دکتر علی اصغر شیرازی / بوتاکس / سوالات متداول تزریق بوتاکس
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سوالات متداول تزریق بوتاکس

در اینجا سعی کردیم سوالات متداول تزریق بوتاکس که اکثر بیماران از من میپرسند جهت تزریق بوتاکس ،پاسخ داده شود .تا هر چه بیشتر علم و آگاهی این درمان در میان عموم مردم بالا رفته ،تا بهترین روش درمان را انتخاب کنند و از تبعات و عوارض استفاده از مواد غیر استاندارد و تزریق غیر اصولی مصون بمانند چرا که عوارض جبران ناپذیری در پی خواهد داشت .هدف ما تنها رضایت شماست.

کاربرد بوتاکس چیست؟

بوتاکس دردرمان بسیاری از بیماریها بکار میرود. امروزه در بیش از ۵۰ بیماری از بوتاکس استفاده میشود که تعدادی از پرسش و پاسخ بوتاکس عبارتند از

  • – لوچی چشم (استرابیسموس)
  • -گرفتگی غیر ارادی ماهیچه‌های صورت و اطراف چشم (بلفارواسپاسم و فاسیال اسپاسم)
  • -ریزش آب دهان در برخی‌ بیماران روانی‌ و نورلوژیک (درولینگ)
  • -اسپاسم ماهیچه‌های گردن که باعث کجی گردن میشود (تورتیکولی)
  • -گرفتگی‌های شدید صدا و تنفس که بدلیل اسپاسم ماهیچه‌های حنجرهاست (دیسفونی اسپاسمودیک)
  • -تعریق زیاد کف دست و پا و زیر بغل
  • -…

بیش از بیست سال است که از بوتاکس در زیبایی‌ صورت استفاده میشود. اولین و مهمترین کاربردش در رفع خط اخم است. سپس از آن برای از بین بردن چروک‌های پیشانی و کنار چشم استفاده شد که این سه‌ مورد شناخته شده‌ترین و کم عارضه‌ترین مورد تزریق بوتاکس است که مورد تأیید اداره غذا و داروی ایالات متحده نیز می‌باشد.
برخی‌ از پزشکان از آن برای رفع چین و چروک‌های زیر چشم و اطراف دهان هم استفاده میکنند که گرچه مؤثر است ولی‌ امکان افتادگی پلک ، لب یا کناره‌های دهان وجود دارد.

مورد دیگر در از بین بردن بندهای دو طرف گردن است که در افراد مسن به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه پلاتیسما ایجاد میشود

آیا بوتاکس در رفع تمامی‌ چین و چروک‌ها موثر است؟

ابتدا باید ببینیم چین و چروک چه فرقی‌ با هم دارند. چین یا به اصطلاح انگلیسی‌ فلد (fold) به خطوط عمیق تر گفته میشود مثل خط خنده.چروک به خطوط سطحی تر می‌گویند که اصطلاح انگلیسی‌ آن رینکل (wrinkle) است.

علت ایجاد چین و چروک دو چیز است:
– فعالیت و انقباض بیش از اندازه ماهیچه‌های زیر پوستی. تقریبا در زیر تمامی‌ پوست صورت ماهیچه‌های ظریفی‌ قرار گرفته اند که با انقباض خود حالات مختلف احساسی‌ مثل خنده، گریه، خشم، ناراحتی‌ و شادی را به صورت میدهند. بتدریج و با افزایش سنّ و فعالیت مستمر آنها در بین فیبرهای ماهیچه پوست چروک می‌خورد و اگر این حالت ادامه یابد با تحلیل بافت‌های زیر پوستی چروکها عمیق‌تر و تبدیل به چین میشوند. بوتاکس با از کار انداختن موقت این ماهیچه‌ها چروک‌ها را بازتر و پوست را صافتر می‌کند. چنانچه چروکها عمیق‌تر و تبدیل به چین شوند به درمان با بوتاکس پاسخ نمی‌دهند. به همین دلیل است که بهترین کاندیداها کسانی‌ هستند که یا چروک ندارند که در حقیقت برای پیشگیری تزریق میکنند، یا کسانی‌ هستند که چروک‌ها و خطوط کم عمقی دارند. البته باید خاطر نشان کرد که افراد با چین‌های عمیق‌تر هم با تزریق بوتاکس از عمق چین‌هایشان کاسته خواهد شد ولی نباید انتظار داشته باشند که بکلی از بین برود.در اینها هم تزریق بوتاکس موجب پیشگیری از عمیق‌تر شدن چین‌ها میگردد.
– دلیل دیگر چین و چروکها افتادگی پوست و بافت‌های زیر آن است که بدلایل گوناگون از جمله افزایش سنّ است. این مورد به هیچ وجه به تزریق بوتاکس جواب نمی‌دهند. از نمونه این موارد می‌توان از خط خنده و خط کنار چانه نام برد.درمان اینها استفاده از ژلها و یا جراحیست.

دوره ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس به سه عامل بستگی دارد:

  • طبیعت بدن افراد. اگر دقت کرده باشید، برخی افراد زیادتر غذا میخورند ولی به اندازه فرد دیگری که کمتر میخورد چاق نمیشوند. در اصل متابولیسم یعنی سوخت و ساز آنها بیشتر و در نتیجه افزایش وزن کمتری دارند. همین مسئله در مورد بسیاری از داروها از جمله بوتاکس هم صادق بوده و زودتر از بدن پاک میشوند. نکته دیگر به میزان فعالیت بدنی افراد برمیگردد. مشاهده شده که مدت اثر تزریق بوتاکس در افرادی که ورزش سنگین مثل بدنسازی انجام میدهند کوتاهتر میشود.
  • نوع بوتاکس . بوتاکس ماده ای بسیار حساس با تکنولوژی ساخت پیشرفته است و کوچکترین خطا در ساخت و نگهداری وانتقال آن موجب کم اثر شدنش میشود. بطور مثال بیشتر انواع این دارو باید در دمای بسیار پایین نگهداری و حمل و نقل شود که سهل انگاری در این مورد حتی میتواند باعث بی اثری آن شود. نوع این ماده هم در زمان اثرش بسیار مهم است.
  • شاید مهمتر از هر عاملی در ماندگاری بوتاکس نحوه آماده سازی و تزریق آن میباشد. با توجه به حساسیت زیاد آن حتی طریقه کشیدنش به سرنگ هم تأثیر گذار است. محل و میزان تزریق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه بوتاکس در محل صحیح تزریق نگردد، مثلٱ خیلی سطحی و یا بیش از اندازه عمقی باشد علاوه بر کم اثر شدنش، ماندگاری آن هم کم میشود.

هر چند وقت یکبار باید مجدد تزریق بوتاکس انجام شود؟

جواب این سؤال در حقیقت در پاسخ سؤال قبلی مستتر است. کلا شرکت های تولید کننده بوتاکس، مدت اثر آن را بین ۲ تا ۶ ماه ذکر میکنند که در افراد مختلف متفاوت است. در تجربه شخصی و در بیماران من این مدت ۴ تا ۶ و یا حتی بیشتر بوده است. توصیه من برای بیشتر افراد ۶ ماه است.

عوارض استفاده از مارك هاي غير استاندارد و نامرغوب بوتاكس چیست؟

با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته در ساخت بوتاکس و ترکیب آن از دهها نوع پروتئین که از پیچیده ترین مواد در طبیعت هستند، باید از مارک کاملٱ استاندارد و شناخته شده استفاده شود. بوتاکس های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع غیره آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند. بنابراین توصیه میشود که بوتاکس را فقط نزد پزشک معتمدتان تزریق کنید.

تفاوت تزریق بوتاکس و تزریق ژل؟

بوتاکس دارویی است که با اثر بر محل سیناپس عصب و عضله موجب کم شدن حرکات ماهیچه ها میشود و با توجه به اینکه چین و چروکهای پیشانی به دلیل فعالیت بیش از حد عضلات است، با این مکانیسم خطوط باز تر و پوست صاف میشود. ژل ها و یا بهتر بگوییم، فیلرها و یا همان پرکننده ها برای پر کردن نقاطی که برجستگی خود را به دلایل مادرزادی و یا آب شدن بافتهایی مثل چربی از دست داده اند بکار میرود. بنابراین این دو کاملا کاربردشان متفاوت است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

بوتاکس چیست

امروز در دنیا اشخاص به دنبال این می باشند که علاوه بر داشتن پوست جذاب و شاداب بتوانند زیبایی و جوانی آن را حفظ...

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یکی از موفق ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود که می تواند نتایج درخشانی را...

نحوه انجام لیفت صورت

نحوه انجام لیفت صورت بچه های معمولا پوستهای بهتری دارند چون چربی در زیر پوست آنها زیاد است اما هرچه سن فرد بالاتر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *