انواع بیمار یهای غدد بزاقی

انواع بیماری های غدد بزاقی و بهترین درمان برای آن

بیماری های غدد بزاقی بیماری های نسبتا شایعی هستند که برای درمان آنها باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. انواع غدد بزاقی وظایف مشخصی دارند که در طول این مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت. بزاق با مرطوب نگاه‌داشتن محیط دهان کمک بزرگی به حرکات زبان و درنتیجه صحبت کردن و حس چشایی٬ بلع غذا و پاک کردن دهان ، دندان و لثه از مواد غذایی باقیمانده وباکتری‌ها می‌کند. به‌علاوه با وجود آنزیم آمیلاز به هضم مواد غذایی نشاسته‌دار مثل نان و برنج کمک می‌کند. بنابراین اهمیت دادن به بیماری های غدد بزاقی واجب است. ما در این مقاله به شرح انواع بیمای های غدد بزاقی و درمان آنها خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

غده بزاقی چیست؟

غدد بزاقی سه جفت هستند که کارشان ترشح بزاق است.

1) بزرگترین آنها غده بناگوشی یا پاروتید است که در جلو و زیر گوش قرارگرفته و ترشحات این غده آبکی‌تر و رقیق‌تر بوده و حدود 25% از کل بزاق راترشح می‌کند.

2) غده تحت فکی که در زیر زاویه فک قرار داشته واز طریق مجرای وارتون ترشحاتش را به زیر زبان می‌ریزد. ترشحات این غده غلیظ‌تر بوده و علیرغم اندازه کوچکترش حدود 70 % بزاق راترشح می‌کند.

3) غده زیر زبانی که از همه کوچکتر بوده واز طریق چندین مجرا ترشحاتش را زیر زبان تخلیه می‌کند.
علاوه براین سه غده تعداد زیادی غدد بزاقی ریز در مخاط دهان حلق بینی و سینوس‌ها پراکنده‌اند که اهمیت زیادی ازنظر ترشح بزاق ندارند.

مشاوره از دکتر شیرازی

شماره موبایل شما
شماره موبایل شما ارسال شد. منتظر تماس ما باشید.
دوباره امتحان کنید

جراحی غده پاروتید

غده پاروتید همانطور که اشاره شد در کنار گوش قرار گرفته است. در این ویدئو توضیحات مراحل عمل تیروئید را هنگام جراحی از زبان دکتر شیرازی ببینید و بشنوید.

نقش بزاق در سلامتی چیست؟

بزاق با مرطوب نگاه‌داشتن محیط دهان کمک بزرگی به حرکات زبان (ودرنتیجه صحبت کردن) چشایی٬ بلع غذا و پاک کردن دهان دندان و لثه ازمواد غذایی باقیمانده وباکتری‌ها می‌کند. به‌علاوه با وجود آنزیم آمیلاز به هضم مواد غذایی نشاسته‌دار مثل نان و برنج کمک می‌کند.

بیماری های غدد بزاقی

غدد بزاقی به تولید بزاق دهان کمک می کنند که این امر دهان را مرطوب نگاه می دارد و از فرسودگی دندان ها جلوگیری می کند و به هضم غذا کمک میکند. غدد بزاقی بسیار کوچک هستند و در دیواره داخلی دهان و لب ها و گونه ها قرار دارند. بیماری هایی که غدد بزاقی را درگیر می کنند بسیار متنوع هستند. تومورهای سرطانی گرفته و سندرم شوگرن می توانند غدد بزاقی را درگیر کنند. بسیاری از بیماری های عفونی با آنتی بیوتیک درمان می شوند ولی برخی بیماری ها نیاز به درمان های جدی تر و جراحی دارند.

علت بیماری های غدد بزاقی

سه جفت غدد بزاقی وجود دارند که پاروتید نامیده می شوند. این غدد مسئول تولید بزاق دهان هستند. انسداد غدد بزاقی یکی از متداول ترین دلایل بیماری های غدد بزاقی است. انسداد غدد بزاقی می تواند بسیار دردناک باشد.

برخی از انواع عفونت ها از طریق ویروس ها و باکتری ها به وجود می آیند. بزرگسالان و نوزادان بیشتر به این نوع بیماری مبتلا می شوند.

سندرم شوگرن

این بیماری جزو بیماری های شایع غدد بزاقی است. زمانی که گلبول های سفید به سلول های سالم غددی که مایعات ترشح می کنند، عرق ترشح می کنند و یا غدد چربی حمله می کنند. این بیماری بیشتر زنان مبتلا به بیماری های خودایمنی و لوپوس را درگیر می کند.

ویروس ها

ویروس ها می توانند غدد بزاقی را درگیر کنند. از جمله ویروس‌های مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویروس آنفولانزا
 • مامپس
 • اکوویروس

تومورهای سرطانی و غیر سرطانی غدد بزاقی

تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در غدد بزاقی هم شروع به رشد می کنند. تومورهای سرطانی نادر هستند و بیشتر در سنین 50 تا 60 سالگی دیده می شوند. تومورهای غیر سرطانی که غدد پاروتید را درگیر می کنند با نام های مختلفی شناخته می شوند. آدنوم های خوش خیم خم می توانند در غدد سابمندیبولار رشد کنند ولی این مورد بسیار نادر است.

انواع بیمار یهای غدد بزاقی

علائم بیماری های غدد بزاقی

از علائم بیماری های غدد بزاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توده های دردناک در زیر زبان
 • دردی که با غذا خوردن افزایش می یابد.
 • توده در گونه و در زیر چانه
 • ترشحاتی که در داخل دهان ریخته می شود.
 • ترشح شدید و بودار
 • تب

کیست هایی که در غدد بزاقی شروع به رشد می کنند می توانند باعث موارد زیر شوند:

 • مخاط زرد که با ترکیدن کیست از توده خارج می شود.
 • اختلال در خوردن
 • اختلال در صحبت کردن
 • اختلال در بلعیدن

عفونت های ویروسی در غدد بزاقی مانند مامپ ها می توانند باعث علائم زیر شوند:

 • تب
 • درد های ماهیچه ای
 • درد مفصل
 • تورم در دو طرف صورت
 • سر درد

چه عواملی سبب بروز اختلال در عملکرد غدد بزاقی می‌شوند؟

عوامل زیادی باعث بروز اشکال در غدد بزاقی می‌گردند. برقی باعث افزایش و یا کاهش ترشح بزاق می‌گردند. مثلا داروهایی نظیر داروهای موثر بر سیستم اعصاب می‌توانند این حالت‌ها را ایجاد کنند. بعضی بیماری‌ها نظیر روماتیسم مفصلی نیز باعث بروز حالتی بنام”بیماری شوگرن” شده که سبب کم شدن شدید ترشح بزاق می‌گردد. یا در بیمارانی که لازم است به دلایل مثل سرطان اشعه درمانی (رادیو تراپی) در ناحیه دهان و گردن شوند ترشح بزاق بسیار کم شده و دهان خشک می‌گردد.

گروه دیگری از بیماری‌ها با انسداد مجرا باعث ایجاد تورم در غده می‌گردند مثل سنگ غدد بزاقی ویا برخی عفونت‌ها و دسته دیگری ایجاد ضایعات توموری دریافت و یا مجرای این غدد می‌کنند.

سنگ غدد بزاقی چیست و چه علائمی دارد؟

سنگ‌های بزاقی عمدتاٌ ازجنس کلسیم بوده و ممکن است در مجرا و یا خود غده باشند . چنانچه در مجرا بوده و به اندازه‌ای باشند که راه خروج بزاق را ببندند باعث ایجاد تورم و بدنبال آن التهاب و گاهی عفونت در خود غده می‌شوند که همراه با درد شدید می‌باشد. به‌علاوه خود غده نیز بزرگ و متورم و دردناک می‌گردد. ممکن است سنگ در خود غده باشد دراین حالت تا مدت‌ها علامتی ایجاد نمی‌نماید. بیشتر این سنگها در غده تحت فکی ایجاد می‌شوند.

این سنگ‌ها چگونه تشخیص داده و درمان می‌شوند؟

تشخیص این سنگ‌ها با گرفتن شرح حال، معاینه و رادیوگرافی و سونوگرافی توسط بهترین جراح بینی در تهران میسر است.

سنگ‌های کوچکتر ممکن است خود به‌خود دفع شوند ولی غالب آنها نیاز به جراحی دارند. دراین جراحی چنانچه سنگ در انتهای مجرا باشد با دادن شکاف کوچکی روی مجرا از داخل دهان بیرون آورده می‌شوند ولی چنانچه در ابتدای مجرا و یا خود غده تحت فک باشد باید از طریق خارج دهان تمام غده و مجرایش بیرون آورده شود.

آیا راهی برای پیشگیری از بروز سنگ غدد بزاقی وجود دارد؟

گرچه علت تشکیل این سنگ‌ها مشخص نیست ولی برخی عوامل به‌خصوص کاهش ترشح بزاق می‌تواند نقشی در ایجاد آن داشته باشد. بنابراین مصرف مایعات مخصوصا آب می‌تواند احتمال بروز آن را کم کند. چنانچه مقدور باشد مصرف داروهای کم‌کننده ترشح بزاق نیز باید متوقف گردد.

چه نوع عفونت‌هایی ایجاد بیماری در غدد بزاقی می‌کند؟

عوامل عفونی متعددی باعث درگیری غدد بزاقی می‌شوند. برخی از آنها ویروسی هستند که شناخته شده‌ترین آنها بیماری اریون می‌باشد. این بیماری که عمدتاً در گروه سنی کودکان اتفاق می‌افتد ایجاد تورم در غده بناگوشی می‌کند و همراه با درد وتب می‌باشد این بیماران پس از چند روز خوب می‌شوند ولی گاهی عواقب خطرناکی همچون عوارض مغزی شنوایی و ناباروری دارد که خوشبختانه امروزه با واکسیناسیون به موقع شیوعش بسیار کاهش یافته است.

گروه دیگری عفونت‌ها توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند و این نوع عفونت‌ها نیز همراه با تورم در یک غده (معمولابناگوش) درد و گاهی تب می‌باشند.

تومورهای غدد بزاقی از چه نوعی هستند و چه علایمی ایجاد می‌کنند؟

خوشبختانه تومورها درغدد بزاقی خیلی شایع نبوده و به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. تومورهای خوش خیم انواع مختلفی دارند.

ولی آدنوم پلئومورفیک یا تومور مخلوط می باشد که در خانم‌ها و غده بناگوشی شایع‌تر است.

تومورهای بدخیم نیز درهر دو غده بنا گوشی و یا تحت فکی دیده می‌شوند. مهم‌ترین علامت این تومورها وجود یک توده ویا برجستگی در جلو و پایین گوش و یا زیر زاویه فک می‌باشد. بسیاری از این غدد درد و یا علامت دیگر ندارند ولی برخی از آنها دردناکند و یا به‌همراه علایمی همچون بی‌حسی و یا فلج نیمی از صورت هستند.

علت و عوامل خطر در بروز تومورهای غدد بزاقی کدامند؟

هنوز علت بروز این تومورها چه بدخیم و چه خوش خیم بدرستی شناخته نشده اند ولی انواع بدخیم آن در افراد سیگاری، بیماران مبتلا به شوگردن و یا افرادی که با مواد شیمیایی خاص همچون نیکل سروکار دارند بیشتر است.

تومورهای غدد بزاقی چگونه تشخیص داده شده و درمان می‌شوند؟

همانند دیگر بیماری‌ها شرح حال و معاینه مهم‌ترین اساس تشخیص است. علایمی همچون درد، مدت زمان بروز تومور، بی حسی در صورت و میزان رشد اطلاعات مهمی برای پزشک است. در معاینه اندازه قوام و گسترش آن و همچنین وجود و یا عدم وجود برجستگی در دهان و گردن به‌ دقت ثبت می‌گردد. در بسیاری از این تومورها گرفتن سی تی اسکن و یا ام آر آی علاوه بر نشان دادن اندازه و گسترش تومور ممکن است در برخی تومورها تا حدی نوع بدخیم را از خوش‌خیم متمایز نماید. نمونه برداری با سوزن ظریف از تومور کمک شایانی در تشخیص نوع تومور می‌کند ولی تشخیص نهایی پس از خارج کردن و فرستان نمونه به بخش آسیب‌شناسی میسر است.

درمان تمامی تومورهای غدد بزاقی جراحی غدد بزاقی است. قرارگرفتن این غدد در مسیر عروق و عصب‌های مهم صورت زبان و گردن نیازمند جراحی متبحر با علم و تجربه کافی جهت بیرون آوردن تومورهای آن می‌باشد.

پاسخ به سوالات متداول بیماری های غدد بزاقی و درمان آنها

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

197 پاسخ

 1. سلام
  من در غدد بزاقی سمت پایین گوش هام گاهی موقع خوردن چیزهای ترش درد شدیدی حس میکنم. شبیه فعالیت خیلی شدید برای ترشح بزاق که انگار منجر به درد چند ثانیه‌ای میشه. البته همیشگی نیست اما دو سالی یکبار به مدت دو روز یا کمتر این تجربه عجیب رو دارم. خواستم علتش رو بدونم. الان ۳۵ سالمه و حدودا ۱۰ سال پیش اولین بار اتفاق افتاد.

  1. بهتره برای معاینه دقیق به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید .

  2. سلام اقای دکتر.من یک طرف صورتم ورم داره و موقع غذا خوردن مخصوصاً غذاهای ترش به شدت قرمز میشه دکترا گفتن مشکل از مجرای بزاقی هستش ولی درمانی نداره تا خود به خود خوب بشه .درسته؟

  3. سلام دوست عزیز
   تورم یک طرفه صورت گاها به دلیل غدد بزاقی ایجاد می شود به خصوص زمانی که این تورم حین غذا خوردن ایجاد می شود، به این خاطر است که انسدادهای در مجرای بناگوشی وجود دارد که این انسداد ها می تواند بعضی اوقات ناشی از سنگ باشد.
   قابل توجه است بایستی حتما معاینه شوید تا تشخیص قطعی صورت گیرد سپس اقدامات درمانی لازم انجام شود. در صورت آنکه سنگ وجود داشته باشد که درمان خارج نمودن سنگ است ولی اگر سنگ وجود نداشته باشد درمان خاصی وجود ندارد و بایستی مراقبت نمایید و مایعات بیشتری بنوشید، مواد غذایی ترش کمتر میل نمایید و ماساژ دهید.

  4. سلام وقت بخیر من ۳۲ سالمه بعلت خشکی چشم به چشم پزشک مراجعه کردم و چون همزمان خشکی دهان هم داشتم ارجاع دادن به دکتر روماتولوژی و گفتن احتمال روماتیسم هست بعد از انجام آزمایش خون جواب آزمایش روماتیسم منفی بود ولی برای اطمینان ارجاع دادن به دکتر گوش و حلق و بینی برای نمونه برداری از غدد بزاقی ولی من هم میترسم از این نمونه برداری و اینکه نمی‌دونم واقعا تاثیری داره یا نه و اگر بعد نمونه برداری باز هم روماتیسم منفی بود علت این همه خشکی دهان و چشم از چیست؟

  5. اگر خشکی چشم و دهان همزمان باهم دارید ممکنه بیماری روماتولوژی مثل شوگرن مطرح باشد که با یک نمونه برداری ساده از زیر لب انجام بشه و میتونه بیماری رو ثابت یا رد کنه . اگر تمام اینها رد بشه ممکنه حساسیت به دارو یا برخی بیماری های عصبی باشه که پزشکان با معاینه و پرسیدن سوالاتی از شما میتونن تشخیص بدن

 2. سلام.دکترا واسه مادرم تومور غده بزاقی بناگوشی تشخیص دادن که باید عمل بشه اما ترس از فلج عصب صورت داریم و احتمالش رو دادن.اگر بعد از عمل جراحی ،فلج عصب های صورت اتفاق بیفته ایا قابل درمان هست؟؟یعنی اعصاب صورت به مرور زمان به حالت قبل برمیگرده؟؟

  1. احتمال فلج عصب بعد از این جراحی وجود داره ولی خیلی کمه، بخصوص اگر غده خوش خیم باشه،
   راه هایی برای درمان فلج وجود داره

 3. سلام وقت بخیر
  مدتی هست بعد از انجام کار دندانپزشکی و قرار گرفتن بد نوک ساکشن زیر زبونم،هر ازگاهی بعد از غذا خوردن قسمتی از زیر زبون مثل تاول و بادکنک باد میکنه،و بعد مدتی میخوابه،خواستم بببنم این چه مشکلیه که برام اتفاق میفته؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

 4. سلام دکتر وقت بخیر، پدر من ۶۸ سالشه و حدود یکسال هست که کاملا حس چشایی رو از دست داده و مزه هیچ غذایی رو نمیفهمه، بخاطر این موضوع افسردگی گرفته، راه درمانش چیه، ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام جناب دکتر
   بنده ۶ماه پیش توده ای را که در زیر زبانم رشد کرد، عمل کردم و بعد از مدت یک ماه مجددا غده بزاقی زیر زبانی عفونی شد و مجبور به برداشتن آن شدند. نتیجه ازمایش پاتولوژی عفونت را نشان داد. از آن زمان تاکنون سر زبانم بی حس شده و کلیه ریشه هلی دندانهایم و فکم سوزش دارد و قطع نشده است. خیلی از دکتر های بجنورد و مشهد رفتم ولی نتیجه نداد. لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید. ممنونم

  2. سلام بعد از جراحی غده تحت فکی یا زیر زبانی ممکن است اعصابی که در این ناحیه هست کمی آسیب ببیند که معمولا موقتی است و به مرور زبان بهتر میشه کار خاصی نمیشه کرد در حال حاضر بهتر است تامل کنیید به مرور بهتر می شود.

 5. سلام من 20 سالمه و 7 یا 8 سال پیش بناکوشمدرد کرد و بغد از یک هفته درست شد . بعد از اون دیدم جلوی راه ترشح بزاق از غده بناگوش را سنگ کوچکی گرفته و چند تا دکتر مراجعه کردم ولیگفتند بزار بمونه . الان دیگه خسته شدم و میخوام درمانش کنم . میگن اون دستگاهی که سنگ غده بزاقی بناگوش رو باید دربیاره تو ایران نیست باید بری خارج
  چیکار کنم ؟ یه راهی پیشنهاد بدین ؟

 6. سلام من حدود چن روز حس میکنم بزاق دهنم خیلی زیاد شده و مکرر زیر زبونم اب دهان جم میشه ب طوری هی باید تخلیه کنم مشکل کجاست درد خاصی هم نداره

  1. سلام. برای پاسخگویی حتماً باید معاینه صورت بگیرد تا مشکل تشخیص داده شود.

 7. سلام آقای دکتر شیرازی
  تشکر از سایت وزین و اطلاعات پزشک تان
  حدود 5 روز است که سرماخوردگی شدید دارم و 2 روز پیش غده بزاقی سمت راست زیر زبانم تورم سوزناک داره که پزشک انتی بیوتیک و مترونیدازول داده و قطره مایع شستشوی دهان گیاهی داده که پس ااز مصرف زبانم سه برابر شده وبدتر شده . تشخیص ایشون آفت دهانی بوده بسیار درد داره نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی

  1. با سلام. در این شرایط علائمی مثل این، ممکنه کرونا باشه، بهتره به مراکزی که مخصوص کرونا هست مراجعه کنید.

 8. سلام دکتر من حدود ۴۶ سال سن دارم مدت ۵ روزه غده زیر فک چپم غذا میخورم درد کمی داره وغده کمی میاد پایین بعداز غذا دوباره خوب میشه تشخیص شما چیست وچه باید بکنم‌دکتر ‌ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال خیلی زیاد سنگ غده تحت فکی دارید که با هر غذا خوردنی چون ترشحات بزاق زیاد می شود و راه بسته است، موجب پس زدن ترشحات می شود و سبب متورم شدن غده شود و ممکن است سنگ جابجا شود و ترشحات تخلیه شود و این تکرار می شود.
   احتمال خواهد داشت سبب درد و عفونت گردد و بایستی معاینه شوید و اگر سنگ باشد نیاز به جراحی خواهید داشت.

 9. سلام دکتر
  ۴۶ سالسن دارم مدت دوهفته میشه هنگام غذا خوردن غده بزاقی زیر چانه ام سفت ودردناک میشود دکتر گوش وحلق وبینی رفتم موقع معاینه بادست دنبال سنگ زیر زبانی گشت ولی گفت مشهود نیست دارو انتی بیوتیک ده روز مثل سفکسیم‌۲۰۰و پردونیزلون۵ویه انتی بیوتیک دگی ویه دهانشویه نوشت وگفت یه سونوگرافی برات مینویسم اگه خوب نشد بگیر بیار الان ۷۰ درصد خوب شوه درد وتورم هنگام غذا خوردن کم شده به نظرت چکار کنم درمان بشه وتشخیص شما چیست

  1. سلام دوست عزیز
   با علائمی که شما در زیر زبان و فک خود دارید. به احتمال خیلی زیاد یک سنگ غده بزاقی دارید حال ممکن است در زیر زبان نباشد و داخل مجرا در خود غده باشد که با لمس معلوم نمی شود و ممکن است با سی تی اسکن و عکس های مخصوصی مشخص شود ولی با احتمال زیاد با وجود علائمی که دارید سنگ غده بزاقی است.

 10. سلام جناب دکتر. اوقاتتون بخیر. من حدود سه هفته پیش ایمپلنت دندان در سمت چپ پایین فک انجام دادم و از همان روز زیر زبانم در سمت چپ یک حباب دردناک ایجاد شد. بعد از دو هفته مصرف مترونیدازول و آموکسی کلاو برای دندانم، این تورم کمتر شد ولی از بین نرفته بود. پریروز دکتر دندانپزشک موقع کشیدن بخیه های دندانم اون رو با سرنگ تخلیه کردند و گفتند احتمالا حساسیت به داروهای بی حسی بوده ولی هنوز تورم وجود داره…. نگرانم که چیز خطرناکی نیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر این مورد خطرناک نیست و ممکن است کیست های کوچکی در آن ناحیه تشکیل شود که دندانپزشکان می توانند آن را معالجه کنند اما اگر درمان نشد می توانید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

 11. با سلام و احترام
  امروز عصر متوجه درد در زیر زبانم شدم و قسمت زیر زبانم باد کرده مثل یک غده میمونه
  نمیدونم چیکار کنم میترسم لطفا کمکم کنید ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   حتما می بایست تحت بررسی ها بیشتر قرار بگیرید و بدون معاینه و انجام بررسی ها نمیتوان به طور قطع تشخیص دقیقی داد.

 12. درود بر شما
  حدود یکسال هست که حساسیتی درون دهانم دارم و نمیتوانستم آن را توصیف کنم. گاهی حس میکردم با حرکت زبانم در حد فاصل گونه و لثه ، کمی آرام میشدم. با جستجو در فضای مجازی و معاینه یک پزشک ، احتمال خشکی دهان داده شد و سونوگرافی تجویز شد. اما متاسفانه من پیگیری نکردم.
  حالا این احتمال قوت پیدا کرده که خشکی دهان دارم و غدد هر دو طرف داخل دهان که در گونه‌ها قرار دارند ، درد می‌کنند. ضمنا گاهی کاملا خوب میشود و هیچگونه مشکلی ندارم. اما کوتاه است.
  ممکنه از شما خواهش کنم نظرتان را بفرمایید
  واقعا تحمل آن برایم سخت شده است

  1. سلام دوست عزیز
   خشکی دهان می تواند علل مختلفی داشته باشد، التهاب غدد بزاقی چه در بناگوش و زیر فکی می تواند به دلیل بیماری های سیستمیک منجر به ایجاد خشکی شود. که گاها به دلیل مصرف دارو، کم آبی، ترشحات کم دهان باشد. بایستی مراقب باشید که این موارد را برطرف نمایید در صورتی که هیچ کدام از آن ها نباشد می توانید از قرص های که سبب افزایش بزاق آب دهان می شود، استفاده نمایید.

 13. سلام آقای دکتر من الان ۴ روز هست کنار بنا گوشم یک چیزی اندازه تیله هست قبل از این گردن درد شدید و سر درد شدید داشتم میشه توضیح بدید چی هست غده هست یا نه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   این موارد تنها با معاینه مستقیم می توان تشخیص قطعی داد تا پس از تشخیص روش درمانی مناسب انجام گردد.

 14. سلام و خسته نباشید
  من چند روزی هست متوجه یه غده چربی زیر زبونم شدم ولی هیچ علائمی از درد و تغییر شکلش ندارم
  شکل یه غده زرد یا سفید دایره ای زیر زبونم
  می خواستم ببینم باید چه کنم ؟ خطرناکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   غددی که به صورت چربی در زیرزبان وجود دارد خطرناک نیست و در صورت آنکه اذیت کننده بود می توانید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

 15. سلام دکتر عزیز
  من دوتا غده در تحت فک چپ ام پیدا شده و قتی که فشارش میدهم درد می‌کند میشه برا بگوید که چی کار باید کنم آیا ضرورت به عمل اس یاخیر

 16. سلام آقای دکتر
  بنده یک غدد کوچک اندازه لوبیا البته کوچکتر از لوبیا زیر فک ام دقیقا زیر زبون وجود داره الان حدودا ۳ سالی هست که این وجود داره و زیر پوست لمس میشه، اولش فکر میکردم غدد لنفاویه ولی الان شک دارم که لنفاوی باشه ، خیلی نگرانم گاهی وقت ها هم کوچک میشه سایزش، سفت نیست زیر دست تکون میخوره ، جدیدا خیلی بهش حساس شدم و دائم چک می‌کنم ببینم بزرگ شده یا نه ، خیلی استرس دارم که چیز خطرناکی نباشه ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت آنکه غده ای وجود داشته باشد و آن غده تغییر سایز یا اندازه نداشته باشد، قاعدتا مورد خطرناکی نخواهد بود گرچه هر غده ای در بدن خطرناک و بدخیم نباشد اما بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود.

 17. سلام آقای دکتر پیرو سوال قبلی ، میخواستم بپرسم منظورتون از تغییر سایز فقط بزرگ شدن هست ؟ چون این غده گاهی بزرگ میشه و گاهی کوچیک ، هیچ علامت دیگه ای جز این نداره، درد یا بی حسی ، هیچکدوم ، برای بررسی میشه بفرمایید چه آزامایشی باید انجام بدم ، متشکرم

 18. سلام آقای دکتر من حدود سه ماه است که درزیر زبانم

  به وجود آمده مثل کیست زیرزبان چندباردکتر رفتم هر

  کدام چیزی میگن یکی میگه کیست هستش که با دا

  رو رفع نمیشه باید عمل بشی که برداشته بشه یکی ه

  میگه سنگ بزاقه تورو خدا راهنمایم کنید چکار کنم

  جزبعضی وقتها هیچ دردی نداره بعضی وقتها هم

  از بین میره یکی دوروز بعد دوباره پیداش میشه

  1. سلام دوست عزیز
   این عارضه مشکل خاصی نیست. چون کیست های بزاقی ریز گاهی ظاهر می شود و گاهی دیگر اثری از آن ها نیست. مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما در صورت آنکه پس از مدتی بزرگ شد و باقی ماند و از بین نرفت نیاز به جراحی خواهد بود.

 19. سلام وقتتون بخیر پسرم یازده ماهشه امروز متوجه شدم یک سمت گردنش راست زیر گوش چپش متورم شده بردم پزشک خانواده گلوش معاینه کردن و گفتن نقاط سفید داره و ملتهب هست بهش آزیترومایسین و شربت سرماخوردگی دادن آیا نیاز هست متخصص گوش و‌حلقو بینی هم ویزیتش کنه؟

 20. سلام مدتی هست احساس یه غده زیر زبونن می کنم گاهی کمی درد داره و گاهی هم یکم بی حس می شه . با نوک زبونم می تونم حسش کنم کمی هم سفنه ممنون می شم کمکم کنید؟

  1. سلام این مورد نباید خیلی مهم باشد اما اگر ادامه داشت یا بزرگ شد و یا دردناک شد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  2. سلام. من حدود دو ماه درگیر درد و التهاب در غده بنا گوشی سمت راستم بود. به طوری که با ماساژ دادن مایع شوری داخل دهانم ترشح میشد. بعد از دو حدود دو ماه که بهبود پیدا کرده حالا سمت چپم همون مشکل رو دارم که با خوردن غدا و ترشح مایع بزاق بشدت دردناک میشه که با ماساژ دادن خیلی بهتر میشه. من حدودا ۷ ماه قبل هم ید درمانی انجام دادم. البته زیر نظر پزشک دو دوره هم انتی بیوتیک مصرف کردم. اقای دکتر دلیلش چیه و چی کار باید بکنم؟

  3. سلام علت این مشکل می تواند همان ید درمانی باشد چون جذب ید در غده بزاقی هم انجام می شود . باید مایعات زیاد مصرف کنید هر روز و روزی چند بار محل مورد نظر را ماساژ بدهید که مایع غلیظ در محل باقی نمونه و مشکل ایجاد نکنه

  4. بسیار ممنونم اقای دکتر از وقتی که گذاشتید. راستتش من بابت این موضوع نگرانی زیادی داشتم.
   مقداری از اضطرابم کم شد.

 21. سلام آقای دکتر چند روز هست کنار گوشم باد کرده و درد میکنه، و تازگی دهنم شور میشه؟ علت چی هست؟
  لازم هست پیش پزشک برم و چه پزشکی؟

  1. سلام احتمال داره که غده بزاقی تون مشکل داشته باشه و اگر ادامه پیدا کرد حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 22. سلام اقای دکتر. من دو روزه که یه توده به اندازه نخود جلوی گوشم حس میکنم. یه جوریایی انتهای استخوان فک میشه و کمی احساس سنگینی و داغی داره و تا دست نزنم مشخص نیست و فقط با دست زدن مشخصه که توده ای وجود داره. میترسم مشکل جدی باشه

  1. نباید مشکل مهمی باشه ولی اگر ادامه پیدا کرد و درد داشتین به متخصص مراجعه کنید اما نگرانی نداشته باشید.

  2. سلام وقت بخیر
   حدود 20 روزی هست زیر زبانم دقیقا روی یک سمت غده بزاقی م در زیر زبانم یک حباب مانندی که درد هم ندارد به وجود آمد سونوگرافی از داخل دهان و گردن هم انجام دادم که خدارو شکر گفت تومور نیست
   کوچیک و بزرگ میشه آنتی بیوتیک نوشت برام آیا احتیاج به جراحی دارد؟
   منم بعد از دندانپزشکی اینطور شدم

  3. بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها اگر خوب نشدید دوباره مراجعه کنید به پزشک تا بررسی های دقیق انجام بگیرد.

 23. سلام آقای دکتر تقریبام ۲سال است که انتهای فک سمت راستم حس می کنم که غده ای هست و درد می کنه که گوشم هم درد می گیره و چشم راستم در دمی‌گیر ه خشکی چشم هم گرفته‌ام طرف راست و شبها که دهانم خشک می شود و احساس خفگی می کنم که از خواب بیدار می‌شوم و آپ می خورم طرف راست گلو و گردنم درد می‌کنه و فکر می کنم که عفونت کلو دارم در حالی که گلویم عفونتی نیست تقریبا ۶ ماه است که زیر زبانم مثل غده شده و درد دارم

  1. سلام. شما ممکن است مشکل غده بزاقی داشته باشید ممکن است عفونت یا سنگ باشد حتما به پزشک مراجعه کنید چون این التهابات بعدا می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

 24. سلام آقای دکتر
  نزدیک 6 روزه انتهای فک سمت چپم مثله یه گلوله کوچولو شده، دستش میزنم درد میگیره وقتی غذای شور یا ترش میخورم درد میگیره، نزدیک 5 تا دونه قرص سفیکسیم هم خوردم. اما فایده نداشته.
  علتش چیه؟!!

 25. سلام اقای دکتر من زیر فکم دوتاغده سمت چب و راست فکم وجود داره ک ب نسبت از بقیه غده های صورتم بزگتتره نزدیک گوش سمت راستم یه غده وجود داره ک از غده ی نزدیک گوش سمت چپ صورتم بزرگتره حتی در دوطرف گونه هام هم وجود دارن و دوطرف قسمت سر …رفتم دکتر ولی بالمس فقط متوجه یکی از غده هاشد گفت مشکلی نیست به غده های دوطرف قسمت سر ک قابل حرکت هستن گفت استخونه☺ غده های زیر فک و داخل گونه هم نتونست متوجهش بشه اب دهانم خیلی غلیط شده و نفس تنگی و حساسیت های شدید هم دارم

  1. سلام
   قاعدتا اگر پزشک متخصص نتواند غده ای را لمس کند آن غده نباید مهم باشد چراکه غده های مهم زیر دست مشخص هستند و یک پزشک با تجربه به راحتی می تواند آنها را تشخیص دهد ولی اکثر این ها اهمیت زیادی ندارد.

 26. سلام آقای دکتر ببخشید من ۱۵ سالمه و متاسفانه طرف راست پایین نزدیک به گوش یه چیز گرد کوچیک درآمده و تو تصویر معلوم نیست ولی دست میزنی کاملا مشخصه
  این چیه؟ باید چی کار کنم؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 27. سلام دکتر جان
  شهاب هستم ۳۷ ساله دو ماه در قسمت فک پایین سمت چپ در قسمت زاویه فک تورمی ایجاد شده که وقتی سرم رو در جهت مخالفش میچرخونم احساس میکنم یک توده زیرش هست درد یا بیحسی نداره ولی اگر دستکاریش کنید درد میگیره ورمش تا حدی هست که حالت قرینه چپ و راست صورت رو تحت تاثیر قرار داده چه کنم

 28. باسلام،من مدتی قبل دچار گسی شدید در دهانم داشتم وقتی به دکتر مراجعه کردم قطره نیستاتین داد برای قرقره بهتر نشدم،بعد غده بزاقی تحت فکیم یهو بزرگ شد رفتم سونوگرافی در بررسی التهاب دیده شد و اندازه غده دو و نیم سانت،آزمایش های کلی انجام دادم تیروئدم به طور ناگهانی به شدت کم کار و عددش ۹۹شد،به دکتر غدد مراجعه کردم قرص لوتیروکسین برام شروع کردن و بعد گفتن برو پیش متخصص گوش و حلق و بینی،یه متخصص میگه باید این غده رو عمل کنی و یه متخصص دیگه میگه نه ممکنه با درست شدن کار غده تیروئد این غده هم ورمش بخوابه و خوب شه حالا واقعا موندم باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید؟

  1. این حالت بیشتر شبیه سنگهای بزاقیه
   باید بدقت معاینه بشین، گاهی سنگهای کوچک براحتی در سونوگرافی تشخیص داده نمیشوند

  2. سلام
   ۶ سال پیش غده پاروتید ادنوم برداشتم ۳ سال بعد از اون عمل غده بزاقی برداشتم ، بعد از عمل دوم هر چند ماه یک بار زیر بناگوش کمی باد میکنه و بعد از اینکه چیزی میخورم در عرض چند دقیقه خیلی باد میکنه و خودش بعد از یک روز از بین میره ، سونوگرافی چیزی نشون نداد و دکتر هم داخل تورم سوزن زدن و مقدار کمی بزاق امد و قرص چرک خشک کن تجویز کردن ،آیا نیاز هست مجدد عمل کنم؟
   ممنون از شما

 29. بیالام
  دختر من دو ساله ست دو هفته پیش لبش ضربه خورد و ذخم عمیقی برداشت الان دو روزه جای زخمش یه گردی کوچکتر از عدس سفت شده در حالت عادی اصلا مشخص نیست فقط وقتی میخنده سفید میشه وقتی دست میزنم احساس ناراحتی هم میکنه این توده افزایش حجم نداشته تا الان و من هم مطمئن هستم وقتی زخم شد چیزی داخل لب بچه وارد نشده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. سلام دکتر جان…من تقریبا 20روزه عمل غده تحت فکی کردم ولی دوسه روزه باز اونجا ی غده بزرگ شده علتش چی هست دکتر جان

 31. سلام دکتر جان من 20روزه عمل کردم باز زیر فکم ی غده ای ورم کرده علتش چیست توعملم هم لنفاوی بوده هم گواتر هم غده تحت فکی علت این ورم چبست

  1. باید دقیقا بررسی بشه و پاتولوژی اولیه تشخیص داده بشه، بدون معاینه نمیتونم نظر بدم

 32. سلام من چن سال هس که خشکی سدید حلق و خشکی دهان و کاهش بزاق و هالیتوزیس رو ‌دارم دکتر رفتم لوزه ها روبررسی کردن و مشکلی نداشت میشه راهنمایی کنید هیچ دردی هم ندارم

 33. سلام آقای دکتر من چند سالی هست کنار گوش سمته چپم یه غده خیلی کوچیکی بود ولی الان دوسال هست متورم شده اندازه گردو شده روی صورتم تاثیر گزاشته خیلی بدجور شده. دکتر زفتم تشخیص توده پاروتید و جراحی در تهران رو تشخیص دادن. ولی خیلی استرس از عمل رو

  1. سلام، بله احتمال زیاد غده پاروتید و باید جراحی بشه و اگر با دقت عمل بشه خطری نداره

 34. سلام دکتر وقتتون بخیر
  دکتر من دوسالی هست یه غده گرد و سفت توی چال گونه ام در اومده و امسال تورمش بیشتر شده البته این اواخر سر غده یا کیست نمیدونم چی هستش داره سر باز میکنه ولی هنوز اتفاقی نیافتاده میخواستم ازتون بپرسم این بیماری چی هستش و کدوم متخصص باید مراجعه کنم؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید؟

 35. سلام آقای دکتر در سونوگرافی بزرگ شدن غده لنفاوی و سنگ 3.5 سانتی در مجرای غده ی بناگوشی دیده شده… فقط باید جراحی شه؟ راه دیگه ای نیست؟ گفتن احتمال فلج عصب صورت هست!

  1. سلام بله حتما نیاز به جراحی دارد ، عصب در خطر هست ولی اگر جراحی به درستی و توسط فرد متبحری انجام بشود احتمال این مساله خیلی پایینه

 36. سلام
  بیشتر مواقع فکم سمت راستش درد میگرفت و صدای تیک میداد
  و الان متوجه شدم یه چیزی مثل غده در کنار دندان داخل لپم هست در قسمت‌ راست فکم هست و در قسمت چپ فکم نیست
  من قبلا غده لنفاوی در زیر فکم داشتم و جراحی کردم خوش خیم بود
  میخوام بدونم غده است یا یه چیز دیگه؟

  1. سلام
   قاعدتا نباید چیز مهمی باشد اما برای اطمینان باید پیش متخصص ویزیت بشید

 37. با سلام و احترام ، خدمت جناب آقای دکتر شیرازی
  پدر بنده جهت کندن دندانهاشون زیاده روی کردن و از اثرات داروی بی حسی ، زیر زبانشون متورم شده و اذیت میشن، پدرم فکر میکرد که تاول هست و با سوزن چند باری دستکاری کرد که تخلیه بشه و مشخص شد که کیست هست و بهشون گفتن عمل داره ..
  با توجه به اینکه الان حدود 70 سال سن دارن، آیا درمان خانگی برای رفع این کیست وجود داره و یاحتما باید جراحی بشه، آخه بهش گفتن که امکان ترکیدن کیست هست و دوباره عود می کنه.
  اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید
  سپاسگزارم

  1. سلام
   به هیچ عنوان نباید این کیست ها دستکاری بشن ممکن است خود به خود خوب بشن ولی اگر خوب نشد یا باز شد باید جراحی بشن

 38. سلامآقای دکترخسته نباشید
  خانومی هستم ۳۴ ساله که در۱۵ سالگی اریون گرفتم وازاون به بعدتوده ای زیرگوش چپم بوجوداومدکه به اندازه یه گردوهستش تو۱۹ سال دردی نداشته ولی الان یه هفته ای که دردداره وکمی توعملکردفکم تاثیرگذاشته وهروقت هم سرمامیخورم کمی متورم میشه خواهشم میکنم کمکم کنیدچه اقدامی انجام بدم وممکنه خطرناک باشه؟

  1. این غده ای که در زیر گوش ما هست ممکن است که غده بناگوشی یا پاروتید باشد. حتما باید بررسی شود چون تومورهایی در این ناحیه وجود دارند که مدتها خاموش اند و بعد یکهو رشد می کنند . حتما باید بررسی ضشود تا مطمئن شد

  2. سلام خسته نباشید

   مدتی هست کنار گوش سمت راستم جای صورتم ی درد یدفعه ای هست که میگیره دیگه خوب نمیشه و خیلی اذیت کننده اس
   مشکل چی هستش؟
   ممنونم

 39. سلام آقای دکتر، خسته نباشید
  من امروز صبح که از خواب بیدار شدم، احساس درد جلو گوشم (یعنی مابین گوش و انتهای فک) داشتم، انگار چیزی اندازه نخود زیر پوستم هست!
  مشکل چیه؟ خیلی استرس گرفتم! لطفا راهنمایی بفرمایین

  1. نگرانی خاصی نداره ممکنه وجود غده تحت فکی باشه که حتما باید رسیدگی کنید

 40. سلام آقای دکتر عرض سلام و احترام

  حدود ۴ سال پیش غدد زیر گوش متور شد و فقط با
  لمس درد می‌گرفت آلن دو ساله با خوردن غذاهای تند شور و ترش درد میگیره و انواع آنتی بیوتیک ها رو به تجویز دکتر خوردم اما خوب نشده و مسکن مصرف میکنم و باد داخل گوشم میره و سرد بشه تحریک میشه و درد میگیره لطفا راهنمایی کنید

  1. این غده ها انواع مختلفی دارن بعضی ها نیاز به جراحی برای برطرف شدن دارند. به همین دلیل بدون معاینه نم یتوان نظر قطعی داد

 41. سلام آقای دکتر حدود 5ماه پیش تومور زبان داشتم و عمل کردم جهت درمان تکمیلی پرتو درمانی انجام دادم که عارضه بعد آن خشکی دهان است قرص پیلوکارپین برا ترشح بزاق نوشتن که پیدا نمیشه لطفا راهنمایی کنین داروی مشابه پیدا نمیشه؟

 42. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسری دارم از تولد یک جوش زیر چانه اش بود خودش که بزرگ شد آن جوش یا توده بزرگ شد در طی این مدت دو بار دکتر متخصص عمل جراحی کرده ولی خوب نشد.
  و هر روز زیر چانه آب بزاق مانندی بیرون می‌آید.
  ممنون

 43. سلام اقای دکتر
  مادر من بعد ازری دوره طولانی سرماخوردگی شدید الان حدود ۱ماه ونیم تا۲ماه
  سمت چپ گلوش اندازه مهره دراومد که نوقع بلع غذا و قورت دادن اب دهان اذیت میشه و حتی جوری شده که میل به غذا ندارن چون اذیت میشن موقع خوردن
  چندتاددکتر هم رفت گفتن التهاب شدیدگوش هست دکتر غدد هم گفتن چیزی نیست مربوط به غده بزاقی ولنفاوی میشه و سونونوشتن انجام بدن
  ودکترای طب سنتی هم تشخیص سنگ لوزه یا همون سنگ غده بزاق ودادن
  لطفا راهنمایی لازم ونظرتون و بفرمایید ممنون میشم

 44. سلام وقتتون بخیر
  من دیروز متوجه یک توده ی برجسته و سفت روی صورتم انتهای فک و کنار گوشم شدم کاملا برجسته شده میشه راهنمایی کنید که دلیلش چیه؟ به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 45. سلام من امروز رفتم دندانپزشکی برای ترمیم یکی از دندان هایم بلافاصله بعد معاینه دچار سرگیجه تاری دید ورم زیرچشم و ورم یک طرفه صورت شدم البته سرگیجه و تاری دید بعد نیم ساعت برطرف شد ولی ورم زیر چشم و ورم یک طرفه صورت و حتی گردن و کمی هم مشکل در بلع اذیتم میکنه ..دکتر که میگه به خاطر تزریق بیش از حد داروی بی حسی هست و بعد ۱هفته خوب میشه … ولی من میترسم به عصب سه قلو آسیب وارد شده باشه یا اینکه تزریق به سمت غده پاروتید رفته باشه با توجه به مشکل بلعی که دارم

 46. سلام آقای دکتر پسر بنده حدود 2 هفته هست غدد زیر زبانش متورم و دردناک شده البته تازگی کرونا امیکرون گرفته ظاهرا عفونت نیست چون بنده دکترای میکرب شناسی پزشکی علایمی از عفونت ندیدم بزرگواری می کنید بنده را راهنمایی کنید متشکرم

  1. نمیدانم منظورتان از بزرگ شدن غدد زیر زبان چیست معمولا غدد زیر زبان بزرگ بشن درد ایجاد نمیکنند ولی اگر غده تحت فکی باشد که راه به زیر زبان دارند این می تواند به علت گرفتگی با سنگ باشد و اگر ادامه پیدا کند ممکن است عفونت هم پیدا بکند

 47. باسلام آقای دکتر.14ماه پیش پدرم بخاطر یک توده پوستی روی گونه اش از داخل دهان تحت عمل جراحی قرار گرفت و بعدش رادیوتراپی وشیمیایی وازان زمان بزاق واب دهانش قطع شده و همیشه بایدیک آب معدنی دستش باشه وگرنه فوری آب دهانش قطع میشه.ایا خوب میشه ویادرمانی داره.لطفا جواب بدین،بینهایت ممنون

  1. سلام دوست عزیز می تونید از مشاوره انلاین استفاده کنید چرراکه شرایط بیمارتون باید به طور کامل بررسی بشه تا بتونیم نظر بدیم

 48. سلام آقای دکتر.پسرم ده سالشه حدود یک ماهه که زیر فک سمت راستش به اندازه ی حبه قند متورم شده و سفت است که موقع غذا خوردن بزرگتر میشه و درد داره علتش چیه آیا خطرناکه.

 49. سلام آقای دکتردختر۶ساله دارم که غده بزاقی زیرزبونش به اندازه ماش متورم شده همچنین زیرفکش استرس دارم دلیلش چی میتونه باشه

 50. سلام آقای دکتر
  بنده آقا 36 ساله
  مدتی پیش به شکل تصادفی، متوجه کمی تورم زیر زبان (تقریبا بصورت قرینه) شدم
  البته درد نداره اما با زیر زبان همسرم و دیگران که مقایسه میکنم مقداری گوشتی تر هست..! یه مقدار نگران هستم
  نیاز به پیگیری هست؟

 51. سلام آقای دکتر
  بنده آقا 36 ساله
  مدتی پیش به شکل تصادفی متوجه تورم بدون درد زیر زبان شدم (بصورت قرینه و همرنگ سایر قسمتهای دهان)
  با زیر زبان همسرم و اطرافیان که مقایسه کردم، زیر زبان من مقداری گوشتی تر است
  از این بابت یه مقدار نگران هستم
  به لحاظ بزاق هم مشکلی ندارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 52. سلام خسته نباشید تقریبا از ماه رمضان سال گذشته من یه تورم خیلی بزرگ به تدریج زیر گوش و ناحیه ی چپ گردنم ظاهر شد و اوایل خیلی درد میکرد دکتر های زیادی رفتم و از آخر برای 5 روز بستری شدم و زیر نظر پزشک دارو بهم تزریق شد و از روز دومی که دارد تزریق شد کلا تورم از بین رفت دکتر گفته بود بعد تزریق دارو باید نمونه گیری انجام بشه و سونوگرافی ولی بعد روز 5 داخل سونوگرافی ها هیچی دیده نمیشد تا نمونه برداری کنن و دکترم گفت رفع شده ولی همیشه احساس کشیدگی داخل گردنم داشتم و وقتی چیزی میخوردم تیر می‌کشید سمت چپ گردنم الان دوباره با شروع ماه رمضان احساس گرفتگی و کشیدگی گردنم بیشتر شده طبق اطلاعاتی که بالا نوشتید بی آبی یکی از دلایل بیماری های غدد لنفاوی هست میخواستم بدونم ممکنه به این دلیل باشه؟ یا احتمال برگشت بیماری هست؟

  1. سلام دوست عزیز حتما مراجعه کنید به پزشک تا بررسی انجام بشه مدارکتون هم میتونید ارسال کنید و به صورت آنلاین مشاوره بگیرید

 53. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من از وقتی دندون عقلم رو جراحی کردم بزاق دهنم بیشتر از حالت عادی ترشح میشه. چند ماهی هم هست از این قضیه میگذره. پیش دندون پزشک هم رفتم گفت دیگه ربطی با دندون نداره.
  نمیدونم الان چیکار باید بکنم و پیش چه دکتری مراجعه کنم.

 54. درودومهرفراوان
  جناب آقای دکترشیرازی،ضمن تشکربسیاربابت کمک به هموطنان خویش که بدون شک ازنوعدوستی وقلب مهربانتان حکایت دارد؛بنده ۵۳ سال دارم وازحدوددوالی سه سال قبل درهنگام سرماخوردگی غده تحت فکی سمت چپم دچارتورم میگردیدکه بدون دردومشکل خاصی خودبخودپس ازچندروزبحالت عادی برمیگشت،شوربختانه ازچندروزقبل مجددا غده مزبورمتورم واینبارکمی دردناک شد،بامراجعه به پزشک وسونوگرافی تشخیص غده بزاقی ساب مندیبولار سمت چپ وفلوی عروقی مختصرافزایش داشت که همراه بالنف آدنوپاتی های متعدددرمجاورآن بود(حداکثردیامترعرضی ۶ میلیمتر) ودرنهایت تشخیص بیماری التهابی مزمن صدرتشخیص افتراقی بیان شد.همان روزبعدازمراجعه ازدکترمتوجه بیرون آمدن کمی چرک ازماهیچه های نوک تیزومثلثی شکل زیرزبانم گردیدم ومشاهده کردم که ماهیچه سمت چپ (ونوک تیز)زیرزبانم بزرگترازماهیچه سمت راستی میباشد.ازآنروزباعنایت بمصرف کپسول سفالکسین غده تحت فکی بنده(بعداز۴۸ ساعت مصرف دارو)کوچکترشداما ماهیچه زیرزبانم درروزحدودا سه الی چهارمرتبه ترشح داشته که آنراباانگشت وبشکلی ملایم تخلیه میکنم ولی درهنگام غذاخوردن بشدت دردمیگیرد.نهایتابزرگواری فرموده ونظرخودرابیان فرماییدکه کیست چرکی است ؛سنگ وبامورددیگر؟؟ضمن اینکه هنگام لمس تورم زیرزبان متوجه سفتی مرتبط با سنگ نشده ام امامتاسفانه همانگونه که بعرض مبارک رسانیدم غده تحت فکی تقریباکوچکترازقبل شده اماکیست زیرزبانم خیلی هنگام غذاخوردن دردمیگیرد.سپاسگزارم ازلطف حضرتعالی.

  1. سلام دوست عزیز باید مراجعه کنید به پزشک و دقیق معاینه و بررسی بشید. اگر مدارکی هم دارید حتما به پزشک نشان بدهید

 55. سلام اقای دکتر
  ۲ روزه زیر زبونم یه احساس خاصی داره
  انگار هوا زیرش جمع میشه و هی مجبورم بزاق دهانم رو قورت بدم
  و خیلی اذیت میکنه

 56. سلام و خسته نباشید جناب دکتر شیرازی

  بنده در حدود ۷ ماه قبل، توده ای زیر زبانم رشد کرد که به دکتر متخصص گوش حلق بینی مراجعه کردم و این توده را جراحی نمودند. بعد از گدشت یکماه بدلیل درد های شدید مجدد به دکتر مراجعه کردم و ایشان غده بزاقی سمت راستم را بدلیل عفونی شدن خارج کردند. وبعد از عمل جراحی قسمت جلوی زبانم بی‌حس شده و درد شدید در فک های پایین و بالا ظاهر شد که به متخصصین زیادی مراجعه کردم ولی نتیجه بخش نبود و درد همچنان وجود دارد. لطفا بنده را راهنمایی فرمایید.

  1. سلام دوست عزیز جراحی غده تحت فکی ممکن است آسیبی به یک عصب که به زبان حس می دهد وارد کند ولی معمولا موقتی است و بعد از مدتی کم می شود کمی صبر کنید بهتر میشود.

 57. جناب دکتر سلام عرض شد ، امیدوارم حالتون خوب باشه .

  من چند سالی هست که یکی از غدد های لنفاوی زیر گلوم موقع غذا خوردن یا غذا های ترش بالا میاد ( البته این اتفاق در ماهی دو سه بار بیشتر نیست ) ولی هر موقع که بالا اومده موقع غذا خوردن بوده و در حالت عادی این اتفاق نیفتاد .

  و اینکه من تو دوران کودکی تصادف کردم و موقع تصادف هم طوری که مادرم گفتن این غدد بالا اومده

  و حدود ۷ سال پیش بود که یکی از دوستان یه ضربه زد به سرم و دقیقا به محض رسیدن به خونه و غذا خوردن این غده بالا اومده از اون روز تا به امروز هر چند وقت یک بار موقع غذا خوردن این غده بالا میاد .

  ممنون میشم پاسخ بدید ببینم این قضیه پشتش یه مشکلی اساسی خوابیده یا نه..

  1. دوست عزیز باید مراجعه کنید به پزشک بررسی کنن غدد بزاقی به دلایل مختلفی میتونه بزرگ بشه

 58. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جناب دکتر پرسش اینجانب اینکه دکترها با تشخیص پاتروئید غده بناگوشی همسرم تزویج عمل جراحی دادند ولی بخاطر ریسک آسیب عصبی دنبال بیمارستانی میگردیم که دستگاه نگهدار عصبی داشته باشد که در تبریز نیافتیم اگر جنابعالی در شهرها و بیمارستانهای دیگر از وجود چنین دستگاهی اطلاع دارید ممنون میشم راهنمائی بفرمائید سلامت و تندرست باشید.ارادتمند سلمان محمودی از تبریز

  1. سلام خیلی وقتا نیاز به اون دستگاه نیست و خیلی ها میتونن بدون اون جراحی انجام بدن ولی اگر میخواین که که اون دستگاه هم باشه در بیمارستان رسول اکرم موجود هست

 59. سلام آقای دکتر .من زیر فک‌ سمت چپ صورتم یه غده ای به اندازه نخود بوجود اومده و موقع غذا خوردن بزرگ میشه و درد می گیره ،دکتر هم رفتم ولی گفتن چیزی مشخص نیست و آزمایش خون و مدفوع و ادرار نوشتن برام .الان چیکار بکنم قرص ضد حساسیت هم برام نوشتن ولی خوب نشده هنوز.

  1. سلام احتمال داره سنگی در غده بزاقی تحت فکی تون وجود داشته باشه لازمه سونوگرافی یا سی تی اسکن انجام بدید که تشخیص داده بشه و اگر سنگ باشه باید جراحی بشه

 60. سلام وقتتون بخیر
  خسته نباشید.
  آقای دکتر چند سالی هستش که غده بزاقی زیر گوش های من تورم داره و با فشار و ماساژ دست آب با سرعت از دهان من خارج میشه
  من چندین بار سنو دادم که ببینم رسوب یا سنگ تشکیل شده باشه ولی در مجراهای غده بزاقی چیزی مشخص نشد.
  بعضی وقتا هم زیر گوش من سفت میشه که با خوردن آزیترومایسن و فشار دست مایعی با سرعت از دهان من خارج می شود.
  ممنون میشم در این خصوص راهنمایی فرمائید.

  1. سلام این مشکل از سنگ نیست و در واقع خیلی وقتا بخاطر تنگی یا التهاب با علت ناشناخته در غده بزاقی هست و متاسفانه درمان خاصی هم نداره و گاهی موارد خیلی استثنایی هم جراحی انجام بشه بنابراین سعی کنید آب بیشتری بخورید چیزایی که تحریک کننده بزاق هستش مثل آبلیمو با آب بخورید تا کمک کنه ترشح خیلی غلیظ نشه و همین کاری ک خودتون میکنید ماساژ و اینها و اگر درد داشتید داروهای ضد التهابی مصرف کنید

 61. سلام دکتر ،بیست و هشت سالمه و در ناحیه سمت چپ نه خیلی چپ و گلوم احساس درد دارم که الان بزاق زیادی دارم و وقتی چیزی قورت میدم درد دارم از اون ناحیه ،اولش فکر کردم از سرما خوردگیه ولی الان تقریبا پنج روزیه گذشته و هنوز همونم و در ضمن تیروئید ام دارم ،میخواستم بدونم مشکل از چیه

 62. سلام وقت بخیر
  من ی خانم ۳۱ هستم که ۶ سالش پیش دکترا برام تشخیص تنگی مجرای بزاق تحت فکی دادن و جراحی رو هم گفتن خطرناک هست ممکن حین جراحی آسیب به عصب های صورت بزنیم و صورت فلج بشه خیلی سخته ولی تحمل میکنم الان چند روز فک ام قفل میکنه و همون بزاق کم رو گاهی نمیتونم قورت بدم و احساس میکنم فکم ناتوان میشه در قورت دادن بزاق و مجبورم زودی آب بخورم تا فکم باز بشه الان دوباره برا مشکل بلع بزاق مراجعه ب دکتر کنم یا علتش همین مشکل تنگی مجرای بزاقیم هست؟

 63. با سلام
  بنده همیشه احساس میکنم که بزاقم بد بو هست و تقریبا هر چیزی میخورم در دهان من تولید بو میکند
  البته به صورت متعدد هم عفونت گوش رو دارم و با کمی باد یا هوای سرد گوشم کیپ شده و درد داره
  آیا درمان خاصی برای بزاق بدبو هست؟
  با تشکر

 64. سلام آقای دکترمن یک ماه پیش کنارگوشم چاقوخورده وازهمون موقع زمانی که غذامیخورم ازکنارگوشم مقدارزیادی مایع خارج میشود،به پزشکم مراجعه کردم گفتن مجرافرعی غده پاروتیدآسیب دیده وگفتن که خودبه خودخوب میشه ولی ازاون زمان هیچ بهبودی حاصل نشده ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. سلام اگر یک ماه گذشته احتمال خوب شدن وجود داره ممکنه یکی دوماه دیگر خوب بشود اما اگر بعد از 3 ماه ادامه داشت حتما باید مراجعه کنید. تا با اقداماتی مثل جرراحی یا غیر جراحی برطرف بشه

 65. سلام وقت بخیر من یک توده سفت اندازه فندق دقیقا کنار خط فک دارم که گاهی روزا انگار اندازش کوچیک میشه و گاهی روزا انگار میاد پایین تر.دو ماهه بزرگتر نشده اصلا همون اندازس فقط بزرگ و کوچیک میشه
  سنگ بزاقی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله احتمال داره که غده بزاقی باشه حالا ممکنه یک غده داخل اون غده ایجاد شده باشه یا اینکه سنگ باشه احتمال هر دو هست باید معاینه بشین عکسبرداری بشه تا دقیقا معلوم بشه

 66. سلام دکتر خسته نباشید
  من مجاری زیر زبانی‌م ورم کرده هرچی می‌خورم مخصوصا مایعات می‌سوزه

  چی‌کار باید بکنم؟

  1. سلام اگر مجاری زیر زبانی متورم شده باشد باید علت آن را پیدا کرد گاهی علت آن سنگ هست که باید خارج بشه گاهی هم التهاباتی هست که باید درمان بشود. ولی خوردن مایعات خوب است به خصوص آب زیاد بخورید که اگر سنگ هست خارج بشه و از تشکیل سنگ های دیگر جلوگیری بشود.

 67. سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  من عمل سمپاتکتومی توراسیک برای کاهش تعریق انجام دادم الان حس میکنم ترشح غدد بزاقی کناری ( بناگوش ) خیلی کم شده یعنی دهنم خیلی وقتا خشکه. صورتمم به ندرت تعریق میکنه. آیا ممکنه این حالت به خاطر همون عمل باشه و راه درمانی هست؟ چون بزاق که کم شده دهنم هم جدید زیاد بو میده و خرابی دندان هم زیاد شده. هر چهارتا دندون عقل رو هم مجبور شدم بکشم. با تشکر

  1. سلام بله میتونه به خاطر همون جراحی باشه ولی متاسفانه راه حل خیلی موثری نداره

 68. سلام اقای دکتر من ٢٢سالمه غده تحت فکی عمل کردم و خارج کردم الان ۶ماه ک عمل کردم ولی زیر زبونم تاول های خونی و زرد رنگ میزنه و الانم زیر گلوم درد داره باید چکار کنم؟؟

  1. سلام دوست عزیز به پزشکی که براتون جراحی کردن مراجعه کنید تا معاینه کنن

 69. سلام وقت بخیر.سه روزه زیر زبانم ورم کرده و درد و سوزش داره.سر زبانم هم سوزش داره.چه دارویی مصرف کنم؟؟؟خواهش میکنم بگید چون دفترچه بیمه و هزینه دکتر ندارم

 70. سلام دکتر من پسرم ۱۴ سالشه در قسمت تحت فکیش یه چیز گرد در اومده بهش نگاه کنید معلوم نیست اما وقتی که بهش دست میزنید کاملا معلوم میشه این نیاز به عمل داره ؟

  1. سلام بعید میدونم چیز مهمی باشه گاهی در کودکان غدد لنفاوی ممکنه به این صورت بشه ولی برای اطمینان بهتره معاینه بشه

 71. سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک ساله تروید عمل کردم شیش ماه که بزاق دهانم رفته و دهان تلخ میشه در صمن ی غده سمت چپ فکم زده که درد میکنه میشه بهم کمک کنید و بگید چکار کنم خیلی ادیت میشم چون شبها حتماا باید بلند بشم آب بخورم و دکتر عدد خیلی رفتم آن‌هم نتونستند کاری بکند کمکم کن ممنون.

  1. پاسخ به این سوال شما سخت است اگر یک غده ای هم سمت چپ فک تون احساس می کنید بهتره معاینه بشید حتما توسط متخصص گ.ش و حلق و بینی. ممکنه چیز مهمی نباشه اما با توجه به عملی هم که انجام دادید بهتره معاینه بشید که چیز خطرناکی نباشه

 72. سلام و تشکر بابت سایت خوبتون . من تو یک سال اخیر سه بار هستش که زیر فک سمت چپ ورم میکنه دو بار قبل بعد چند روز خودش خوب شد اما این بار خیلی شدتش بیشتره و درد و بی حسی سمت چپ صورت و زبونم دارم و زمان غذا خوردن دردش بیشتر میشه چند روز اول ورم تقریبا به اندازه یه توپ تنیس بود اما الان بعد یک هفته کوچکتر شده ولی سفت شده و غده زیر زبانم هم متورم هستش و کمی درد داره.نیاز به مراجعه به پزشک داره؟

  1. سلام من تعجب می کنم که چرا با توجه به این علائمی که مدتهاست دارید به پزشک مراجعه نکرده اید؟ باید مراجعه کنید احتمال داره سنگ یا غده بزاقی باشه

 73. سلام دکتر روزتون بخیر
  من پسر ۲۱ ساله هستم
  چند روزه متوجه شدم که قبلا ها نبود
  پشت لوزه ها اگر اشتباه نکنم غدد بزاقی میشه
  سمت راستم متورم شده و در هنگام غذا خوردن اینا اصلا درد نداره
  میتونه ار چع چیزی باشه
  تا حالا نه سیگار نه الکل نه قلیان هم نکشیدم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز نمیشه بدون معاینه نظر دقیق داد ولی میتونه غدد بزاقی یا غدد دیگری باشه باید حتما معاینه بشید و شاید هم نیاز به تصویر برداری هم باشه

 74. سلام دکتر خسته نباشید
  من چند ماهه درگیر تورم غدد بزاقی تحت فکی هستم.دو بار سونوگرافی دادم.بار اول چندماه پیش چون باد نداشت سونوگراف گفت چیز خاصی دیده نمیشه و حواب سونو رو هم به دکتر نشون دادم ایشون هم همینو گفت و گفت فقط التحابه.تا اینکه امروز ورم شدید کرد و من هم با خوردن بادام زمینی تورمش رو تشدید کردم و رفتم سونوگرافی.که باز هم سونوگراف گفت سنگی دیده نمیشه.دکتر جان،من هفته ای دو سه روز درگیر تورم و درد شدیدش هستم.شما چی پیشنهاد میکنید؟؟ ممنون

 75. سلام وعرض ادب
  من پارسال اسفند ماه تیرویید پاپیلاری داشتم و عمل کردم و فروردین ماه ید درمان اتجام دادم از دوماه پیش موقع خوردن غذا غدد بزاقی زیر گوش راستم متورم میشه و درد میگیره ماه اول بعد از حدود یکساعت مایع شور مزه ای داخل دهنم وارد میشد ولی الان حدود یکماه هست که فقط درد میگیره و حتی لمس میکنم درد داره چکاری باید انجام بدم ممنون از شما

  1. سلام ید درمانی گاهی روی غدد بزاقی اثر میذاره و ممکنه اونهارو دچار التهاب کنه شما باید آب فراوان بخورید ماساژ بدید گرم نگه دارید اون قسمت رو تا تخلیه بشه

 76. سلام دکتر
  حدود دوسالی هست که با خوردن حتی ذره ای از بعضی مایعات درد کشنده و غیر قابل تحملی درقسمت هردو بناگوش به من حملمه میکنه و با گذشت زمان شدت بیشتر و حالت ضربه ای میگیره که خیلی طاقت فرسا هست.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  حدود یک ماه هست که دچار خشگی گلو هستن و تقریبا ده روزه لوزه هام عفونت شدید گرفت.

  1. سلام این نوع دردی که می فرمائید درد معمولی نیست و طبیعی نیست. ممکنه زمینه خیلی مهمی نداشته باشه احتمالا هم همینطور هست چون مدت زیادی ازش گذشته . به متخصص درد مراجعه کنید شاید عصب های این ناحیه تحریک میشه و باعث درد میشه

 77. سلام ،دخترم 23سالشه و27مهر 1401عمل غدد بزاقی تحت فکی داشت که دکتر ابتدا از زیر زبان اقدام کرده ونتونسته به غده برسه و دوباره از بیرون شکافته والان ششماه کامل از عمل گذشته ودخترم وقتی می‌خنده دهنش کجه وله دکترش مراجعه میکنم میگه زمان می‌بره ،میخاستم بدونم این طبیعه یا با فیزیو تراپی درست میشه دخترم داره افسردگی میگیره به خاطر این قضیه تورو خدا جوابم رو بدین

  1. سلام یکی از عوارض این عمل ممکنه آسیب به یک عصب خیلی کوچیکی در زیر فک و کنار این غده باشه بنابراین باید به پزشکتون مراجعه کنید تا بررسی کنن

 78. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر۱۶ سالمه
  .
  یه سالی هست که در دو طرف صورتم زیر فکم اندازه سه سانت یه غده ای متورمه(که فکر میکنم غده بزاقیم باشه)..هیچ علائمی نداره و تاحالا احساس درد توش نداشتم.خواستم بدونم نیاز به پیگیری هست چون خیلی نگرانم؟سپاس

  1. سلام قاعدتا نباید مشکل مهمی باشه ولی اگر تشخیص بر غده تحت فکی باشه باید داروهایی مصرف کنید که در معاینه مشخص میشه

 79. سلام ، من امروز که از خواب بیدار شدم متوجه شدم بخش سمت راست زیر فکم و نزدیک به گردنم کمی ورم داره ، و وقتی به این ورم دست میزنم درد کمی احساس میکنم.
  چند روز قبل این ورم نبود و امروز متوجه این ورم شدم ، همراه با این ورم تبخال هم زدم که نمیدونم ربطی داره یا نه ، بنظرتون نیاز به مراجعه به پزشک هست یا به ماده غذایی حساسیت نشون دادم؟

 80. سلام خسته نباشید
  در قسمت تحتانی گوش قسمت راست متورم شده است در سونوگرافی و نمونه برداری تشخیص تومور خوش خیم براقی داده شده آیا حتما باید عمل کنم در صورت عمل نکردن چه مشکلاتی پیش می اید

 81. با سلام حدود یک هفته است که برامدگى شبیه به غده مانند یه بادکنک زیر زبونم در اومده هم رنگ پوست داخل دهان هم هست درد هم نداره گاهى کمى کوچک و بزرگ میشه این موضوع نگران کندست یا خیر؟!

  1. سلام خیر این چیزی که زیر زبان هست از نوع بافت های غدد بزاقی ریز هست و جای نگرانی نداره اگر بزرگ شد و باقی موند باید برداشته بشه

 82. سلام آقای دکتر خدا قوت:
  دختر من 6 ماهه هستش، حدود 2 ماه میشه که کنار جلو گوش سمت چپش یه برآمدگی دیدیم که بافت آن نرم هستش، سونوگرافی انجام دادیم که نوشته بود پارانشیم غده پاروتید هتروژن میباشد و چند تا لنف نود با ابعاد 9 تا 22 میلی متر درون و مجاور آن با نمای لنفادنیت مشاهده میشود. سونوگرافی داپلر هم انجام دادیم که گفتش یه توده مشاهده میشه ولی علت آن مشخص نیست و لازم است که MRI انجام بدیم. خواستم از شما در این زمینه کمک و راهنمایی بگیرم. ممنون از شما

  1. سلام غالبا چیزهایی که در کنار غدد پاروتید در کودک 6 ماهه ایجاد میشه ، غدد لنفاوی هست که در پاسخ به التهاباتی که در گلو و بینی و گوش هست ایجاد می شه گاهی عفونت واضحی شما نمی بینید فعلا نیازی به ام آر آی ندارید ولی تحت نظر پزشک باشه معمولا به مرور زمان کوچک میشه اما اگر کوچک نشد یا بزرگ شد اون زمان نیاز به بررسی بیشتر داره

 83. با سلام وخسته نباشید من یک روز که از خواب بیدار شدم احساس کردم یک طرف گلوم درد میکنه .بعد درست که متوجه شدم از کناردندان اسیاب عده لنفی من شروع ورو کرده تا زیر زبانم که مثل یک گردی کوچک هست .نمیتونم زبانم رو به سمت چپ بدهم چون کشیده درد ناک میشود .مواقعی التهاب کم میشود ولی بعضی مواقع بیشتر هست.من ۶۴ سال سن دارم دیابتی هستم.ویک عدد قرص گلوگوفاژ مصرف .میکنم این اواخر لانزو ۱۵ برای معده ام استفاده کردم ممنون میشم راهنمای کنید..ایا اب دهان بچه یا شخص میتواند باعث شده باشد

  1. سلام ببینید اینجا معمولا غدد لنفاوی زیاد هست ممکنه به احتمال زیاد غدد لنفاوی باشه ولی اگر ادامه داشته باشه حتما باید مراجعه کنید چرا که ممکن است غده لنفاوی دچار عفونت یا آبسه باشه که لازم هست تخلیه بشه بنابراین باید معاینه بشید.

 84. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  من بعد یه دوره سرما خوردگی شدید عفونت گوش گرفتم گوش راست التهاب داشت بهم قطره آنتی بیوتیک دادن استفاده نکردم و الان دو سه روزه یه غده ریز کنار گوش چپم یعنی گوشی که عفونت نکرده بود در اومده و درد هم نداره علتش چیه به نظرتون از عفونت هستش یا خطرناکه

  1. سلام عفونت گوش بعد از سرماخوردگی ممکنه اتفاق بیفته اگر قطره داشتین حتما باید استفاده می کردین این غده احتمالا لنفاوری هست و التهابی و باید ظرف دو سه هفته الهی یک ماه برطف بشه اگر برطرف نشد مراجعه کنید.

 85. سلام وقت به خیر
  ببخشید من الان حدود یک هفته هست که طرف راست صورتم رو وقتی دست میزارم یکم درد حس میکردم بعد امروز دست کردم تو دهنم یه چیز شبیه نخود سفت بالای فکم حس کردم که متحرک هم بود
  از روی صورت قابل حس کردن نیست و فقط از داخل دهان لمس میشه و هنگام لمس هم یکمی درد داره
  نیاز داره که چیکار کنم براش ؟؟

 86. سلام وقت به خیر
  ببخشید من الان حدود یک هفته هست که طرف راست صورتم رو وقتی دست میزارم یکم درد حس میکردم بعد امروز دست کردم تو دهنم یه چیز شبیه نخود سفت بالای فکم حس کردم که متحرک هم بود
  از روی صورت قابل حس کردن نیست و فقط از داخل دهان لمس میشه و هنگام لمس هم یکمی درد داره
  نیاز داره که چیکار کنم براش ؟؟

 87. سلام‌وقتتونوبخیر
  من ۱۸ سالمه و حدود یک ساله که هر چند وقت یکبار زیر زبانم در هر دو سمت احساس درد داره و با غذا خوردن و تکان دادن زبان این درد تشدید میشه و وقتی نگاه میکنم احساس میکنم کمی متورم شده ولی تورم بسیار کمه و این درد و اذیت بعد از گذشت ۳و۴ روز خوب میشه..میخواستم بدونم آیا مشکل خاصی میتونه باشه؟

 88. سلام اقای دکتر بنده سمت راست غدد بغل زبانم به مدت 1سال هست که متورم هست حتی تازگی ها دربلع مشکل دارم و اینکه گوشمم متورم ودرد میکنه وتازگی همون سمت راست گونه ام ورم کرده . به دوتا دکتر گوش و حلق وبینی مراجعه کردم گفتن چیز خاصی نیست دارو سفیکسیم وناپروکسن با سرم شستشو دادن و گفتن مایعات زیاد بخور بهتر شد و وقتی که دارو هام تموم شد دوباره برگشت واینکه احساس میکنم ی چیز سفتی داخل گلوم که گلوم رو فشار میده وخلط زیادی هم دارم بنظرتون چیکارکنم خیلی اذیتم

 89. سلام.وقتتون بخیر.ممنون از اینکه با صبر و حوصله جواب سوالات را میدین
  من مدتی هست که گاهی وقتی بعد از چند ساعت چیزی میخورم غدد بزاقیم در حد ۲،۳ ثانیه تیر میکشه،(مخصوصا صبح‌ها) مثل وقتی که خوراکی خیلی ترشی خورده باشم…
  این مسئله نگران‌کننده است و لازمه پیگیری کنم؟

 90. سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه و در زیر فک راستم یه برامدگی جزئی است و وقتی بهش دست میزنم و فشار میدم یکم درد میگیره و وقتی چیزی میخورم سوز میده ولی در حالت عادی خوبه به نظرتون مشکل جدیه.؟؟

 91. درود بر شما جناب دکتر
  بنده ۱۸ سالمه حدود یک سال و نیمه غدد تحت‌ فکیم(در دوطرف)ورم داره و جاش ثابته همچنین اندازه یه گردو کوچک هستن جفتشون
  هیچ علائمی مثل درد و …. تابحال نداشتم ولی خیلی نگرانم کرده بنظرتون مورد خاصیه؟!