ماساژ بعد از جراحی بینی

ماساژ بینی بعد از جراحی بینی

جهت کاهش تورم بینی و جهت رفع برجستگی ها و غیر قرینگی ها و انحراف بینی از ماساژ بینی بعد از جراحی بینی می توان استفاده نمود. که با استفاده از این روش تا حدودی می توان این مشکلات را برطرف کرد. استفاده از ماساژ بینی در افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام داده اند و یا افرادی که استخوان بینی آن ها پهن و ضخیم است و یا مشکل انحراف و کجی بینی داشته اند، بسیار موثر می باشد و به این افراد توصیه می شود که حتما ماساژ بینی بعد از جراحی بینی را انجام دهند.
این نکته را توجه داشته باشید که خودسرانه اقدام به ماساژ بعد از جراحی بینی نکنید زیرا ماساژ بینی نوعی درمان می باشد و حتما باید توسط جراح بینی به بیمار آموزش داده شود. اگر ماساژ بینی به طرز صحیحی انجام نشود، نه تنها مفید نمی باشد بلکه باعث افزایش تورم و سوزش بینی خواهد شد.

 فیلم توضیحی ماساژ بینی

نحوه انجام ماساژ بینی بعد از جراحی بینی

ماساژ بینی از هفته دوم بعد از برداشت گچ بینی به افراد توصیه می شود. در ابتدا رو به آینه بایستید و با استفاده از شست دو دست به مدت 1 دقیقه فشار کافی و مساوی را در دو طرف بینی وارد نمایید و شستتان را ثابت نگه دارید. فشار کافی یعنی بعد از وارد کردن فشار به بینی کمی درد در ناحیه مورد نظر احساس شود. می توانید تمرین ماساژ بینی بعد از جراحی بینی را حدود 20 بار در روز انجام دهید.
این نکته را توجه داشته باشید که فشار به سمت بالای پل استخوان وارد نشود و شست حتما باید پایین تر از لبه استخوان بینی قرار گیرد. قرار گرفتن صحیح انگشتتان باعث می شود که فشار مساوی و کافی به هر دو طرف بینی وارد شود و این امر بسیار مهم می باشد. دقت داشته باشید که بینی را در هنگام ماساژ دادن به سمت چپ و راست حرکت ندهید و سعی کنید بینی را با کمک انگشتتان به سمت گونه ها ماساژ دهید.
معمولا تمرین ماساژ بینی بعد از حدود دو ماه زیر نظر جراح بینی قطع می شود و حتما این نکته را توجه داشته باشید که این گونه تمرینات حتما باید زیر نظر جراحتان باشد تا با اصولی صحیح انجام گیرد.
زمان مناسب جهت ماساژ بینی بعد از استحمام و قبل از چسب زدن بینی می باشد. البته می توانید در مواقعی که از چسب بینی نیز استفاده کرده اید ماساژ بینی را انجام دهید


 آیا فرد می تواند خودش اقدام به ماساژ دادن بینی بعد از عمل کند؟

بهتر است اجازه دهید این کار توسط پزشک بعد از عمل انجام بگیرد. چراکه اگر ماساژ به درستی انجام نگیرد ممکن است برای بینی فرد مشکلات بیشتری پیش آید.

در چه مواردی نیاز به انجام ماساژ بینی است؟

معمولا تمام دقت ها و کارهای لازم در هنگام عمل جراحی بینی انجام می شود اما مواردی هم هست که پس از جراحی با تشخیص جراح می توان با ماساژ بهتر کرد. مثلا گاهی اوقات برجستگی کوچک یا انحرافی روی قوز بینی ایجاد می شود، که با صلاح دید جراح بینی به خصوص در هفته های اول پس از جراحی با یک ماساژ یا فشار کوچک و اصولی این موارد برطرف میشود.

آیا ماساژ دادن بینی مزایایی در بردارد؟

برای بسیاری سوال است که آیا اصلا ماساژ دادن تاثیری در نتیجه جراحی بینی دارد. در پاسخ باید بگوییم که این اصطلاح خیلی علمی و دقیق نیست و در کتاب های ما ذکر نشده اما به طور کلی به صورت تجربی و در موارد خیلی محدودی این کار می تواند موثر باشد. اگر مراقبتهای بعد از جراحی بینی به طور کامل و درست انجام شود نیازی به این کار نیست و کار اصلی در هنگامجراحی توسط جراح انجام شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن جدیدترین نمونه کارها می توانید به صفحه رسمی اینستاگرام دکتر شیرازی مراجعه کنید.

اینستاگرام-دکتر شیرازی

متداول ترین سوالات کاندیدهای جراحی بینی در خصوص ماساژ دادن بینی

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 پاسخ

 1. دکتر هفته اول بعد از عمل خودمون میتونیم ماساژ بدیم بینی مونو یا باید حتما پزشک ماساژ بده؟ تا چند وقت باید پزشک ماساژ بینی رو انجام بده؟

  1. ماساژ دادن بستگی به سیاست هر جراحی داره. بهتر است در این مورد از پزشک خودتان سوال نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   ماساژ پس از عمل برای هر نوع بینی لازم نیست و این بستگی به تشخیص خود شما دارد که نیاز به ماساژ دارید یا خیر . به طور معمول در اکثر بینی ها نیاز به ماساژ نیست و در صورت نیاز به ماساژ یک ماه پس از جراحی توصیه به ماساژ می شود.

 2. سلام وقت بخیر،
  من تازه گچ بینی را برداشته ام و حس میکنم نوک بینی کمی به سمت راست منحرف است، این موضوع هم با ماساژ برطرف می شود؟!

 3. سلام.من ۲۵ روز که عمل کردم و تیغه میانی بینیم از پره های بینیم پایین تره،و از این موضوع خیلی ناراحتم،امکان داره که درست بشه ؟
  یا همینطوری میمونه؟
  اخه شبیه به گوشت اضافه پایینتر از پره های دیگس

  1. 25 روز برای قضاوت خیلی زوده باید یکم صبر کنید و اگر مشکلتون زیاده حتما به پزشک خودتون که پیشش جراحی کردید مراجعه کنید

  2. 25 روز برای قضاوت خیلی زوده باید یکم صبر کنید و اگر مشکلتون زیاده حتما به پزشک خودتون که پیشش جراحی کردید مراجعه کنید بنده مریض کس دگ ای رو به این شکل توصیه ای نمیکنم

  3. 25 روز برای قضاوت خیلی زوده باید یکم صبر کنید و اگر مشکلتون زیاده حتما به پزشک خودتون که پیشش جراحی کردید مراجعه کنید
   بنده مریض کس دیگری رو به این شکل توصیه ای نمیکنم

 4. من عمل بینی انجام دادم بعد یک ماه دکتر بهم گفته با انگشت شست روی بینیم اونجایی که قوز داشت رو فشار بدم تا حدی که درد کنه .با فشار دادن مگه میره داخل .چون اون قسمت استخون زیرش هست ؟؟؟

  1. سلام من دقیقا نمیدونم مشکل چی هست اگر برجستگی استخوانی هست که بعیده خود به خود درست بشه یک مدتی صبر کنید اگر درست نشد قابل اصلاح هست