جراحی بینی استخوانی مردانه توسط دکتر شیرازی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در چیست

به چه بینی گوشتی و به کدام استخوانی میگوییم؟

ضخامت پوست عامل تعیین کننده بینی استخوانی و گوشتی است. بینی های استخوانی پوستی نازک یا متوسط و بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم هستند. بطور طبیعی پوست نیمه بالایی بینی، یعنی همان قسمتی که استخوان را میپوشاند نازکتر از نیمه پایینی، یعنی ناحیه ای که غضروف را میپوشاند میباشد.

بینی های استخوانی و گوشتی چه خصوصیاتی دارند؟

در بینی های استخوانی بدلیل نازک بودن پوست جزئیات استخوانی از زیر پوست قابل مشاهده است، یعنی ممکن است لبه های استخوان چنانچه قبلا شکسته شده باشد دیده و لمس میگردد، همچنین در نیمه پایینی بدلیل نازک بودن پوست معمولا غضروف ها قوی و مستحکمند و پهنی و یا افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد، در حالیکه در بینی های گوشتی بدلیل کلفت بودن پوست جزییات استخوانی و غضروفی مشاهده نشده و بدلیل سنگینی پوست غضروفها معمولا نازک و ضعیفند. بهمین دلیل هم در این نوع بینی ها سر بینی پهن و افتاده است.

آیا ممکن است بینی های استخوانی و گوشتی با هم اشتباه شوند؟

در اغلب موارد حتی افراد غیر متخصص هم میتوانند این دو نوع بینی را از هم افتراق دهند ولی گاهی اوقات در بینی با پوست نازک غضروفها بسیار قوی بوده و باعث پهن شدن و افتادگی سر بینی و در نتیجه اشتباه با بینی گوشتی میشوند. ولی اگر به مهمترین وجه افتراق این دو نوع یعنی ضخامت پوست توجه گردد کمتر دچار اشتباه میشویم. بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم بوده واگر کمی پوست سر بینی را بین دو انگشت فشار دهیم از سوراخهای ریز آن چربی به بیرون تراوش میکند، در حالیکه در نوع استخوانی این اتفاق نمی افتد.

نتیجه جراحی در بینی های به اصطلاح استخوانی چگونه است؟

نتیجه جراحی بینی استخوانی چیست؟

همانطور که گفته شد بینی های استخوانی دارای پوستی با پوشش نازک و یا متوسط هستند. مزیت پوست آنها این است که کار هنرمندانه روی بافت سخت یعنی استخوان و غضروف بخوبی قابل مشاهده است، بنابراین تغییرات اگر با دقت کامل و درست انجام شود نتیجه بسیار چشمگیر و قابل توجه است. ولب اگر کوچکترین اشکالی وجود داشته باشد، مثلأ لبه یک استخوان کمی تیز باشد براحتی از زیر پوست نازک قابل مشاهده است. برخی جراحان جراحی روی پوستهای نازک را مشکل تر از بینی های گوشتی می دانند.

انتخاب جراح بینی

انتخاب بهترین جراح بینی، یکی از مهم ترین مراحلی است که بیماران برای اطمینان یافتن از نتیجه جراحی، بایستی طی کنند. شما بایستی به سراغ جراحانی بروید که، در این زمینه مهارت ویژه ای دارند، دارای تجربیات قابل توجهی هستند و نتایج درخشانی را نیز در زمینه جراحی بینی دارند.این موضوع فرقی نمی کند که بینی شما استخوانی باشد و یا بینی گوشتی _ غضروفی.

دکتر علی اصغر شیرازی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، تجربه های بسیاری در زمینه جراحی بینی دارد و موفقیت های روز افزونی در این زمینه دارد . دکتر شیرازی می تواند با تکنیک ها و متدهای به روز و نوین جراحی بینی گوشتی را به بهترین روش انجام دهد . همچنین دکتر شیرازی پیش از اینکه جراحی را انجام دهد مشاورات لازم را جهت نتیجه بینی با بیمار خود انجام می دهد . شما می توانید همواره جهت جراحی بینی و مشاوره های پیش از جراحی بینی خود با شماره 88550469 تماس حاصل فرمائید.

جراح بینی بایستی یک شنونده صبور، و یک مراقب دلسوز باشد. گرچه بسیاری از جراحان بینی در ظاهر می توانند چنین مشخصاتی را داشته باشند، اما از آن جایی که جراحی بینی، جراحی بسیار حساس و ظریفی است، شما بایستی جنبه های علمی و تجربیات پزشک خود را در نظر بگیرید و در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید.

این در حالی است که، کیفیت و نتیجه جراحی بینی استخوانی و یا گوشتی تا حد بسیار زیادی به کیفیت عملکرد جراح بینی در طول جراحی بستگی دارد، در نتیجه، یافتن جراح بینی متخصص و ماهر اغلب کار دشواری است.  متاسفانه، هیچ گونه معیار و روش مطمئنی در انتخاب بهترین جراح بینی وحود ندارد. اما بهترین کار، بررسی اطلاعات و یا مراجعه حضوری به مطب است که باید توسط خود بیمار انجام شود.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

تفاوت جراحی در بینی های گوشتی و بینی های استخوانی

سوالی که در جراحی بینی از خیلی از افراد پرسیده می شود این است که این است که فرقی بین بینی های گوشتی و بینی استخوانی می باشد .بینی های استخوانی بسیار مورد خوب و بهتری برای جراحی بینی هستند .

هرچند می توان با تکنیک ها و مانورهای خاصی که وجود دارد بینی های گوشتی را جراحی کرد و نتیجه قابل قبولی از آن دریافت کرد . بینی های گوشتی دارای پوستی کلفت می باشند به همین خاطر جراحی بینی گوشتی بسیار دشوار می باشد و ترجیح داده می شود بین بیماری که بینی گوشتی دارد و بیماری که دارای بینی استخوانی می باشد کسی که بینی استخوانی دارد تحت جراحی قرار گیرد . نتیجه جراحی در بین این بینی ها بسیار با هم تفاوت دارند . و بر اساس این نتیجه چهره و فرم صورت بیمار تغییر چشمگیری می کند .

جراحی بینی گوشتی بسیار سخت تر انجام می شود و این عمل زیبایی مشکل تر از جراحی بینی استخوانی می باشد و امکان دارد آن انتظاری که بیمار از نتیجه جراحی داشته باشد بدست نیاید . مهم ترین نکته ای که در جراحی بینی وجود دارد مهارت جراح می باشد . اما فاکتور مهمی که در جراحی بینی بسیار تاثیر گذار می باشد ضخامت و جنس گوشت بیمار می باشد . منظور از بینی گوشتی این می باشد که این نوع بینی دارای پوست ضخیم می باشد و در اصطلاح پوست آن ها چرب می باشد . این بینی ها به دلیل اینکه پوست چربی دارند و دارای پوست ضخیم هستند و همینطور پوست های ضخیمی دارند در سال های گذشته جراحان بر این باور بودند که برداشت زیاد از این غضروف ها و استخوانی که در آن موجود است منجر می شود که وضعیت ظاهری بینی بهبود یابد اما امروزه جراح بینی مخصوصا متخصصین گوش و حلق و بینی توجه بسیاری به تقویت عناصر زیرین پوست مانند غضروف استخوان دارند. برای اینکه پوستی که ضخیم می باشد عناصر زیرین و زیاد برداشت شود زخم هایی به وجود می آید که منجر به فرو رفتگی و اسکار دائمی می شود و نتیجه نهایی بسیار خوشایند نمی باشد به همین علت مردم این موضوع را اینگونه تصور می کنند که بینی گوشتی نتیجه ای خوشایند ندارد اما اگر تقویت بافت در نظر گرفته شود و با مهارت جراحی انجام شود می تواند نتیجه خوبی را ارائه دهد.

افرادی که به دنبال یافتن بهترین جراح بینی هستند، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشند :

 • بررسی سوابق پزشکی جراح
 • در نظر گرفتن مدارک پزشکی جراح
 • بررسی میزان تخصص پزشک
 • مشاهده عکس های قبل و بعد جراحی بیماران
 • کیفیت جلسات مشاوره پیش از جراحی بینی

گرچه انتخاب بهترین جراح بینی، بسیار حائز اهمیت است، اما هیچ جراحی، نمی تواند به طور قطع و صد در صد، ضمانت بهترین نتیجه جراحی بینی را کند. از آن جایی که می دانید، جراحی بینی بر روی بافت های متورم و ناهموار انجام می شود، و همین امر باعث می شود تا صرف نظر از اینکه چه کسی جراحی را انجام داده، بعد از عمل تا حدودی نقص بر روی بینی افراد دیده شود.

بهترین جراح بینی کسی است، که پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، بینی فرد را از تمامی جهات، مانند ارتفاع بینی، وجود قوز، کوچک و یا بزرگ بودن سوراخ های بینی ( تقارن سوراخ های بینی) و غیره را مورد بررسی قرار بدهد، و هم چنین سعی در برطرف کردن مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی و غیره داشته باشد.

سوالی که در رابطه با بینی استخوانی پرسیده می شود و بسیار رایج می باشد این است که فرق بینی استخوانی با بینی گوشتی چیست ؟

اصولا ما در علم جراحی بینی ، بینی استخوانی و گوشتی نداریم اما پوست بینی در این جا مطرح می شود . بینی های با پوست نازک و بینی های با پوست ضخیم است

ویژگی بینی استخوانی

به همین علت بینی های با پوست نازک را بینی های استخوانی و بینی های با پوست کلفت را بینی های گوشتی می گویند واصولا پوست بینی تعیین کننده نوع بینی می باشد . بینی های که پوست نازک دارند به دلیل نازکی غضروف ها و استخوان ها که اسکلت بینی را تشکیل می دهند به خوبی دیده و لمس می شوند ولی بینی های گوشتی این ویژگی را ندارند یعنی نمیتوان آن را به خوبی مشاهده کرد .

یکی از ویژگی های بینی استخوانی این می باشد که کوچک ترین تغییری بر اثر  جراحی به خوبی در آن ها دیده می شود و نتیجه جراحی بینی استخوانی خیلی واضح تر دیده می شود  در صورتی که در بینی های گوشتی این مسئله به وضوح دیده نمی شود به خصوص در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی این مسئله وجود دارد. ولی بعد از چند ماه می توان این مسئه را به خوبی مشاهده کرد زیرا تورم بینی کمتر می شود . اصولا مدت زمان بهبود ورم در بینی های گوشتی بیشتر و طولانی تر از بینی های استخوانی می باشد به همین علت این یکی دیگر از تفاوت هایی است که بینی های استخوانی و بینی های گوشتی باهم دارند .

سوال دیگری که بسیار مطرح می باشد این است که آیا جراحی بینی های استخوانی با بینی های گوشتی باهم متفاوت است ؟ باید بگوییم خیر .  همه کارهایی که در یک بینی گوشتی انجام می شود در جراحی بینی استخوانی هم انجام می شود ولی ملاحظاتی در بینی گوشتی و بینی استخوانی وجود  دارد . در بینی های استخوانی ما براین دقت داریم که به دلیل نازک بودن پوست کوچک ترین اشکالی در قسمت های زیرین پوست باقی نماند سعی بر این داریم که همه سطوح تیز را نرم بکنیم از بین ببریم و در زیر پوست نازک قابل مشاهده و لمس نباشد . در بینی های استخوانی معمولا قسمت قوز بینی بیشتر مشخص است به همین دلیل بیشتر باید برداشته شود و همینطور در بسیاری از بینی های استخوانی غضروف بسیار محکم می باشد بنابراین نیاز به استحکام بخشی بیشتری نسبت به بینی های گوشتی وجود دارد .

از لحاظ نتیجه عمل هم می تواند هر دو با موفقیت همراه باشد به شرطی که ملاحظاتی که باید صورت گیرد ، انجام شود .

چنانچه تمایل به انجام عمل جراحی بینی استخوانی دارید می توانید از تجربیات و تخصص دکتر علی اصغر شیرازی بهره مند شوید.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 پاسخ

 1. مدت بهبود دماغ های استخوانی بعد از عمل نسبت به دماغ های گوشتی چقدر به طول می انجلمد؟(با تشکر فرواوان)

  1. سلام 6 ماه تا یک سال با توجه به نوع جراحی ممکنه تورم وجود داشته باشد .

 2. من سه سال پیش بینی مو عمل کردم، گوشتی بود و برگشت و تا حدودی مثل اولش شد. الان دوباره جراحی کنم احتمال دار مثل قبل برگرده؟

 3. بینی غضروفی هم داریم؟ من حس میکنم غضروف بینیم خیلی بیشتره. میشه برای بینی های غضروفی مدل فانتزی هم عمل کرد؟

 4. من 5 سال پیش با پزشک دیگه ای عمل کردم و نوک بینی مقداری افتاده بینی استخوانی داشتم. دکتر دلیلش چیه؟ مجدد عمل کنم درست میشه ؟