شکاف کام

شکاف کام

شکاف کام

شکاف کام بیماری مادرزادیست که در ۱ تا ۲ مورد در هر هزار زایمان اتفاق می افتد. این ناهنجاری ممکن است با تنهایی و یا همراه شکاف لب، که اصطلاحا به آن لب شکری میگویند، همراه باشد.علت آن دقیقا مشخص نیست ولی در مادران سیگاری و یا دیابتی بیشتر دیده می شود.

آیا می دانستید شکاف کام چه تاثیرات منفی می تواند در زندگی آینده و اجتماعی کودک عزیز شما بگذارد ؟؟؟ کودکی که به لب شکری مبتلا می باشد  می بایستی هرچه سریع تر درمان شوند و بهبود یابند . دکتر علی اصغر شیرازی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می تواند به صورت حرفه ای و بسیار خوب عمل شکاف لب را انجام دهد . همچنین شما عزیزان اگرچه از شکاف کام رنج می برید می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل نمائید .

عوارض این ناهنجاری در ابتدای تولد اختلال در شیر خوردن است، بنحوی که شیر از بینی بیرون می آید. البته این مشکل با استفاده از سرشیشه های مخصوص برطرف میشود. اغلب این کودکان دچار اشکالاتی در گوش به شکل عفونت و جمع شدن مایع پشت پرده گوش و در نتیجه کاهش شنوایی می شوند که باید به موقع تشخیص و درمان شود.

و اما مهم ترین عارضه این نقص مادرزادی اشکال در تکلم است، به شکلی که این کودکان قادر به ادای برخی حروف نشده و صحبت کردن آنها سخت و نامفهوم می گردد.

ترمیم شکاف کام باعث افزایش توانایی کودک در صحبت کردن، غذا خوردن، تنفس طبیعی، عملکرد طبیعی بدن و یا حتی شنوایی خواهد شد. زمان انجام عمل جراحی ترمیم شکاف کام بستگی به شرایط کودک دارد. بصورت کلی هرچقدر ترمیم زودتر انجام شود بهتر است. بهترین سن ترمیم در حدود یک سالگیست. ممکن است در برخی مواقع شکاف کام دیرتر انجام شده تا در صورت وجود مشکلات جدی تر، ابتدا اقدامات درمانی آن ها انجام گیرد، سپس  پزشک متخصص، شکاف کام را درمان نماید.

این عمل با بی هوشی عمومی انجام شده و برای ترمیم از بافت های اطراف استفاده می شود. در این میان تجربه و تخصص جراح عامل اصلی تعیین کننده موفقیت جراحیست.

عمل های جراحی برای درمان این بیماری چه زمانی می باشد

عمل شکاف لب در سه ماهگی صورت می گیرد – هنگامی وزن کودک به پنج کیلو و نیم می رسد این عمل انجام می شود . عمل شکاف کام هم در نه ماهگی صورت می گیرد . زمانی که وزن کودک به 9 الی 9 و نیم کیلو رسیده باشد . البته شکاف لب بستگی به موقعیت بیمار بین سه الی چهار ماهگی و عمل شکاف کام بین 9 الی 12 ماهگی تغییر پیدا می کند . اما موضوعی که وجود دارد این است که در این بیماری در بیشتر مواقع با ناهنجاری و اختلالات دیگری همراه می باشد . به عنوان نمونه یکی از کارهایی که باید در روزهای اولیه انجام داد مشاوره قلب می باشد . در کنار این موضوع می بایستی سونوگرافی هم صورت گیرد . زیرا برخی اوقات ناهنجاری ادراری هم در این کودک مشاهده می شود .

شکاف کام

موضوع بعدی به اختلال شنوایی این کودک مربوط می باشد . عفونت گوش میانی در کودکانی که به شکاف کام مبتلا هستند بسیار رایج می باشد و خطری حاد را برای شنوایی آن ها به وجود می آورد .

این اختلالات در نهایت عملکرد ناقص برخی از عضللات کام که شیپور استاش را باز می کند عارض می شود . شیپور استاش لوله بسیار ظریفی می باشد که حلق را به گوش میانی ارتباط می دهد . زمانی که شیپور استاش به صورت تاثیر گذار باز نشود فشار هوا در گوش میانی تنظیم نمی شود و شیر و ترشحات به آسانی به آن نفوذ پیدا می کند . همین مسئله موجب می شود عفونت ایجاد شود و کودک را به تب و درد گوش و التهاب بسیار زیاد گوش میانی مبتلا کند . به علت تکرار شدن این مشکل و اختلال کودکان مبتلا به شکاف کام می بایستی در هفته های اول تولد تحت نظر متخصص گوش و حلق و بینی  و معاینات پزشکی قرار گیرد . درمان نشدن این عفونت های پی در پی موجب این می شود که کودک کم شنوا شود و در صورت ادامه یافتن مشکل نقص گفتار و زبان جدی را به دنبال ندارد . به همین علت انجام دادن آزمون های شنوایی به شکل دوره ای و مرتب هر شش ماه یک بار از زمان کودکی تا 12 سالگی به وسیله شنوایی سنج بسیار لازم می باشد .

برخی از خدمات دیگر دکتر شیرازی

شما عزیزان برای مشاوره رایگان در خصوص هریک از خدمات می توانید به تلگرام پیام بدهید .

مشاوره در تلگرام ۰۹۱۲۱۲۳۲۶۷۹

کانال تلگرام دکتر شیرازی doctorshirazi@

جهت مشاهده نمونه کار های دکتر شیرازی میتوانید در صفحه اینستاگرام با ما همراه باشید.

 

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *