بینی‌ با نقایص مادرزادی

بینی‌ با نقایص مادرزادی

مشاهده کرده‌اید که در نوزادان بینی‌ زیبا و کوچک است و والدین از خداوند می‌خواهند که بینی‌ فرزندشان همیشه به این شکل باقی‌ بماند، ولی‌ غالباً این اتفاق نمی‌افتد. در تعدادی ضربه و در عده دیگر رسیدن به سنّ بلوغ و مسائل ارثی و نژادی تغییراتی‌ را در بینی‌ ایجاد می‌کند. این سیر طبیعی در رشد بینی ست.
بینی‌ گروه اندکی‌ از نوزادان (کمتر از یک درصد) در بدو تولد نقایصی دارد. این ناهنجاری‌ها را می‌توان به سه گروه داخل، خارج و یا هر دو تقسیم کرد. در داخل بینی‌ شاهد نواقصی همچون تومورها، ارتباط غیر طبیعی بین جمجمه و یا دهان با بینی‌ هستیم. در ظاهر بینی‌ طیف ناهنجاریها گسترده است، از عدم وجود کامل تا ایرادات کوچکی مثل عدم تقارن دو طرفه.
شایعترین نقص مادرزادی بینی‌ در کودکانی دیده میشود که شکاف لب دارند. به دلیل رشد همزمان جنینی و وابستگی آناتومیک لب و بینی‌، اختلال در رشد لب باعث بدشکلی بینی‌ نیز میشود. در این افراد بینی‌ اشکالات متعددی دارد که مهمترین آنها عبارتند از کوتاه بودن دیوار بین دو سوراخ بینی‌، پائینتر بودن یک لبه و دیواره بینی‌، کوتاه بودن استخوان که باعث پهنی زیاد در پل بینی‌ میشود، انحراف شدید در تیغه داخلی‌ که باعث انحراف ظاهری نیز میشود.

بیشتر بخوانید: ترمیم انحراف تیغه بینی

علت به وجود آمدن این ناهنجاریها دقیقا معلوم نیست ولی‌ می‌توان آنها را به نقایص ژنتیک و یا دوران بارداری ارتباط داد. سه ماه اول حاملگی‌ که بسیاری از اندامها از جمله بینی‌ تکامل می‌یابند مهمترین دوره بارداریست. هر گونه عامل خارجی‌ همانند داروها، مواد شیمیایی و عفونتها در مادر میتوانند به جنین صدمه وارد کنند ولی‌ هنوز عامل خاصی‌ در ایجاد این ناهنجاریها شناخته نشده است.
درمان این نقائص جراحیست که ازمشکلترین انواع رینوپلاستی به حساب میاید، ولی‌ با رشد سریع علم و بهبود کیفیت جراحی می‌توان به نتایج بهتر در این افراد امیدوار بود.

دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *