جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید برای درمان گره های تیروئید، سرطان تیروئید و پرکاری تیروئید استفاده می شود. در طی این روش بخش یا تمام غده تیروئید برداشته می شود.

در طول جراحی، برش در پوست ایجاد می شود. عضله و سایر بافت ها به منظور غربالگری غده تیروئید به سمت کنار گذاشته می شوند.

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی به ندرت برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود. اگر غده تیروئید بسیار بزرگ است که باعث بلع یا تنفس دشوار است یا سرطان تیروئید تشخیص داده یا مشکوک است این جراحی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما حامله هستید یا نمی توانید داروهای ضد تیروئید را تحمل کنید جراحی ممکن است انجام شود.

بسته به علت جراحی، ممکن است تمام یا بخشی از غده تیرویید شما برداشته شود.

همچنین می توانید مقاله جراحی لوزه سوم را مطالع نمایید .

مجموع تیروئیدکتومی جراح شما کل غده و گره های لنفاوی اطراف غدد را از بین می برد. هر دو بخش غده تیروئید معمولا حذف می شوند. اگر شما سرطان تیروئید دارید، درمان های اضافی با سرکوب هورمون تستوسترون (TSH) و ید رادیواکتیو بهترین کار ممکن است .

لوبکتومی تیروئید با یا بدون زخم. اگر گره های تیروئید شما در یک لوب قرار می گیرند، جراح شما فقط آن لوب (لوبکتومی) را حذف می کند. با استفاده از استنتاج، باند باریک بافت (ساقه) که دو لوب را متصل می کند نیز برداشته می شود. بعد از جراحی، گره شما تحت یک میکروسکوپ بررسی خواهد شد تا ببیند که آیا سلول های سرطانی وجود دارد. اگر سلولهای سرطانی وجود داشته باشد، جراح شما ممکن است تیروئیدکتومی کامل را انجام دهد.

تیروئیدکتومی زیرمجموعه (تقریبا کل) جراح شما یک لوب کامل، شکاف و بخش لوب دیگر را برداشته است. این برای پرکاری تیروئید ناشی از بیماری گریوس مورد استفاده قرار می گیرد.

بعضی از جراحان در حال انجام تریروئیدکتومی اندوسکوپی هستند که از چندین برش کوچک استفاده می کنند که از طریق آنها یک دوربین کوچک و ابزار برداشته می شود.

بستری بعد از جراحی تیروئید

بسیاری از بیماران یک یا دو روز پس از جراحی ترخیص می شوند. با توجه به سن و شرایط جسمانی میزان بستری شدن در بیمارستان تعیین می گردد.

دلایل انجام جراحی تیروئید

جراحی برای درمان مشکلات تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

سرطان تیروئید یا مشکوک مشکوک به سرطان تیروئید است.

یک غده غیر سرطانی (خوش خیم) به اندازه کافی بزرگ است که باعث مشکلات تنفسی یا بلعیدن می شود.

یک گره مایع (کیستیک) پس از یک یا دو بار تخلیه می شود.

پرکاری تیروئید با دارو یا ید رادیواکتیو درمان نمی شود.

راه های ارتباطی با دکتر علی اصغر شیرازی، جراح بینی

شماره تماس : ۸۸۵۵۰۴۶۹

پیج اینستاگرام دکتر علی اصغر شیرازی

آدرس مطب : تهران، خ وزرا، کوچه یکم، پلاک ۱۴، واحد ۵

موفقیت در جراحی تیروئید

موفقیت تیروئیدکتومی برای حذف سرطان تیروئید بستگی به نوع سرطان دارد و این که آیا آن را به سایر قسمتهای بدن گسترش داده است . ممکن است نیاز به درمان بعدی برای کمک به جلوگیری از بازگشت سرطان یا درمان سرطان که گسترش یافته باشد نیاز دارید.

اگر یک غده بزرگ غیر سرطانی (خوش خیم) باعث علائم مانند درد یا مشکلات تنفس یا بلع شود، جراحی ممکن است به کاهش علائم کمک کند. تمام یا بخشی از غده تیروئید ممکن است حذف شود. جراحی نیز ممکن است در از بین بردن علائم کمک کند، اگر درمان های دیگر مانند تخلیه گره غیر سرطانی پر از مایع (کیست)، کار نکند. جراحی ممکن است یک درمان موثر باشد اگر شما یک گره تیروئید دارید که باعث ایجاد بیش از حد هورمون تیروئید می شود.

خطرات جراحی تیروئید

جراحی تیروئید عموما جراحی ایمن است. اما خطر عوارض وجود دارد، از جمله خارش و تغییر صدا. اگر اعصاب که صدای شما را کنترل می کند در طی عمل جراحی تیروئید آسیب دیده است. ای عارضه بسیار نا شایع می باشد.

https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/te7054

سایر مقالات
جراحی زیبایی بینی
عمل بینی
جراحی غدد بزاقی

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ

  1. سلام . من دوماه پیش تیروئیدمو جراحی کردن . از اونموقع تاحالا انگار یه چیزی تووگلوم گیر کرده خیلی اذیتم میکنه مثل ی تیکه گوشت اضافه س توو حلقمه . گاهی میره پایین ی کم ولی اکثر وقتا بالا میاد و اذیتم میکنه و حالت خفگی بهم دست میده . مخصوصاموقع فعالیت و یا حرف زدن
    ممنون میشم راهنمائیم کنین که این چی هست و چکار باید بکنم 🙏