گوش محیطی مساعد برای رشد میکروب

جنس مجرای خارجی گوش همانند جنس پوست بدن است و دارای غددچربی، غدد عرق و مو می باشد، بنابراین پوسته ریزی در این ناحیه، گرد و خاک و مانند آن بصورت جرم در گوش خارجی جمع می شود و افرادی که در تابستان و گرمای هوا به استخر می روند به این خاطر که این مجرا بسته است با ورود آب آلوده احتمال اینکه دچار عفونت بشوند، نسبت به دیگران بالاتر است.
باید توجه داشت که با وجود کلر و آلودگی در آب های استخر، محیط مساعدی برای رشد میکروب ها و بویژه قارچ ها به وجود می آید، البته این خطر برای کسانی وجود دارد که گوش شان سالم است زیرا شخصی که پرده گوشش سوراخ باشد یا دچار عفونت گوش میانی باشد که اصلا نباید به استخر برود زیرا آب مستقیما وارد گوش میانی اش می شود.
زمانی که آب وارد گوش خارجی شود، اگر افراد پس از بیرون آمدن از استخر سرشان را خم کنند آب از گوش شان خارج و مابقی تبخیر می شود، اما اگر از گوش پاک کن استفاده کنند با داخل کردن این شی در گوش باعث می شوند لایه محافظتی که در گوش خارجی وجود دارد، از بین برود و آب آلوده مستقیما داخل گوش شده و احتمال بروز عفونت گوش افزایش یابد.
همچنین کسانیکه مبتلا به بیماری های خاصی چون آلرژی، اگزما و بیماری های پوستی هستند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت می باشند، چون پوست در این ناحیه دچار التهاب می شود و حالت طبیعی خود را از دست می دهد و آلودگی به راحتی ورود پیدا می کند

● علائم عفونت گوش

اولین علامت التهاب، خارش گوش ، تحریک پذیری و تورم مجاری خارجی گوش بوده که با درد همراه است. این درد در ابتدا کم است و ناراحت کننده نیست اما زمانی که یک یا دو روز بگذرد این درد تشدید و تورم بیشتر شده و مجرای خارجی گوش بسته می شود. ترشح گوش نیز از جمله نشانه های بروز التهاب در گوش است
عفونت های موضعی همچون «کورک» که در ریشه غدد مو یا چربی وارد می شوند نیز نوع دیگری از آلودگی است. «کورک»، توده ای است در مسیر خارجی گوش که چرک آلود است و درد آن برای بیمار ناراحت کننده است. پزشک در این مورد اقدام به پانسمان گوش می کند و در نهایت با شکافتن آن چرک را از محل خارج می کند. ضایعات قارچی نیز از قرارگرفتن در آب های آلوده یا هوای آلوده بوجود می آید. خروج ترشحات سفید رنگ متمایل به سیاه همراه با خارش و درد شدید از مجرای خارجی گوش از جمله نشانه های عفونت و قرارگرفتن در مکان های آلوده است. با باقی ماندن این ترشحات در گوش، شنوایی بیمار کاهش پیدا می‌کند این ضایعات قارچی، واگیردار و قابل سرایت هستند و در هوای گرما، بیشتر مشاهده می شوند.
مراجعه سالانه به پزشک برای اطمینان از سلامتی گوش ضروری است، و اگر جرم در داخل گوش وجود دارد آن را پاک کنند تا مجرای خارجی گوش عاری از آلودگی باشد. ضمنا از دستکاری مجرای گوش با گوش پاک کن پرهیز کنید، زیرا گوش پاک کن ها نه تنها جرم ها را خارج نمی کنند، بلکه لایه محافظت کننده مجرای گوش میانی را نیز از بین می برد و جرم ها را به عقب می راند.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *