مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

بیماری «اتواسکلروزیس»

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

اصطلاح «اتواسکلروزیس» مشتق از دو لغت یونانی «اتو» (به معنی گوش) و «اسکلرو» (به معنی سفت و سخت) است. این بیماری در اثر رشد نابجا و بیجای استخوان های واقع در گوش میانی است که در نهایت به چسبندگی استخوان رکابی به اطرافش منجر می شود. برای اینکه بتوانیم خوب بشنویم باید استخوان رکابی به راحتی در جای خود بلغزد و حرکت کند. در یک گوش طبیعی، ارتعاشات صوتی از طریق کانال گوش خارجی به سمت پرده صماخ هدایت شده و به آن برخورد می کند. پرده صماخ به نوبه خود این ارتعاش را به استخوان چکشی و آن هم به سندانی و سندانی به نوبه خود به استخوان رکابی منتقل می کند. ارتعاش رکابی باعث به حرکت درآمدن مایع گوش داخلی می شود و این امر به تحریک عصب شنوایی منجر می شود. سپس عصب شنوایی تحریکات واردشده را به مغز منتقل می کند و مغز آن را به عنوان «صدا» تعبیر می کند. هرگاه هر یک از اجزای این روند دچار اختلال شوند، شنوایی فرد دچار مشکل خواهد شد.
چه کسی «اتواسکلروزیس» می گیرد و چرا؟ علامت اصلی «اتواسکلروزیس» کاهش شنوایی به تدریج پیشرونده است. این بیماری بین ۱۵ تا ۴۵ سالگی و معمولا حدود ۲۰ سالگی شروع می شود. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است و در حاملگی ممکن است سیر آن پیشرفت زیادی داشته باشد. حدود ۶۰ درصد موارد «اتواسکلروزیس» زمینه ژنتیکی دارد. به طور معمول فرزندی که یکی از والدینش به «اتواسکلروزیس» مبتلا باشد، ۲۵ درصد احتمال گرفتاری به «اتواسکلروزیس» را دارد.
▪ علایم:
کاهش شنوایی تدریجی و پیشرونده، شایع ترین علامت «اتواسکلروزیس» است. غالبا مبتلایان به «اتواسکلروزیس» اولین بار وقتی متوجه مشکل خود می شوند که احساس می کنند صداهایی با فرکانس کم مثل صدای نجوای دیگران را خوب متوجه نمی شوند. سایر علایم می تواند اختلال در تعادل، صدای وزوز گوش یا احساس صدای اضافی در سر باشد.
▪ تشخیص:
متخصص گوش، حلق و بینی پس از استماع شکایات بیمار و معاینه گوش، تست های اودیومتری درخواست می کند و بر مبنای آنها می تواند بین «اتواسکلروزیس» و سایر بیماری هایی که می توانند علایم مشابهی داشته باشند، افتراق قایل شود.
▪ درمان:
اگر میزان کاهش شنوایی کم باشد، متخصص گوش، حلق و بینی ممکن است بیمار را تحت نظر بگیرد و جهت تقویت صوت برای وی سمعک تجویز کند. مشخص شده است که قرص سدیم فلوراید سیر بیماری را کند می کند، بنابراین ممکن است که تجویز شود. در اغلب مبتلایان به «اتواسکلروزیس» یک روش جراحی به نام «استاپدکتومی» مفیدترین روش برگرداندن شنوایی ازدست رفته است.
«استاپدکتومی» چیست؟ عمل «استاپدکتومی» تحت بیهوشی عمومی و نیمه بیهوشی قابل انجام است. این عمل از طریق داخل کانال گوش انجام می شود. جراح از طریق کانال گوش، پرده صماخ را به کناری زده و استخوان رکابی فیکس شده را برمی دارد و به جای آن پروتز مخصوصی را کار می گذارد که همان نقش استخوان رکابی را ایفا می کند. سپس داخل کانال گوش بیمار پانسمان مخصوص قابل جذبی به نام ژلفوم گذاشته می شود. بنابراین بیمار تا یک هفته بعد از عمل بهبود شنوایی قابل توجهی را احساس نمی کند. احتمال موفقیت این عمل حدود ۹۰ درصد است. در یک درصد موارد ممکن است این عمل باعث بدترشدن شنوایی بیمار شود. «اتواسکلروزیس» در ۸۰ درصد موارد هر دو گوش را گرفتار می کند. در این صورت در هر نوبت فقط یک گوش را می توان عمل کرد. ابتدا باید گوشی را عمل کرد که شنوایی اش کمتر است.
▪ نکاتی که بیمار باید بداند:
بعد از «استاپدکتومی» اغلب بیماران فردای همان روزی که عمل شده اند، ترخیص می شوند و به آنها گفته می شود که روی گوش عمل نشده خود بخوابند. آنتی بیوتیک بعد از عمل تجویز خواهد شد. چند روز بعد از عمل ممکن است کمی حالت سبک سری داشته باشند. حس چشایی نیز ممکن است چند هفته تا چند ماه بعد از عمل تغییر کرده باشد ولی معمولا در نهایت به حالت نرمال برمی گردد. فین کردن، شنا و سایر فعالیت هایی که به ورود آب به گوش عمل شده منجر می شود و همین طور مسافرت هوایی تا دو هفته ممنوع است.

drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی