عمل بینی غضروفی

عمل بینی غضروفی: کاندیدای مناسب و مزایای آن

عمل بینی غضروفی به دلیل ویژگی‌های ساختاری این نوع بینی نتایج بسیار مطلوبی را ارائه خواهد داد. افراد مختلف به صورت ژنتیکی ساختارهای متفاوتی از بینی را دارند. بینی غضروفی با پوست نازک و بافت غضروفی قوی‌تر شناخته می‌شود. افراد دارای این فرم بینی برای رفع ایرادات ظاهری یا عملکردی بینی از جراحی بینی غضروفی استفاده می‌کنند.

عمل بینی غضروفی چیست؟

عمل بینی غضروفی چیست؟

بینی‌های با ساختار غضروفی یا استخوانی با مشخصه‌هایی مانند پوست نازکتر و انعطاف‌پذیری بیشتر و بافت غضروفی قویتر شناخته‌ می‌شوند.. در بسیاری از مراجعین بیرون زدگی و قوز بینی مشاهده می‌شود. این بیرون زدگی و قوز ممکن است منشاء ژنتیکی داشته باشد و یا در اثر ضربه و آسیب به بینی ایجاد گردد.

اصلاح فرم بینی در عمل بینی غضروفی مطابق با سلیقه و درخواست فرد از اهداف اصلی این جراحی زیبایی بینی است. به طور کلی جراحی بینی غضروفی راحت‌تر از بینی گوشتی بوده و تغییرات حاصل از عمل بینی سریعتر قابل مشاهده است.

جراحی بینی غضروفی چگونه انجام می‌شود؟

بسته به شرایط فردی، میزان تغییرات لازم در حین جراحی و نظر پزشک متخصص از تکنیک‌های مختلفی در عمل بینی غضروفی استفاده می‌شود.

این جراحی ممکن است به روش باز یا بسته انجام شود. در روش باز برشی در ناحیه بین دو سوراخ بینی به نام کلوملا زده می‌شود و با جداسازی پوست بینی تغییرات لازم بروی غضروف و استخوان بینی اعمال شده و در ادامه فرم سوراخ‌های بینی تنظیم می‌شود.

ابزار مورد استفاده برای برش استخوان استئوتوم نام دارد که در واقع نوعی قلم جراحی است که در بخش زیر پوست قرار گرفته و برآمدگی را حذف می‌کند، در ادامه از ابزاری به نام اسکراپر برای شکل‌دهی به انحنای بینی استفاده خواهد شد.

در مقابل در تکنیک بسته جراح از هیچ برش خارجی استفاده نکرده و برش‌های جراحی در بخش داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. اگر نیاز به تغییرات گسترده در حین جراحی بینی غضروفی باشد، تکنیک جراحی باز روش موثرتری خواهد بود.

در این روش امکان دسترسی جراح به قسمت‌های مختلف ساختار بینی بیشتر بوده و تغییرات بیشتری قابل اجرا است، اما در هر صورت تصمیم‌گیری نهایی در انتخاب هر یک از این دو روش بسته به نظر پزشک جراح و شرایط فردی متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی استخوانی

کاندیدای مناسب عمل بینی غضروفی

انتخاب کاندیدای مناسب برای عمل بینی غضروفی نقش موثری در دریافت نتایج مطلوب و رضایت بخش از این جراحی دارد، به طور کلی این جراحی برای افراد زیر قابل اجرا است:

  • افرادی که سلامت جسمی و روانی دارند
  • افرادی که از نظر زیبایی از فرم بینی خود راضی نیستند
  • افرادی که بینی کج یا قوز روی بینی دارند
  • افرادی که نوک بینی متمایل به پایین دارند
  • افرادی که تمایل دارند اندازه و یا شکل سوراخ‌های بینی را اصلاح کنند
  • افرادی که انتظارات واقع بینانه و منطقی از نتیجه جراحی بینی دارند
  • افرادی که رشد بینی آنها کامل شده و محدودیت سنی ندارند، این سن اغلب برای افراد بالغ بالای 18 سال است
  • افرادی که با مشکلات عملکردی بینی مانند مشکلات تنفسی، انحراف بینی، آپنه خواب و خر و پف حین خواب مواجه هستند

فواید عمل بینی غضروفی

عمل بینی غضروفی فواید زیادی را به همراه خواهد داشت. مهمترین مزیت این جراحی رفع ایرادات ظاهری بینی و افزایش رضایتمندی و اعتماد به نفس افراد است.

از طرفی اگر در حین جراحی مشکلات عملکردی بینی نیز بر طرف گردد به بهبود تنفس فرد نیز کمک کرده و فواید درمانی نیز در پی خواهد داشت.

فواید عمل بینی غضروفی

از دیگر فواید این نوع جراحی می‌توان به پیچیدگی کمتر روند جراحی، تورم کمتر بعد از عمل و مشاهده سریعتر نتایج بعد از عمل بینی گوشتی اشاره کرد.

علاوه بر این دوره نقاهت جراحی بینی غضروفی نسبتا کوتاه‌تر بوده و فرد سریعتر به روند عادی زندگی خود باز خواهد گشت.

آیا غضروف بعد از جراحی بینی غضروفی کوچک می‌شود؟

غضروف بینی یکی از بافت‌های اصلی بینی بوده که خاصیت انعطاف‌پذیری دارد، در صورت نیاز امکان ایجاد تغییرات و کوچک کردن غضروف بینی در حین عمل بینی غضروفی وجود دارد، علاوه بر این ممکن است جراح از تقویت غضروف بینی برای بهبود این بخش استفاده نماید.

سخن آخر

بینی غضروفی از فرم‌های رایج بینی است که با ساختار غضروفی قوی و پوست نازک شناخته می‌شود. افراد با این فرم بینی اغلب دارای انحنا و قوز در قسمت پل بینی هستند. عمل بینی غضروفی با اصلاح ایرادات ظاهری بینی نقش موثری در افزایش تناسب بین اجزای چهره داشته و سبب تقویت اعتماد به نفس و حس رضایتمندی افراد می‌گردد.

این جراحی ممکن است از طریق تکنیک باز و یا بسته اجرا شود، بهترین کاندیدا برای این جراحی افرادی هستند که محدودیتی از نظر سلامت جسمی و روانی نداشته باشند و انتظارات معقولانه‌ای از این عمل داشته باشند.

سوالات متداول عمل بینی غضروفی

1. هزینه عمل بینی غضروفی چقدر است؟

این هزینه به پارامترهای مختلفی مانند ساختار بینی و میزان تغییرات لازم، محل انجام جراحی، دستمزد
پزشک، مهارت و تجربه او و غیره بستگی دارد، از این رو لازم است ابتدا فرد از نزدیک مورد معاینه قرار گیرد تا هزینه عمل بینی غضروفی مشخص گردد.

2. دوره نقاهت عمل بینی غضروفی چقدر طول می‌کشد؟

دوره نقاهت عمل بینی غضروفی بسته به تکنیک جراحی و شرایط فردی متفاوت است، رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی در کوتاه‌تر شدن این دوره موثر است، اغلب افراد بعد از یک تا دو هفته بهبودی نسبی را کسب می‌کنند.

3. فرم اصلی بینی بعد از عمل بینی غضروفی چه زمانی مشخص می‌شود؟

مشخص شدن فرم اصلی بینی بعد از جراحی در بینی‌های استخوانی نیاز به گذشت زمان داشته و حدود 6 تا 12 ماه طول می‌کشد.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *