دلایل گرفتگی بینی

دلایل گرفتگی بینی

خیلی از افراد هستند که بدون دلیل و بدون هیچ گونه آلرژی و حساسیتی و یا بدون مبتلا شدن به سرماخوردگی دچار گرفتگی بینی می شوند. .حتی برخی افراد امکان دارد به مدت چند ماه به طور مداوم و پشت سر هم دچار گرفتگی بینی شوند. به طور کلی گرفتگی بینی تنها به دلیل سرما خوردگی و یا آلرژی ایجاد نمی شود. برخی دلایل دیگر نیز در گرفتگی بینی دخیل می باشند. که در این مقاله توضیحاتی در رابطه با دلایل گرفتگی بینی ارائه داده ایم.

گرفتگی بینی به چه دلایلی رخ می دهد

گرفتگی بینی به دلیل کم کاری تیروئید

افرادی که کم کاری تیروئید دارند، دچار گرفتگی بینی و رینیت مزمن و عفونت های سینوسی و ترشحات بینی می شوند. در این افراد هورمون های تیروئیدی به میزان کافی تولید نمی شوند. در صورت تشخیص و درمان کم کاری تیروئید با استفاده از داروهای هورمونی تجویزی پزشک، مشکل گرفتگی بینی در افراد برطرف می شود.

گرفتگی بینی به دلیل محرک های طبیعی

محرک های زیادی در محیط اطراف ما وجود دارد که باعث آلرژی و ایجاد حساسیت و گرفتگی بینی در افراد می شوند مانند حساسیت به گرد گل و گیاه و موی حیوانات خانگی و هوای سرد و هوای خشک و عطر و دود سیگار. افرادی که به محرک های محیطی حساسیت دارند، تا جایی که می توانند در معرض این محرک ها قرار نگیرند.

گرفتگی بینی به دلیل بارداری

از دیگر دلایل گرفتگی بینی باراداری می باشد. بارداری علائم مختلف و متعددی دارد، یکی از علائم آن آبریزش بینی می باشد. در بعضی از خانم ها، بارداری باعث متورم شدن غشای بینی و گرفتگی بینی و عطسه و حتی در برخی موارد باعث خونریزی بینی نیز می شود. این علائم بیشتر در بانوانی که ایمنی بدن و سلامت بدنشان ضعیف می باشد، بروز می کند. به این مشکل در خانم های باردار، رینیت بارداری می گویند که با افزایش تولید هورمون های پروژسترون و استروژن ایجاد  می شود. جهت رفع مشکل گرفتگی بینی می توانید از دستگاه بخور در اتاق خوابتان استفاده نمایید.

گرفتگی بینی به دلیل سینوزیت باکتریایی

برخی افراد که دچار گرفتگی بینی و تب و خلط بینی و درد سینوس‌ها می شوند ممکن است دچار سینوزیت باکتریایی شده باشند. جهت مقابله با سینوزیت باکتریایی نمی توان فقط به استراحت و مصرف مایعات و سوپ اتکا کرد. اگر در فردی گرفتگی بینی به طور مداوم ادامه داشت حتما باید به پزشک مراجعه نماید تا علت آن تشخیص داده شود. جهت درمان عفونت های سینوسی حتما باید آنتی بیوتیک مصرف کرد.

گرفتگی بینی به دلیل استفاده بیش از حد اسپری های بینی

افرادی که به طور خودسرانه جهت گرفتگی بینی از اسپری های بینی استفاده می نمایند و از این اسپر ی ها در مدت طولانی و به دفعات زیاد استفاده می نمایند. باعث گرفتگی شدیدتر بینی می شوند و گاهی اوقات نیاز است حتی جهت درمان این افراد از مصرف داروهای استروئیدی استفاده گردد. سعی کنید اسپری ها را با تجویز پزشک در بازه زمانی مشخصی استفاده نمایید.

گرفتگی بینی به دلیل پولیپ بینی

از دیگر دلایل گرفتگی بینی پولیپ بینی می باشد. به بافت های اضافه و بدون درد که در جداره سینوس ها و در دهانه حفره بینی رشد می نمایند، پولیپ بینی می گویند. این بافت ها غیر سرطانی می باشند و به شکل قطرات آب هستند و باعث مسدود شدن مجاری تنفسی افراد می شوند. پولیپ بینی باعث کم شدن حس بویایی و چشایی و گرفتگی بینی می شود. افرادی که بیماری آسم و سینوزیت و یا آلرژی دارند بیشتر دچار پولیپ بینی می شوند.


راینوپلاستی و حفظ عملکرد بینی‌

جراحی بینی

مهمترین وظیفه بینی‌ تنفس است. هوایی که وارد بینی‌ میشود، پس از تنظیم حرارت و رطوبت و پاکسازی از ذرات و گردو غبار به سمت ریه هدایت میشود. همه ما تجربه سخت تنفس دهانی و خشکی دهان بدنبال سرماخوردگی‌ را داریم. در جراحی راینوپلاستی، یکی‌ از اهداف مهم حفظ و بهبود این وظیفه می‌باشد، به شکلی‌ که اگر فرد قبل از عمل تنفسش خوب بود باید بعد از عمل هم خوب نفس بکشد و اگر چناچه اشکالی‌ داشت باید مشکلش برطرف شود.

علل گرفتگی بینی‌ به دو گروه تقسیم میشوند:

جراحی بینی

الف- دلائل فیزیولوژیک مانند سرماخوردگی‌، آلرژی، بارداری،سینوزیت و غیره. در این حالت ترشحات و یا التهاب مخاطی‌ باعث انسداد‌های گاه گاهی میگردد. درمان این نوع گرفتگی‌ها طبی است و جراحی جایگاهی ندارد.
ب- دلائل آناتومیک: در این حالت بینی‌ از نظر ساختمانی مشکل دارد و بیمار درجاتی از گرفتگی را بطور دائم دارد. مهمترین علل انسداد آناتومیک بینی‌ عبارتند از:
۱- انحراف تیغه بینی‌، شایعترین تنگی ساختمانی محسوب میشود. گاهی مقدار کمی‌ انحراف باعث تنگی و شکایت بیمار میشود ولی‌ گاهی علیرغم انحراف زیاد شخص مشکلی‌ ندارد. در اکثر افراد انحراف تیغه بدرجاتی وجود دارد ولی‌ تنها زمانی‌ اصلاح آن لازم است که فرد مشکل داشته باشد. در راینوپلاستی انحرافات جزئی را هم باید اصلاح کرد چون با کوچکتر یا باریکتر کردن بینی‌ ممکن است تنفس مشکل شود.
۲- بزرگی‌ توربین ها: توربین یا شاخک یک زائده گوشتی در دیواره جانبی بینی ست که نقش مهمی‌ در عملکرد به عهده دارد، ولی‌ گاهی بزرگی‌ بیش از حد باعث انسداد میگردد. توربین را می‌توان با استفاده از کوتر، رادیو فرکوِنسی یا لیزر کوچک کرد و یا قسمتی‌ از آنرا برداشت. البته در برداشتن آن باید احتیاط کرد چون برداشتن زیاد آن باعث خشکی و ناراحتی‌‌های شدیدی در بینی‌ میگردد.
۳- تنگ شدن والو: به زاویه بین تیغه میانی و دیواره جانبی اصطلاحا والو بینی‌ گفته میشود. این ناحیه باریک بوده و بطور طبیعیحدود ۱۵ تا ۱۷ درجه می‌باشد. حتی باریک شدن آن به میزان ۲ تا ۳ درجه هم میتواند باعث تنگی شود. در جراحی دقت زیادی باید به خرج داد تا این ناحیه تنگ نشود و چنانچه تنگ است اصلاح شود، استفاده از گرافت‌ها در این ناحیه مفید است.
۴- پولیپ و تومور: پولیپ ضایعه ایست که از تورم مخاطی‌ ایجاد شده و شایع بوده و معمولاً همراه درگیری سینوسهاست. درمان جراحی آندوسکوپی بینی میباشد.
متخصصین گوش، حلق و بینی‌ دوره‌های آموزشی طولانی و مخصوصی را برای درمان مشکلات داخلی‌ و خارجی‌ بینی‌ می‌گذرانند و عموماً آشنایی کاملی با این مسائل دارند. شناسایی صحیح و درمان دقیق این ایرادات تضمین کننده تنفسی راحت پس از جراحی راینوپلاستی است.

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37 پاسخ

 1. درود بر شما
  مدت 10 سال است که بینی من دچار گرفتگی شده و در این مدت بسیار اذیت شدم
  موقع غذا خوردن نمیتونم تنفس کنم
  زمان خواب انگشت خودم رو روی گونه ام میذارم و به سمت عقب میکشم تا بتونم بخوابم و مرتب با حالت خفگی از خواب بیدار میشم
  اوایل یک سمت بود .. از هر سمت که به پهلو میخوابیدم طرف دیگر بینی ام باز میشد و میتونستم با یک حفره بینی تنفس کنم اما الان 80% هر دو حفره کیپ شده
  نوبت اول که به پزشک مراجعه کردم، کورتون تجویز کرد ولی استفاده نکردم
  پزشک دوم، از من خواستند عکس بگیرم، گفتند با بررسی عکس با دارو با یقین کامل درمان میشم، اما پیگیر نشدم و نرفتم
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه مشکل گرفتگی بینی شما زیاد است بایستی پیگیری نمایید و عکس گرفته و معاینه شوید زیرا ممکن است که سینوزیت باشد و احتمال خواهد داشت توربین های بینی خیلی بزرگ باشد، انحراف بینی وجود داشته باشد یا انحراف وجود داشته و با بزرگ شدن توربین ها و منجر به گرفتگی شده است. حتما به پزشک مراجعه نمایید و تحت معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرید.

  2. سلام من شبا میخوام بخوابم بیشتر وقتا یکی از بینی هام گرفته میشه و اونکی خیلی زیاد تنفس میکنه
   البته یه مشکل دیگم دارم که قلبم درد میگیره البته دیربه دیرتر معمولا ولی بعضی وقتا زود میره بعضی وقتام تا یکی دوساعت اینظوریه و وقتی صاف میشم بیشتر میشه یا دوباره قلبم درد میگیره ولی قوز میکنم کمتر میشه یا حتی درد نمیگیره

 2. سلام ١٠ سال قبل عمل زيبايي بيني انجام دادم ، تقريباً يك سال بعد دچار گرفتگي شديد بيتي شدم ، كه انگار داخل بينيم گاهي باد ميكنه و بهم ميچسبه يا انگار مجراي تنفسيم تنگه ، متاسفانه خودسرانه ٦ سال اسپري اكسي متازولين استفاده كردم و مشكل گرفتگي بينيم رو حاد تر كردم ، الان يك هفته هست كه در حال ترك اكسي متازولين با جايگزيني فلوتيكازون هستم كه بعد از ترك اعتياد دوباره به دكتر مراجعه كنم ، ايا روش عمل جراحي براي احتقان هاي الرژيك وجود داره ؟ من هم مجراي تنفسيم تنگ شده ( با عمل زيبايي ) هم داخل بينيم ملتهب ميشه و به هم ميچسبه ، روحيمو از دست دادم 😔

  1. سلام آقاي دكتر ، ميخوام نتيجه ي ترك اعتياد ٦ سالم رو از اسپري بيني اكسي متازولين بگم ، سلام ، من به اشتباه براي رفع گرفتگي بينيم ٦ سال اسپري بيني اُكسي متازولين اسفاده كردم و هرسال اوضام بدتر ميشد و تورم توي بينيم بيشتر ميشد و جوري كه ديگه اسپري ها جواب نميداد ، ولي يه شب تصميم گرفتم اسپري هارو ترك كنم و با سرم نمكي روزي ٣ بار شست و شو دادم ، سرم رو ميزيختم توي بينيم جوري كه از حلق و دهنم بياد بيرون ، دو شب بعد از ترك اسپري ها بيخوابي كشيدم ولي به طور معجزه آسايي گرفتگي بينيم خوب شد . هر صبح كه بيدار ميشم خدارو شكر ميكنم

  2. سلام
   ممنونیم از اینکه تجربه تون رو به اشتراک گذاشتین ، بسیار کار خوبی کردین که قطع کردین مکل اسپری ها از این نوع اعتمیاد به این قطره هاست. که مجبور میشین مرتب استفاده کنین و وضعیتی پیش میاد که بعضی وقتها درمان آن خیلی مل می شود. استفاده از سرم و شستشوی آن بسیار راه حل خوبی است.

 3. سلام ،يك ماه شد ، ميخوام نتيجه ي ترم اعتياد ٦ ساله از اسپري اكسي متازولين رو بگم ، من به اشتباه براي رفع گرفتگي بينيم ٦ سال اسپري بيني اُكسي متازولين اسفاده كردم و هرسال اوضام بدتر ميشد و تورم توي بينيم بيشتر ميشد و جوري كه ديگه اسپري ها جواب نميداد ، ولي يه شب تصميم گرفتم اسپري هارو ترك كنم و با سرم نمكي روزي ٣ بار شست و شو دادم ، سرم رو ميزيختم توي بينيم جوري كه از حلق و دهنم بياد بيرون ، دو شب بعد از ترك اسپري ها بيخوابي كشيدم ولي به طور معجزه آسايي گرفتگي بينيم خوب شد . هر صبح كه بيدار ميشم خدارو شكر ميكنم

 4. سلام درود خدمت جناب دکتور اصغر شیرازی من مدت ۲ونیم سال میشه به ای مرض سر خوردم گلویم از داخل خارش میکنه وقت خواب دماغم بسته است گوش هایم از داخل خارش میکنه

  1. سلام حتما مراجعه کنید باید معاینه بشید. بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد

  2. سلام خوبین اقای دکتر،من یه ماهی چون کارم بیرون بود در معرض سرمای شدید بودم،الان ۴۰روزی میشه بینیم هم خیلی خشک میشه،وی طرف بینیم میگیره بعد ی ساعت ب اون طرف بینیم انتقال پیدا میکنه،باز وقتی سرپاهستم خوبه ولی شبا هنگام خواب کیپ میشه و احساس خفگی میکنم،ممنون میشم دارویی معرفی کنید.اسپری هم مصرف کردم نتیجه نداشت

  1. سلام دوست عزیز
   بله پانیک هم می تواند منجر به گرفتگی بینی شود اما دلیل نادری است و دلایل بسیار دیگری دارد.

 5. سلام من وقتی می‌خواهم بخوابم و یا بیدار شود خواب دماغ من خیلی کیپ می شه و دیگه باز نمیشه.
  (الان ۱۱ سالمه)
  این گرفتگی خیلی بده به صورتی که از اسپری بینی استفاده می کنم ولی باز نمیشه

 6. سلام آقاي دكتر من آلان چند ساله يك طرف بينيم گرفته است اگر چپ باز شوه راست بند ميشه و اگر راست باز شوه چپ بند ميشه چيكار بايد كنم؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز باید بررسی دقیق انجام بشه تا معاینه نشید نمیشه گفت مشکل از کجاست

 7. سلام . آقای دکتر من انحراف بینی دارم . اول اینکه خر و پف و با دهان نفس کشیدن موقع خواب آیا به دلیل مشکلات بینی هست ؟ دوم اینکه آیا تو دماغی صحبت کردن هم ب علت مشکلات بیتی هست ؟ چون من موقع صحبت کردم احساس میکنم امواج صوتی موقع خروج از بینیم با اون پل بینی برخورد می‌کنه و باعث میشه اولا اون کلماتی که ادا میکنم یکم نا مفهوم باشه . دوم اینکه در اثر برخورد امواج صوتی با قسمت پل بزنیم اذیت میشم و‌سر درد می‌گیرم

  1. دوست عزیز باید مراجعه کنید به متخصص گوش حلق و بینی تا دقیقا بررسی بشه مشکل از چیه

  2. سلام آقای دکتر من موقع غذا خوردن فس فس میکنم خودم نمیفهم ولی اطرافیان می‌گویند خیلی فسفس میکنی درخواب هم شدید خروپف میکنم

  3. میتونید به پزشک متخصص مراجعه کنید باید بررسی بشه

 8. سلام وقت بخیر

  من تقریبا یک سال 6 ماه میشه که هیچ بو و مزه ای رو حس نمیکنم و از وقتی کورونا گرفتم شروع شد

  بعد شغل من طوری هست که کلا با اسپری چسب 123 کاردار و به تازگی تو دیواره های داخل بینیم شکاف هایی ایجاد شده

  و تقریبا هرروز بیخود و بی‌جهت آبریزش بینی دارم
  عطسه های مکرر

  ممنون میشم راهنمایی کنین

 9. سلام دکتر جان خدا قوت بنده به چندین ساله دچار گرفتگی بینی شدم قبلنا یک طرف بود ولی چند سالیه از بینی نمی توانم نفس بکشم دکتر هم رفتم به من اسپری رستانکس داد یه مدت خوب شدم بعد یه مدت دوباره گرفتگی شروع شد و چون اسم هم دارم نه بو احساس می کنم نه حس چشایی خوبی دارم باور کنید از زندگی بی زارم لطفاً یه راه حل بدین ممنون

  1. سلام اگر عدم بویایی و چشایی مربوط به کرونا باشه یعنی گرفتگی و پولیپ نداشته باشید که درمانی نداره ولی اگر بخاطر پولیپ بویایی تون مشکل خورده باشه درمانش جراحی است اگر هم با اسپری وضعیتتون بهتر شده طولانی مدت تر استفاده کنید

 10. سلام خسته نباشید
  من هر روز هم صبح هم شب باید بشورم وگرنه نمیتونم نفس بکشم
  از دارو یا اسپری ضد حساسیت استفاده کردم
  خوب نشد
  الان از فینل افرین استفاده میکنم بهتر شده
  ولی بهتر شدنش داعمی نیس
  درضمن بینیم هم انحراف ندارع
  مممنون میشم راهنمایبم کنید مرسی

  1. اگر دارویی که استفاده می کنید براتون مفید بوده میتونید مدت بیشتری ادامه بدید در صورتی که بازهماذیت شدید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا دلیل گرفتگی بینی و مشکل تنفس تون مشخص بشه

  2. سلام خسته نباشید
   من خیلی وقته که قسمت بالای بینی م گرفته
   و نسبتا سخت نفس می کشم
   وقتی ۶ سالم بود هم این طوری شده بودم و اون موقع موقع غذا خوردن چیزی رفته بود
   الان نمیدونم چطوری باید درستش کنم

 11. سلام اقای دکتر من 17 سالمه مدت نسبتا زیادیه که هربار یک قسمت از راه بینیم میگیره یعنی جریان هوا توی یکی از راه های بینیم کمتر از اون یکیه و هر طرف که سرم رو روی پشتی میزارم اون قسمت از بینیم میگیره و با طرف دیگه میتونم نفس بکشم تمام طول سال همینطور هستم و چند سالی این شکلیم سرما خوردگی هم ندارم وقتی ضد احتقان اسپری بینی اکسی نوز رو مصرف می کنم بهتر میشم اما بعدش احساس بدی دارم و پیش دکتر های زیادی رفتم اما مشکلم حل نشده میخام بدونم مشکلم چیه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون❤

 12. باسلام. فرزندم 9ماهشه و تقریبا نزدیک 3 ماه هست که مدام گرفتگی بینی داره و خوب نمیشه. حتی نیم ساعت هم گرفتگی کم یا برطرف نمیشه. دکتر اطفال مراجعه کردم دو دوره اسپری سدیم کلراید مصرف کرد فایده نداشت.قطره منتول و شربت سفالکسین استفاده کرد بازم فایده نداشت ایا لازمه به دکتر گوشو حلق و بینی مراجع کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا گرفتگی های بینی اون هم بعد از چند علت مهمی ندارد. اگر ترشحات چرکی ندارد احتیاجی به آنتی بیوتیک نیست همون قطره کلرو سدیم استفاده کنید شستشو بدید. از مکنده ها برای اینکه چیزی داخل بینی بچه نباشه استفاده کنید. با اینها خوب میشن بعد از ی مدتی و اقدام خاصی لازم نیست انجام بدید.

  2. سلام معمولا گرفتگی های بینی اون هم بعد از چند علت مهمی ندارد. اگر ترشحات چرکی ندارد احتیاجی به آنتی بیوتیک نیست همون قطره کلرو سدیم استفاده کنید شستشو بدید. از مکنده ها برای اینکه چیزی داخل بینی بچه نباشه استفاده کنید. با اینها خوب میشن بعد از ی مدتی و اقدام خاصی لازم نیست انجام بدید.