دکتر علی اصغر شیرازی / جراحی بینی / اقدامات بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اقدامات بعد از جراحی بینی

 

بعد از انجان جراحی بینی باید یک سری اقدامات بعد از جراحی بینی را تا بهبودی کامل انجام داد که دکتر شیرازی جراح بینی در ادامه به توضیح برخی از این موارد می پردازند.

 به دکتر خود گوش دهید

اول و مهمتر از همه ، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. می توانید 100 مقاله راجع به مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی ، مطالعه کنید ، اما هیچ چیز با اطلاعاتی که از جراح بینی خود دریافت خواهید کرد ، مقایسه نمی شود. شما دستورالعمل خاصی را در مورد اینکه چه داروهای مصرفی ، چه موقع مصرف آنها ، چگونگی مراقبت از محل جراحی برای جلوگیری از عفونت دریافت خواهید کرد ، و چه زمانی باید برای معاینه پیگیری دوباره بیایید را دریافت می کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

به بدن خود گوش دهید

جراح بینی شما قادر خواهد بود ببیند که چگونه عمل جراحی زیبایی بینی انجام می شود ، اما فقط شما می دانید که چه احساسی دارید. به بدن خود گوش دهید – اگر بعد از عمل چیزی به درستی احساس نمی شود ، فوراً در مورد آن با جراح بینی خود صحبت کنید.

سر خود را بالا نگه دارید

خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی ناراحت کننده نیست و ولی عدم صحیح خوابیدن می تواند باعث ایجاد کبودی و تورم اضافی، تاثیر گذار باشد. یا می تواند بینی شما را جابجا کند. برای جلوگیری از این امر ، باید 6 هفته پس از عمل ، زیر سر خود را در شب با چند بالش بلند کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای این کار این است که سر خود را روی دو یا سه بالش بگذارید.

اگر تمایل دارید به لبه برید و چرخانید ، می توانید سر خود را با یک بالش مسافرتی یا اطراف خود را با حوله هایی محاصره کنید.

 از کمپرس سرد استفاده کنید

در 72 ساعت اول بعد از عمل ، استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند. فقط مراقب باشید که کمپرس را مستقیماً روی بینی خود قرار ندهید. درعوض ، آن را روی گونه های خود بمالید تا به طور تصادفی استخوان یا غضروف صدمه نبیند.

 استراحت زیادی داشته باشید

تهوع و سرگیجه ای را که بعد از عمل زیبایی بینی احساس می کنید خوابیدن را دشوارتر می کند اما استراحت یک بخش اساسی در روند بهبود است. بدن شما برای بهبودی خود از انرژی استفاده می کند و دریافت هفت یا هشت ساعت خواب خوب هر شب به بدن شما فرصت می دهد تا آن انرژی را بازیابی کند.

حفظ رژیم غذایی سالم

چه ارتباطی بین خوردن سبزیجات شما با بهبودی از جراحی بینی است؟ در واقع داشتن یک رژیم متعادل غذایی بعد از عمل بینی می تواند به شما کمک کند تا با دادن مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود خود  را تسریع نمایید

پروتئین یک تغذیه اساسی و مهم برای پوست ، ماهیچه ، غضروف و خون است. رژیم غذایی متشکل از آجیل ، گوشت ، تخم مرغ ، ماست ، ماهی و سایر غذاهای سرشار از پروتئین به بدن شما کمک می کند تا بافت آسیب دیده را در داخل و اطراف بینی شما بازسازی کند.

شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که ویتامین های زیادی را در رژیم غذایی خود دریافت می کنید ، یعنی ویتامین A و ویتامین C ویتامین A ، که معمولاً در سبزیجات تیره و برگ دار مانند اسفناج و کلم وجود دارد ، یک تقویت کننده سیستم ایمنی عالی است که می تواند به شما در مقابله با عفونت ها بعد از عمل کمک کند. ویتامین C نقش مهمی در بازسازی کلاژن ، پروتئینی که بافت پوست شما را به هم متصل می کند ، دارد. منابع خوب ویتامین C شامل مرکبات و کلم بروکلی است.

 بینی خود را دستکاری نکنید

بعد از عمل ، شما می توانید برخی از گرفتگی ها را برای چند هفته تجربه کنید ، حتی ممکن است بعد از چند ماه این اتفاق بیوفتد. این احساس در اثر تورم بافت های بینی ایجاد می شود. در صورت تمایل به فشار و ضربه وارد کردن به بینی خود مقاومت کنید و با پزشک خود در مورد استفاده از اسپری نمکی بینی صحبت کنید تا به آرامی بینی خود را مرطوب کنید تا تورم کاهش یابد. بعد از گذشت 6 هفته از عمل ، می توانید نفس کشیدن از بینی خود را از سر بگیرید.

با عطسه چه باید کرد؟

شما فقط نمی توانید انتخاب کنید که عطسه اتفاق نیوفتد. درعوض ، سعی کنید به جای بینی ، از طریق دهان خود عطسه کنید. به نظر می رسد ناخوشایند است ، اما بهتر از آسیب رساندن به بافت بینی شما و افزایش زمان بهبود جراحی زیبایی بینی است.

انجام مراقبت ها و اقدامات بعد از جراحی بینی که توسط جراح بینی به افراد بعد از جراحی بینی توصیه می شود بسیار مهم است و در نتیجه ی جراحی بینی بسیار تاثیر گذار می باشد . دکتر علی اصغر شیرازی جراح بینی به تمامی ایرادات و عیوب بینی آشنایی تمام دارد و می تواند پیش از این که جراحی ترمیمی بینی را انجام دهد بیمار را از نتیجه عمل آگاه کند.

راه های ارتباطی با دکتر علی اصغر شیرازی، جراح بینی

شماره تماس : ۸۸۵۵۰۴۶۹

پیج اینستاگرام دکتر علی اصغر شیرازی

از انجام ورزشهای جدی خودداری کنید

در بیشتر بیماران ، تقریباً 6 هفته طول می کشد تا استخوان های بینی بعد از عمل بهبود یابد. در این مدت ، باید از ورزش شدید خودداری کنید. حتی حرکاتی که مانند کشش ، بلند کردن یا خم شدن بیش از حد مضرر به نظر می رسند و می تواند تورم بینی را افزایش دهد. صبر کنید تا زمانی که پزشکتان چراغ سبز به شما بدهد تا بتواند فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرد تا دوباره شروع به ورزش کنید.

 عینک استفاده نکنید

عینک آفتابی ، عینک خواندن ، عینک بدون نسخه – هر چیزی که باعث فشار روی بینی شما شود ، می تواند باعث کبودی اضافی ، تورم یا حتی تورفتگی شود که به عمل ترمیمی بینی نیاز دارد.

جراح بینی شما در صورت اطمینان، شروع مجدد پوشیدن عینک به شما اعلام می کند. در ضمن در صورت از لنز یا روش های دیگر برای بهبود بینایی خود استفاده کنید. اگر نمی توانید ، سبکترین قاب های ممکن را بپوشید و فقط در صورت لزوم آنها را بپوشید.

نکات کلی بعد از عمل بینی

مراقبت های قبل از جراحی بینی و بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت هستند و کمک شایانی برای بهبودی به فرد بیمار می کنند.لذا در این مقاله سعی در ذکر این موارد را داریم.

-بعد از جراحی بینی حداقل تا دو هفته باید سرتان را بالا نگه دارید حتی هنگام خواب باید سرتان بالاتر از سطح بدن باشد.
-استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی بینی برای کاهش تورم و کبودی کمک فراوانی می کند. پس در هنگام استراحت بر روی بینی و نواحی میانی صورت کمپرس یخ بگذارید.
-تا دو ماه بعد از جراحی از خم شدن بیش از حد و بلند کردن وسایل سنگین تا حد ممکن خودداری کنید ،زیرا یاعث تورم می شود و همینطور فشار خون را بالا می برد که امکان خونریزی را  در بیمار افزایش می دهد.
– حداقل 4 هفته بعد از جراحی بینی توصیه های پزشک را در خصوص مراقبت های بعد از عمل جدی بگیرید .از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید . و از کرم های ضد آفتاب با SPF30استفاده کنید و خصوصا در فصل تابستان هر 2 ساعت یکبار  تجدید کنید ،تا از سوخته شدن پوست بینی تان ناشی از نور خورشید  جلوگیری شود.
-از خیس شدن پانسمان بینی خود حتما جلوگیری کنید.
-به مدت یک هفته پس از جراحی بینی از بالا کشیدن بینی برای برطرف کردن گرفتکی بینی خود خودداری کنید ،زیرا نه تنها گرفتکی را رفع نمی کند بلکه آن را شدید تر نیز می کند و ورم بیشتری نتیجه می دهد.
-از خاراندن سوراخ ها ی بینی خودداری کنید زیرا این کار باعث عفونت، تورم و تغییر شکل غضروف بینی می شود.
-اگر اطراف بینی خشک شد و یا زخم  در این نواحی ایجاد شد با پنبه خیس به آرامی آن را تمیز کنید.
-تا زمان برداشتن پانسمان بینی پر هنگام عطسه و یا سرفه، آن را از راه دهان خارج کنید.
و اما مهمترین نکتن اینکه: بینی تان را از هر ضربه و آسیبی حفظ کنید.

drfarrior.com/13-tips-speed-up-rhinoplasty-recovery-time/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
drshirazi

متخصص جراحی پلاستیک بینی و صورت. عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص جراحی‌های زیبایی صورت، متخصص جراحی‌های گوش، حلق، بینی و سر و گردن، رتبه اول بورد گوش و حلق و بینی و سر و گردن ایران، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی گوش و قاعده جمجمه از استرالیا، عضو انجمن جراحان پلاستیک سر و صورت امریکا، اروپا و استرالیا، عضو هئیت مدیره انجمن راینو لوژی ایران، عضو هئیت مدیره انجمن جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن ایران، دبیر کنگره‌های علمی و فوق تخصصی جراحان گوش و حلق و بینی و پلاستیک، دارنده مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر جهان.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شیرازی