جراحی قوز بینی و رفع قوز با جراحی دکتر شیرازی

جراحی بینی به روش باز و بسته

انواع روش های جراحی بینی

ممکن است در خصوص تفاوت روش های جراحی بینی مطالبی را مشاهده و یا مطالعه کرده باشید. جراحی بینی به طور کلی به دو روش جراحی بینی باز (Open) و جراحی بینی بسته (Close) انجام می شود.

دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی در خصوص تفاوت و مزایای هر کدام از این روش ها نیز توضیح خواهند داد.

جراحی بینی باز و بسته

قبل از جراحی بینی، برای بیمار گیج کننده است که کدام روش جراحی زیبایی بینی را انتخاب نماید و جراح بینی از چه تکنیکی برای عمل بینی استفاده می نماید.

همیشه خوب است که بیمار در خصوص روند و روش جراحی بینی، قبل از جراحی اطلاعاتی را داشته باشد و یا از جراح بینی دریافت نماید. تا بتواند با نتیجه جراحی بینی بلافاصله بعد از جراحی کنار آید.

همانطور که بیان شد، دو روش کلی برای جراحی بینی وجود دارد، جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته که دکتر شیرازی توضیحات تکمیلی را در ادامه در اختیارتان خواهند گذاشت.

جراحی بینی باز

در این روش، جراح بینی خوب، یک روش بر روی کلوملا یا ستونی که درحقیقت دو سوراخ بینی را از یکدیگر جدا می کند، برش داده می شود. سپس پوست از روی بینی برداشته شده و جراحی انجام می شود. ادامه جراحی همانند روش جراحی بینی بسته می باشد و تفاوتی با یکدیگر ندارد.

نکته ای که دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی در تهران، بیان می کنند که در پایان جراحی، جراح بینی تصمیم بگیرد که سوراخ ها و یا پره های بینی را کوچک نمایند، در روش بسته یا باز ، شکاف یا برشی را باید بر پایین پره های بینی زده شود تا پره های بینی به دنبال آن سوراخ بینی کوچک تر شود.

مابقی روند جراحی در هر دو روش یکسان می باشد.

این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می شود تا جراح به ساختمان زیر بینی به راحتی دسترسی داشته باشد.

مزایای جراحی بینی به روش باز

مزیت اصلی تکنیک باز، بهبود دقت در تغییر شکل چارچوب بینی برای دستیابی به کانتورینگ مطلوب است. تکنیک باز برای فرم های مختلفی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که دارای بینی کج، شکستگی بینی و یا انحراف بینی هستند، این روش پیشنهاد و استفادع می شود. زیرا با باعث می شود تا جراح بینی خوب دید واضح تری از اصلاحاتی که باید انجام شود و همچنین وضوح و سهولت برای بخیه های پیچیده و  یا پیوند داشته باشد.

با این حال جای زخم به جای مانده به سختی قابل رویت است و معمولاً با گذشت زمان محو می شود.

جراحی قوز بینی

مزایای جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته ، که به آن رینوپلاستی اندونازال نیز گفته می شود ، با ایجاد برش هایی در داخل بینی انجام می شود. این جراحی همانند روش باز تحت بیهوشی و یا با تزریق دارو های آرام بخش انجام می شود. دکتر شیرازی در خصوص نحوه جراحی به روش بسته این گونه توضیح می دهند که جراحی و برش ها از طریق سوراخ های بینی انجام می شود.

علت نام گذاری این روش این است که هیچ برشی بیرون بینی زده نمی شود. به همین دلیل نیمه تهاجمی است.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

به دلیل برش هایی که داخل بینی زده می شود، زخم بعد از جراحی بینی در بیرون وجود ندارد. همچنین تغییرات مورد نیاز بعد از جراحی براحتی قابل مشاهده است.

در این روش به دلیل ایجاد برش  بر روی کلوملا، تورم کمتری بعد از جراحی ایجاد می شود.

ممکن است در خصوص تفاوت روش های جراحی بینی مطالبی را مشاهده و یا مطالعه کرده باشید. جراحی بینی به طور کلی به دو روش جراحی بینی باز (Open)و جراحی بینی بسته (Close)انجام می شود.برای اطلاعات در خصوص  تفاوت جراحی بینی باز و بسته  می توانید با دکتر شیرازی مشورت نمایید.

کدام روش جراحی مناسب‌تر است؟

تفاوت روش عملکرد در این دو تکنیک بسیار اندک است. اما نتایج جراحی بسیار مهم است. در افرادی که برشی بر روی کلوملا زده نمی شود و با روش بسته جراحی بینی انجام می شود، دوره نقاهت کمتر بوده و دوره ریکاوری سریع تر به اتمام می رسد. تورم در این روش بسیار کمتر است.

با این حال میزان دقت جراح برای درمان بهتر بسیار کمتر است زیرا دسترسی کمتری به ساختار بینی دارد و در موارد پیچیده جراحی بینی، این روش امکان پذیر نیست.

انتخاب روش جراحی بینی بر عهده جراح می باشد زیرا باید علاوه بر نظر بیمار، به نتیجه جراحی نیز توجه نماید. انتخاب روش با در نظر گرفتن نوع و فرم بینی و بیماری های آن مشخص می شود.


بینی های گوشتی :

بینی های گوشتی استخوان های خوبی دارند اما غضروف آنها ضعیف است ، همچنین این نوع بینی پوست بسیار ضخیمی دارد که نمی‌تواند تغییرات را به خوبی نشان دهد، این نوع بینی برای مدل‌های عروسکی مناسب نیستند

بینی های استخوانی :

بینی های استخوانی قوی و محکم هستند و برای هر گونه تغییر آمادگی دارند، مشکل شایع این نوع بینی‌ها معمولا قوز و انحراف روی بینی می باشد .

جراحی بینی باز و بسته

افرادی که به دکتر شیرازی برای انجام جراحی بینی مراجعه می کنند در طول جلسه مشاوره و معاینه و بعد از توضیحات دکتر سوالاتی را مطرح می کنند که از مهمترین سوالات این است که :

چه تفاوتی بین جراحی بینی باز و بسته وجود دارد؟ آیا می توان شرایط انجام جراحی بینی را خود فرد انتخاب کند؟ جراح بینی خوب چه راهکاری را پیش خواهد برد؟ و بسیاری از سوالات از این دست از ایشان پرسیده می شود .

در ادامه به توضیح برخی از این سوالات نیز پرداخته می شود تا بتواند در برطرف کردن برخی از سوالات نیز به شما کمک شود.

چه تفاوتی بین جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته وجود دارد؟ امکان  اصلاح تیغه بینی در جراحی بینی باز ممکن است یا بسته؟

در جراحی بینی بسته، تمامی جراحی بینی از داخل سوراخ های بینی جراحی انجام می شود و برش خارجی زیادی بیرون زده نمی شود.

در جراحی بینی باز جراح بینی خوب  برشی در بهترین بخش پل بینی که تقریبا 4 میلی متر از سوراخ های بینی بالاتر است زده می شود.  با زدن این برش میزان دسترسی به غضروف، استخوان و در کل بافت بینی راحت تر است و می توان به راحتی در غضروف بینی تغییر شکل ایجاد نمود.

برخی از جراحان بینی نیز صرفا جراحی بینی بسته انجام می دهند، ولی در افرادی که جراحی بینی باز انجام می دهند در صورتی که جراح بینی خوبی را انتخاب نمایند، نیز جای زخم بهبود پیدا می کند . جای نگرانی ندارد.

همچنین در جراحی بینی باز با برش زده در زیر بینی و باز کردن پوست می توان میزان دسترسی بیشتری به زیر پوست داشت و با دقت تر جراحی را انجام داد.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *