درمان غبغب

جراحی غبغب +انواع روش های برداشتن غبغب

غبغب یکی از نواحی تاثیر گذار در زیبایی صورت افراد می باشد و وجود آن می‌تواند مشکلات بسیاری در زیبایی افراد ایجاد کند، افتادگی، آویزانی و پری ناحیه زیر چانه را غبغب می‌گویند. زیبایی این قسمت به وجود زوایا و خطوط مشخص بستگی دارد ولی غبغب این شاخصه‌ها را از بین برده و قیافه‌ای مسن‌تر، خسته‌تر و غیر جذابتری به فرد می‌دهد. با ما در این مقاله از سایت دکتر علی اصغر شیرازی همراه باشید.

رفع غبغب

 نمونه واقعی ساکشن غبغب

شرایط بیمار سه هفته بعد از جراحی غبغب را در ویدئو کوتاه زیر مشاهده کنید.

https://www.aparat.com/v/ZDAwH

دلایل ایجاد غبغب

وجود یک خط گردن سفت و محکم در زیر چانه، ظاهری جوان به افراد می‌دهد درحالی که برخی افراد در ناحیه گردن و زیر چانه مقداری چربی دارند و این باعث چاق‌تر دیده شدن فرد می‌شود و باعث کاهش اعتماد به نفس و زیبایی می‌شود. اما دلایل متعددی می‌تواند زمینه ساز ایجاد غبغب در افراد شود که این عوامل عبارت است از:

ژنتیک

وجود سابقه غبغب در خانواده یکی از دلایلی است که می تواند از عوامل ایجاد غبغب در فرد شود.

افزایش سن

با افزایش سن ممکن است حجم عضلات کاهش پیدا کند و منجر به ایجاد غبغب شود. تنها علتی که اکثریت اوقات در افراد مسن دیده می شود افتادگی عضلات و پوست می‌باشد.

اضافه وزن و چاقی

چربی در  زیر چانه به علت افزایش وزن تجمع بیشتری دارد و افرادی که چربی زیادی در بدن خود دارند تجمع چربی در زیر چانه نیز بیشتر بوده و می توان با روش‌هایی غبغب را درمان نمود.

عضلات پلاتیسما

بافت نرم زیر پوست این ناحیه و عضلات گردن در اثر افزایش سن و برخی اعمال جراحی در این ناحیه احتمال خواهد داشت با شلی و ضعیف شدن پوست و عضلات همراه باشند که جراحی غبغب می‌تواند به زیبایی گردن کمک بسزایی نماید.

درمان غبغب

روش های متعددی برای درمان غبغب وجود دارد که انتخاب روش درمان با توجه به صلاح دید پزشک و شرایط بیمار متعدد می باشد. در صورت آنکه فردی به دلیل عقب بودن و کوچک بودن چانه دچار غبغب شده باشد گذاشتن پروتز چانه توسط متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند کمک بسزایی به درمان نماید. اما در صورت آنکه فردی به دلیل تجمع چربی با غبغب مواجه شده باشد بهترین روش درمان لیپوساکشن و خارج نمودن بافت چربی اضافه می‌باشد. این کار با ایجاد چند سوراخ بسیار ریز در نواحی مختلف گردن انجام می‌شود. ساکشن چربی گردن در خیلی از مواقع بدون بیهوشی و به راحتی انجام می گیرد. از مزایای این کار این است که علاوه بر زیبایی بیشتر چهره می‌تواند با ازبین بردن چربی‌ها زاویه صورت را نیز تغییر داده و باعث زاویه سازی فک هم بشود.

نوع دیگر از افتادگی غبغب با افتادگی و شل شدن پوست همراه است که معمولا در اثر افزایش سن بروز می‌کند. در این مواقع ساکشن پاسخگو نیست و نیاز به درمان‌های دیگری مثل جراحی و لیفت دارد.

جراحی غبغب، این امکان را فراهم می‌آورد تا پوست و گوشت زیر گلو که در اثر افزایش سن یا ژنتیک شل شده برداشته شود و ظاهر صورت را اصلاح نمود. در این جراحی باقی‌مانده پوست صاف و هموار شده و با رفع چین و چروک آن، باعث ایجاد ظاهری زیباتر می‌شود.

افزایش سن منجر به افتادگی پوست و عضله می‌شود. خیلی از مواقع افراد جوانی نیز دیده می‌شود که دچار افتادگی غبغب هستند که به صورت ژنتیکی و ارثی است که در این شرایط بهترین روش درمان جراحی لیفتینگ و حذف پوست اضافی می‌باشد. مناسب ترین روش رفع غبغب جراحی زیبایی است که این جراحی منجر به سفت شدن عضلات، رفع چربی و افتادگی پوست می شود.

صحبتهای دکتر علی اصغر شیرازی در رابطه با بهترین روش ها برای رفع غبغب

افتادگی غبغب تنها به دلیل افزایش نیست، بسیاری از افراد هستند که از سنین جوانی دچار افتادگی و شلی پوست در ناحیه غبغب هستند که این افراد معمولا به صورت مادرزادی اینگونه اند. برای بسیاری از افراد این حالت خوشایند نیست و ممکن است چهره را خسته و بی حال نشان دهد. بنابراین دوست دارند که این عارضه را برطرف کنند. جراحی غبغب دو حالت دارد. حالت اول برای کسانی است که فقط چربی در این ناحیه دارند که با یک سوراخ ریز این چربی ها ساکشن شده و برداشته می شوند. و حتی فرد بدون بیهوشی می تواند اینکار ا انجام دهد و بعد ا یکی دوساعت مرخص شود.

اما نوع دوم افتادگی غبغب اغلب به خاطر افتادگی پوست است و فرد با افزایش سن دچار آن می شود. در این حالت ساکشن پاسخگو نیست و احتیاح به لیفت گردن و صورت دارد.

کاندید مناسب جراحی غبغب

افرادی که به هر دلیلی با چربی، افتادگی و پوست اضافه در ناحیه غبغب خود مواجه هستند می توانند کاندید مناسبی برای جراحی غبغب باشند. برای درمان آن باید به متخصص مراجعه کرد تا مورد بررسی دقیق قرار بگیرید.

نحوه ی انجام جراحی غبغب

این جراحی با توجه به بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی قابل انجام است. در طی تنها یک جلسه می‌توان با استفاده از جراحی غبغب اقدام به رفع دائمی آن‌ها نمود. در جراحی غبغب ابتدا یک برش کوچک در قسمتی که قابل رویت نباشد توسط جراح ایجاد شده و بعد از برداشتن چربی های اضافه در این قسمت پوست اضافه نیز برداشته می شود. گاهی نیز ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات در عضلات پلاتیسما باشد. طول مدت زمان انجام این جراحی با توجه به مشکلات بیمار ممکن است بین یک الی دو ساعت به طول انجامد.

آیا درمان‌ غبغب دائمی‌ برگشت پذیر است؟

اگر غبغب در اثر عقب بودن فک یا کوچک بودن چانه ایجاد شده باشد و اصلاح‌های لازم انجام شود، برگشت‌پذیر نیست. اگر هم غبغب در اثر تجمع بافت چربی ایجاد شده باشد، با برداشت بافت چربی، امکان عود کم است ولی اگر در اثر کهولت سن به وجود آمده باشد، حتی در صورت درمان، با گذشت زمان امکان برگشت مجدد دارد و این اجتناب‌ناپذیر است.

گیف-جراحی-بینی

آیا رفع غبغب بدون جراحی امکان پذیر است؟

برای رفع غبغب نمی‌توان از روش‌های غیرتهاجمی مثل کرم‌ها و دستگاه‌هایی که در چند سال اخیر در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای برای درمان غبغب تبلیغ می‌شود، استفاده کرد. اثر این دستگاه‌ها در هیچ منبع علمی‌ تایید نشده است و به نظر نمی‌رسد تاثیر چندانی بر درمان غبغب داشته باشند. کرم‌ها و پمادهایی نیز که برای رفع غبغب تبلیغ می‌شوند، به‌ هیچ‌وجه مورد تایید نیستند و اثر آنها اثبات شده نیست و بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارند.

عمل غبغب

آیا جراحی غبغب عوارضی هم دارد؟

مراقبتهای بعد از عمل چگونه است؟

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *