تومور های دهان،زبان،حلق و حنجره

تومور های دهان،زبان،حلق و حنجره
تومور حنجره:
حنجره ، عضوی است لوله‌ای شکل که با طول تقریباً ۵ سانتی‌متر در گردن قرار داردوباعث تولید صدا می گردد . این عضو در اعمال نفس کشیدن، سخن گفتن، یا بلعیدن دخالت دارد. حنجره در قسمت بالای نای قرار دارد و دیواره‌هایش از جنس غضروف هستند گاهی اوقات به غضروف بزرگی که قسمت جلوئی حنجره را تشکیل می‌دهد، اصطلاحاً سیب آدم نیز گفته می‌شود. تارهای صوتی، هم دو رشته ماهیچه‌ای هستند که بخش شکل داخل حنجره را تشکیل می‌دهند. به هنگام عمل دم ابتدا هوا وارد بینی یا دهان شده سپس از میان حنجره و قسمت پائین نای گذشته و وارد شش‌ها می‌شود و به‌هنگام عمل بازدم عکس مسیر قبل را طی می‌کند. به‌هنگام تنفس تارهای صوتی استراحت می‌کنند، و هوا از فضای بین آن‌ها بدون ایجاد هیچ صدائی عبور می‌کند. اما زمانی که سخن می‌گوئیم تارهای صوتی به هم نزدیک می‌شوند و حرکت می‌کنند. به‌طوری‌که هوای داخل شش‌ها با فشار از بین‌ آنها گذشته و آنها را وادار به ارتعاش می‌کند، تا بدین‌وسیله صدا تولید شود. آنگاه زبان، لب‌ها و دندان‌ها این صدا را تبدیل به واژه‌ها و کلام می‌کنند. مری، یا لوله‌ای که غذا را از دهان به معده هدایت می‌کند، درست پشت نای و حنجره قرار دارد. دهانه‌های مری و حنجره در داخل گردن بسیار به هم نزدیک هستند. از این رو وقتی چیزی را می‌بلعیم، دریچه‌‌ای به نام اپی‌گلوت روی حنجره را می‌پوشاند تا غذا وارد نای نشود.
– سرطان حنجره
همچون همه اندام‌‌های دیگر بدن، حنجره نیز از سلول ساخته شده است. سرطان حنجره، سرطان لارنکس هم نامیده می‌شود. این سرطان می‌‌تواند در هر ناحیه‌ای از حنجره رشد کند مثل دهانهٔ ورودی حنجره (جائی که تارهای صوتی وجود دارند و یا مناطق بالاتر یا پائین‌تر از آن) اگر سرطان به خارج از حنجره گسترش یابد، معمولاً اول از همه به گره‌های لنفاوی (غدد لنفاوی) داخل گردن سرایت خواهد کرد. همچنین می‌تواند به قسمت پشت زبان، سایر بخش‌های گلو و گردن، شش‌ها، و گاعی اوقات به سایر اعضاء بدن سرایت کند. در چنین مواردی باز هم سرطان به همان نام سرطان حنجره نامیده می‌شود.
علائم و نشانه‌ها:
علائم سرطان حنجره عمدتاً به اندازه و محل تومور بستگی دارد. بیشتر سرطان‌های حنجره از تارهای صوتی شروع می‌شوند. این تومورها به‌ندرت دردناک‌ هستند، اما تقریباً همیشه باعث گرفتگی (خشونت) و یا سایر تغییرات در صدا خواهند شد. تومورهائی که در ناحیه بالای تارهای صوتی هستند ممکن است باعث برآمدگی گردن، گلودرد، یا گوش‌درد شوند. تومورهائی که در ناحیه پائین تارهای صوتی شروع می‌شوند بسیار نادرند. این‌گونه تومورها عمل تنفس را مشکل خواهند ساخت و باعث خس‌خس سینه یا تنگی‌تنفس می‌شوند. سرفه‌های مزمن یا احساس برآمدگی و گرفتگی گلو نیز می‌توانند از علائم خطر سرطان حنجره باشد و با رشد تومور، ممکن است یاعث درد، کمبود وزن، بوی بد دهان و حالت‌های خفگی مکرر به‌هنگام خوردن غذا شوند. در برخی موارد، توموری که در حنجره رشد می‌کند می‌تواند باعث دشوار شدن عمل بلع شود همهٔ این‌گونه علائم ممکن است به وسیله سرطان یا سایر مشکلات کم‌ خطرتر به‌وجود آید. اشخاصی که با چنین علائمی مواجه می‌شوند معمولاً به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه می‌نمایند.
عود سرطان حنجره:
انتخاب درمان در سرطان راجعه به نوع درمانی بستگی دارد که بیمار طی اولین بار ابتلاء به سرطان حنجره دریافت نموده بود .
اگر بیمار قبلا فقط تحت عمل جراحی قرار گرفته است این بار نیز ممکن است تحت عمل جراحی دیگه و یا پرتو درمانی قرار بگیرد ِ اگر بیمار قبلا فقط پرتو درمانی گرفته است ِ یک دوره پرتو درمانی دیگر و یا عمل جراحی باید برای او در نظر گرفت ِ اگر عمل جراحی و یا پرتو درمانی موفقیت آمیز نبود باید از شیمی درمانی برای تخفیف علائم استفاده نمود.
تومورهای دهان و زبان:
تومورهای‌ خوش‌خیم‌ دهان‌ و زبان‌ رشد غیرطبیعی‌ جدید در دهان‌ یا زبان‌ كه‌ گسترش‌ به‌ نواحی‌ دیگر بدن‌ ندارد. تومورهای‌ خوش‌خیم‌ دهان‌ و زبان‌ معمولاً به‌طور منفرد و با رشدی‌ بسیار آهسته‌ در طی‌ 6-2 سال‌ بروز می‌كنند. این‌ تومورها ممكن‌ است‌ لب‌ها، لثه‌، كام‌، زبان‌، غشای‌ پوشاننده‌ لب‌ها و گونه‌ها، و كف‌ دهان‌ را درگیر سازند.
علایم‌ شایع‌
توده‌ای‌ در هر جای‌ دهان‌ یا زبان‌ با خصوصیات‌ زیر:
توده‌ ممكن‌ است‌ زخمی‌ شده‌ و خونریزی‌ داشته‌ باشد.
توده‌ ممكن‌ است‌ جا افتادن‌ مناسب‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌ را دچار اختلال‌ كند.
توده‌ ممكن‌ است‌ تكلم‌ یا بلع‌ را دچار اختلال‌ كند.
علل‌
علت‌ دقیق‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌، اگرچه‌ در افراد مصرف‌كننده‌ سیگار، سیگار برگ‌، پیپ‌، تنباكوی‌ جویدنی‌ یا انفیه‌ شایع‌تر است‌
عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
مصرف‌ تنباكو
جا افتادن‌ نامناسب‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌
پیشگیری‌
از استعمال‌ دخانیات‌ یا مصرف‌ تنباكو اجتناب‌ كنید.
برای‌ معاینه‌ دندانی‌ سالیانه‌ یا جهت‌ مشكلات‌ مربوطه‌ به‌ جا افتادن‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌ به‌ دندانپزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید.
عواقب‌ موردانتظار
با برداشت‌ توده‌ از طریق‌ جراحی‌ قابل‌ علاج‌ است‌. ظاهر طبیعی‌ صورت‌ را نیز پس‌ از این‌ جراحی‌ معمولاً می‌توان‌ با جراحی‌ ترمیمی‌ بازگرداند.
عوارض‌ احتمالی‌
بروز تغییرات‌ سرطانی‌ در توده‌ به‌ ندرت‌
خونریزی‌ از توده‌
عفونت‌ در محل‌ توده‌
درمان‌
اصول‌ كلی‌
نمونه‌برداری‌ (برداشت‌ مقدار اندكی‌ از بافت‌ یا مایع‌ برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ كه‌ ممكن‌ است‌ به‌ تشخیص‌ كمك‌ كند) از تومور
جراحی‌ برای‌ برداشت‌ تومور
پس‌ از جراحی‌، دهان‌ را روزانه‌ 4-3 بار با محلول‌ تسكین‌بخش‌ آب‌نمك‌ (یك‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمك‌ در 250 سی‌سی‌ آب‌ گرم‌ (معادل‌ یك‌ بطری‌ نوشابه‌)
داروها
برای‌ موارد خفیف‌، مصرف‌ داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن‌ ممكن‌ است‌ كافی‌ باشد.
در صورت‌ وجود عفونت‌، آنتی‌بیوتیك‌ تجویز می‌گردد.
فعالیت‌
محدودیتی‌ وجود ندارد
رژیم‌ غذایی‌
پس‌ از التیام‌ محل‌ جراحی‌ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. تا چند روز پس‌ از جراحی‌ ممكن‌ است‌ مصرف‌ رژیم‌ مایعات‌ ضروری‌ باشد.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ علایم‌ تومور دهان‌ یا زبان‌ باشید.
بروز موارد زیر پس‌ از جراحی‌:
ـ تب‌
ـ خونریزی‌ محل‌ عمل‌
ـ درد غیرقابل‌ تحمل‌
اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای‌ تجویزی‌ ممكن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.
نئوپلاسم ها :
اوروفارنكس
انواع تومورها : اكثر تومورهای خوش خیم این ناحیه ، كیست های احتباسی موكوس هستند كه اغلب چین های لوزه ای را درگیر می كنند . این تومورها اكثرا“ بدون علامت هستند ، ولی در صورت رشد پیشرونده یا بروز علایم ، انجام اكسیزیون و مطالعه بافت شناسی الزامی است .
پاپیلوما به صورت ضایعات پایه دار و غالبا“ در لبه آزاد كام ، در قاعده زبان كوچك و یا در لبه چین های لوزه ای دیده می شود . اكسیزیون جراحی لازم نیست ، مگر در صورت وجود شواهد قاطعی از رشد تومور و یا نگرانی بیمار كه تشخیص بافت شناسی ضرورت می یابد .
شایعترین بدخیمی این ناحیه ، اسكواموس سل كارسینوما تست . آدنوكارسینوم و كارسینوم كیستیك آدنویید كه غدد بزاقی فرعی را درگیر می كند نیز در این ناحیه دیده می شود . تومورهای لوب عمقی پاروتید نیز ممكن است به صورت تومورهای زیر مخاطی در اوروفارنكس تظاهر یابند .
عوامل خطرزا : درگذشته اكثر این بدخیمی ها در پیرمردان رخ می داد . درحال حاضر شیوع این بدخیمی ها در افراد جوانتر و زنان افزایش یافته است . این سرطانها نیز با مصرف دخانیات و الكل در ارتباط هستند و تركیب این دو عامل اثرتقویت كننده دارد .
شرح حال و معاینه فیزیكی : باید مدت زمان وجود ضایعه و پاسخ قبلی آن به آنتی بیوتیك ها مشخص شود . اگر ضایعه رشدی آرام ولی مداوم داشته و همراه با التهاب نباشد ، باید به بدخیمی مشكوك شد . اگر یك ضایعه زخمی و یا ایندوریشن زیرمخاطی دیده شود باید آن را لمس نمود تا در مورد چسبندگی ضایعه و میزان گرفتاری ساختمانهای اطراف اطلاع حاصل شود . باید وجود تریسموس بررسی شود . بدین منظور به بیمار گفته می شود كه دهانش را باز نماید . معاینه گوش از نظر وجود اوتیت میانی سروز ضروری است ، زیرا وجود مایع یكطرفه در گوش میانی میتواند نشانه درگیری دهان شیپور استاش توسط توموری در نازوفارنكس باشد . لمس گردن از نظر وجود آدنوپاتی و معاینه دستگاه تنفسی – گوارشی فوقانی از نظر وجود نئوپلاسم های متعدد اهمیت دارد.
نحوه رفتار تومورهای بدخیم
محل اولیه تومور : شایعترین محل اولیه تومورهای اوروفارنكس لوزه ها است . متاستاز به غدد لنفاوی گردنی اغلب وجود دارد . به ویژه اگر تومور اولیه بزرگ باشد . كام نرم درناژ لنفاوی وسیعی دارد و بدخیمی های آن به غدد لنفاوی دو طرف گردن متاستاز می دهند .
غدد لنفاوی گردنی : شایعترین محل درناژ لنفاوی بدخیمی های اوروفارنكس ، غدد لنفاوی ژوگولر می باشد. معمولا“ متاستاز به غدد لنفاوی رتروفارنژیال وجود دارد كه قابل جراحی نمی باشند . در صورت عدم وجود آدنوپاتی قابل لمس ، احتمال متاستازهای میكروسكوپی وجود دارد .
متاستازهای دوردست : از نظر متاستازهای دوردست ، مشابه تومورهای حفره دهانی هستند .
درمان : رادیوتراپی نقش اصلی را در درمان بدخیمی های اوروفارنكس دارد . خصوصا” ضایعات لوزه ای حساس به اشعه هستند . اگر بدخیمی لوزه در مراحل پیشرفت باشد و غدد لنفاوی گردنی درگیر باشند باید از درمانهای تركیبی جراحی به همراه رادیوتراپی استفاده نمود . رادیوتراپی روشی ترجیحی در درمان بدخیمی های كوچك كام نرم است ، زیرا نوتوانی پس از برداشت كام نرم دشوار است . نقش كموتراپی در درمان این بیماریهای مشابه بدخیمی های حفره دهان است

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

59 پاسخ

 1. سلام آقای دکتر خانمی هستم ۵۲ ساله که توده کوچکی در نازوفارنگس دارم که با سی تی و بیوپسی تشخیص آن عفونت شدید توده تشخیص داده شده که با انتی بیوتیک بهبود یافتم اما علیرغم این مساله هنوز هم به دفعات دچار مشکل علی الخصوص خارش سدید گوش می شوم. لطفا بفرمائید آیا امکان جراحی هست یا نه. متخصص اینجانب فرمودند نیازی به جراحی ندارم . اما خودم احساس می کنم که این مشکل در تنظیم مشکل ایجاد کرده و مسیر یکی از بینی ام مسدود شده لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. قبل از معاینه دقیق امکان پاسخگویی وجود ندارد . بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا به دقت تمامی موارد بررسی شود

 2. سلام‌جناب دکتر . مدت ۴ سال هست که هنگام دراز کشیدن و شروع به خواب رفتن چیزی در گلویم ملتهب شده و تنفس را برایم سخت میکند و بیشتر اوقات با احساس خفگی بلند شدا و آب مینوشم تا این چیز ملتهب کنار رفته تا راه تنفسم بتز شود …بسیار زجر اور است . پیگیری های زیادی کردم به نتیجه نرسیدم . تیرووید کم کار دارم ولی اخیرا مصرف قرص لوتیروکسین پنحاه را کنار گذاشنه ام چون تپش قلب می آورد‌…هنگام نشستن این چیز ملتهب کم کم آرام میشود.لطفا راهنمایی کنید

 3. با سلام . انتهای حلقم وقتی دهنمو باز میکنم یه چیزی مثل یه جوش سفید چرکی هست که حدودا چهار . پنج ساله هست اذیتمم نمیکنه چند دفعه سعی کردم با ناخن مثل جوش بکنمش ولی خلی سفته و درد میگیره یک بار هم به دکتر گوش و حلق بینی وقتی لوزه هام برفک زده بود نشون دادم ولی دکتر توجهی نکرد . حالا گاهی اوقا نگران میشم که چرا از بین نمیره و سرجاش مونده لطفا راهکاری بهم بفرمایید که این چیه و باید چکار کنم

 4. سلام اقای دکتر پدرمن 55 سالش هست حدوداچندماهی هست که صداش گرفته و حلقش کمی کبودشده مصرف سیگارشوکم کرده اماترک نمیکنه متخصص گفتند که فعلا چیزی نیس اقای دکتربنظرتون مشکلش چی میتونه باشه از دیروز هم گلوش ازبیرون کمی تورم داره

 5. سلام.وقتتون بخیر.

  آقای دکتر من موقع تولدم به طور طبیعی حنجرم پاره بوده، و در خوردن شیر و غذا مشکل داشتم. همون سال اول تولدم عمل شدم، ولی الان احساس میکنم صدای من تو دماغی هستش و اصلا نمیتونم خیلی راحت صحبت کنم.
  آیا برای این مشکل راهی وجود داره میشه درمان شد که صدام طبیعی بشه یا حداقل کمتر تو دماغی باشه .

  1. سلام دوست عزیز
   راه حل برای درمان وجود دارد، درمان با توجه به شرایط فرد متفاوت می باشد و در حالت کلی درمان به دو صورت جراحی و گفتار درمانی می باشد. بایستی مراجعه نمایید تا درمان مناسب برای شما مشخص گردد.

 6. سلام آقای دکتر من روی زبون کوچیکم یه تکه گوشت مثل جوش آویزونه درد هم نداره نمیدونم چیه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   به طور معمول وجود تکه گوشت بر روی زبان شما آنچنان مهم خواهد بود همانند زگیل می باشد و برای اطمینان حتما به پزشک مراجعه نماید.

 7. سلام اقاى دكتر دختر ٢٠ ساله دارم كه پشت زبان كوچيك يك گوشتى روشن شبيه زبان كوچيك پديدار شده و خيلى نكرانم اگر لطف كنيد يك نظريه بديد خودش ميگه صبحها پديدار ميشود و طى روز ناپديد ميشود ممنون ميشم يك پاسخى بديد

  1. سلام دوست عزیز
   به طور معمول وجود چنین شرایطی نیازمند بررسی های لازم است اما با توجه به آنچه بیان میکنید گاهی با چنین مشکلاتی مواجه هستید و گاهی نیستید نگران کننده نخواهد بود اما بهتر است معاینه شوید.

 8. سلام روز بخیر
  من یک پسر ۲سالو نیم دارم بعد از بیرون اوردن کامل زبان متوجه انتهای زبان یک زبان شبیه زبان خروس شدم کوچک که با بیرون اودن کامل زبان به راحتی قابل رویت بود خواستم بپرسم این چیه چون بعد از مطالعه فهمیدم لوضه نیست ممنونم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز
   این مشکل بزرگی نیست و در انتهای زبان، یک زبان کوچک قرار گرفته است که همانند زبان خروس می باشد زیاد توجه به چنین مواردی نکنید و نگران نباشید.

 9. سلام من چند وقته یه حس سوزش خیلی کم داخل گلوم هست اما دائمی نیست الان داخل گلومو نگاه کردم سمت چپ گلوم پاین تر از لوزه اندازه نصف ناخن توده مانند هست ایا نگران کننده ی

 10. سلام آقای دکتر من الان برای چندمین بار ته گلوم احساس ی چیز اضافی میکنم و دوبارسعی کردم ک با چوب بستنی بفهمم ک چیه
  بعد از خارج کردن اون از ته گلوم متوجه شدم یه چیز سفید رنگ و با بوی خیلی بد
  ایا جای نگرانی هست،؟
  ناگفته نمونه ک مثل جوش های پوستی میمونه سفیدیش‌ مشخصه و بعد از تحریک با چوب بستنی نصف بیشترش از ته گلوم بیرون میاد

  1. سلام دوست عزیز

   به این مورد سنگ لوزه گفته می شود. سنگ لوزه خطری نداشته و روزی سه تا چهار مرتبه با آب معمولی یا آب و نمک شستشو دهید به درمان خاص دیگری نیاز نخواهد داشت.

 11. سلام خسته نباشید من روی زبان ناحیه جویدن یک خال گنبدی شکل کوچیک هم بافت خود زبان بدون درد وجود داره دکتر رفتم یک پماد داد ولی هیچ تغییری نکرده لطفا راهنمایی کنید مدتش حدودا ۳ماه میشه

  1. دوست عزیز بدون معاینه دقیق نمی توان پاسخ قطعی داد. حتما به پزشک مراجعه کنید

  1. سلام
   آقای دکتر من چهارماه پیش کرونا گرفتم، بعد از اینکه خوب شدم، سمت راست گلوم درد مزمن داشتم یعنی بیشتر وقتا درد نداشتم ولی درد کمی بعضی وقتا بود و گاها گوشم هم درد میگرفت و چندتا ضایعه کوچک روی لوزه و اطراف لوزه هام بود، بعد از مراجعه به دکتر دوبار پشت سرهم تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گرفتم ،تشیخص دکتر التهاب و عفونت لوزه هام بود و می‌گفت ممکنه بخاطر عوارض کرونا باشه، الان درد ندارم ولی ضایعه های که گفتم هنوز هست بدون تغییر و الان چند روزه که دوتا ضایعه کوچک و جدید هم اضافه شده، میشه لطف کنید و بفرمایید چی هستند و علتشون چیه

 12. سلام من موقع شستن دهنم حس کردم چیزی ته گلومه بعد چند بار اب زدن دهانم در اوند دوتا شیع عدسی مانند بود که بودی بدی میداد انگار یه روشک داشت داخلش سفت بود بازشون کردم توشون یه چیز سفید کرم مانند بود میخواستم ببینم چین ممنون میشم توضیح بدین

 13. سلام خسته نباشید ببخشید من یه مدتیه یه چیزی شبیه جوش که رنگشم قرمزه و کوچیکم هست تو حلقم دیدم البته اونجوری نیست که حس بشه فقط دیدمش و وقتی دستم میزنم بهش سوزش داره
  میشه راهنمایی کنید ببینم این چیه؟

 14. سلام دکتر من دچار زگیل تناسلی شدم کنار لوزه هام یسری برجستگیایی هم رنگ خود گلومه عکسش میتونم بفرستم دکتر گوش خلق گفت چیز خاصی نیست همه دارن اما من حس میکنم ایشون متوجه نشد کجای دهن میگم معاینه کردن اما سر سری گفتن نه بگو مریض بعدی بیاد
  همزمان چندتا مریض معاینه میکردن حس میکنم ایشون اشتباه کرده
  شماره بذید لطفا عکس بفرستم ببینید

 15. سلام خسته نباشید آقای دکتر اختلال خواب دارم بیشتر مواقع تنگی نفس دارم به پزشک مراجع کردم تست خواب دادن بعد تست خواب گفتن باید از دستگاهی استفاده کنی که شبانه استفاده کنی بعد دوسال خوب میشی الان چهار ماه استفاده میکنم خیلی کم تاثیر گذاشته باید چکار کنم در طول روز هم تنگی نفس دارم

  1. سلام
   دوست عزیز ابتدا باید مشخص بشه که مشکلات قلبی و ریه نداشته باشید اما اگر فقط در هنگام خواب مشکل تنگی نفس داشته باشید بیشتر مربوط به مشکلاتی در حلق و بینی است. که حتما باید بررسی بشه دستگاهی هم که بههتون دادن دستگاه خوبی هست که در بیشتر مواقع جواب خواهد داد. باید از نظر حلق نیز بررسی های لازم انجام بشه

 16. سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  من مشکلی که دارم اینه عمل جراحی دندان عقل دو ماه و نیم پیش داشتم بعدش هی زبونمو دایم زدم به جای اون…بعد همون قسمت لثم جوش زد و همون سمت گلوم اول گلوم روی زبونم حس میکردم دوتا نقطه ایجاد شده حرف زدن برام سخت بود ناگفته نماند اون زمان همش ترشی خیلی تندم خوردم…بعد دم عید هم یعنی جدیدا حس خفگی پیدا کردم و احساساتی که میشدم بیشتر شد و یه سوزش بالای معدم…رفت دکتر گفت کروناس کلی داروی کرونا و ضد چرک و شربت خوردم عید اما درست نشد و مشخصم بود کرونا نیس…دوباره رفتم دندان پزشک اونم گفت دندونات مشکل ندارن چون همون سمت زق زق میکرد حس میکردم از دندونمه بعد رفتم متخصص داخلی اونم یه چندتا دارو داد برا معده و حساسیت ..گفت بخور نشد بیا برا TSH…اما من هنوز حس خشکی تو اول گلوم و اون دوتا دونه رو دارم و بغضم بعضا میگیره..خیلی نگرانم خیلی..انقد استرس دارم…میشه راهنماییم کنید و اینکه بگید ممکنه از چی باشه؟خوب میشه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز به پزشک متخصص گوش ، حلق و بینی مراجعه کنید

 17. سلام واحترام آقای دکتر همسر من در روی زبان سمت چب یک زگیل درمدت دوسال هست که بزرگتر شده آیا احتمال خطر ناک بودن آن هست یا خیر متشکرم

 18. با سلام میخواستم بدونم شما اطلاعی در این مورد دارید ؟؟

  علت بزرگ شدن لوزه ها و بسته شدن سوراخ های لوزه که درد و سوزشی هم در گلو احساس نمی شود چیست ؟؟ سنگ لوزه وجود ندارد و رفلاکس معده هم وجود ندارد.

  با تشکر.

  1. سلام
   اگر بزرگی لوزه ها دو طرفه باشه علت زیاد مهمی ندارره اما اگر غیرمتقارن باشه و به صورت یکطرفه باشه حتما باید مراجعه کنید به پزشک ممکنه علت مهمی داشته باشه

 19. سلام وقت بخیر آقای دکتر

  من نزدیک به 3 سال هست که لثه هام ورم کرده

  ولی درد نداره یعنی عفونت نداره , دکتر گوارش هم

  رفتم فقط گفت بافت نابجا داری ؛ میشه راهنماییم

  کنین این تورم فک و لثه وصورتم از چیه

  1. سلام تورم لثه علت های مختلفی داره ولی مهمترینش مربوط به دندان ها هست باید به دندانپزشک مراجعه کنید

 20. سلام اقای دکتر
  چند ماه روی جلوی زبان من توده ای سفت و سفید زده به اندازه ماش که داخل زبانم هست تا حالا دردنداشته می توانه بدخیم باشه

 21. سلام چندوقت است احساس سوزش وته حلق وزبون کوچک دارم وپزشک حلق بینی انتب بیوتیک داده ولی حل نشده علامتهای من یک احساس تهوع وقرمزی ته دهان عدم ابریزی بینی وعطسه

  1. سلام علت سوزش ته حلق می تواند متفاوت باشد. می تواند به علت عفونت ویروسی باشه ، ناشی از حساسیت یا آلرژی باشه یا حتی از آلودگی زیاد هوا باشه علت باید تشخیص داده بشه ولی در کل چیز مهمی نیست نیاز به داروی آنچنانی ندارد می توانید از دهانشویه هایی مثل اورال بی یا ستیل پیریدینیوم استفاده کنید.

 22. سلام جناب دکتر شیرازی از جواب ارسالی خیلی ممنون هستم راستش فکر نمی کردم جواب بنده را بدهید دکتر ترشح ته حلق پشت زبون کوچیکه دارم گلو قرمز میشه وعطسه وابریزش تربیتی ندارم

  1. سق یا کف بالای دهان که به زبان کوچک وصل است بعضی وقتها زرد رنگ یا رگهای خونی نمایان دیده میشه

  2. غیر طبیعیی نیست ولی طبیعتا گاهی ایجاد میشه و از بین میره بیماری نیست

 23. سلام دکتر خسته نباشی اجرت با امام حسین یه سوال دارم پزشکان تشخیص سینوس ماگزیلاری برای من دادند وبعضی وقتها خلط پشت حلق به رنگ سفید شیری همراه خلط روشن دارم لطفاً راهنمایی بفرمایید برای درمان سینوزیت اشاره شده وخلط شیری رنگ لزجوچسبنده آیا بخور خوب است یا نه ممنون می شوم اگر جواب بدهید و راهنمایی فرمایید

  1. سلام سینوس ماگزیلاری اگر فقط ترشحات سفید رنگ باشه معمولا با بخور و خوردن مابعات زیاد بهتر میشه برخی از داروهای خلط آور هم می تونه تاثیر داشته باشه و علائم رو کم میکنه اگر علائم باز هم ادامه پیدا کرد باید بررسی بشه ببینیم کاری دگ ای لازم هست انجام بشه یا نه

 24. سلام خسته نباشید ببخشید دکتر برای درمان سینوزیت ماگزیلاری باید چکار کرد و ترشح خلط شیری رنگ وچسبنده ولزج همراه خلط روشن علامت چیست

 25. سلام من چنساله که دهنم در هر حالتی بوی خیلی بدی میده هرکاری هم میکنم بوش نمیره الان چندروزه انگار ته گلوم ضخم شده امروز صبح پاشودم دیدم نفس نمیتونم بکشم اب دهنمم نمیتونم قورت بدم گردنمو زیر گلو فشار دادم یکم بهتر شد دیدم ته گلوم لوزها باد کردن زبون کوچیکه هم انقد بزرگ شده کیست بهش وصله راهه گلومو میبنده تاحالاهم بخاطر مشکلاتو بدبختی دکتر نرفتم بنظرتون سرطانه ؟ و لوزهام همسان نیست اندازشون واینکه سیگار میکشم روزی یک بسته شغلم هم جوشکاری اهنگری هست متولد ۱۳۶۹ هستم

  1. سلام دوست عزیز شما خودتون ملاحظه کردین یسری علائم رو مثل بزرگ شدن لوزه ها که باعث تنفس سخت هم میتونه باشه
   از دلایل دیگر بوی بد دهان عمدتا مشکل دهان و دندان و لثه هستش.
   سیگار کشیدن یکی از عوامل بوی بد دهان هستش
   توصیه میکنم سیگارتون رو کم کنید. یک متخصص دندانپزشک و گوش و حلق و بینی هم مراجعه بکنید که راهکارهای اصلی رو بهتون بگن

 26. سلام خوبی خسته نباشید
  ببخشید من ۲ ساله انتهای گلوم احساس میکنم ی چیز نرمی هست مثل خلط گلو سینه ولی بالا نمیاد پایینم نمیره پشت گلوم ب هم ۳ تا جوش مانند در اومده

  1. سلام و درود قاعدتا نباید مهم باشه ولی برای اطمینان به متخصص مراجعه کنید

 27. سلام آقای دکتر
  حدود ۴ ماه هست در حفره لوزه احساس یه گوشت اضافه یا زائده گوشتی دارم که خوب هم نشده و احساس میکنم بزرگتر شده
  لطفا بفرمایید چکار کنم یا خطرناک میتونه باشه یا نه
  ممنون

  1. سلام شما حتما باید معاینه بشید اگر چیز اضافی روی لوزه یا پشت لوزه باشه حتما باید معاینه بشه ممکنه چیز مهمی باشه

 28. سلام وقتتون بخیر
  پسر من تومور به اصلاح scc کام سخت سکفرشی داره بیماری ای بی مادرزادی هم داره به دلیل بیماری مادرزادی نتونستن جراحی کنن الان 2 ساله درگیره پارسال براش پرتو درمانی 37 انجام دادن ام آر آی گرفتین گفتن درمان کامل جواب داده ولی بعد از 2 ماه مجددا تومور عود کرد الان داره شیمی درمانی میشه ولی هیچ تاثیری تا حالا نداشته
  الان بلعش کاملا بسته شده حتی یه قطره آب هم پایین نمیره دهنش هم کاملا بسته شده طوری که دندون های فک بالا و پایین رو هم قرار گرفتن دخترشون میگن تومور فک و قفل کرده خواستن مجددا پرتو درمانی شروع کنن چون بلع نداره و تاق باز نمیتونه بخوابه نتونستن
  و مدام باید دهانشو با فلاکت تخلیه کنه چون مخاط بینی میریزه تو گلوش و حالشو خراب میکنه
  میخواستم ببینم چیزی وجود داره این خلط هایی که میریزه تو گلو کم بشه و خدای نکرده این امکان وجود داره بلع دیگه باز نشه ؟
  با توجه به اینکه الان تقریبا یکساله بلعش بسته شده
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین و یه راه چاره پیش پای من بزارین