التهاب بینی

التهاب مخاط بینی؛ انواع و اقسام

التهاب مخاط بینی؛ انواع و اقسام متفاوتی دارد و از جمله بیماری‌هایی است که برای همه‌ی افراد حداقل یکبار اتفاق افتاده است. از آن جایی که این عارضه بسیار شایع است، در بسیاری از موارد تحت عنوان رینیت شناخته می‌شود. رینیت‌ها نوعی از التهابات بینی هستند که ممکن است تشخیص آن‌ها از یکدیگر با وجود علائم مشترکی که دارند، دشوار باشد. بنابراین برای شناخت انواع رینیت باید علائم بروز هر نوع را دانست و به درستی تشخیص داد.

در این مطلب، قصد داریم شما را با مشکل التهاب مخاط بینی یا همان رینیت آشنا کنیم تا علائم آن را بشناسید و در صورت بروز آن، چه برای خودتان و چه برای کودکان‌تان، درمان را قبل از اینکه به یک بیماری مزمن تبدیل شود، جدی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

انواع و اقسام التهاب مخاط بینی

ابتدا باید بدانید رینیت به معنای گرفتگی و آبریزش بینی، ترشح پشت حلق (خلط)، خارش درون بینی و حلق و کاهش بویایی است. ممکن است نام عمل رینوپلاستی را شنیده باشید، چرا که رینو به معنای بینی است و پلاستی هم به معنای زیباکردن آن است. حال که معنای رینوپلاستی را دانستید، بدانید که رینیت به التهابات در مخاط بینی اشاره دارد.

 التهاب مخاط بینی انواع و اقسام متفاوتی را شامل می‌شود. از رینیت حاد ویروسی، رینیت هورمونی، رینیت دارویی، رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک گرفته تا سینوزیت و رینیت وازوموتور که هرکدام برای درمان نیازمند دستورالعمل‌های متفاوتی هستند. اما عمل بینی به عنوان آخرین راه درمانی نیز یکی از روش‌های حذف رینیت مزمن از زندگی بیماران است.

بیتشر بدانید: هزینه عمل بینی در سال 1402 چقدر است؟

دلایل التهاب مخاط بینی

 • اولین دلیل بروز التهاب مخاط بینی، بیماری‌های ویروسی یا همان سرماخوردگی‌های معمولی هستند که اگر تعدادشان از حد معینی در سال تجاوز کند، می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد سینوزیت مزمن شود. 
 • مساله دوم، محرک‌های محیطی مانند آلودگی‌های هواست که در شهرهای بزرگ، گریزناپذیر است.
 • دلیل سوم به وجود آورده التهاب در مخاط بینی دود سیگار است که باعث فلج مژک‌های داخل راه‌های هوایی می‌شود. افرادی که در سنین کودکی در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، بسیار مستعد ابتلا به رینیت و سینوزیت در بزرگسالی هستند.

رینیت در کودکان

در کودکان باید به این نکته توجه کرد که یکی از عوامل بروز رینیت نقص ایمنی است. با اینکه این حالت شایع نیست اما اگر کودکی دچار رینیت های مکرر شود و به درمان‌های عادی و آنتی بیوتیک‌های معمول جواب ندهد، ضمن اینکه همراه با آن عفونت سایر نواحی نیز دیده شود، ممکن است سطح ایمنی‌ کودک پایین باشد. امیدوارم متوجه حساسیت موضوع شده باشید و به موقع جهت تشخیص صحیح و درمان به متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح بینی خوب در تهران مراجعه کنید.

درمان التهاب مخاط بینی

برای انتخاب راه درمانی انواع و اقسام التهاب مخاط بینی باید نوع رینیت ابتدا مشخص شده باشد. در این میان به انواع روش‌های درمانی این بیماری اشاره می‌کنیم:

درمان برای رینیت آلرژیک

اولین و موثرترین راه برای درمان رینیت آلرژیک دوری از هر آنچه که حساسیت ایجاد می‌کند، است. اما اگر نمی‌توانید عوامل حساسیت‌زا را حذف کنید، باید راه‌هایی مثل استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها، محلول‌های نمکی و اسپری‌ها را طبق دستور پزشک امتحان کنید. در برخی موارد نادر نیز ممکن است پزشک عمل بینی را برای رفع انسداد بینی پیشنهاد کند و یا با وجود عفونت نیاز به استفاده از از داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از انتشار آن به سایر بخش‌های بدن احساس شود.

درمان برای رینیت وازوموتور

رینیت وازوموتور که از جمله التهابات آلرژیک است و در اثر عواملی مثل بوی عطر و ادکلن، تغییرات دمای هوا به میان می‌آید، برای درمان نیاز به هوای خنک، شستشوی بینی، گرم نگه‌داشتن سر و پا و فعالیت ورزشی دارد.

درمان رینیت حاد ویروسی

 برای درمان رینیت‌های ویروسی استفاده از داروهای ضداحتقان و محلول‌های نمکی پیشنهاد می‌شود.

درمان  برای رینیت هورمونی

به علت بروز گرفتگی بینی به دلیل اختلال در عملکرد غدد درون‌ریز، ترشح هورمون ها باید زیر نظر پزشک کنترل شود تا از رینیت هورمونی جلوگیری شود.

درمان برای رینیت دارویی

استفاده از داروهایی مثل داروهای ضداحتقان، ضد بارداری، ضد فشارخون، ضد تیروئید  باید کنترل و متوقف شود تا بتوان رینیت دارویی را درمان کرد.

انواع التهاب مخاط بینی

علائم التهاب مخاط بینی

وجود تورم  و التهاب در بینی علائمی را با خود به همراه دارد. این علائم معمولا در فصل‌های بهار و پاییز شدت بیشتری دارند. در ادامه به برخی از این علائم اشاره می‌کنیم:

 1. خارش بینی و گلو
 2. آبریزش بینی
 3. عطسه و سرفه
 4. وجود خلط و ترشحات پشت حلق
 5. اختلال در احساس بویایی
 6. احساس پری و گرفتگی در گوش
 7. گرفتگی بینی در یک یا هر دو طرف آن
 8. خارش و سوزش چشم (که به دلیل انسداد مجرای اشکی اتفاق می‌افتد)

التهاب و گرفتگی کوتاه مدت و بلند مدت مخاط بینی 

معمولا شایع‌ترین علت برای نوعی از گرفتگی یا احتقان بینی که کوتاه مدت یا موقتی باشد (زیر ۷ تا ۱۰ روز)، بیماری‌های ویروسی یا همان سرماخوردگی‌های معمولی است. اما اگر این علائم بیش از ۱۰ روز طول بکشد یا زیاد تکرار شود، نیاز به مراجعه به پزشک دارد. پزشک با معاینه می‌تواند انواع رینیت‌ها را از هم جدا کند و برای هر کدام مسیر درمان متفاوتی را در نظر می‌گیرد. اگر التهاب در بینی به سینوزیت حاد تبدیل شود و آن را جدی نگیرید، بعد از گذشت مدتی سینوزیت مزمن پدیدار می‌شود که برای درمان آن باید راه‌حل‌های سخت تری را پشت سر بگذارید. برای آنکه بدانید
چه موقع سینوزیت حاد تبدیل به سینوزیت مزمن می‌شود، مقاله‌های مرتبط با آن را بخوانید.

انواع شایع التهاب مخاط بینی

مخاط بینی در امتداد مخاط سینوس‌ها است. این به این معناست که در فاز حاد سرماخوردگی، شما علاوه بر اینکه مبتلا به رینیت می‌شوید، مخاط سینوس‌هایتان نیز ملتهب می‌شود. به همین ترتیب شخصی که دچار آلرژی است، در فاز حاد آلرژی، مخاط سینوس‌هایش نیز درگیر می‌شود. پس این علایم با یکدیگر هم پوشانی دارند و به همین دلیل جدا کردن این‌ها از هم به صورت دقیق امکان پذیر نیست. بنابر آنچه که گفته شد پزشک جهت اطمینان از تشخیص درست باید از سینوس‌ها تصویربرداری کند یا برخی تست‌های پوستی را انجام دهد. طبقه‌بندی رینیت بسیار مهم است و تا علت آن معلوم نباشد درمان مناسب صورت نخواهد گرفت. درنتیجه، مشکل اصلی برجا می‌ماند و مزمن می‌شود.

التهاب مخاط بینی آلرژیک از رینیت‌ های شایع محسوب می‌شود که یکی از علت‌های آن ژنتیک است.

نوع دیگری از رینیت که آلوده کننده‌های محیطی یا مصرف برخی داروها باعث ایجاد آن می‌شود نیز وجود دارد که با وجود شایع بودن، خیلی شناخته شده نیست و معمولا برای بیماران مبتلا به آن، متاسفانه درمان رینیت آلرژیک در نظر گرفته می‌شود که خیلی هم موثر نیست.

نقش عفونت در گرفتگی بینی 

نقش عفونت در گرفتگی بینی معمولا جدی گرفته نمی‌شود و تصور می‌شود تنها با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. این در حالی است که یکی از مهمترین علت‌های گرفتگی بینی ابتلا به عفونت است. ویروس از طرق مختلفی وارد بدن می‌شود. به عنوان مثال تماس با ترشحات آلوده یا استنشاق ویروس راه‌هایی هستند که می‌توانند بروز عفونت را در پی داشته باشند. بنابراین نقش عفونت در گرفتگی بینی باید جدی گرفته شود.

هنگامی که ویروس وارد بدن انسان می شود، بدن هیستامین ترشح می‌کند. هیستامین‌ها یک نوع ماده شیمیایی هستند که به نوع قابل توجهی باعث افزایش جریان خون می‌گردند. این کار باعث ایجاد التهاب در غشای بینی می‌شود و در نتیجه ترشحات شفاف رنگی از بینی خارج می‌گردد. این روند در صورت ادامه پیدا کردن باعث گرفتگی بینی نیز می‌شود.

در طی آلودگی فرد به ویروس، سیستم ایمنی بدن ضعیف‌ شده و مقاومت بینی نیز کاهش می‌یابد. به همین علت است که بعد از سرماخوردگی، عفونت در بینی ایجاد می‌شود. اگر ترشحات بینی به رنگ شفاف نباشد و تبدیل به ترشحات سبز و یا زرد رنگ شوند، بدین معناست که فرد به عفونت‌های باکتریایی مبتلا شده است. در این صورت حتما باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بهترین روش برای درمان صورت گیرد.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

175 پاسخ

 1. سلام. من یه مدتیه حس میکنم قسمت بالای بینیم گرفته. این مشکل بیش تر برای سمت چپه. آبریزش بینی ندارم. فقط گاهش حس میکنم تو کشیدن هوا از طریق بینیم واقعا سخت میشه. ا سال ها پیش مشکل حساس بودن سینوس ها رو دارم و همون اوایل به علت درد کردن استخوان گونه تو هوای سرد به پزشک مراجعه کردم. اما بعد از عکس برداری گفتن صرفا حساس شده. به نظرتون ضروریه مجددا به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   حساس بودن بینی و صورت ممکن است بدون آنکه سبنوزیت داشته باشد، به خصوص در سرما وجود داشته باشد. در چنین شرایطی درمان خاصی وجود ندارد، بایستی مواظب باشید که سرما مستقیما به صورت شما نخورد اما در صورتی که اخیرا بینی و صورت شما دچار گرفتگی شده است، بهتر خواهد بود به پزشک مراجعه نمایید.

 2. سلام وعرض ادب واحترام.
  چند روزی است که همراه مخاط سمت چپ بینی ام لخته خون دیده میشود بطوریکه بامخاط بینی ام مخلوط میباشدورنگ آن قرمز نیست وقرمز پر رنگ است و وقتی فین میکنم بیرون میاید.خواستم علت را جویا شوم.

  1. سلام دوست عزیز
   خونریزی از بینی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ولی در اکثریت مواقع خونریزی به دلیل خشکی مخاط داخلی بینی و فشارخون اتفاق می افتد برای بهبود می توانید داخل بینی را چرب نگه دارید تا در صورت وجود خونریزی مجدد سعی نمایید به پزشک مراجعه نمایید.

 3. سلام ودرود ،پسرم ۷سالشه،الان دو سه ماه هست که بینیش انگار از داخل ورم داره میکنه ،شبها خیلی بد نفس میکشه چکار کنم؟؟

  1. احتمالا شما سینوزیت دارید و احتمال داره نیاز به عمل داشته باشه. به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید جهت درمان.

 4. قطره سدیم یا ناپریزول استفاده کردم بهتر میشه اما باید هر شب استفاده کنم،تو رو خدا راهنمایی کنید با این اوضاع میترسم ببرمش دکتر

  1. با سلام و خسته نباشید مدت ۲ ماهه دچار برگشت عطسه شدم و هر کاری میکنم نمیتونم عطسه کنم با وجود اینکه به شدت حالت عطسه رو دارم به پزشک مراجعه کردم اندوسکوپی کردن گفتن دچار التهاب بینی هستم و دارو بهم کورتون دادن که من متاسفانه بدنم به داروهای کورتونی الرژی داره و تپش قلب و تنگی نفس و اینا به سراغم میاد و کلا از زندگیم میوفتم ایا راه داره که بدون کورتون مشکل من حل بشه؟

 5. باسلام خداقوت،من ۱-۲روز هست خلط شدیدی پشت گلو دارم ،خارش دماغ وعطسه وکوفتگی بدنم دارم ،نمیدونم الرژی هست یانه؟

  1. بله اینها علائم آلرژی است و می تواند الرژی باشد مراجعه کنید و داروی آلرژی دریافت کنید.

 6. ۵ ماه است که ابریزش بینی دارم البته اول زیاد بود ولی الان کمتر ولی سردردهای دردناک دارم و سوزش و درد شدید بینی بعد ابریزش
  سردردها بیشتر شقیقه هاست و پشت سر که زمان خوردن افتاب هم شروع ب درد میکنند بعد درد بالای بینی و گرفتگی بینی شبانه هم دارم گاهی عطسه ام میکنم ولی از سوزش بینی خواب راحتی ندارم قبلا زمان نفس کشیدن شبانه بدلیل پلیپ باید بینی هود را میکشیدم الان همون شرایط و درد و سوزش بینی هم همراه شده

  1. سلام مخاط سمت چپ بینی ام خیلی زیاده و هر نیم ساعت یکبار تقریبا باید برم فین کنم.راه حلی داره؟

 7. سلام بنده 1 ساله عمل بینی انجام دادم(در برگه ترخیص نوع عمل سپتو رینوپلاستی درج شده) قبل از عمل هیچ گونه مشکل تنفسی نداشتم و فقط صبح ها پشت گلو خلط شفاف و همچنین بعضی از روز ها که آلودگی هوا وجود داشت بینی یک طرف به مدت2 روز کیپ میشد و بدون مصرف دارو خود به خود خوب میشود اما پس از عمل بینی همیشه بینی ام کیپ است و در ماه های اولیه دکتر بنده آمپول برای رفع التهاب به صورت عضلانی و همچنین آنتی هیستامین و 5 عدد قرص پردینوزولون50 تجویز کردند که هیچ تاثیری نداشت به علاه احساسم میکردم بعد از مصرف آنتی هیستامین بینی بیشتر خشک و ملتهب و در این اواخر دکتر بنده احتمال دادند شاخک تحتانی بینی بنده بزرگ شده به همین منظور گفتند عکس سیتس اسکن بگیرم حال اگر واقعا مشکل از شاخک بینی باشد حتما نیاز به جراحی میباشد؟میخواستم اگه این عمل را شما انجام دهید هزینه عمل چقدر میشود؟

  1. سلام باید بررسی و معاینه انجام بگیرد و شرایط بینی شما بررسی شود تا بتوان تصمیم گیری کرد

  1. سلام خسته نباشید اقای دکتر خواهش میکنم کمکم کنید اقای دکتر من ۵ ساله که همیشه دماغم کیپ می شد فرقی نمیکرد تابستان زمستان خیلی اذیت می شدم همیشه باید دماغم فین میکردم رفتم دکتر گفت سیونس داری عمل کردم یه مدت خوب بودم بعد دوباره به حالت قبل برگشتم شبا ترشحات دماغم میریزه تو گلوم صبح دهنم بو میده صبح گلوم خلط داره داماغ که روزی ۳ و۴ بار فین میکنم زرد رنگ نمی دونم چی کار منم

  2. حتما به پزشکتون مراجعه کنید شرایطتون باید بررسی بشه و اقدام مناسب انجام بگیره

 8. با عرض سلام و احترام

  آقای من حدود ۵ سالی هست که درگیر سینوزیت مزمن هستم و تمامی راهای درمان رایج رو امتحان کردم در سیتی اسکنم هم حالت سینوس هام اوکی بوده ولی جسارتا خلط های سفید رنگی که مثل غضروف هست از داخل حلقم مجرای وردی به سینوس و بینی را مسدود می کند و به سختی خارج می شود و دخانیات هم استعمال نمی کنم والان هم زیر نظر پزشک داکسی سایکلین ۱۰۰ استفاده میکنم
  ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید

 9. سلام ببخشید من چند تا عمل لوزه و انحراف بینی انجام دادم و حدود ۷سال است همینجورم و درد پشت یکی از بینی ها و سوزش پشت چشم و حالت تهوع میگیرم باید چکار کنیم الان هر عمل انجام دادم خوب نشدم

 10. سلام آقای دکتر من الان چندوقته درگیر این مریضیم امونمو بریده باد میخوره به سرم دماغم باد میکنه خلط دارم زیاد ماسک میزنم در میارم دماغم باد میکنه شب میخابم صبح پا میشم دماغم باد داره کلا داره اذیتم میکنه چیکار کنم

 11. سلام من سه سال پیش تنگی نفس گرفتم بعد سینوس هام عفونت کرد عمل کردم سه ساله ترشعات چسبنده ابریزش بینی دارم خواب ندارم دیگه ناامید شدم از درمان لطفا راهنمایی کنید

 12. سلام و وقت بخیر
  من تقریبا ۱۰ روزی هست که مخاط داخل بینیم جسارتا به رنگ سفید است و هر آنچه آنتی بیوتیک مصرف می کنم یا اسپری بینی(سدیم کلرید) میزنم، تاثیری نداشته است ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر از شما

  1. سلام
   مراجعه کنید تا علت مشکل شما مشخص بشه اونوقت میتوان نظر قطعی داد.

 13. سلام باعرض خسته نباشید آقای دکتر چند سالی میشه حسایت دارم اما الان یک ماهه که شبا وقتی میخوابم بعداز رفتن به خواب آبریزش بینی وسوزش میگیره وازخواب بیدار میکنه عطسه میکنم بعد یا یه حوله یا دستمال میزارم روی دماغم بعداز چند دیقه آروف میشه ومیخوابم علتش چیه

  1. سلام دوست عزیز خودتون میگید که حساسیت دارید باید مشخص بشه حساسیتتون به چی هست تا برای رفعش بشه اقدام کرد

 14. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دو روز هست از بینی ام هوا گرم بیرون میاد و احساس سوزش دارم درون بینیم ام، و یکی از راه های تنفس در بینی ام هم گرفته شده
  ممنون میشم راهنمایی ام کنین چیکار کنم و علتش چیه🙏

 15. سلام وقت بخیر

  بینی من خیلی وقته گرفته میشه یعنی مخاط جمع میشی هر روز هم صبح و هم شب باید بینیم رو شست
  هر دارویی استفاده کردن داروی حساسیت حتی اسپری آفیکازون و ووو…
  ولی بهبود نیافت لطفا راهنماییم کنید خیلی زجر میکشم

 16. سلام.من تو فصل تابستون خیلی خون دماغ.وزمستون کمتر.راحل درمانش چیه. لطفا آقای دکتر اگ جوابدین ممنون میشم

 17. سلام بزرگوار وقت بخیر
  علت ایجاد سنگهای لوزه چی میتونه باشه و ایا درمان خانگی داره؟ مثلا در عرض یکسال سه چهار بار اتفاق میافته که با قرقره زیاد و همچنین مجبور میشم با چیزی بردارم که البته جای خالیش بطور حفره میمونه. سپاسگزارم

  1. سنگهای لوزه همین ترشحات و بافتهای خود لوزه هست که از حفره ها بیرون میاد اگر سه چهار بار در سال باشه که اصلا مشکلی نیست اگر زیاد و مکرر باشه باید با غرغره دهان شوییه و این موارد درمان بشه به ندرت نیاز به جراحی هست. جراحی در کسانی انجام میشه که خیلی حفره های بزرگ و لوزه های بزرگ داشته باشن که این باعث بوی بد دهان هم بشه

 18. سلام وقتتون بخیر من جوان بیست ساله هستم که الان تقریبا ۱۰ ساله مشکل احتقان بینی و خلط در بینی رو دارم رفتم دکتر دکتر گفتند بخاطر انحراف تیغه بینی هست انحرافمو پارسال عمل کردم ولی تاثیری نداشت و همچنان همیشه دارم فین میکنم

 19. سلام ببخشید من چند روز هست سرما خوردم
  وترشحات بینی من سفیده ولی وقتی عطسه شدید میکنم یک چیز های سفت مثل پوست
  با کمی خون بیرون ولی وقتی فشارش میدم بافتش مثل مخاط نیست چون سفته کمی هم سردرد دارم الان تمام خوانواده ما مریض هستند فکر کنم کرونا هست ولی فقط من اینجوری هستم

 20. سلام. آقای دکتر من دو ماهه که مخاط بینیم ول کنم نیست البته ناگفته نماند که چندساله که تو زمستون اینجوری میشم..مخاط بینیم به این شکله که دایم بینیم کیپه و نمیدونم که مشکل از چیه… لطفا کمکم کنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز باید مراجعه کنید تا بررسی دقیق انجام بشه معلوم بشه مشکل از چیه

 21. سلام خواهش میکنم جواب بدید
  من صبح ها اب دهنم میریزه رو بالشتم واصلا نمی تونم اب دهنمو قورت بدهم چون ترشحات سفید وغلیظ پشت حلقم هست وتا تخلیه شون نکنم نمی تونم اب دهنمو قورت بدم دکتر رفتم دارو تجویز کردن خوب نشدم من باید چیکار کنم چطور خوب بشم

  1. سلام دوست عزیز دوره درمان تون رو تکمیل کنید. اگر خوب نشدید مراجعه کنید به پززشک مجددا

 22. سلام خسته نباشی ۳ .۴ سال هست که من سرفه میکردم و خلت داشتم ولی الان چند ماهی هست که سرفه ام خوب شده و همیشه یک سراخ از دماغم کیپ هست و بعضی از مواقع دماغم یه لخته گرد پرت میکنه بیرون در ضمن خلت هپ دارم مشکل چیه ممنون میشم راه نمایی کنید

 23. سلام خسته نباشید
  من در طول روز بینیم بستس و هر چن ساعت یبار باز میشه و شبهاکلا بسته میشه ینی میتونم نفس بکشم ولی برای بازدم ب مشکل میخورم قرص انتی هیستامین استفاده میکنم ولی انگار الرژی نیس میشه راهنمایی کنید

 24. سلام دکتر ما بچمون زود به زود سرما میخوره و دچار گرفتگی بینی و آبریزش و گرفتگی گلو میشه گفتند احتمالش هست که لوزه سوم داشته باشه از کجا متوجه بشیم که لوزه سوم داره یا نه در گفتارش هم مشکل داره گفتند شاید اینم به خاطر لوزه سوم باشه تا الان دوبار هم تشنج داشته و در حال حاضر لوبل و ریسپیریدون استفاده میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز بله این نشانه ها می تواند از علائم لوزه و لوزه سوم باشد که فقط باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بررسی بشه و در صورت نیاز عمل بشه

 25. با سلام من 31 سال دارم و از وقتی یادم میاد آبریزش بینی داشتم. خیلی به دکتر مراجعه کردم و جواب نگرفتم. جدیدا متوجه شدم که آبریزش بینی بنده از یک درد نیمه خفیف داخل یکی از طرفین بینی شروع میشه. وقتی با انگشت قسمت انتهایی بینی که درد مبکرد رو لمس کردم متوجه شدم که جنس پوست نسبت به طرفی که درد نمیکنه خشکه و انگار بافت پوست متفاوته. چطور میتونیم مشکلمو حل کنم

  1. سلام خیلی بعیده که با این مشکل ارتباطی داشته باشه دلایل آبریزش بینی زیاد هست از جمله آلرژی اشکالات عصبی خفیف داخل بینی و یا سینوزیت بیشتر به این مسائل مربوط میشه باید بررسی دقیق انجام بشه

 26. سلام من حدود بیست سال پیش فک وبینی ام رو به خاطر تصادف جراحی وپلاک وپیچ گذاری کردم چند وقتیه که ازبینیم قطره قطره اب میاد بیشتر موقع غذاخوردن البته بعضی وقتا خون هم میاد تورو خدا کمک کنین از شرش خلاص شم

 27. سلام وقتتون بخیر
  من از بچگی خلط پشت حلق داشتم اون موقع سبز یا زرد رنگ بود، اما الان چند ساله خلط بی رنگ و گاهی سفید و گاهی هم همراه با مخاط بینی هستش، خیلییی ازار دهندس چون هرلحظه و هر دقیقه هس، دماغم هم توسط مخاط همیشه گرفتهذو کیبه، چن ساله دکتر میرم اسپری های خارجی متنوع استفاده کردم اما بیشتر باعث گرفتگی بینی و تولید بیشتر خلط شدن و سرم شستشو هم استفاده کردم حدود 50 درصد دماغم باز میشه ن کامل، بازم گرفتگی داره، و وقتی سرم تموم میشه دوباره همون و اش و همون کاسه، سی تی اسکن سینوس هامم گرفتم گفتن سینوس ها کاملا تمیزه و مشکلی نیس، قرص های ضد حساسیت هم زیاد استفاده کردم، بعضی دکترا گفتن اسید معدس دارو دادن و بازم تاثیر نداشت، اسپری دهانی هم دادن استفاده کردم بی تاثیر بوده، خیلی خیلی اذیتم چون هم نمیتونم خوب نفس بکشم، هم مدام خلط گلو دارم و این باعث بوی بد دهان میشه.. ممنون میشم راهنماییم کنین.. سپاس🙏🏻🙏🏻

 28. سلام آقای دکتر.ببخشید من دندونم پوسیده شده بود ونرفتم درستش کنم.بلافاصله احساس کردم سینوسهام یکم پر شده و ناگهان پشت گوشم قسنت استخوانی ورم کرد و درد شدید.و و داخل بینی م شاخکها متورم.به حدی گه اصلا از بینی نمتونستم نقس بکشم.دکتررفتم و اموکسی کلاو داد و دارو و قطره کورتونی و سرم شستشو .یک هفته داروهامو استفاده کردم و امروز،که یک هفته میشه از زمان تورم بینی و… یک دفعه عطسه کردم و همون موقع از بینی سمت راستم مثل لوله آب زرد بیرون ریخت.خیلی ترسیدم.اما بعدش بینی م تقریبا بعد یک هفته کیپ کامل، باز شده.این آب زرد چی مبتونه باشه؟ خطرناکه یا سینوسهام باز شده.تشکر فراوان

  1. سلام بله به احتمال زیاد یکی از این کیست ها در سینوس ها باز شده و تخلیه شده
   نباید نگران نباشید ولی اگر تکرار شد مراجعه کنید شاید نیاز به عکس برداری و بررسی دقیق باشه

 29. مدتی است در هنگام خم شدن شبیه سجده در نماز از یکی از مجاری بینی عفونت به غلظت خیلی کم شبیه خون قطره قطره از بنتی خارج میشود علت را اگر بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام این نباید مساله مهمی باشه گاهی وقتا کیست هایی در سینوس ها باز میشه و ترشحاتی از اونها خارج میشه و خوب میشه
   قاعدتا چیز مهمی نیست ولی اگر براتون خیلی مهمه میتونید مراجعه کنید که بررسی دقیق براتون انجام بشه

 30. سلام وقت بخیر
  چند ماهی خلط پشت حلق دارم کاهی سفید گاهی هم زرد مخاط بینیم زرد رنگه و گاهی همراه با خون (بینیم خشک نیست و همیشه مرطوبه )بوی بدی هم از بینی احساس میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام وجود این خلط تا اندازه زیادی طبیعی است حتی اگر زرد رنگ باشد. وجود یک ذره خون گاه گاهی طبیعیه ولی اگر زیاد باشه حتما باید مراجعه کنید به پزشک
   توصیه میکنم خیلی فین نکنید و با یکمی آب معمولی نه سرم شستشو دهید و توصیه می کنم خیلی نگران این مساله نباشید و حساس نباشید در اکثر موارد طبیعیه

 31. سلام ادب احترام

  جناب دکتر یک ما پیش سه جهار روز مریض شدم عایم ان ابریزش بینی و خلط گلو پس از یکهفته خوب شدم ولی عفونت بینی هر روز زیاد هست و ولکن نیست جکار کنم جناب دکتر

  1. سلام اگر هنوز عفونت ادامه داره و ترشحات غلیظ سبز یا زرد هست ممکنه هنوز عفونت داشته باشید و بهتره آنتی بیوتیک دریافت کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. اقای دکتر من هر وقت حالت عطسه بهم دست میده به بیرون نمیاد و انگار خفه میشه و احساس تنگی نفس و فشار به قفسه سینه بهم دست میده و باعث ازار بنده میشه و سعی خودم رو میکنم تا از بینی و دهانم خارج بشه اما به بیرون نمیاد

 32. سلام، وقت بخیر. سال ۹۶ عمل بینی برای رفع پولیپ حفره چپ و انحراف حفره راست داشتم. الان مدام گرفتگی بینی و تورم جداره های بینی و تنفس از دهان دارم، ترشح سفید رنگ و گاهی خون آلود و چرک سوراخ بینی ک قبلا پولیپ آن عمل شده دارم و گاهی سرازیر شدن آب چسبناک زرد رنگ یا خونریزی از همان حفره که پولیپ آن عمل شده، فقط با قطره نفازولین راه بینی باز میشود که پزشک از مصرف آن مرا منع کرده. و آمپول پردنیزولون و قرص فکسوفنادین تجویز شده، امپول خیلی خوب بود ولی تنها ب مدت دو هفته، قرص رو همچنان ادامه میدم بیش از تجویز پزشک یکم حالم بهتر میشه ولی ن کامل و مجبورم شب ها از نفازولین هم استفاده کنم. پردنیزولون هم ک چون کورتون هست میترسم هر ماه تزریق کنم، لطفا راهنمایی کنید، راهی هست تا برای همیشه آلرژی شدید که دارم و نمیدونم به چی درمان بشه؟؟

 33. سلام و وقتتان بخیر
  بنده پارسال عمل جراحی سپتوپلاسمی داشتم شب ها که میخوابم فقط یه سوراخ بینی م میتونم نفس بکشم و بیشتر مواقع هم هر دو سوراخ بینی کپ میشه. دلیلش چیه؟ البته قبل از عمل جراحی هم همینطور بودم

  1. احتمال داره گرفتگی بینی داشته باشید و تو عمل هم خوب نشده باشید باید معاینه بشید تا علت دقیقش رو بشه تشخیص داد

 34. سلام اقای دکتر من داخل دماغم یه کوچیک اندازه سر سوزن بیرون میاد مث گوشت اضافه خیلی کوچیک مث یه موی رگ هربار میکنم خون میاد و قطع میشه چندین بار این تکرارشده تا الان یکم درد داره بعداش اوکی میشه چی میتونه باشه خیلی کوچیک وجزیی با موچین فرض کنید بدست میاد ممنون میشم راهنماییم کنید

 35. سلام آقای دکتر بنده با حس کردن بو رگهای بینی ام ورم می‌کند وبدون اینکه مخاط بینی داسته باشم یک از حفره‌های بینی ام کیپ میشود
  به پزشک مراجعه کردم دو تا اسپری برام نوشت ولی اصلا تاثیر نداشت
  لطفاً راهنمایی کنید

 36. سلام و خسته نباشید
  من علاوه بر اینکه گرفتگی بینی دارم بلکه حس بویایی هم ندارم پارسال سینوس هارو عمل کردم تا چند ماه مشکلی نداشتم اما به سرعت مخصوصا شب تا صبح که خواب هستم بینیم چرک زرد میکنه و باعث گرفتگی بیشتر میشه اسپری فلوتیکازون استفاده میکنم و سرم شست و شو اما بوییاییم درست نمیشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 37. سلام من ۱۰ ماهه عمل بینی انجام دادم اولش ک کلا. بینیم میگرفت و گفتن طبیعیه الان ۸ماهه ک ترشحات مثله سنگ سفت و سبز رنگ راه تنفسمو میگیره و بعد از چند روز شتسو با فین کردن خیلی زیاد در میاد و روز بعد دوباره همین دوره شروع میشه بعضی وقتا خشکه وگاهی اوقات چسب ناک و خیلی هم بزرگه مثله یه تیکه سنگ از بینیم میزنه بیرون به اندازه دو بنده انگشته به دکترم کفتم کفت ک خوب میشی چیزی بهم نداد استفاده کنم منشیش هم دیگ جوابگو نیست لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام این مساله بعد از ده ماه طبیعی نیست به پزشکتون مراجعه کنید ببینید مشکل چیه باید بررسی بشه و میتونید از قطره های چرب کننده بینی استفاده کنید که این حالت خشکی را برطرف کند.

 38. سلام من ده سال پیش رو بینیم خوردم زمین و بینیم یکم انحراف پیدا کرد مخاط بینیم خیلی زیاده به حدی که روزی دو بار نشورم نمیتونم نفس بکشم موقعه خوابم با صدا نفس میکشم چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر چنین مشکلی دارید و مشکلات تنفسی دارید باید بررسی بشه و عمل بشه

 39. سلام اقای دکتر ، من حدودا ۱۲ ساله که بینیم کیپ میشه
  بچه بودم رفتم پیش دکتر گفتن ک حساسیته
  بعد چون من دائم بینیم کیپ بود گفتن حساسیتش چهار فصله من دارو استفاده کردم ولی خوب نشدم
  بعد دیگ نخوردم دوباره چهارسال پیش رفتم خیابان فلسطین مرکز الرژی ازامیش گرفتن و …. بعدش بهم دارو دادن باز فایده نداشت
  ولی چند روزه دارم قرص ضد التهاب میخورم اسمش اناهیل هست خیلی گمتر شده بنظرتون باید عمل کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر تشخیص حساسیت دادن براتون فقط همون داروهارو باید مصرف کنید عمل جراحی در موارد استثنایی انجام میشه که توربین های داخل بینی رو کوچک بکنیم اما اغلب نیاز به جراحی نیست

 40. سلام. سوالی داشتم ازتون اقای دکتر مدتیه حس میکنم قسمت بالای بینیم گرفته. مدت ۸ماهی هست به چنددکتر متخصص هم مراجعه کردم و اسپری بینی هم استفاده کردم در تجویز داروها ولی همچنان این مشکل بیش تر برای سمت راسته. آبریزش بینی ندارم ونه خلطی و مشکلی دیگر . فقط حس میکنم تو کشیدن هوا از طریق بینیم واقعا سخت میشه مثل سابق نیست و این مشکل واقعا سرسام اورشده برام . اما بعد از ۳ماه اینطورا عکس برداری ازبینی کردم و گفتن صرفا حساس شده. ولی زمانی که ورزش دومیکنم به مدت ۱۰ساعت راه تنفس بینیم خوبه اما دوباره برمیگیرده یه نوع کیپ یا سخت نفس کشیدن میشه بخوام براتون توضیح بدم .
  ازتون کمک میخوام چیکارباید بکنم واقعا میخوام درست بشه این مشکل
  اگرراهنماییم کنین ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   این حالتی که شما میگین و بررسی های انجام شده بیشتر به خاطر یکسری واکنش های آلرژی که واکنش های عصبی داخل بینی هست که با مصرف برخی داروها ممکنه بهتر بشه و با ورزش بهتر میشه اما راه حل قطعی نداره احتمال اینکه خودبه خود بعد از چند وقت درست بشه وجود داره

 41. سلام آقای دکتر بنده۵۳سال سن دارم بیشتره سال بینی سمت راستم کیپه آبریزش ندارم پیشانیم سنگینه وقتی نفس میکشم بینیم میسوزه ترشحاتم سفیدو سفته و گاهی سفت و کمی آبکی در داخل بینیم.چشمام رو که حرکت میدم صدای باد در داخل چشم و گوشم میپیچه وقتی غذا میخورم بالای گوشم کمی درد میگیره احساس میکنم از فکم بالای گوشم باشه بخور دادم نمیدونم تاثیر داره یا نه بفرمایید از چه دارویی استفاده کنم آیا آلرژی هست یا سینوزیت دارم

 42. سلام من حدود ۱۰ سال میشه اصلا سرما نخوردم ۱۰ سال قبل یه سرماخوردگی عجیب ولی تا الان دیگه کوچیکترین سرماخوردگی پیش نیومده دلیلش چیه؟نهایتش یه سردرد یا خشکی ته گلو اگر باشه در همین حد ..نمیدونم خوب؟

  1. سلام خوب این خیلی خوبه که کم سررما میخورید و اصلا غیر طبیعی نیست بعضی ها بیشتر سرما میخورن بعضی ها کمتر

  2. سلام خوب این خیلی خوبه که کم سرما میخورید و اصلا غیر طبیعی نیست بعضی ها بیشتر سرما میخورن بعضی ها کمتر

 43. سلام وقتتون بخیر ،
  من 4 ساله عمل بینی انجام دادم
  و از 6 ماه قبل عمل بینیم ابریزش بینی داشتم ولی کم بود.
  یکسال بعد عملم سرماخوردگی خیلی شدیدی گرفتم مرتب خلط از گلو و بینیم بیرون میومد،
  از بعد اون سرماخوردگی الان 3 ساله که من ابریزش بینی و خلط پشت حلق دارم،خیلی شدیده مثل کسی ک سرمامیخوره،به صورت مایع شفاف بیرنگ ولی خیلی خیلی غلیظه،گاهی اوقات زرد هست مثلا هفته ای دوبار…خیلی دکتر رفتم خیلی ازمایش دادم،سیتی اسکن دادم گفتن کاملا سالمه،سری اخر ک دکتر رفتم معاینه کردن، گفتن شاخک بینیت بزرگه بخاطر اونه .قطره و اسپری دوماه مصرف کردم ولی اصلا خوب نشدم! بهم گفتن تیروییدت باید چک بشه من سونوگرافی دادم ندول تیرویید دیده شد داخلش مقداری ناخالصی هست و سایزش 5 میل.
  واقعا خسته شدم از این ابریزش بینی و خلط پشت حلق دیگه نمیدونم باید چیکارکنم به کی مراجعه کنم..ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   ترشحات پشت حلق و دیگر ترشحات دلایل مختلفی دارد. اگر عکس سی تی اسکن تون نرمال بوده پس سینوزیت ندارین و اینها چرکی نیست ی مقداری از این ترشحات کاملا طبیعی است سعی کنید مایعات فراوان بخورید. سعی کنید زیاد بهش توجه نکنید چیز مهمی نیست نیازی به مراجعه به پزشک هم ندارید

 44. سلام آقای دکتر خسته نباشید. من بعد از کرونا دچار التهاب و بزرگی شاخک های بینی(تحتانی) شدم قبل اون هیچ مشکلی نداشتم. بینیم خیلی میگیره و بخصوص شبا واقعا آزارم میده.دماغمم ی ذره ترشح داشته باشه چون گرفته ست نمیتونم فین کنم(معذرت) میخوام ازتون بپرسم بهترین روش کوچیک کردن شاخک ها چیه؟؟ رادیوفریکونسی جواب میده؟؟ ممنونم ازتون

  1. سلام اگر شاخک های بینی بزرگ شده باشد و به درمان استروئیدهای استنشاقی یعنی اسپری ها جواب نده میشه جراحی بشه
   جراحی می تواند با رادیوفریکوئنسی لیزر برداشتن انجام بشه بعد از معاینه پزشک توضیحات دقیق م یتواند ارائه دهد

 45. سلام آقای دکتر پسرم ۴/۵ سالشه الان ۱۵روز هست که از بینیش ترشحات زرد مایل به سبز از بینیش میاد یعنی هر ۵دقیقه باید فین کنه و پشت گلوش هم گاها خلط داره دکترم بردم چرک خشک کن داد یه مدت خوب شد اما باز شروع شد فقط یک شب اول تب کرد. دوباره دکتر بردم گفتن آلرژی هستش دارو داده اما هیچ تاثیری نداشت لطف بگید علت چی هست ؟ امکان داره سینوساش چرک کرده باشه؟

  1. سلام بر شما
   اگر ترشحات غلیظ سبز داره میاد هنوز علی رقم استفاده از آنتی بیوتیک یعنی بینی و سینوس ها چرکی است. یکی از دلایل این هم هست که شاید به اندازه کافی و درست آنتی بیوتیک استفاده نشده یا سینوس ها باید شستشو داده بشه اگر تا دوهفته دگ آنتی بیوتیک مصرف بشه معمولا خوب میشه

 46. سلام پسر ۸ ساله دارم در کودکی ارژی و آسم داشت ولی دوساله خیلی خوبه اما مخاط بینیش زیاده ابریزش بینی نداره ولی همیشه داخل بینیش مخاط خشک شده هست که نمیتونه نفس بکشه در روز دوبار بینیش رو تمیز میکنه
  یک هفته سردرد شدید داشت بردم دکتر مترونیدازول و شربت ستادین دی سی داد مصرف کرد وسردردش خوب شد و بینیش تمیز

  الان با گذشت ۱۰ یا ۱۵ روز که داروهاش تموم شده سردرد نداره ولی مثل گذشته مخاط خشک توی بینیش هست این طبیعیه یانه؟ ممکنه مجدد باعث عفونت بشه؟

  1. سلام خیر این علامت عفونت نیست هواهم خشکه ممکنه روی بعضی ها بیشتر اثر بزاره توی بینی رو چرب کنید نسخه نیازی نداره از دارروخانه هم میتونید اسپری چرب کننده تهیه کنید

 47. علی
  ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸
  باسلام و احترام من هفته قبل با علائم آبریزش بینی و سوزش در قسمت راست حلقم وبینی به دکتر عمومی مراجعه کردم و داروهای آزیترومایسین روزی۱ وستریزین شبی۱وآمپول نورین وپروکسی کام ومسکن ناپروکسن هر۱۲ساعت وقرص سرما خوردگی هر۱۲ساعت تجویز کردند وبا گذشت یک هفته با مخاط بینی به رنگ زرد وسبز در همان قسمت راست بینی با بوی خیلی بدی وچرک مثل دمل ترکیده مواجه شدم و دوباره به پزشک مراجعه کردم و داروهای کواموکسی کلاو۶۲۵ وسرم کلرید سدیم برای شستشو بینی تجویز کردند و تاثیری نداشت بامراجعه به دکتر عفونی آمپول سفازولین 1gتعداد 10 تا تجویز کردند که مخاط خیلی کم شده ولی با گذشت 30 روز هنوز موقع فین کردن چرک بد بو از بین من خارج میشه. ضمنا سی تی اسکن هم انجام دادم
  وقسمت راست سینوس ماگزیلاری درگیر وجواب هم زده حادچقدر زمان می‌بره که برطرف شود ؟ وآیا خطرناک هست و درمانی داره که زدوتر برطرف بشه هست؟ واقعا آزار دهنده است. ممنون میشوم کمکم کنید

  1. سلام بله این میتونه به علت همان عمل جراحی تون باشه ولی متاسفانه راه حل خیلی موثری نداره

 48. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر بنده حدود دو ماه نیم پیش بینیم رو پیش یکی از همکاران شما جراحی کردید با استفاده از غضروف دنده در حال حاضر گرفتگی شدید بخصوص در حفره راست بینی دارم و هنگام شستشو با سرم حجم زیادی از ترشحات غلیظ شفاف از بینیم بخصوص حفره راست خارج میشه جوریکه هرقدر شست و شو بدم تمومی ندارن این ترشحات و در طول روز حدود دو لیترسرم(دو عدد سرم یک لیتری کامل )، هر دو ساعت یک بار شست و شو میدم اما باز راه نفسم باز نمیشه و همچنان حفره سمت راست گرفته است و چند روز یکبار در حد چند دقیقه باز میشه و این حفره عمل کوچیک کردن شاخک هم انجام شده هر چند شاخک هنوز بزرگ بنظر میرسه از منشی پزشک خودم پرسیدم گفتن برای ورمه ولی الان حذود ۳ماه گذشته ورم بیرون بینی خیلی کم تر شده ورم تیغه از داخل یعنی کم نشده؟چون انسداد بیشتر یکطرفه س همون سمتی ک جراحی شاخک بوده ممکنه شاخک عود کرده باشه و مجدد بزرگ شده باشه یا مشکل دیگه ای هست؟
  و اینکه عمل بینیمم کاملا طبیعی و بینی اصلا کوچیک نشده ک بخواد باعث گرفتگی شه اما بشدت این گرفتگی ازار دهنده اس
  من تهران نیستم و ب پزشکم دسترسی ندارم ممنون میشم اگه شما هم راهنماییم کنید

 49. سلام خسته نباشید
  من حدود 4 ماه پیش کرونا گرفتم از اون زمان تا الان خستگی و کوفتگی در بدنم وجود داره و 5 بار دیگه هم مریض شدم اغلب اوقات هم آبریزش بینی دارم و خیلی اذیت میشم
  در صورتی که در سال های پیش 1 یا 2 بار مریض می شدم
  آیا راه حلی وجود داره؟

  1. سلام اینها از عواقب بیماری کرونا هست، احساس خستگی در بدنتون ایجاد میشه ممکنه دلایل دیگری هم برای مریضی تون وجود داشته باشه مثل ضعف برخی مواد مثل روی، ویتامین یا …. باید تغذیه مناسب داشته باشید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید فعالیت بدنی مناسب و تغذیه مناسب داشته باشید. خیلی بعیده که این حالت بمونه و بهتر نشید.

 50. سلام بنده ترشحات بینیم سفت شده و زرد رنگ است و چسبیده ، نشانه چیست و آیا خطرناک هست یانه . ممنون میشم توضیح بدهید با تشکر

  1. سلام دوست عزیز باید بررسی بشه تا علت این مورد تشخیص داده بشه باید دید بیماری خاصی ندارید شرایط محیط کاری اثر نذاشته باید علت تشخیص داده بشه

 51. سلام خسته نباشید
  من یه پسر نوجوون 16ساله ام.
  امروز بعد از ظهر چند قطره نارنجی رنگ از بینیم بیرون اومد که رقیق بود و سریع خشک شد و وقتی خشک شد چسبنده بود. برای اولین بار بود.
  قبلا سابقه میگرن و سینوزیت رو داشتم که الان بهبود پیدا کرده

 52. سلام اقای دکتر.شرمنده من یه چند روزی هست از بینی سمت راستم یک نو مخاطی شبیه به کرم بلند و قابل کشسانی خارج میشه که حتما باید با دست یا هر شیع دیگه ایی بکشمش بیرون تا حالا ۴بار همچین شده که رنگ زرد پر رنگ متمایل به قهوه ایی داره ممنون میشم اگر راهنماییم کنید این چند وقت یه خورده ترسیدم

 53. سلام
  من مشکل کیپ شدگی بینی و خشکی حلق و دوساله دارم رفتم پیش متخصص گفت بخاطر کم خونیه!
  الان دوماهه قرص اهن مصرف میکنم ولی تغییر چندانی نکرده. به تشخیصشون شک کردم همچین چیزی هست؟

  1. سلام فکر نمیکنم به خاطر این باشه باید بررسی بشه ببینیم چه مشکلی در گلو و حلق هست

 54. با سلام پسر ۳ سال و نیم من گرفتگی بینی داره ، داخل بینی متورم میشه به طوری که نفس کشیدن در خواب براش سخت میشه دکتر تست پوستی آلرژی گرفتن و میگن آلرژی به گرده های گل در فصل بهار داره ولی فعلا کل سال درگیرش هست ، قرص ملوکاست و رینوفکس ۶۰ و دوتا اسپری بینی داره مصرف میکنه ، من خیلی ناامیدم امکان خوب شدن پسرم هست یا نه ؟

  1. سلام
   بسیاری از این عفونت ها در این زمان برطرف میشه باید ی بررسی بشه توسط متخصص گوش و حلق و بینی ممکنه لوزه ها بزرگ باشه سینوس ها مشکل داشته باشه و آلرژی هم ممکنه وجود داشته باشه ولی خیلی از موارد به مرور زمان خوب میشه تشخیص دقیق با معاینه است و اهمیت زیادی داره

 55. سلام من دو ماهه عمل کردم هر روز سرم شستشو استفاده کردم بعد یک روز اون یرم موجود در سرنگ با فشار زیاد وارد بینیم شد و سوزش داره ایا مسکلی پیش اومده؟

 56. سلام ،من دخترم ۱۹ ساله است مدت سه ماه میشه که هنگامیکه سرش به طرف پائین خم می شود از بینی اب می اید چه کنیم لطفا راهنمایی کنید ،متشکرم

  1. سلام باید به طور کلی بررسی شود تا علت پیدا شود. اگر ضربه به سر نخورده سردرد و تب نداره به احتمال زیاد مشکلی نیست اگر از یک طرف بینی ترشحات آبکی داره ممکنه که کیستی در سینوس باشد. بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بررسی دقیق انجام بشه

 57. سلام خواهش میکنم زود جوابم رو بدید من دو سه سال پیش لوزه داشتم عمل کردم خوب شدم اما الان دوباره بعد چند سال نفسم به خوبی قبل نیست و وقتی که مثل الان سرما خوردم نفسم کاملا میگیره و شبا باید بشینم تا شاید نفسی از دماغم بیرون بیاد اما دانم رو توی خواب باز میذارم تا نفس بکشم اون وقت صبح که بیدار میشم ذهنم خشک میشه بجز سرما خوردگی حالت عادی هم اگر دهنم رو باز نذارم نمیتونم نفس بکشم قرص جوشان و دارو هم خریدم فایده ای نداره گفتم شاید دوباره لوزه هام رشد کرده اما دکتر میرک میگه نه با این حال من 13 سال سن دارم لطفا کمکم کنید

  1. سلام ممکنه هرچیزی باشه ممکنه لوزه سوم باشه یا باقی مانده لوزه . که باید معاینه بشه اگر قابل جراحی باشه باید با جراحی برطرف بشه

 58. سلام وقتی کوچک بودم یک چیزی رفت داخل بینیم رفت دکتر رفتم دکتر نمیدونم یک چیزی از بینیم در اورد ازون موقع تا حالا سوراخ سمت چپ بینیم نفس نمی کشم مخاط هم در میاد ازیت شدم درمان نداره

  1. سلام دوست عزیز باید معاینه بشید ببینیم چه مشکلی پیش اومده سوراخ شدن تیغه بینی، ایجاد شدن چسبندگی یا انحراف بینی . اگر اینها باشه نیاز به جراحی داره

 59. سلام دکتر
  بنده چند سال این مشکل و دارم تنفس از دهان راه بینی بیشتر اوقات کیپ کیپ میشه تنفس برام خیلی سخت میشه بخصوص وقت غذا خوردن… و موقع نفس از بینی کشیدن بینیم خرط خرط صدا میده چندین بار دارو تجویز شده برام فایده ای نداشت ویک ماه پیش هم 40 تا کو اموکسی 625 برام تجویز شد جواب نگرفتم لطفا راهنمایم کنید سپاسی فراوان

  1. سلام شما باید معاینه بشید ببینیم مشکل از چی هست ممکنه آلرژی باشه و یا ممکنه انحراف بینی یا پولیپ باشه درمان اینها هرکدام متفاوت هست.

 60. سلام خسته نباشید
  دکترجان من اکثرمواقع بینیم مخاط داره گاهی وفتاخشک گاهی وقتاهم نرم خیلی آزاردهنده هستم
  بغل گوشم (ورودی گوش)هم قبلاضربه خورده جوری که رگ اعصابم قطع شده بودمیتونه تاثیرداشته باشه

  1. سلام بر شما ممکنه این ناشی از سینوزیت و یا آلرژی باشه اگر مخاط بی‌رنگ هست بیشتر حالت آلرژیک هست که داروهای ضد آلرژی باید استفاده کنید و اگر خشک هست از پمادها یا اسپری های چرب کننده بینی استفاده کنید. ربطی هم به عصب گوش نداره

 61. سلام دکتر خسته نباشین ببخشید من حدودا 10روزه کرونا گرفتم الان هر چیزی که میخورم انگار سرم رو گرفتم توی آب استخر و کلور داره وارد بینیم میشه انگار آب مونده توش که حالت ناخوشایندی به من دست میده دکتر بیزحمت دستور بدید من چه اقدامی انجام بدم

  1. طبیعی است این اتفاق به خاطر کرونا کار خاصی نمیشه کرد کمی تحمل باید کرد در صورتی که زیاد مشکل داشتید به دکتر مراجعه کنید

 62. سالها پیش دچار سرماخوردگی شدیدی شدم که منجر به عفونی شدن سینوس و ریه هایم شد و حدود یکماه غیر از آب هویج و سیب چیزی نخوردم و نه کیلو وزن کم کردم ، از آنزمان تا حال هرگاه سرما بخورم و زود جلوی آنرا نگیرم همانطوری میشوم البته با قویترین آنتی بیوتیکها یک هفته در خانه ماندگار میشوم.
  متخصص طب سنتی اعلام داشتن بدن شما به شدت مرطوب است و زمینه رشد باکتری در بدن شما بالاست باید تغییر مزاج بدهید .
  خواستم نظر شما رو هم بدونم . با سپاس

 63. سلام خسته نباشید پسرم ۷ سالشه چندماهه مدام آبریزش بینی داره و صداهای از بینیش در میاره وقتی بینیشو میکشه بالا یه بار هم میده بیرون و یه صدایی میده ک ناراحتم میکنه میشه بگید باید چیکار کنم

  1. سلام این میتونه به خاطر ترشح سینوس ها باشه خلط میاد داخل بینی و مجبور هست که بینی رو بالا بکشه گلوش رو صاف بکنه البته اگر ترشح چرکی باشه باید دارو مصرف کنه تا برطرف بشه

 64. سلام من داندان جلو ثسمت یک کیسا بود دراوردند وجراجی کردند وسقف دهانم باز کردو یک دندادن جلو بردادشت حال باز زیز سقف دهانم فشار می داهم از بینیم یک مایع ززد ابکی میاید بوی التهاب دارد عفنت می داهد حال بعد چندروز بینی وقتی فین می کنن گرفنته و ماده زرد میاید بیرون ولی قبل این چنددماه با فشار دادند سقف دهانم ازبینیم با فینکردند که بینم بگیرم ان ماده ابکی عفت دار خارج می شود نمی دانم مربط داندانم است یا عفت دیگر است . لطفا به جواب بداهید

 65. سلام خسته نباشید

  ببخشید بنده حدود ۳ هفتست هرصبح که بیدار میشم سوزش گلو دارم _ اگه در طی روز دهان و گلومم خشک بشه دوباره این سوزش شروع میشه
  ابریزش و سرفه هم ندارم _ معذرت میخوام ولی طی این ۳ هفته بینیم نسبت به اونموقع که سوزش گلو نداشتم بیشتر از مخاط پرمیشه میخواستم بدونم میتونه عفونت گلو باشه؟

 66. سلام آقای دکتر شیرازی
  بنده آرام حلیم ۵۷ سال سن دارم ساکن اردبیل مدت خیلی زیادی است من از این مشکل بسیار در رنج و سختی هستم
  در هوای سرد حتی خنک یطوریکه حتی خواب راحت را هم از من گرفته
  هوای اردبیل سرد و خشک است یعنی عامل اصلی بیماری من همین هوای اردبیل تابستان و زمستان هم ندارد همیشه این مشکل با‌ من هست چرا که وقتی به شهرستانهای شمال کشور مثلا آستارا سفر میکنم به جهت رطوبت بالای هوا اصلا این مشکل در من وجود ندارد
  هوای یا باد سرد که به صورت من میخورد اولا در بینی ام همیشه هوای سرد و خشک را احساس میکنم بنابراین بینی ام همیشه خشک است همین خشکی باعث عطسه میشود آنقدر آبریزش و خلط بدون رنگ یعنی شفاف می آید که واقعا بیش از اندازه اذیت میشوم و خجالت میکشم از اینکه مثلا صبح اول وقت همه خوابند اما من هی دارم دماغم را میکشم هی خلط می آید
  مگر اینکه داروی ضد حساسیت مصرف کنم وچند ساعتی به پشت سر بخوابم تا بهتر شوم
  بعضی وقتها دماغم خشک میشود و میخوارد و تکه و لخته خونی میشود
  آقای دکتر
  معمولا من بیشتر عرق میکنم بعد از عرق و یا حین عرق در هوای آزاد و خنک و یا باد و یا هوای کولر و یا پنکه قرار میگیرم بعد از دو سه روز از آن
  حداقل بیش از بیست قطره آب کاملا زلال از بینی من می آید و میریزد مخصوصا در ایام تابستان مثلا وقتی به سجده میروم که واقعا عذاب دهنده و خجالت آور است در جمع
  بعضی وقتها پشت سرم درد شدید میگیرد تا این آب می آید از بینی ام میریزد در آن لحظه این سردرد برطرف میشود
  آقای دکتر
  من خلط پشت گلو وسینه هم خیلی زیاد دارم
  وقتی یک هوای خنک و یا سرد به سینه و یا گلویم بدخورد کرد دیگر تا شب آرام و قرار ندارم آنقدر هن هن میکنم برای بالا آوردن این خلط سینه سوزش سر سینه و معده میگیرم اصلا بعضی وقتها طوری کلافه ام میکند که میخواهم خود کشی کنم
  بارهای بار به پزشک متخصص مراجعه کرده ام دارو نوشته نصرف هم کرده ام ولی خوب نشده ام
  لطفا شماره تلفن خودتان را به من بفرستید و یا یک وقت بدهید آدرس مطب تان هم بدایم بفرستید تا حضوری خدمت ب سم باشد که دستان معجزه گر شما این مشکل من را حل نماید
  این شماره موبایل من است
  09144529510
  ممنون سپاس از بزرگواری شما
  آرام حلیم مشاور استاندار اردبیل

 67. سلام آقای دکتر
  من سرگیجه داشتم دکتر گفتندگرفتگی لوله استاش دارم داخل گوشم احساس می کردم اب تکون میخوره به دکتر که مراجعه کردم گفتند رینیت یا ورم مخاط بینی داری داروی نیوتادین و ایروکاست رو تجویز کردند سرگیجه بهترشدن ولی هنوزم گوشم می گیره و اب یا مخاط توش تکون میخوره و ترشحات پشت حلق دارم ممنون می شم کمکم کنید

 68. سلام دکتر جان وقتتون بخیر خسته نباشین 10سالی میشه که آبریزش بینی وهمذاه باخلط وسرفه زیاد دارم رفتم زنجان پیش دکتر… میگه اسم داری وحساسیت خوب نشدم مراجعه هم زیاد کردم به دکترا که الان اومده خس خس ریه ها اضافه شده بویایی ندارم الان خودم حدس میزنم که با نوشته های شما مشابهت دارد باید مراجعه کنم به متخصص حلق و بینی لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

 69. سلام وقت بخیر
  من سالهاست که مخاط بینیم شل هستش و مدام مجبورم مقداری با شدت نفسمو از بینی بکشم ک احساس راحتی کنم. یکی از سوراخ های بینیم (هر بار یکی) همیشه کیپ هستش و اون یکی هم به دلیل شل بودن مخاط کامل باز نیست و همین باعث میشه شبا دهن باز بخوابم . ی سال رفتم دکتر از سینوس های صورتم هم عکس برداری کردن گفتن سینوس نداری من باید چیکار کنم واقعا اذیت میشم؟ ایا طبیعیه ک همیشه یکی از سوراخ ها باز باشه یا باید هردو همیشه باز باشن؟

  1. سلام به طور طبیعی هیچ موقع هر دو سرواخ های بینی در یک زمان باز نیست. معمولا یک سوراخ بینی بیشتر از دیگری در طول شبانه روز باز هست بنابراین غیر طبیعی نیست

 70. سلام من از وقتی امیکرون گرفتم ۲۲ بهمن پارسال به بعد
  همش بینیم گرفته.. واز گلوم میاد بیرون گوشامم اب دهنمو ک قورت میدم صدا میدن

  نمیدونم باید چیکار کنم وقتی سیتریزن میخورم کم تر میشه
  ینی من الرژی دارم ؟ حساسیت دارم؟

 71. سلام من یک سال بیشترم هست امیکرون گرفتم از همون موقع به بعد ابریزش بینی دارم
  ینی درواقع هرروز صبح ک از خواب بلند میشم بینیم گرفته
  ظهر هم همینطوری ( منظورم ی تایم خاصی نداره یهو میگیره) بعد اکثر اوقات از گلومم میاد بیرون
  الانم گوشام صدا میدن فک کنم عفونت کردم
  ولی خب چرا من ی ساله اینجوریم و خوب نمیشم
  وقتی سیتریزین میخورم بهتر میشم ولی خب بازم هست
  دیگه واقعا خسته شدم
  این الرژیه؟حساسیته؟چیهه نمیدونم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز باید مراجعه کنید تا معاینه و بررسی بشید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 72. سلام آقای دکتر
  الان بیش از ۷ ماه هست که هروقت به بیماری سرما خوردگی دچار میشوم آبریزش بینی وترشحات بینی ام خیلی کم میشه وبه احتقان شدید بینی وچسبندگی وغلظت ترشحات بینی وحلق دچار میشم وهمین موضوع تنفسم رو با مشکل مواجه میکنه بویژه در زمان خواب ،به پزشک مراجعه کردم دستور سیتی اسکن داد وپس روئیت عکس سی تی اعلام کرد شما سینوست عفونت نکرده ولیکن مقدار کمی انحراف بینی داری ولی این علت بیماری نیس وهمچنین پلیپ هم ندارید داروهایی ازجمله کورتون واسپری فلیکازون وچندقرص دیگه داده لیکن هنوز مشکل برطرف نشده وبه محض دچار شدن به بیماری سرما خوردگی مجدد دچار احتقان تنفسی وچسبندگی خلط مخاط بینی وحلق میشم لطفا راهکار بدید

  1. سلام دوست عزیز اگر پزشک متخصص سی تی اسکن تون رو ملاحظه کردن و معاینه کردن و گفتن ندارید که حتما ندارید سرماخوردگی معمولا این علائم رو داره همون داروهارو باید مصرف کنید به علاوه مصرف آب بخور آب ساده یا اکالیپتوس علائم تون کمتر میشه ولی طبیعیه و مشکل خاصی نیست

 73. سلام دکتر من ۱۰ ماهه که دماغمو عمل کردم اوایل عمل سرماخوردم هنوز خوب نشدم گرفتگی بینیم کاملا درمان نمیشه از قرص و آمپول زیادی هم استفاده کردم فایده نداشته میخواستم بدونم قطره یا اسپری قوی وجود داره که مصرف کنم عفونت حلق و بینیمو کاملا درمان کنه؟

  1. سلام گرفتگی بینی شما میتونه دوتا علت داشته باشه یا به علت حساسیت هست که با دارو بهتر میشه یا علتش باقی موندن پولیپ توربین های بزرگ یا انحراف بینی هست که بعد از معاینه مشخیص میشه اگر این موارد باشه باید جراحی بشه

 74. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر

  من سه سال پیش بدلیل مسدود بودن راه بینی و ترشحات زیاد سینوسی ، عمل انحراف بینی و پلیب و سیسنوسکوپی انجام دادم .
  متاسفانه بعد عمل بخاطر تکرار ترشحات زیاد حس بویایی و از دست میدم .
  فقط با مصرف یک هفته ای پردنیزولون حس بویایی برمیگرده ، اما با قطع شدن دارو مجدد ترشحات زیاد شده و حس بویایی قطع میشه
  لطفاً راهنمایی کنید ، چه دارویی میشود مصرف کرد که بشود بدون عوارض جانبی زیاد ، از ترشحات زیاد جلوگیری کرد

  1. سلام اگر پولیپ ها هنوز وجود داشته باشه باید مجددا عمل کنید در غیر این صورت بجز کورتون راه درمان دیگری ندارد

 75. سلام مدتی هست پسرم خیلی یاد اخلاط بینی داره ومرتب فین میکنه.سرما نخورده ولی در طول روز چند بار بینی خودش رو تمیز میکنه.وحساس شده.میشه لطفا بگید علتش چیه؟

 76. سلام وقتتون بخیر من یه چند ماهیه ک قسمت بینی حلق و گوش و قفسه سینه خارش دارم س ماه وصبکا سلفه خشک دارم تحت نظر دکتر حلقو بینی بودم و گفتن سینوزت چرکی شده و دارو گزاشتن بعد گفتن برم پیش دکتر ریه اونجا نم
  سه ما تحت نظر بودم و گفتن ک الرژیه
  پشت حلقمم خرط دارم همیشه و جدیدا از بینیمم مخاط غلیطی میاد ک ول کن نیستش جدیداداخل چشمم خارش دارم و صبحا چشام کثیف میشه حس میکنم این بیماری زده حتی ب چشمم خیلی دارم اذیت میشم و هیچ دکتریم جواب گو نیستش

 77. سلام وقتتون بخیر من یه چند ماهیه ک قسمت بینی حلق و گوش و قفسه سینه خارش دارم س ماه وصبکا سلفه خشک دارم تحت نظر دکتر حلقو بینی بودم و گفتن سینوزت چرکی شده و دارو گزاشتن بعد گفتن برم پیش دکتر ریه اونجا نم
  سه ما تحت نظر بودم و گفتن ک الرژیه
  پشت حلقمم خرط دارم همیشه و جدیدا از بینیمم مخاط غلیطی میاد ک ول کن نیستش جدیداداخل چشمم خارش دارم و صبحا چشام کثیف میشه حس میکنم این بیماری زده حتی ب چشمم خیلی دارم اذیت میشم و هیچ دکتریم جواب گو نیستش عطسه هم زیاد میکنم و دکتر حلقو بینی گفتن پولیپ و انحرافم دارم

  1. با سلام
   دوست عزیز
   احتمالا شما حساسیتی داخل بینی تون هست که باعث گرفتگی بینی میشه

 78. سلام آقای دکتر مروز ازبینی من ترشح زرد رنگی مثل آب خارج شداز چی میتونه باشه
  درضمن من هیچ سرما خوردگی ندارم اما گوشم عفونت داره قبلا عمل کرده بودم

 79. سلام.من چند ماهی هست که پشت سر هم فین میکنم و این مسئله من و خانواده و حای دیگران رو مخصوصا موقع خواب اذیت کرده.انگار که هیچ دلیل خاصی هم نداره یعنی دو بینی باز هستند و کیپ نیستند.ولی همش یه حسی بهم دستور میده که فین کنم.میشه راه حلشو بگید دارم دیوونه میشم دیگه…

 80. سلام.من چند ماهی هست که پشت سر هم فین میکنم و این مسئله من و خانواده و حای دیگران رو مخصوصا موقع خواب اذیت کرده.انگار که هیچ دلیل خاصی هم نداره یعنی دو بینی باز هستند و کیپ نیستند.ولی همش یه حسی بهم دستور میده که فین کنم.میشه راه حلشو بگید دارم دیوونه میشم دیگه.قرص هایی مثل زینک ‌پلاس هم میخورم و اسپری دماغ هم میزنم ولی بازم جواب نمیده

  1. به علت خارش و تحریک در گلو باعث این موضوع می شود و به یک متخصص مراجعه نمایید

 81. سلام آقای دکتر خسته نباشین
  ببخشید من تقریبا سه سال درگیر سینوزیت مزمن هستم یک ساله ک عمل کردم ولی هیچ تغییری نکردم بدتر شدم ترشحات بینی خیلی زیاده بااینکه روزی چندین بار میشورم یعنی اگر نشورم چندبار و اسپری تنفسی استفاده نکنم خفه میشم حس بویایی ندارم اصلا صدام کاملا گرفته نمیدونم چیکار کنم نظر شما چیه ممکنه خوب بشم چون دیگه امیدی ندارم دوسال دارو مصرف کردم جواب نداد عمل کردم بدتر شدم 😔😔سینوزیت بدترین بیماری بود ک سراغم اومد فکر میکنم درمانی هم نداره