گلودرد چرکی

گلودرد چرکی

گلودرد چرکی وجود ترشحاتی می باشد که سفید بوده که در  قسمت های لوزه های کامی ( لوزه‌هایی در سمت چپ و راست عقب گلو که اغلب به صورت توده‌های سفید رنگ دیده می‌شوند.)  می باشند ،مهم ترین عاملی که موجب ایجاد گلودرد چرکی می شود ، باکتری بنام استرپتوکوک می باشد که نیازمند درمان با آنتوبیوتیکی می باشد .
گلودرد استرپتوکوکی ، گلودردی می باشد که گلو و لوزه ها به وسیله باکتری که از نوع استرپتوکوک می باشد شخص را به این بیماری مبتلا می سازد .
این گلو درد قابل انتقال می باشد و شخص از طریق تماس نزدیک با شخص بیمار به این بیماری مبتلا می شود ، شخص برای اینکه مطمئن شود به این بیماری مبتلا شده است نیازمند به آزمایش کشت حلق می باشد، این آزمایش تعیین می کند شخص به بیماری مبتلا شده است یا خیر .
با استفاده از داروهایی نظیر آنتی بیوتیک ها می توان می توان باکتری ها را از بین برد ، معمولا این داروها برای این مصرف می شوند که از عوارضی نظیر تب رماتیسمی جلوگیری شود .
 

نشانه های گلودرد چرکی چیست ؟

 • در ناحیه گلو سوزش و گلودرد داشته به خصوص در زمان میل نمودن غذا
 • وجود تب در بدن شخص
 • در ناحیه گردن تورم ایجاد شده و غدد لنفاوی دردناک می شود .
 • احساس کوفتگی و خستگی در بدن

توجه به این نکته الزامی می باشد که گرفتگی صدا و وجود آبریزش در بینی از علائم گلودرد چرکی نمی باشد و بیشتر مربوط به ویروس می باشند .

مدت زمان بیماری گلو درد چند روز می باشد ؟

پس از استفاده از آنتی بیوتیک علائم گلودرد 24 ساعت بعد کاهش می یابد ، بهتر است با ظهور علائم بیماری گلودرد آنتی بیوتیک ها مصرف شود تا درمان بیماری تا چندین هفته طول نکشد .
 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 پاسخ

 1. سلام
  من دیروز ناگهان دچار علائم سرماخوردگی در من ظاهر شد
  ابریزش بینی و عطسه و بعد گلودرد دیشب ابنمک قرقره کردم و امروز احساس می کنم یک توده در گلویم هست و هنگام قورت دادن اب دهانم دچار تهوع می شم و همراه با عطسه خلط سینه هم حارج میشه
  و اینکه من 13 سالمه و قبلا هم یکی از لوزه هام رو برداشتن

  1. حتما مراجعه کنید به پزشک تا معاینه بشید

 2. سلام اقای دکتر
  حدود یک هفتست درد شدید در گلو دارم غذا و نوشیدنی به سختی میخورم و هی داره دردم شدیدتر میشه دوبار دکتر رفتم سرم و امپول هم زدم ولی خوب نشدم چندتا قرص نوشتن یکی خوردم حدود نیم ساعت طول کشید قرص از گلوم بره پایین با درد شدید غذاهای دیگه رو باید خیلی بجوام تا بتونم بخورم
  للطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. با داروهایی که براتون تجویز شده تحمل کنید دورره ش بگذره بهتر میشه اگر نه که مجددا مراجعه کنید به پزشک

 3. سلام من از گلو درد چرکی یک روز است رنج میشم
  و علائم همچون تب گاهی زیاد می‌شود و گاهی کم
  تب دائم در حال کنترل است آیا باید پزشک مراجعه کنم لطفاً راهنمایی کنید باید چیکار کنم

  1. اگر تب داشتید یا گلوتون چرک کرده حتما مراجعه کنید به پزشک

 4. سلام
  وقت بخیر
  من گلودرد دارم و گلوم قرمز و متورم شده. لکه های سفید رنگ مایل به زرد هم روش هست. ولی هیچ علامت دیگه ای ندارم. نه تب، نه لرز
  بیحال هم نیستم. دلیلش چیه؟

  1. این علائم باید زود تشخیص داده بشه مراجعه کنید به پزشک

 5. سلام من چند روز تب داشتم و تب خودش کم میشد و وقتی راه میرفتم کمی سرگیجه داشتم بعد از دو یا سه خوب شدن و فقط وقتی می خوابیدم احساس سنگینی داشتم اما چند روز اشتها نداشتم و غذا نخوردم تا اینکه با هزار جور داروها همه خوب شدن و فقط گلویم درد میکند گلویم پر از چرک است و وقتی آب دهانم رو قورت میدادم گلویم احساس سوزش داره به نظرتون باید چه کار کنم ؟