضه برای افرادی که سیگاری هستند بیشتر است، مواد تشکیل دهنده سیگار و اثرات ناشی از آن موجب جلوگیری از بهبودی به هنگام می شود و همین امر موجب بروز عفونت در بافت و نواحی جراحی شده می شود. هم چنین می تواند شانس موفقیت آمیز شدن عمل جراحی را کاهش دهد.

افزایش خطر خون ریزی

خونریزی بعد از عمل بینی هم مانند عفونت، از همان خطراتی است که بعد یا قبل از هر عملی گریبان بیمار را ممکن است بگیرد، اما در افراد سیگاری بیش از هر کسی دیگری مستعد خون ریزی بعد از عمل هستند، پس بیابید با کنار گذاشتن این عامل خطر آفرین به حفظ سلامت خود کمک کنید.

افزایش ورم و کبودی

وقتی سیگار رگ های خون رسانی را تنگ می کند، ورم و کبودی بعد از جراحی بیشتر می شود و این عارضه هم به راحتی کاهش نمی یابد. بر اساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده پزشکان معتقدند ورم و کبودی ناشی از عمل جراحی بینی در افراد سیگاری حدود 18 ماه پایدار خواهد ماند.

سموم اضافی

انواع سیگار ها غنی از سموم خطرناکی هستند که با استعمال آن ها وارد بدن می شوند و به پوست افراد آسیب جدی وارد می کنند همینطور روند بهبودی بعد از جراحی را با مشکل رو به رو می کنند.

تداخل دارویی

بسیاری از دارو های که قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است توسط پزشک معالج تجویز شود با الکل و سیگار تداخل دارند و همین امر موجب بروز عوارض خطرناکی می شود.

باقی ماندن جای زخم

کسانی که عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اند و یا قصد انجام آن را دارند به دلیل ماده تشکیل دهنده ی سیگار جای زخم و بخیه ها در روی پوست شان باقی می ماند و پوست شان کدر و کبود می شوند، می توانید با اراده سیگار را کنار بگذارید و تاثیر به سزای این اقدام را در عمل جراحی زیبایی بینی مشاهده کنید.

بعداً نه همین الان سیگار را ترک کنید!!!

با توجه به عوارضی که در این نوشتار به آن اشاره شد، سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت عمومی بلکه برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی بسیار خطرناک است.

*توجه داشته باشید نتایج حاصله از عمل جراحی زیبایی بینی بسته به میزان سلامت عمومی شما دارد. به همین خاطر به شما توصیه می شود چنین عادات بد و نا پسندی که سلامتی عمومی شما را به خطر می اندازد را ترک کنید.

نکات مهم در مورد عمل جراحی زیبایی بینی

جراح زیبایی بینی یکی از عمل های حساس و محبوبی است که امروزه طرفداران خود را پیدا کرده است و با توجه به حساسیت و پیچیدگی این عمل که با نوع بینی شما ارتباط دارد، عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی بسیار دشورا تر از عمل بینی استخوانی است به همین خاطر توصیه می شود از بهترین جراح بینی گوشتی کمک بگیرید.

عمل بینی استخوانی هم بسیار زیبا می شود اما مشروط بر آن که بهترین جراح بینی استخوانی شما را عمل کند، زیرا عمل بینی استخوانی فانتزی از زیبا ترین شکل های رینوپلاستی است.

جمع بندی تاثیر کشیدن سیگار قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی

اگر فردی سیگاری هستید و می خواهید عمل رینوپلاستی انجام دهید بهتر است از یک متخصص جراح بینی مشاوره دریافت کنید تا باید ها و نباید ها را به شما بگوید و طبق دستورات پزشک بتوانید عملی موفقیت آمیز را تجربه کنید.

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 پاسخ

 1. سلام دکتر من سیگاری بودم الان ۱۸ روزه عمل کردم و دو روزه شروع کردم سیگار کشیدن آیا این خیلی بده ؟ چیکار کنم نگران شدم

  1. سلام دوست عزیز
   پس از جراحی بهتر است به مدت یک ماه از کشیدن سیگار بپرهیزید. زیرا استعمال دخانیات سبب می گردد تا ناحیه جراحی شده حال جراحی می تواند هر نوع جراحی باشد دچار مشکل و تورم شود و گاهی ممکن است پوست دچار نکروز و آسیب دیدگی شود.

 2. سلام وقت بخیر دکتر… بنده 20 سالمه و هفته بعد عمل دارم و تا موقع عمل حدود هشت روز میشه که سیگار نکشیدم… از قبل اینکه زمان عمل مشخص شه روزی یکی دو نخ میکشیدم کم کرده بودم… به نظرتون مشکلی پیش میاد باشگاه هم میرفتم فقط سیگار نبود و ورزش حرفه ای انجام میدادم.. قبل عمل هم انجام میدم و استخر میرم جبران شه یجورایی😑