دکتر علی اصغر شیرازی / جراحی بینی / تزریق کورتون بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی باعث می شود تا ورم های ناشی از جراحی بینی کاهش یابند. معمولا تزریق کورتون در بینی های گوشتی بعد از جراحی بینی گوشتی صورت می گیرد زیرا بینی های گوشتی  دارای پوستی ضخیم هستند و تورم بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی می باشد. تزریق کورتون نباید در بینی های استخوانی استفاده شود، زیرا باعث از بین رفتن بافت های زیر پوستی می شوند
تزریق کورتون بعد از عمل بینی

زمان مناسب جهت تزریق کورتون بعد از عمل بینی

سعی کنید جهت تزریق کورتون عجله نکنید و حداقل یک ماه صبر نمایید، تا ورم بینی شما کمی کاهش یابد و بعد از آن اقدام به تزریق کورتون نمایید
برخی از پزشکان یک هفته بعد از جراحی، تزریق کورتون را انجام می دهند. اما بهتر است تزریق کورتون دو ماه بعد از جراحی بینی انجام گیرد. زیرا در این زمان ورم بینی تا حدی کم می شود و تورم باقی مانده توسط تزریق کورتون نیز از بین می رود. اگر تزریق کورتون زودتر از زمان موعد انجام گیرد ممکن است فرورفتگی هایی به صورت نامنظم بر روی بینی ایجاد کند. جراح بینی حداقل باید یک ماه صبر نماید و سپس اقدام به تزریق کورتون نماید
تزریق کورتون بعد از عمل بینی حتما باید توسط جراح بینی انجام گیرد. زیرا محل تزریق و میزان رقیق بودن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برخی از پزشکان و جراحان بینی در حین انجام جراحی زیبایی بینی و در موقع عمل جراحی این آمپول را تزریق کرده و برخی دیگر از جراحان پس از گذشت 7 روز بعد از جراحی به بیمار توصیه می کنند این تزریق را انجام میدهند .
برخی دیگر از پزشکان پس از 2 ماه از انجام جراحی بینی تزریق آمپول را انجام میدهند علت اینکه پس از دوماه پس از جراحی این تزریق را انجام می دهند این است که تورم ناشی از جراحی بخوابد و اگر در بینی شخص تورم اضافه ای باقی مانده باشد که با چسب زدن این تورم هم چنان باقی مانده باشد با تزریق آمپول این تورم از بین برود .
نکته ای که باید توجه شود این است که حتما تزریق توسط جراح بینی انجام شود زیرا انجام تزریق بسیار حساس می باشد .

میزان تزریق کورتون

معمولا از آمپول تریامسینولون که از جنس کورتون می باشد جهت کاهش ورم بینی استفاده می شود و با غلظت 10 و 40 سی سی در بازار عرضه می شوند.
تزریق کورتون بعد از عمل بینی را می توان حدود 4 بار انجام داد، معمولا اولین تزریق را بعد از 1 الی 2 ماه با غلظت 10 سی سی انجام می دهند و تزریق های بعدی را تا حدی که لازم می باشد، هر 6 هفته یک بار انجام می دهند. بعد از تزریق کورتون به مدت 2 هفته از چسب بینی استفاده نکنید.
اگر تزریق با میزان غلظت بالا انجام شود باعث نازک شدن پوست و ایجاد تغییر رنگ در ناحیه تزریق می شود که ترمیم و اصلاح آن مشکل و ناممکن می باشد

کاندیدای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

 • افرادی که جراحی بینی ثانویه انجام داده اند و بیش از یک بار جراحی بینی داشته اند
 • افرادی که جنس پوست آن ها ضخیم و از نوع گوشتی می باشد
 • هنگامی که روند بهبودی تورم بسیار کند پیش رود

تزریق آمپول به بینی بعد از عمل از مواردی است که بسیاری از مراجعه کنندگان از آن وحشت دارند و سوالاتی را مطرح میکنند که آیا حتما باید تزریق آمپول بعد از عمل زیبایی بینی انجام شود یا خیر ؟در اینجا سعی خواهم کرد توضیحی در این رابطه ارائه دهم.
میتوان گفت همه ی بینی ها نیاز به تزریق آمپول بعد از جراحی زیبایی ندارند و بینی هایی که گوشتی هستند و پوست ضخیم دارند بعد از عمل زیبایی نیاز به تزریق آمپول دارند چرا که بافت اضافه زیر پوست این افراد متورم شده است و حالت پشت بینی  را از بین میبرد.
تزریق آمپول بعد از عمل بینی

مدت زمان تزریق  آمپول بعد از عمل بینی به نسبت توصیه پزشکان

برخی از جراحان متخصص زیبایی بینی  برای اینگونه افراد که که بینی گوشتی دارند در هنگام عمل جراحی تزریق آمپول را انجام میدهند.و برخی از پزشکان بعد از گذشت یک هفته با بررسی بینی جراحی شده تزریق آمپول را انجام میدهند. تا تورم بینی  کاهش یابد . برخی نیز تا 2 ماه بعد از عمل تزریق آمپول را انجام داده تا تورم اضافی ناشی از عمل بینی را از بین ببرند تورم بینی که با چسب زدن روی بینی نیز از بین نرفته باشد و با تزریق آمپول آن را برطرف میکنند.این تزریق 1 بار و یا با صلاح دید پزشک تا 3 بار انجام میگیرد. آمپول تزریق شده با نام تریامسینولون و از جنس کورتن است و این آمپول برای بینی های با ضخامت پوست متوسط تا نازک و بینی های استخوانی تزریق و توصیه نمیشودزیرا که ممکن است پوست نازک اینگونه بینی ها را از بین ببرد.
این تزریق آمپول جهت کاهش تورم حتما توسط پزشک متخخص انجام میگیرد زیرا که رقیق بودن آن و محل مناسب تزریق بسیار اهمیت دارد.
بعد از تزریق آمپول  یک هفته الی دو هفته نیاز به چسب زدن روی بینی میباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 39 میانگین: 2.7]
دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر شیرازی
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

31 دیدگاه ها
 1. شکرزاده

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۴ ماه و نیمه عمل کردم ورم بینیم خیلی زیاده هر چی از پزشکم هم میخوام آمپول ضد ورم برام تزریق کنه قبول نمیکنن نمیدونم چاره ی دیگه ای مثل پمادی چیزی هست که بزنم ورم و کم کنه داره یا نه دکتر خودم میگه فقط باید طولانی مدت چسب بزنم راستش خسته شدم از بس چسب زدم و بی فایده بوده لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   این باید با نظر پزشک خودتون باشه

   پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   ورم بعد از بینی مخصوصا بینی های گوشتی عادی می باشد و نیاز به نگرانی نیست .

   پاسخ
 2. لی لی

  سلام من یکسال و سه ماهه که بینیمو عمل کردم هم استخونی بود هم گوشتی..ورمش روزای اول که به اصطلاح گچو برداشتن خیلی کم بود ولی روز به روز داره بیشتر و بیشتررر میشه هربار به دکترم گفتم آمپول بزن گفت نیاز نیست فعلا..اما خواسته ماه دیگه برم شاید آمپول زد،بعد از یکسال و خورده ای موثره؟با این همه ورم بعد از یکسال چه کنم؟

  پاسخ
 3. مریم

  باسلام.من حدود ۲سال و ۹ ماه که بینیمو عمل کردم.بجز نوبت یک ماه بعد از عمل بقیه ی نوبتامو نرفتم بخاططر یه سری مشکلات..تا یک ماهدپیش که به دکترم مراجعه کردم و ایشون برام کورتون تزریق کردن و گفتن که یه ماه دیگه بیا تا یکی دیگه برات تزریق کنم و ماه بعدش یکی دیگه یعنی سه تا در طول ۳ ماه..اما میترسم پوست بینیم نازک بشه و زشت بشه..همه هم بهم میگن دیگه نزار برات آمپول تزریق کنه..اینم بگم از وقتی امپول زدم بینیم مدام جوش میزنه مخصوصا تو نوکش و یکمی هم درد داره..خواستم از جناب دکتر بپرسم که به نطر شما بقیه ی آمپول هارو بزنم یا نه؟؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام با شماره ۸۸۵۵۰۴۶۹ تماس بگیرید

   پاسخ
 4. نفیسه

  سلام.وقتتون بخیر.
  ۲هفته است که عمل بینی انجام دادم.۷روز بعد از عمل دکترم کورتون به نوک بینیم تزریق کرد.و در حال حاضر در بالای نوک بینیم فرورفتگی تقریبا شدیدی ایجاد شده.میخواستم بدونم این فرورفتگی قابل درست شدن است یا نه ؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  پاسخ
 5. Mahboube

  سلام‌من امپول کروتون بالای بینیمو زدم و قشنگ‌فرو رفته انگار اون‌قسمتو با تنگشت‌فشار دادی و تو‌رفته و رنگ‌پوستم سفبد شده و نازک.الان برای درمان‌بابد چیکار کنم؟؟دوباره‌جراحی کنم و قوس بدم بهتر میشه؟؟آخه اون‌قسنتی ک‌تورفته اینورو اونطرفش بالاتره

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   بهتره به جراح بینی خود مراجعه کنید تا طبق نظر ایشان مشکل شما برطرف شود .

   پاسخ
 6. asi

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من حدود ۴ ماه عمل کردم و بینیم گوشتیه ولی یک طرف بینیم کامل ورمش خوابیده و خط افتاده اما اونطرف بینیم یکم رفته تو و نوک بینیم هنوز ورم داره دکترم گفت میتونی آمپول تزریق کنی اما عواقبش برعهده خودته.منم خیلی از تزریق میترسم چون شنیدم ممکنه بینی بیش از حالت طبیعی به سمت داخل فرو بره.حالا بنظر شما اگه صبر کنم کم کم ورم بینیم میخوابه دو طرف مثل هم میشه یا نه تزریق کنم بهتره؟آخه خیلیا که تزریق کردن از عوارض تزریق میگن تا فوایدش.باتشکر

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   اگر پزشک شما این کارو صلاح میدونه انجام بدید و نگران نباشید

   پاسخ
 7. جاوید

  سلام وقت بخیر،من بینی غضروفی داشتم و عمل کردم حدود یک ماه و نیمه، اما اینقدر ودم داره که اصلا بینی شکل مشخصی نداره انگار که عمل نشده، آیا نیاز به تزریق کورتون هست؟ ممنونم

  پاسخ
 8. حاتمی

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 6ماهه که بینیمو عمل کردم.بینیم گوشتی و پوست ضخیم داره.امروز کورتون تزریق کردم.به نظر شما تأثیر داره؟مشکلی برام پیش نمیاد؟خواهش میکنم جوابم رو بدید،نگرانم.

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام و وقت بخیر . با دکتر خودتون مشورت کنید

   پاسخ
 9. آدا

  سلام من ۱۲ سال پیش عمل کردم یک طرف بینیم یکم ورم داره میشه با تزریق برطرف کرد ؟

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام وقتتون بخیر
   باید معاینه شوید

   پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام وقتتون بخیر
   باید توسط پزشک معاینه شوید

   پاسخ
 10. سميرا

  سلام من بيني گوشتي دارم عملم نكردم با تزريقً امپول كوتون ميتونم كوچيكش كنم

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   سلام وقتتون بخیر
   برای ویزیت به مطب مراجعه نمایید

   پاسخ
 11. احمد حاجقلی

  سلام من سه ماهه بینیمو عمل کردم دکترم گفته بودن بعد از ماساژ بیا برای تزریق ولی با این شرایط کرونا همه جا تعطیل شده خواستم بپرسم برا تزریق کورتن حتما باید در این فواصل انجام بشه یا بعد از چند ماه هم اثر داره ؟؟؟ میترسم بینیم خراب شه ????????

  پاسخ
  • دکتر سید علی اصغر شیرازی

   با سلام
   تزریق در بینی هر زمانی موثر است

   پاسخ
 12. maryam asghari

  سلام من1سال خورده ای نزدیک به 2ساله ک عمل کردم از 6ماهگی عملم سمت راست بینیم چربی زد دکترم 2بار امپول زد ک تخیله کنه ولی نشد نوک سوزن ب چربی برخورد نکرد الان اون چربی مثل یه پولک کوچیک دست میزنی حرکت داره سمت راست بینیم ورم داره و بعضی وقتا از ورم زیاد بینیم کج میشه دکترم هر بار گفت خوب میشه و دیگه امپولی نزد الان من باید چیکار کنم چون ی طرف بینیم کامل ورم داره و خوب نمیشه میتونم امپول کورتن بزنم؟باید چیکارش کنم؟

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام دوست عزیز
   وجود چربی یا غضروف مشخص نیست. به طور معمول چربی با تزریق کورتون تاثیری ندارد و این فیبروز و بافت های اسکار است که تزریق کورتون موثر می باشد. بنابراین تزریق کورتون احتمال خواهد داشت موثر نباشد در صورتی که چربی و غضروف وجود دارد بایستی بینی باز شود و چربی و غضروف حذف شود.

   پاسخ
 13. سما

  سلام
  من بینی گوشتی داشتم و الان 5ساله که عمل کردم ولی هنوز ورم داره و گاهی ورمش کم میشه
  قسمت نوک بینیم خیلی ورم داره آیا بعد مدت 5سال با تزریق کورتون ورمش از بین میره؟

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام دوست عزیز
   پس از 5 سال احتمال از بین رفتن تورم با تزریق کورتون کم است اما باز هم وجود دارد، تورم بسته به اینکه مرتبط با پوست سفت باشد یا چربی های زیاد متفاوت خواهد بود. اگر پوست و فیبروز باشد می توان با تزریق کورتون کمتر کرد در غیر این صورت خیر.

   پاسخ
 14. هستی

  سلام وقت بخیر من تقریبا سه سال پیش عمل کردم و بعد از این مدت حدود پنج روز پیش کورتون تزریق شده ب بینیم اما ی ورم بالای بینیم ب وجود اومده خواستم ببینم این ورم طبیعی هست و اگه هست تا حداکثر چند وقت ورم از بین می‌ره ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام دوست عزیز
   تورم مشخص نیست که به چه دلیل هست ممکن است بعد از تزریق کورتون ورم بخشی از نواحی کاهش یابد و تورم نواحی دیگر که تزریق صورت نگرفته است تورم باقی بماند. بنابراین بایستی به پزشک مراجعه کنید تا مایعات لازم انجام شود.

   پاسخ
 15. فرشته

  سلام من عمل کردم بینیمو دوماهه ازروز اول بینیم به یه طرف منحرف بود و یه سوراخ بینیم بزرگتر دکتر میگه ورمه ایا میشه؟وبا تزریق کورتون برطرف میشه؟

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام بهتر است با پزشک خود مشورت کنید چون نیازمند بررسی های دقیق است و با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

   پاسخ
 16. Mary

  سلام وقت بخیر، من ۶ ماهه که بینیمو عمل کردم، اما متاسفانه روی بینیم حالت قوز وجود داره به اندازه یک نقطه، دکترم میگه تا چندماه پیش میکفت تا ۶ ماه میخوابه اما نخوابید واقعا دارم دیوانه میشم باید چکار کتم توروخدا راهنمایم کنید

  پاسخ
  • دکتر علی اصغر شیرازی

   سلام بهتر است کمتر حساسیت داشته باشید تا یکسال صبر کنید به احتمال زیاد برطرف خواهد شد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *