مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

بوتاکس چیست

امروز در دنیا اشخاص به دنبال این می باشند که علاوه بر داشتن پوست جذاب و شاداب بتوانند زیبایی و جوانی آن را حفظ نمایند ، اما در برخی از اشخاص به علت های مختلف ممکن است پوستشان زیبایی وجوانی خود را از دست داده باشد و دچار پیری شده باشد که در حال حاضر روش های متفاوتی ارائه شده است که از این میان رو ش های مختلف تزریق به شکل بوتاکس طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است که این روش بدون جراحی و بی هوشی می باشد ،بوتاکس داروی می باشد که هم در زمینه درمان و هم در زمینه زیبایی کاربرد دارد .
از بوتاکس می توان برای از بین بردن پیری پوست و نقاطی که در ناحیه پیشانی، بین دو ابرو و ناحیه گوشه چشم دارای چین و چروک می باشند ، استفاده نمود .
هم چنان می توان از این روش برای از بین بردن تعریق بیش از حد ناحیه زیر بغل استفاده نمود ، هم چنین اشخاصی که به بیماری میگرن مبتلا هستند با انجام تزریق بوتاکس می توانند این بیماری را بهبود ببخشند .

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع نوعی سم است که به بوتولینیوم معروف است. این سم در کنسرو های غذایی هم دیده می شود، البته استفاده از آن برای فلج کردن عضلاتی است که باعث می شود شما به طور ناخواسته اخم کنید .
تزریق بوتاکس در نواحی مختلفی انجام می شود، از این دارو برای از بین بردن چین و چروک های پیشانی ، گوشه چشم و بین دو ابرو بهره گیری می شود.
بوتاکس با آزاد سازی یک باکتری به نام کلسترویدیوم بوتولینیوم باعث می شود تا عصب های اخم و یا خنده به طور موقت فلج شوند، با فلج موقتی این عصب ها شاهد این مساله خواهیم بود که فرد به طور غیر عمد اخم نمی کند و از این طریق از ایجاد چین و چروک در ناحیه پیشانی جلوگیری می شود.
البته بوتاکس باعث می شود تا بافت زیر پوست کمی کشیده و لیفت شود از این رو نیز عاملی برای از بین رفتن خطوط سطحی ایجاد شده بر روی پوست محسوب می شود.
تاثیرات بوتاکس بعد از اولین ساعات تزریق قابل مشاهده است اما بیشترین اثر پس از یک هفته بروز می نماید.
تزریق بوتاکس با عوارض همراه نیست و عموما به عنوان یک روش مفید برای جلوگیری از پیری پوست مورد استفاده قرار می گیرد.هرچند که درمان چین و چروک در این روش موقتی است و نیاز به تمدید بعد از 6 ماه تا یک سال وجود دارد، اما می تواند از ایجاد خطوط اخم و خنده در طول دوره ای که دارو بر روی پوست اثر گذار است، جلوگیری نماید.

این سمّ چگونه ساخته می شود؟

در حقیقت یک نوع باکتری به نامه کلوستریدیوم بوتولینوم این سمّ را تولید می‌کند. در اوایل قرن 19 میلادی میلادی یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتاً از خوردن سوسیس ایجاد میگردید، شناخته شد. آنگاه این باکتری و سمش که به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف گردید.
بوتاکس دارویی می باشد می تواند چین و چروک را ازبین ببرد بوتاکس علاوه بر جنبه تزریق جهت زیبایی در زمینه درمانی نیز کاربرد دارد و برای برخی از بیماریها نظیر میگرن میتوان از آن استفاده نمود در زیر جنبه های درمانی وزیبایی آن رابیان می کنیم .

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن از چه زمانی آغاز شد و بیشتر در چه مواردی به کار میرود؟

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماریهایی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.

مکانیزم اثر بوتاکس چیست؟

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود.
آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟
خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

بوتاکس و جراحی بینی

سوالات متداولی در خصوص تزریق بوتاکس پرسیده می شود یکی از این سوالات این می باشد که میتوان تزریق بوتاکس را با جراحی بینی به طور همزمان انجام داد ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت بله می توان تزریق بوتاکس را همزمان با جراحی بینی انجام داد و این دو عمل زیبایی هیچ گونه تداخلی باهم ندارند و می توانند به طور همزمان هم جراحی بینی و هم تزریق بوتاکس را انجام داد .


ماندگاری بوتاکس
ماندگاری بوتاکس به نوع تزریق و نیز جنس پوست بستگی دارد در حالت کلی میتوان عمر مفید بوتاکس را بین 6 ماه تا یک سال تعیین نمود ، البته نوع بوتاکس مصرفی نیز باید استاندارد و با مجوز باشد، سعی کنید این کار را توسط یک جراح زیبایی انجام دهید تا دچار مشکلات و عوارض احتمالی نشوید.
  

نکاتی در مورد تزریق بوتاکس

دانستنیهای و نکات قابل توجه قبل و بعد از تزریق بوتاکس:
بوتاکس ماده ای است که برای درمان بسیاری از بیماریها بکار میرود . همچنین کاربرد هایی در زیبا سازی صورت نیز دارد . عمده این کاربردها برای از بین بردن خطوط اخم ,پیشانی و اطراف چشم می باشد. همچنین گاهی برای کم کردن چین و چروک در اطراف دهان و گردن هم استفاده میشود . کاربرد دیگر آن بالا بردن کناره های ابروست که مورد توجه خانمهای جوان می باشد. البته میزان بالا رفتن ابروها قابل پیش بینی نمی باشد. قبل از تزریق بوتاکس خواسته میشود که مطا لب مفصل مربوط به آن را در سایت www.dr-shirazi.com مطالعه بفرمائید.
چنانچه از داروی مطمئن و با تکنیک صحیحی تزریق شود, بوتاکس بسیار موثر و کم خطر است ولی هیچکاه نمیتوان مدعی شد که این دارو کاملا” بی عارضه باشد. عوارضی مانند حساسیت و عفونت بسیار نادرند ولی عوارضی همچون افتادگی پلک, عدم قرینگی در وضعیت ابرو و یا چنانچه در اطراف دهان تزریق شوند تغییر شکل مختصر لب در موارد کمی اندکی دیده میشود. دانستن نکات زیر مهم است:

 1. در نظر داشته باشید که بوتاکس نقش مهمی در پیشگیری از ایجاد خطوط پیشانی و اطراف چشم دارد . خطوطی که در حال حاضر وجود دارند, بخصوص اگر عمیق باشند از بین نمیروند بلکه صافت تر از قبل میشوند.
 2. تاثیر بوتاکس معمولا” از 48 ساعت بعد شروع و تا دو هفته کامل میشود. تاثیر آن میتواند از 2 تا 6 ماه باشد ولی غالبا” حدود 5-4 ماه طول میکشد.
 3. بر خلاف باور برخی عدم تزریق مجدد آن (مثلا” 6 ماه بعد ) وضعیت را بدتر نمی کند بلکه به وضعیت قبل از تزریق برمیگردید.
 4. تا 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشید و محل تزریق را ماساژ ندهید . حرکات اخم  و بالا بردن پیشانی را جهت پخش بهتر بوتاکس در شب اول مکررا” انجام دهید . هر گونه تورم ودرد را از روز دوم به بعد گزارش دهید.
 5. در چند ساعت اول گذاشتن کمپرس یخ از ایجاد کبودی جلوگیری کرده یا آن را به حداقل میرساند .
 6. عدم تقارن مختصر در دو طرف امری طبیعی بوده و نیازی به درمان ندارد.
 7. دو هفته پس از تزریق برای معاینه و حدود 6 ماه بعد برای تزریق مجدد مراجعه  نمایید.

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن از چه زمانی آغاز شد و بیشتر در چه مواردی به کار میرود؟

تزریق بوتاکس

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماریهایی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هائی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها به وجود آمده‌اند استفاده میشود.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

توصیه می شود پس از تزریق بوتاکس به مدت زمان 7 ساعت نخوابید .
پس از تزریق از کمپرس سرد استفاده نماید .
به مدت زمان 24 ساعت از مصرف نوشیدنی داغ پرهیز نماید ، هم چنین از استحمام به مدت 24 ساعت اجتناب نمایید .
برای رسیدن به نتیجه بهتر توصیه می شود که شکلک در آورده ، یا اخم کرده و ابرو ها را بالا بیندازید ، اما توصیه می شود که از ماساژ ناحیه تزریق شده بپرهیزید .
توصیه می شود به مدت سه روز قبل و بعد از تزریق از مصرف قرص های آسپرین و وارفاین اجتناب نماید.
 
برخی از سوالات متداول تزریق بوتاکس که اکثر بیماران مطرح مینمایند در اینجا پاسخ میدهیم .

 1. چه کسانی نباید از بوتاکس استفاده کنند؟

بوتاکس هرچند که یک ماده ی بسیار مفید است و عوارضی در بر ندارد اما تزریق آن به افراد زیر توصیه نمی شود:

• افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند و دچار اختلالات انعقادی شده اند
• زنان باردار و مادران شیرده . البته مادران شیرده بعد از شش ماه می توانند این تزریق را انجام دهند.
• افرادی که سن پایین 18 سال و بالای 75 سال دارند .
• افراد مبتلا به بیماری ام اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه مضر است و باید از تزریق این ماده خودداری نمایند .
• کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی حاد هستند .
• افراد مبتلا به بیماری های عفونی حاد و ضعف امنیتی .
• بیمارانی که دچار فلج عضلانی هستند نیز نمی توانند این تزریق را انجام دهند .
• افرادی که پوست آنها دارای مشکلاتی است که با بوتاکس قابل حل نیست.
توجه داشته باشید که برای تزریق بوتاکس باید شرایط آن را داشته باشید.
در صورتیکه کاندید مناسبی برای این عمل نیستید توصیه می شود که زمان آن را به تاخیر بیاندازید و یا حتما با مشورت پزشک متخصص این کار را انجام دهید.

 1. چنانچه به درمان بوتاکس ادامه ندهیم چه اتفاقی برای خطوط چروک رو صورت میافتد؟

اگر به این درمان ادامه ندهیم چین و‌چروک به حالت قبلی خود باز میگردند.

 1. آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

به هر حال ورود سوزن به بدن دردناک است ولی احساس و واکنش به درد در افراد بسیار متفاوت است. با به کار بردن روش صحیح تزریق، استفاده از سر سوزنهای ظریف و به کار بردن پمادهای موضعی میتوان درد را به حداقل رساند.

 1. آیا امکان کبودی بعد از تزریق وجود دارد؟

ایجاد کبودی تا حد زیادی به نوع پوست و نحوه تزریق بستگی دارد. احتمال کبودی کم و میزان آن محدود بوده و تا یک هفته خوب میشود.

 1. آیا بعد از گذشت زمان دچار افتادگی محل تزریق بوتاکس شده نمیگردد؟

خیر. بعد از بی اثر شدن دارو تنها چین و چروکها برمیگردد و افتادگی ایجاد نمیشود.

 1. کاربرد درمانی بوتاکس به غیر از زیبایی چیست؟

بوتاکس به جز زیبایی کاربردهای درمانی بسیاری دارد. به عنوان نمونه میتوان از درمان لوچی چشم، بلفارواسپاسم، تیکهای عضلانی بخصوص در صورت، تورتیکولی، تعریق زیاد در زیر بغل و یا کف دست و پا نام برد.

 1. عوارض استفاده از مارك هاي غير استاندارد و نامرغوب بوتاكس چیست؟

با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته در ساخت بوتاکس و ترکیب آن از دهها نوع پروتئین که از پیچیده ترین مواد در طبیعت هستند، باید از مارک کاملٱ استاندارد و شناخته شده استفاده شود. بوتاکس های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع غیره آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند. بنابراین توصیه میشود که بوتاکس را فقط نزد پزشک معتمدتان تزریق کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی اصغر شیرازی

دکتر علی اصغر شیرازی

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر شیرازی
مقالات مرتبط

نحوه انجام لیفت صورت

نحوه انجام لیفت صورت بچه های معمولا پوستهای بهتری دارند چون چربی در زیر پوست آنها زیاد است اما هرچه سن فرد بالاتر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *