(۰۲۱) ۸۸۵۵۰۴۶۹ – ۸۸۵۵۳۳۹۶-۷
تهران ، خیابان وزرا، کوچه یکم، پلاک ۱۴ واحد ۵
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل جراحی بینی های گوشتی

یکی از اجزاء بسیار مهم بینی پوست آن است. پوست علاوه بر پوشاندن ساختمان های زیر آن تعیین کننده اصلی نوع گوشتی یا غیر آن است. اگر چنانچه پوست ضخیم باشد بینی به اصطلاح بینی گوشتی و در غیر اینصورت غیر گوشتیست. شکل گیری بینی در جراحی بینی های گوشتی با کار روی بافت سخت یعنی استخوان و غضروف انجام میگیرد و اصولا هیچگونه دستکاری در پوست صورت نمیپذیرد. در پوست از بسیار ضخیم گاهی مقداری از بافت چربی آزاد ممکن است برداشته شود ولی به هیچ وجه نباید خود پوست نازک شود چون احتمال آسیب به آن و متعاقبا بد شکلی شدید بینی بسیار زیاد است. متأسفانه ترمیم این اشکالات بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است.
جراحی بینی
همانطور که می دانید تفاوت هایی ماین جراحی بینی در بینی های گوشتی و بینی های استخوانی وجود دارد ، البته تکنیک و تبحر هر جراح برای اعمال تغییرات لازم در جراحی می تواند تاثیر به سزایی در نتیجه ی جراحی داشته باشد ف معمولا بینی های استخوانی گزینه های مناسب تری برای جراحی هستند ، زیرا این نوع بینی ها استخوان های محکم و پوست نازکی دارند و به خوبی تغییرات ایجاد شده بر روی بینی را نشان می دهند .
یک مبحث بسیار مهم در جراحی بینی قدرت غضروف های بینی است ، در بینی های استخوانی استحکام غضروف ها زیاد می باشد و در واقع بینی محکم و سفت است ، بینی های گوشتی غالبا غضروف های ضعیفی دارند و پوست ضخیمی اطراف آن را در بر گرفته است . جراح بینی گوشتی برای جراحی این نوع بینی نیاز به تقویت غضروف ها حین جراحی دارد، تقویت غضروف ها با گرافت های لازم بر روی بینی انجام می شود و باعث می شود که بینی محکم تر از قبل شود و تیغه های آن به خوبی فرم بگیرند .
البته بحث تقویت غضروف ها نیاز به تجربه و دقت کافی از جانب جراح را دارد تا بعد از جراحی بینی دچار افتادگی نشده و فرم زیبایی به خود بگیرد ، تخصص و تبحر برای جراحی بینی های گوشتی مساله ای است که باید پیش از انتخاب جراح بینی به آن دقت کافی داشته باشید.
 

ویژگی های بینی گوشتی

  • ظاهری گرد دارند
  • پوست این نوع بینی ضخیم و کلفت است
  • چربی این نوع بینی زیاد است
  • استخوان و غضروف های ضعیفی دارند
  • قابل انعطاف بوده
  • پره های پهن و برجسته ای دارد

جراحی بینی های گوشتی
 

ویژگی بینی های گوشتی

بینی های گوشتی پوست نازکی ندارند ، پره ی این نوع بینی ها پهن و پوست آن ضخیم است .این ضخامت زیاد باعث می شود تا تغییرات ایجاد شده برروی غضروف های بینی بعد از عمل جراحی به خوبی نمایان نشوند . از همین جهت است که جراحان به بیماران توصیه می کنند که انتظار یک بینی فانتزی و بسیار کوچک و نازک را از یک بینی گوشتی نداشته باشند .
جراحی بینی عروسکی

جراح خوب برای بینی گوشتی

یک جراح بینی با تجربه و با تبحر از یک بینی گوشتی یک بینی زیبا و شکیل خواهد ساخت ، در صورتی که به اصول جراحی پلاستیک بینی واقف بوده و غضروف های ضعیف این نوع بینی را تقویت سازد . در واقع یک بینی گوشتی ضعیف و ضخیم زمانی زیبا خواهد شد که حین جراحی غضروف های آن قوی و مستحکم شده باشند و البته تکنیک های ویژه ای که مانع از افتادگی آن می شود بر روی آن اعمال شده باشد .
دقت در انتخاب جراح به شما این اطمینان را خواهد داد که بعد از جراحی بینی شما دچار افتادگی یا تغییر فرم نشود . یک جراح خوب برای بینی گوشتی به خوبی پوست ضخیم این بینی را جراحی نموده و غضروف های آن را با روش های نوین جراحی تقویت می سازد تا بینی استحکام کافی برای نگهداری بینی و آشکار ساختن تغییرات ایجاد شده را داشته باشد.

جراحی بینی
نتیجه جراحی بینی گوشتی

نتیجه ی جراحی بینی های گوشتی همانقدر که به تبحر و تجربه جراح بستگی دارد ، به جنس پوست و نیز ضخامت آن نیز بستگی دارد ، مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز می تواند در آنچه شما انتظار به دریافت آن دارید کمک نماید .
یک بینی گوشتی پره های کلفتی دارد که با جراحی بینی خیلی نازک نخواهند شد ، انعطاف این بینی کم است و البته باید به صورت منطقی به نتیجه ی جراحی نگاه کرد .
انتظار بی جا و غیر منطقی از جراحی بینی باعث آزردگی خاطر و نارضایتی فرد در آینده خواهد شد . همواره باید بدانید که بینی های گوشتی گزینه های مناسبی برای جراحی بینی های فانتزی و بسیار کوچک و سربالا نیستند . نتیجه ی این دسته بینی ها طبیعی و خوش فرم بودن بینی خواهد بود که البته این تغییر با توجه به فرم کلی چهره فرد و نیز تناسب اجزای صورت او در نظر گرفته خواهد شد .
به یاد داشته باشید که شرط زیبایی بینی حتما یک بینی کوچک و نازک و سربالا نیست بلکه می توان با یک بینی طبیعی و زیبا هم ظاهری بسیار جذاب داشت .

جراحی زیبایی بینی

 
برخی از سوالات شما عزیزان در ارتباط با جراحی بینی گوشتی را ذیل میتوانید مطالعه بفرمایید.
چنانچه سوال شما در این میان وجود ندارد ادامه سوالات را از طریق لینک ذیل مشاهده بفرمایید

سوالات جراحی بینی

۱-اصولا بینی گوشتی به چه نوع بینی‌ گفته می‌شود؟
بینی‌های گوشتی به بینی‌هایی اطلاق می‌شود که پوست روی بینی‌ ضخامتی بیش از اندازه داشته باشد. اگر بینی‌ را به دو نیمه بالایی و پایینی تقسیم کنیم، پوست قسمت پائین یا نوک بینی‌ ضخامت بیشتری نسبت به نیمه بالایی دارد. ضخامت پوست تا حد زیادی به وجود غدد چربی‌ درون آن بستگی دارد، هرچه این غدد بیشتر و بزرگتر باشند، پوست ضخیم‌تر به نظر می‌رسد. این پوست‌ها خصوصیتشان چرب بودن بیش از حد آنان است. شاید دیده باشید که در روی پوست قسمت پایین بینی‌ برخی‌ افراد دانه‌های سیاه رنگی‌ وجود دارد. در حقیقت این دانه‌ها، چربی‌هایی هستند که هنگام خروج از پوست و در مجاورت هوا به رنگ سیاه در می‌آیند. در افرادی که پوست ضخیم و چرب دارند این دانه‌ها بیشتر دیده می‌شود. بنابراین خصوصیت بینی‌های گوشتی ضخیم بودن پوست آنهاست که باعث بزرگ و حجیم شدن قسمت پایینی آن می‌گردد. همچنین نوک بینی‌ نیز افتادگی دارد.
۲- آیا می‌توان گفت هر بینی‌ که سر بزرگ یا افتاده دارد گوشتی است؟
خیر. بینی‌های گوشتی علاوه بر سر بزرگ و افتاده، پوست ضخیم چرب‌ و متخلخلی دارند که با فشار بین دو انگشت، به راحتی‌ چربی‌ سفیدرنگی به بیرون تراوش می‌یابد. برخی‌ بینی‌ها افتادگی داشته یا نوک بزرگی‌ دارند ولی‌ پوست آنها نازک یا متوسط است. در اینگونه بینی‌ها معمولا غضروف زیر پوست بزرگ بوده و باعث بدشکلی آن می‌شود. اینها نباید با بینی‌های گوشتی اشتباه شوند.
۳- آیا این بینی‌ها برای جراحی مناسبند؟
اگر بخواهیم مناسب بودن بینی‌ را برای جراحی بر اساس ضخامت پوست درجه بندی کنیم، بهترین کاندیداها، افرادی با پوست با ضخامت متوسط می‌باشند. جراحی در بیماران با پوست بیش از اندازه نازک یا ضخیم، مشکل‌تر است. اجزای زیر پوست بینی‌، یعنی استخوان و غضروف شکل دهنده بینی‌ می‌باشند، چنانچه کمتر یا بیشتر از حد لازم برجسته و مشخص باشند، بینی‌ بدفرم به نظر می‌رسد. در افراد با پوست نازک، این اجزاء بیش از حد و در آنانکه پوست ضخیم دارند کمتر به نظر می‌رسد. جراحی بینی می‌تواند در هر دو گروه شکل بینی‌ را بهتر و زیباتر کند.
جراحی بینی عروسکی
۴- تا چه حد می‌توان به نتیجه بخش بودن جراحی در این نوع بینی‌ها امیدوار بود؟
بطور کلی‌ تغییر در این بینی‌ها نسبی می باشد، یعنی می‌توان امید بسیاری داشت که فرم بینی‌ نسبت به قبل، بهبود قابل توجهی‌ داشته باشد. این بینی‌ها را نمی‌توان خیلی‌ کوچک و ظریف کرد چون در جراحی، کار عمدتاً روی بافت استخوانی و غضروفی انجام می‌شود و بافت نرم از جمله پوست خیلی‌ قابل دستکاری نیست. به عبارت دیگر می‌توان تا هر قدر بخواهیم از استخوان و غضروف برداریم ولی از پوست نمی‌توانیم برداریم. در صورت برداشت بیش از حد از استخوان و غضروف شکل بینی‌ از قبل هم بدتر می‌شود. بنابرین می‌شود گفت که این بینی‌ها را می‌توان به فرم دلخواه نزدیک کرد ولی‌ انتظار کوچک شدن زیاد آنها بی‌مورد است.
۵- آیا تکنیک جراحی در این بینی‌ها با انواع دیگر متفاوت است؟
جراحی بینی های گوشتیدر بینی‌های گوشتی برخلاف بیشتر بینی‌ها، بافت استخوانی و غضروفی ضعیف‌تر است و قادر به نگهداری پوست ضخیم و سنگین روی خود نیست. به همین دلیل بینی‌ حالت کوفته و بد شکلی پیدا می‌کند. بنابراین در این جراحی در اکثر موارد نه تنها از آنها بر نمی‌داریم بلکه با گذاشتن غصروف‌های کمکی‌ یا گرافت آنها را تقویت می‌کنیم. با این روش، بینی‌ استحکام بیشتری یافته و شکل بهتری پیدا می‌کند. این گرافت‌ها معمولا از داخل بینی‌ خود فرد برداشته می‌شود.
۶- آیا می‌توان از پوست بینی‌ هم برداریم؟
برداشتن پوست از خارج به‌دلیل باقی‌ گذاشتن خط برش روی بینی‌ امکان پذیر نیست ولی‌ به‌طور محدودی می‌توان پوست را از داخل با برداشتن چربی‌ نازک کرد. البته دستکاری بیش از حد خطر ایجاد نکروز و به‌دنبال آن زخم بد فرم (اسکار) وجود دارد. به‌علاوه امکان تشکیل مجدد این چربی‌ها وجود دارد.
۷- در سالهای اخیر ادعاهایی مبنی بر کوچک کردن بینی‌ با استفاده از دستگاه‌هایی شنیده می‌شود. آیا این حرف‌ها درست است؟
در بینی‌های با پوست نازک یا متوسط به‌هیچ عنوان تاثیری ندارند، چون اشکال مهم در آنها بزرگ و برجسته بودن استخوان و غضروف است که تنها با جراحی قابل اصلاح است. در بینی‌های گوشتی هم همچنان که ذکر شد باید غصروف‌های ضعیف تقویت شوند که این هم فقط باید جراحی شود. بنابراین این دستگاه‌ها تاثیر چندانی در این بینی‌ها ندارند.
 

drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =