مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

سینوزیت از کجا می آید؟

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فصل پاییز باعث کاهش دمای هوا و متعاقبا باعث افزایش شیوع سرماخوردگی می شود. به دنبال هر سرماخوردگی معمولا مخاط سینوس ها دچار التهاب می شود که البته با بهبود سرماخوردگی، این التهاب نیز از بین می رود. در سنین پایین ممکن است کودک ۶ تا ۷ بار در سال دچار سرماخوردگی شود اما شمار کمی از این سرماخوردگی ها به سینوزیت منجر می شود…
همان طور که سینوزیت سبب گرفتگی و ترشحات بینی می شود، لوزه سوم نیز علایم مشابهی را نشان می دهد. در بسیاری از کودکان این دو مورد را به سختی می توان از هم متمایز کرد اما معاینه دقیق پزشک می تواند علت اصلی را مشخص نماید. لوزه سوم با متوقف کردن خروج ترشحات از پشت بینی، فرد را دچار سینوزیت می کند. در سینوزیت نیز خروج ترشحات چرکی از پشت بینی موجب تحریک لوزه سوم و تورم آن می شود بنابراین هر دو اثر متقابل بر هم دارند و یا ممکن است علایم شان با هم اشتباه شود.
برخی بیماران از تاثیر سیگار بر سینوزیت می پرسند که باید گفت: بله، سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار بودن (مانند کودکانی که والدین سیگاری دارند) فرد را مستعد سینوزیت می کند. افزون بر سینوزیت عفونت های گوش میانی و حساسیت ها نیز از بیماری هایی هستند که در کودکان در معرض دود سیگار بیشتر بروز می کنند.
حساسیت به عوامل مختلف از جمله موادغذایی، عوامل استنشاقی یا موادشیمیایی می تواند عامل زمینه ساز سینوزیت باشد اما از این میان عوامل استنشاقی یا ذرات معلق در هوا مهم ترین نقش را دارند. آلرژی های بینی ناشی از عوامل استنشاقی بسیار شایع است و به دو شکل تظاهر می کند:
نخست، آلرژی های فصلی که در فصول خاصی همانند بهار یا تابستان پدیدار و از گرده درختان، علف های هرز و چمن ناشی می شوند.
عطسه های پشت سر هم، آب ریزش بینی، خارش و گرفتگی بینی از علایم بارز این نوع آلرژی هاست.
نوع دیگر، آلرژی های دایمی که در تمام طول سال وجود دارند و بیشتر با گرفتگی بینی و ترشحات مزاحم پشت حلق تظاهر می کند.
گرد و خاک منزل و موجودات ریز همراه آن به نام «مایت» که در رخت خواب، مبلمان کهنه و فرسوده، فرش و حتی اسباب بازی های پرزدار بچه ها یافت می شود مهم ترین عامل این نوع آلرژی هستند.
قارچ های معلق در هوا که به خصوص در مناطق مرطوب بیشتر دیده می شوند عامل دیگر آلرژی های طولانی مدت هستند. بالاخره مواد زاید حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و پرندگان به عنوان عوامل شناخته شده آلرژی به حساب می آیند.
ناگفته نماند که سینوزیت می تواند موجب تشدید آسم شود. در افرادی که هم به آسم دچارند و هم به سینوزیت، درمان سینوزیت بهبود قابل ملاحظه آسم و کاهش نیاز به استفاده از داروهای ضدآسم را به همراه خواهد داشت

drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 13 =

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی