جراحی پیشانی برجسته

برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی

برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی خوشبختانه امروزه با روش جراحی امکان‌پذیر است. از آن جایی که برجستگی غیرطبیعی در قسمت پیشانی و بالای ابرو ممکن است تناسب چهره را برهم زند و برای افراد خوشایند نباشد، در این چند سال اخیر عمل درمان برجستگی پیشانی یکی از جراحی‌های نسبتا شایع در بین عمل‌های زیبایی قرار گرفته است.

پدیده برجستگی ناحیه پیشانی در بسیاری از افراد و بیشتر در آقایان دیده می‌شود. بسیاری گمان می‌کنند که این برجستگی به علت وجود سینوزیت است که باعث می‌شود پیشانی ورم کرده و در قسمت بالای ابرو برآمده شود. اما در واقع اینطور نیست و علت دیگری برای پیشانی برجسته یا ناندرتال وجود دارد. در این مقاله سعی داریم به تشریح این موضوع بپردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص دلایل بروز این عارضه و راه‌های درمانی آن بیشتر بدانید.

علت بیرون زدگی استخوان و برجستگی پیشانی

برجستگی پیشانی که به آن پیشانی ناندرتال نیز گفته می‌شود، معمولا پس از دوران بلوغ به دلیل رشد استخوان پیشانی و سینوسی که داخل آن قرار دارد، ایجاد می‌شود. ضمنا لازم به ذکر است افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا بیشتر نسبت به سایرین دچار دردهای میگرنی در سر می‌شوند. توجه شود علت بیرون زدگی استخوان پیشانی وجود التهاب سینوزیت نیست. پس برطرف کردن برجستگی پیشانی به درمان سینوزیت برنمی‌گردد. برای رفع این پدیده نیاز به عمل جراحی است و درمان سینوزیت آن را برطرف نخواهد کرد.

سینوس پیشانی زمانی که برجسته می‌شود باعث شده در نمای نیمرخ یعنی قسمت بالای چشم به سمت جلو بیاید و حالت گودی در پیشانی ایجاد شود. همچنین این برجستگی باعث می‌شود در حالت تمام رخ چشم‌ها کمی‌گودتر به نظر برسند و چهره نیز اخم آلود باشد.

بیشتر بدانید: جراح بینی خوب در تهران

شماره موبایل شما
شماره موبایل شما ارسال شد. منتظر تماس ما باشید.
دوباره امتحان کنید

صحبتهای دکتر شیرازی متخصص گوش، حلق و بینی در رابطه با پیشانی برجسته

بیشتر بخوانید: منظور از رینوپلاستی چیست؟

روش‌های اصلاح و درمان برجستگی پیشانی

به صورت کلی دو روش برای درمان برجستگی در ناحیه پیشانی وجود دارد:

 • جراحی ناندرتال: هنگامی‌ که برجستگی در ناحیه پیشانی در قسمت بالای ابروها اتفاق می‌افتد، اگر میزان آن زیاد باشد حتما باید از طریق جراحی این برجستگی را از بین برد تا یک سطح صاف و متناسب صورت پدید آید که به آن جراحی ناندرتال یا اصلاح برجستگی پیشانی گفته می‌شود.

حتما از میزان اهمیت عمل بینی در بین عمل‌های جراحی آگاه هستید. جراحی ناندرتال نیز مانند عمل بینی حساسیت و مهارت بالایی از تخصص پزشک را نیاز دارد. این جراحی به این دلیل که در ناحیه حساس پیشانی قرار دارد، نیازمند مراجعه به جراح و متخصص باتجربه دارد.

 • لیفتینگ پیشانی و ابرو: اگر در ناحیه ابرو و پیشانی افتادگی‌هایی دیده شود از طریق لیفتینگ پیشانی و ابرو این برآمدگی برطرف می‌شود. روش‌های قرار دادن پروتز یا لیفت ابرو و حتی جراحی پلک در بسیاری از موارد نازیبایی‌ها و عدم تقارن اجزای صورت را اصلاح می‌کند و دیگر نیازی به جراحی ناندرتال نخواهد بود.

معمولا انتخاب روش جراحی و نوع عمل از طریق معاینه توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد. جراح شما باید خیلی متبحر باشد که بتواند نوع عمل را متناسب صورت و شرایط شما تشخیص داده و اقدامات لازم را برایتان انجام دهد.

برجستگی ناحیه پیشانی

جراحی برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی

سه نکته زیر را در جراحی برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی در نظر داشته باشید:

 1. جراحی درمان برجستگی ناحیه پیشانی به دقت بسیار زیادی نیاز دارد چون باید تمامی‌ مسائل و مشکلات قبلی بیمار تشخیص داده شود و برطرف شود. در بسیاری از موارد در آقایان این رشد استخوانی تا سن 25 سالگی ادامه پیدا می‌کند. بنابراین تا قبل از 25 سالگی این عمل برای آن‌ها انجام نمی‌شود، چرا که احتمال رشد برجستگی همچنان وجود دارد.
 2. بعضی از افراد دارای این برجستگی در چهره خود، سردردهای مزمن در پیشانی دارند و در اکثر مواقع همزمان با جراحی برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی، این دردها درمان می‌شوند.
 3. در بعضی از موارد در لیفت پیشانی یا برای برخی دیگر از عمل‌های جراحی برشی در سر ایجاد می‌شود که هدف از آن رسیدن به ناحیه برجستگی مورد نظر برای جراحی است. پس از جراحی هم جای برش و بخیه لیفت در لابلای موهای سر مخفی می‌شود. بلافاصله پس از جراحی، برجستگی ناحیه پیشانی از بین می‌رود و همسطح با قسمت های دیگر پیشانی می‌شود.

مراقبت های پس از جراحی برجستگی پیشانی

این جراحی هم مانند تمام جراحی‌های دیگر نیازمند رعایت نکاتی است تا بیمار زودتر بهبود یابد. تعدادی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • توصیه می‌شود تا 48 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم و درد زودتر برطرف شود. ولی حتما دقت کنید یخ را به صورت مستقیم روی پیشانی خود قرار ندهید.
 • بهتر است تا 48 ساعت پس از جراحی از حمام کردن خودداری کنید و در زمان استحمام مراقب بخیه‌های روی سر خود باشید.
 • مطابق نظر جراح بین 6 ماه تا 1 سال زیر تابش شدید آفتاب قرار نگیرید. در غیر این‌ صورت از ضد آفتاب قوی استفاده کنید.
 • تا مدتی پس از عمل به تنهایی حمام نروید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.
 • در هنگام استحمام مراقب باشید آب با فشار زیاد به زخم‌ها و بخیه‌های شما برخورد نکند.
 • هنگام سشوار کشیدن، درجه آن را روی درجه بسیار گرم و داغ قرار ندهید.
 • تا حدود یک ماه پس از جراحی از رنگ کردن مو خودداری کنید.
 • زخم ایجاد شده بر اثر جراحی را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشود.
 • ممکن است مطابق توصیه جراح برای شما پماد چشمی‌تجویز شود و باید روزانه 2 تا 3 بار آن را استفاده کنید.

نتیجه جراحی پیشانی برجسته پس از 6 ماه

پیشانی برجسته بیشتر در خانم‌ها بروز می‌کند یا آقایان؟

این عارضه معمولا در بین آقایان شایع‌تر است و کمتر در خانم‌ها بروز پیدا می‌کند. اگرچه در خانم‌ها نیز این پدیده ممکن است ایجاد شود. رشد بیش از حد استخوان ناحیه پیشانی اینگونه به نظر می‌رسد که پیشانی ورم کرده است و باید ورم پیشانی را به روشی خواباند. اما این ورم نیست و رشد استخوان در ناحیه بالای ابرو است. رشد استخوان پیشانی در خانم ها و آقایان زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در برخی موارد منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس فرد می‌شود. 

آیا جراحی پیشانی ناندرتال با بیهوشی انجام می‌گیرد یا بی‌حسی موضعی؟

برای عمل اصلاح پیشانی برجسته معمولا از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. چرا که با بیهوشی تمرکز جراح بالاتر است و تسلط بیشتری به عمل دارد. اگر می‌خواهید بدانید این جراحی به چه نحوی انجام می‌گیرد. در ویدیو زیر دکتر علی اصغر شیرازی در طول این عمل توضیحاتی را ارائه می‌کنند. فیلم زیر را مشاهده کنید.

کلام آخر

تمام افرادی که در ناحیه پیشانی خود تقعر و برجستگی احساس را دارند، ممکن است به فکر برطرف کردن برجستگی ناحیه پیشانی باشند که تنها راه آن عمل جراحی است. فراموش نکنید که این عمل به جهت اینکه در ناحیه صورت اتفاق می‌افتد، اهمیت بالایی دارد و باید توسط حاذق‌ترین پزشک برای آن اقدام کرد.

سوالات متداول جراحی پیشانی برجسته و برطرف کردن آن

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

34 پاسخ

 1. سلام. جناب دکتر خواستم با مشاهده نظر محترمتان را درخصوص دو برجستگی ناحیه بالای تاج دو ابرو خود و همچنین دو برجستگی کوچک در گوشه های بیرونی لبهای خود ( قبل از خط لبخند ) را که سالهاست وجود آنها برایم سوال و آزار دهنده هست بدانم. متشکرم

  1. سلام دوست عزیز
   این موارد نیاز به بررسی دارد و تنها پس از معاینه می توان نظر قطعی و دقیق را بیان نمود.

  2. سلام بستگی داره ضربه به کجا خورده باشه اگر به ناحیه پیشانی باشه و استخوان اضافه آورده باشه قابل ترمیم هست

  1. باید شرایط شما بررسی بشه تا بتونیم نتیجه قطعی رو اعلام کنیم.

 2. درود و شب بخیر خدمت شما بزرگوار🌹
  ببخشید راستش من همین مشکلو دارم و میخوام از یزد بیام خدمتتون، تهرانم جا و مکان ندارم، میخواستم بپرسم روزی که نوبتم شد اومدم تهران، و عمل کردم چن روز باید بستری باشم؟؟

  1. سلام دوست عزیز عمل در یک رو ز انجام می شود. و شب میتونید مرخص بشید. هفته بعد مجددا باید ویزیت بشید و بعدش دیگر نیازی به مراجعه ندارد.

 3. سلام اقای دکتر خسته نباشید من پیشونیم قسمت استخوان سر به شکل نافرمی اومده جلو و خیلی عذاب اور شده میخوام درمان صورت بگیره حتی عمل جراحی نیاز بشه انجام بدین چطور میتونم ویزیت انجام بدم

 4. باسلام خدمت دکتر مدت چندساله که بین دواب گرفتگی و از داخل به بیرون فشار میده و حس بویایی قطع شده قبلا پلیپ بینی عمل کردم شهرستانی هستم ازدکتر چکار بایدکنم .

 5. سلام آقای دکتر
  من بالای ابروم یه مقدار برآمدگی دارم که عذاب آور شده برام، به غیر از عمل جراحی هم میشه اون رو برطرف کرد؟؟

  1. روش های مختلفی برای لیفت ابرو و پیشانی وجود داره باید معاینه بشید تا شرایط تون بررسی بشه بعد راه درمانی بهتون گفته میشه

 6. سلام آقای دکتر خسته نباشید

  بنده بالای ابرو هام برآمدگی داره رفتم عکس هم گرفتم آیا می تونم براتون بفرستم نگاه کنید آیا همین فقط برآمدگی هست

  یا عفونت یا چیز خاصه دیگری هست ممنون ؟

 7. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.

  چند روز بعد از جراحی پیشانی ناندرتال، میشه

  ورزش سنگین (بدنسازی) انجام داد؟

  با سپاس

  1. سلام دوست عزیز بعد از جراحی ناندرتال بهتر است تا دوماه ورزش سنگین نکنید و بعد از آن مشکلی نخواهید داشت و میتونید انجام بدید

  1. سلام بله بستگی به میزان اون گودی داره اگر کم باشه میشه با فیلر و اینها پر کرد اگر زیاد باشه باید جراحی بشه

 8. سلام من بیشتر مشکل فرورفتگی پیشانی تو قسمت وسط بین دوتا استخوان فرونتال دارم تا این که بشه گفت برجستگی سینوس های فرونتاله. گودی در اون حد زیاد نیس ولی اذیتم میکنه میخواستم ببینم میشه با جراحی درستش کرد؟

 9. سلام آقا عزیز
  من هم در قسمت پیشانی برآمدگی بزرگ تر دارم فکر میکنم نیاز به جراحی دارد اگر بیام واسه جراحی بنظر تون حدودا چقدر هزینه لازم خواهد بود فقط واسه جراحی دوکتور و دارو هاش؟
  ممنون میشم از پاسخ تون

  1. سلام اگر برجستگی زیاد باشه احتیاج به جراحی دارد. هزینه این جراحی هم حدود 60 میلیون تومان است

  1. سلام 16 سال سن کاملی نیست برای اینکه این مشکل برطرف بشه
   این به خاطر رشد سینوس های پیشانی است و تا 22-23 سالگی ادامه داره و بعد از اون میشه عمل کرد و این مشکل رو برطرف کرد.