تاثیر ژن در جراحی بینی

آیا ژن ها تاثیری در شکل دهی به بینی دارند؟

آیا ژن ها تاثیری در شکل دهی به بینی دارند؟
یکی از خبرهای داغ و مورد استقبال محافل علمی – پزشکی ، کشف ژنهای شکل دهی به بینی انسان است.
این یافته جالب توجه توسط محققان دانشگاه لندن ارائه شده است و بسیار مورد توجه مجامع پزشکی قرار گرفته است.

تاثیر ژن در جراحی بینی

با توجه به مقاله انتشار یافته از مجله Nature Communications، که به شرح کامل تاثیر ژن ها بر شکل بینی پرداخته است، می توان به این نتیجه رسید که پهنا و نوک تیز بودن بینی انسان از چهار ژن متفاوت تاثیر می گیرند. این چهار ژن نقش اساسی در شکل دادن به بینی ایفا می کنند.
محققان این دانشگاه در بیانیه ای اعلام کرده اند که دستیابی به درک درستی از نقش هر یک از این ژنها به دانشمندان کمک می کند تا بر دانش خود درباره انسانهای نخستین بیفزایند.
بر پایه این یافته ها می توان به این موضوع امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور بتوان به تاثیر ژن ها بر شکل گیری چهره انسان پی برد.
محققان در این مطالعه بیش از شش هزار تن از ساکنان کلمبیا، پرو، برزیل، شیلی و مکزیک را مورد ارزیابی دقیق قرار داده اند. از این مجموعه ۵۰ درصد ریشه اروپایی، ۴۵ درصد بومی آمریکای لاتین و ۵ درصد باقی مانده نیز متعلق به نیاکان آفریقایی بودند.
تمامی این داوطلبان در 14 ویژگی متفاوت مربوط به چهره مورد بررسی و اررزیابی قرار گرفته اند. در عین حال آنالیز ژنومیکی کاملی برای یافتن ژن های تاثیر گذار در شکلگیری این تفاوت ها انجام داده اند.
همچنین زیرگروهی متشکل از ۳ هزار تن از این افراد برای بازسازی سه بعدی چهره ایجاد شد تا در نهایت محققان بتوانند اندازه گیری های دقیقی از بخشهای تشکیل دهنده صورت از جمله بینی انجام دهند.
این بررسی ها در نهایت به کشف چهار ژن GLI۳، DCHS۲، PAX۱ و RUNX۲ منجر شد که در شکل دهی به بینی انسان تأثیر قابل توجهی دارند.
محققان دریافته اند که ژنهای PAX۱ و GLI۳ بزرگی حفره های بینی و ژن DCHS۲ تیزبودن آن را تعیین می کند و این درحالی است که ژن RUNX۲ در پهنای بافت میان دو حفره تأثیرگذار است.
این کشف بزرگ می تواند تحولی را در علم ژنتیک و زیبایی داشته باشد.

برخی از خدمات دکتر شیرازی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر شیرازی

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *