بویایی بعد از عمل بینی

بویایی بعد از جراحی بینی چه تغییری می‌کند؟

ایجاد تغییراتی در حس چشایی و بویایی پس از جراحی بینی در چند هفته‌ی اول بعد عمل طبیعی است؛ اما معمولاُ این تغییرات دائمی نبوده و مدت کوتاهی پس از جراحی خود به خود برطرف می‌شوند. به دلیل تورم و تحریک داخل بینی، احتمالاً بلافاصله پس از جراحی کاهش موقت یا حتی از دست دادن کامل بویایی بعد از جراحی بینی را تجربه خواهید کرد که معمولا جای نگرانی نیست.

مکانیسم بویایی

برای اینکه بدانید چرا بویایی بعد از عمل بینی ممکن است با اختلال مواجه شود، بهتر است ابتدا با مکانیسم بویایی آشنایی پیدا کنید.

سلول‌هایی که به گیرنده‌های بویایی معروف هستند به مواد شیمیایی حاصل از بوهای مختلف که همراه هوای ورودی وارد بینی می‌شوند، اجازه می‌دهند تا در غشایی به نام اپیتلیوم بویایی حل شوند. اعصاب بویایی تقریباُ در هفت سانتی‌متری داخل بینی (قسمت بالای راه هوایی در قاعده جمجمه) قرار گرفته‌اند. 

زمانی که از طریق بینی نفس می‌کشیم، انتهای عصبی که در داخل بینی قرار گرفته است بو را در هوای استنشاق شده تشخیص می‌دهد. جوانه‌های چشایی که در قسمت پشت گلو قرار دارند نیز با توجه به رایحه‌ی مواد غذایی، طعم غذا را تشخیص می‌دهند.

زمانی که سرما می‌خوریم و یا بینی ما بنا به دلایل دیگر دچار تورم می‌شود به دلیل انسدادی که در بینی ایجاد شده است انتهای عصب‌ها نمی‌توانند عطر و بوی طبیعی را تشخیص بدهند.

علت کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی

عمل بینی ممکن است به دو روش باز و یا بسته انجام شود که در هر صورت برش‌ها و تغییراتی در ساختار داخلی بینی را در بر دارد که این تغییرات در جراحی به روش باز بیشتر است. پس از جراحی، بینی دچار تورم و التهاب خواهد بود که پاسخ طبیعی بدن نسبت به تغییرات ایجاد شده در اسکلت داخلی بینی است.

بسیاری از بیماران در چند روز اول پس از جراحی حس می‌کنند دچار انسداد و گرفتگی در بینی شده‌اند که مشابه همان حسی است که در هنگام سرماخوردگی دارید. از دست دادن حس “بویایی بعد جراحی بینی” به دلیل اینکه مجرای بینی بسته است، امری عادی است. با توجه به اینکه بویایی تاثیر عمده‌ای در حس چشایی دارد بنابراین طبیعی است که با از دست دادن حس بویایی مزه‌ی غذاها را نیز به خوبی حس نکنید.

مدت زمان از دست دادن حس بویایی پس از جراحی بینی

از دست دادن حس بویایی پس از جراحی بینی موقتی بوده و پس از 3 الی 6 هفته تقریباُ تمام بیماران حس بویایی خود را به دست می‌آورند اما در موارد نادر و کاملاُ اندک شمار ممکن است بعد از یک عمل بینی طبیعی به دلیل آسیب‌هایی که به اعصاب بویایی وارد شده است برای همیشه حس بویایی از بین برود. 

بویایی بعد از جراحی بینی

علت از دست دادن بویایی به صورت دائم پس از جراحی بینی

از دست دادن بویایی به صورت دائم یک اتفاق کاملاً نادر است که احتمال بروز آن بسیار اندک و تعریف نشده است. تنها علتی که ممکن است منجر به از دست دادن بویایی به صورت دائم شود این است که آسیب‌های شدیدی به عصب بویایی وارد شود و یا اینکه تشکیل زخم بیش از حد در بینی بر جریان هوای بینی تاثیر بگذارد.

جراحی که به آناتومی بینی آشنایی کامل دارد، در حین جراحی هیچ گونه صدمه‌ای به عصب بویایی وارد نمی‌کند. بنابراین پیش از جراحی تحقیقات کاملی را در مورد سوابق جراح خود باید داشته باشید و توصیه می‌شود جهت جلوگیری از عوارض پس از جراحی، به یک جراح بینی خوب در تهران مراجعه کنید تا خطر از دست دادن بویایی بعد عمل بینی به صورت دائم را به حداقل برسانید.

بهتر شدن حس بویایی پس از جراحی بینی

افرادی که دچار مشکلاتی مانند انحراف تیغه‌ی بینی هستند و یا به دلیل بزرگ شدن شاخک‌ها اقدام به جراحی بینی برای کوچک کردن شاخک بینی می‌کندد و پس از جراحی متوجه می‌شوند که حس بویایی آن‌ها بهتر شده است. بنابراین در صورتی که دارای این مشکلات هستید پس از جراحی علاوه بر افزایش زیبایی بینی، حس بویایی شما نیز بهتر خواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به آنچه در این مقاله گفتیم از دست دادن حس بویایی برای مدت چند هفته پس از جراحی بینی امری طبیعی است و به صورت موقت در برخی از بیماران ممکن است روی دهد. پس از اینکه تورم بینی به تدریج از بین رفت، حس بویایی نیز به سرعت باز خواهد گشت.

 هیچ کسی دوست ندارد باقی عمر را بدون حس بویایی و چشایی بگذراند. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم با اینکه از دست دادن حس بویایی پس از جراحی بینی یک اتفاق کاملاُ نادر است اما جهت جلوگیری از هرگونه عارضه‌ی جانبی مانند از دست دادن حس بویایی لازم است در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *