عملکرد شیپور استاش Eustachion tube چیست؟

شیپور استاش یک مجرا یا لوله ارتباطی بین گوش میانی با فضای نازوفارنکس به طول 30 تا 40 میلی متر بوده، شامل دو قسمت استخوانی در یک سوم ابتدایی و غضروفی در دوم سوم انتهایی است. زاویه شیپور استاش با سطح افقی در بالغین 45 درجه و در اطفال 15 درجه بوده، این مسأله یعنی افقی تر بودن شیپور استاش در اطفال یکی از علل شیوع عفونت گوش میانی در اطفال است.شیپور استاش سه عمل مهم و اساسی دارد.

1) برقراری ارتباط و تعادل بین فشار گوش میانی و فضای خارج

2) تخلیه ترشحات گوش میانی به دل

3) جلوگیری از انتقال تغییرات فشار و ممانعت از ورود میکروبهای نازوفارنکس به گوش میانی

قسمت غضروفی شیپور استاش کامل نبوده و سطح مقطع آن به صورت J وارونه می باشد.بقیه آن را غشا،کامل می کند.این مسأله باعث می شود تا مجرای شیپور استاش در حالت عادی و استراحت بسته باشد اما در اثر عمل عطسه،بلع،فین کردن،با نور و السالوا مجرای شیپور استاش باز می شود که این عمل توسط عطسه کشنده نرم کام صورت می گیرد.
اختلال فعالیت شیپور استاش از علل به وجود آورنده و یا مستعد کننده بسیاری از بیماری های گوش از جمله عفونت گوش عطسه میانی حاد و یا مزمن و نیز اونیت میانی همراه با ترشح پشت پرده گوش و نیز پارگی و کلستاتوم در گوش میانی است

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید، دکتر من چندبار به دوطرف صورتم ضربه وارد شده بعد از اون هر وقت آب دهنمو قورت میدم صدای تق تق میده ممکنه پرده گوشم پاره شده باشه یه مشکلی پیش اومده؟