مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جلو آوردن و پروتز چانه

برجسته سازی چانه
صورت ویژگی‌های خاصی‌ دارد که زیبایی‌ آن براساس همین ویژگی‌ها تعریف می‌شود. ویژگی‌های صورت عبارتند از خطوط، زاویه ها، ابعاد و نسبت بین آنها. وقتی‌ به صورتی می‌نگرید بطور ناخودآگاه آن را با درک ذهنی‌ خود از زیبایی‌ مقایسه می‌کنید. معیارهایی که نشانه زیباییست در فرهنگ های مختلف متفاوت است ولی‌ با توجه به وجود و کاربری وسایل شگفت انگیز ارتباط جمعی‌ همچون اینترنت و ماهواره و ارتباط بیشتر مردم مناطق مختلف دنیا، این تفاوت‌ها کمرنگ‌ تر شده است. به عبارت دیگر تصور مردم در نقاط مختلف دنیا بیشتر به هم شبیه شده است. به همین دلیل مشاهده می‌کنید که تعداد قابل توجهی‌ از مردم شرق آسیا دوست دارند تغییراتی در چهره خود و به‌ خصوص دربینی و یا چشمشان بوجود آورند.
در فرهنگ غالب امروزی، زیبایی‌ صورت با این ویژگی‌ها توصیف می‌شود: چانه محکم و زاویه دار، گونه‌های برجسته و بالا، بینی‌ با پشت صاف و بالاخره لبهای پر و برجسته.
از زمانی‌ که دو هنرمند بزرگ، میکل آنژ و لئوناردو داوینچی ابعاد و نسبت‌های یک صورت زیبا را ترسیم کردند، هماهنگی‌ بین اجزا صورت تعریف مشخص‌تری پیدا کرد. براین اساس، بهترین حالت قرار گرفتن برجستگی چانه درست در محاذات برجستگی لب پایین باید باشد. در صورتیکه چانه خیلی‌ عقب‌تر از این حد قرار گرفته باشد، زاویه مشخصی‌ بین چانه و گردن وجود ندارد و ثلث پایینی صورت ضعیف به‌نظر می‌رسد. یک جراح ماهر می‌تواند با بکاربردن روش‌های نوین جراحی این نقص را از میان برداشته و به این قسمت از صورت حالتی قوی و زیبا ببخشد.
آیا عقب و یا کوچک بودن چانه حالات مختلفی‌ دارد و اینکه چه عواملی می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد؟
عقب بودن چانه می‌تواند به دو شکل باشد، حالت اول وقتی‌ است که کل فک کوچک و عقب باشد که معمولاً وقتی‌ دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند، دندان‌های پایین عقب‌تر از حد طبیعی می‌باشند. در حالت دوم عقب بودن چانه بدلیل کوچک بودن چانه است و کل فک عقب نیست که در اینجا قرار گرفتن دندان‌ها روی هم عادیست.
علت عمده این عارضه ژنتیک و مادرزادیست ولی‌ گاهی ضربه و یا عفونت‌ها می‌توانند نقش داشته باشند.
چه اقداماتی لازم است قبل از جراحی انجام گیرد؟
میزان موفقیت در این جراحی تا حد زیادی به ارزیابی دقیق جراح از کل صورت و به‌خصوص وضعیت چانه، فک پایین، دندان‌ها و گردن و طرح نقشه ماهرانه برای برطرف کردن این کاستی‌ها و اشکالات بستگی دارد. چه بسا عدم شناخت دقیق ناهنجاری و درمان نامناسب باعث بدتر شدن آن گردد. بدین منظور باید حداقل دو عکس رادیوگرافی-Ra) X-) و عکس‌های فوتوگرافی از زوایای مختلف گرفته شود تا جراح بتواند با تجزیه تحلیل آنها راه مناسب جراحی را برگزیند. همچنین بیمار باید از نظر سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان مورد بررسی‌ قرار گیرد.
آیا عوارض و یا خطراتی هم ممکن است به‌دنبال جراحی ایجاد شود؟
خوشبختانه عوارض این جراحی کم است. در مواردی که پروتز روی استخوان چانه قرار می‌گیرد پس زدن یا عفونت و گاهی جابجایی آن دیده شده است.اگر چنانچه از بافت‌های خود فرد مثل استخوان یا غضروف استفاده شود ممکن است مقداری از آن جذب شود. در زمانی‌ که جراحی جلو آوردن استخوان انجام شود در موارد کمی‌ عفونت و بی‌حسی چانه به دلیل آسیب به اعصاب چانه مشاهده شده است.
تکنیک جراحی چگونه است؟
جراحی می‌تواند با بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی کامل انجام شود. با انجام برش کوچکی از طریق دهان بین لثه و لب پایین بافت روی استخوان بلند شده و پروتز در محل مناسب گذشته می‌شود. این پروتز می‌تواند از مواد مختلفی‌ باشد که شایع‌ترین آنها سیلیکون می‌باشد. سیلیکون به عقیده دانشمندان ایجاد واکنش بافتی نمی‌کند پس احتمال التهاب و پس زدن آن خیلی‌ کم است و چنانچه نیاز به بیرون آوردن باشد می‌توان به آسانی‌ آنرا خارج کرد. گاهی از بافت‌های انسانی‌ مثل استخوان و یا غضروف استفاده می‌شود که البته احتمال جذب مقداری از آن وجود دارد.
در حالتی که فک پایین کوچک و عقب باشد باز از برش داخل دهان منتها کمی‌ بزرگتر استفاده می‌شود. آنگاه مقداری از قسمت پایین استخوان فک را برش داده، به اندازه دلخواه جلو آورده و مجددا به استخوان اصلی‌ فیکس می‌کنیم.
در هر دو صورت برش داخل دهان با بخیه‌های قابل جذب دوخته شده و فک پایین توسط چسب و یا بریس بی‌حرکت می‌شود.
ممکن است بطور همزمان جراحی‌های دیگری در صورت انجام شود؟
در موارد قابل ذکری اشکال در نقاط دیگر صورت وجود دارد. یکی‌ از شایع‌ترین آنها بینی است. معمولا در افرادی که چانه کوچکی دارند بینی‌ بزرگ‌تر از حد خود به‌نظر می‌رسد وِبه صورت حالتی شبیه به صورت پرندگان می‌دهد. جلو آوردن چانه گاهی نیاز به جراحی بینی‌ را برطرف می‌سازد و چنانچه بینی‌ نیاز به کوچک شدن داشته باشد جراحی همزمان آنها تغییرات شگرفی در صورت فرد ایجاد می‌کند.
غالب این افراد گردن پر همراه چربی‌ فراوان دارند که بیرون آوردن چربی‌ اضافه گردن (لیپوساکشن) همراه با جلو آوردن چانه بر زیبایی‌ این قسمت از صورت می‌افزاید.
این جراحی می‌تواند همراه با کشیدن (لیفت) پوست گردن یا صورت در افراد مسن انجام گیرد.
مطلب مهم دیگر توجه به لبهاست. به‌خوبی نشان داده شده است که تناسب و هماهنگی‌ بین لب و چانه در ایجاد یک چهره زیبا بسیار موثر است. پری و برجستگی لبها قیافه جوانتری به فرد می‌دهد . لبهای ضعیف زیبا نیست و فرد را مسن‌تر و غیر جذاب‌تر نشان می‌دهد. بنابرین برجسته سازی لبها با استفاده از چربی‌، کلاژن یا ژل کمک کننده است.
چه نکاتی‌ پس از جراحی باید مد نظر قرارگیرد؟
کمی‌ درد، کبودی و تورم پس از عمل طبیعی است. استفاده از مسکن، کیسه یخ و مقداری صبرو تحمل برای گذر از این حالت لازم است.
در هفته اول غذاها باید نرم باشد تا نیاز به جویدن به حداقل برسد.
چسب یا بریس پس از یک هفته برداشته و بیمار پس از ۳ تا ۷ روز (بسته به نوع جراحی) می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد.
در صورت افزایش درد یا تورم پزشک خود را مطلع نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی