آرایش بعد از عمل بینی

آرایش بعد از عمل بینی و نکات مهم آن

آرایش بعد از عمل بینی، از سوالات مهمی است که بعد از جراحی توسط متقاضیان پرسیده می‌شود. پوست پس از انجام عمل به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد و استفاده زودهنگام از لوازم آرایشی می تواند باعث عفونت شود. 

لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای پوست تازه جراحی شده مضر باشند. این مواد می توانند باعث تحریک، عفونت و تأخیر در روند بهبود شوند. بنابراین؛ برای اطمینان از التیام کامل زخم و بازگشت سلامت پوست، استفاده از آرایش در این مرحله باید به مدت 2-4 هفته ممنوع باشد. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا درباره آرایش کردن بعد از عمل بینی به طور کامل صحبت کنیم.

زمان آرایش بعد از عمل بینی

زمان مناسب آرایش بعد از عمل بینی چه زمانی است؟

در چند روز اول پس از عمل بینی، بهتر است از آرایش در ناحیه اطراف بینی خودداری کنید. برای بیمارانی که تحت عمل جراحی باز قرار می‌گیرند، که شامل یک برش خارجی درست در زیر بینی است، آرایش زودهنگام می‌تواند منجر به عفونت و سایر عوارض شود.

 حتی بیمارانی که فقط با استفاده از برش‌ها و بخیه‌های داخلی جراحی بسته انجام می‌دهند، باید مراقب باشند که هنگام آرایش در مرحله بهبودی، ملایم‌تر عمل کنند. به طور کلی، بهتر است حداقل 1 تا 2 هفته قبل از آرایش روی بینی یا اطراف آن صبر کنید، اما این ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. در زیر به تفاوت نوع جراحی در روند آرایش اشاره می‌کنیم:

◀ آرایش بعد از جراحی بینی بسته

در جراحی بسته، جراح برش هایی را در داخل بینی ایجاد می کند. این منجر به عدم وجود زخم خارجی، تورم کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تر می‌شود. اگر جراحی بسته انجام داده اید، پس از چند روز پس از جراحی می توانید آرایش کنید. فقط به خاطر داشته باشید که گچ بر روی بینی شما زده می شود و باید گچ را خشک نگه دارید.

◀ آرایش بعد از جراحی باز

دوره ای که باید قبل از آرایش بعد از عمل بینی باز صبر کنید معمولا طولانی تر است. برخی از جراحان توصیه می کنند قبل از شروع آرایش حدود یک ماه یا دو ماه صبر کنید. با این حال، بسیاری از متخصصان می گویند که می توانید بعد از برداشتن بخیه ها آرایش کنید. فقط به خاطر داشته باشید که باید از آرایش روی محل برش خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: اصلاح صورت بعد از عمل بینی

آیا آرایش بعد از عمل بینی مجاز است؟

پس از جراحی، استفاده از لوازم آرایشی باید به مقدار محدود باشد، نه اینکه به طور کامل ممنوع شود. پوست صورت در این دوره بسیار حساس و آسیب پذیر است و استفاده بیش از حد از آرایش می تواند موجب تحریک و آسیب بیشتر آن شود.

باید از آرایش چشم و لب تا حد امکان خودداری شود. همچنین این محصولات باید فاقد مواد محرک باشند تا از تحریک پوست صورت جلوگیری شود. با رعایت این نکات، استفاده محدود از برخی لوازم آرایشی مجاز خواهد بود.

آرایش بعد از جراحی بینی

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه آرایش بعد از عمل بینی باید چگونه باشد؟

آرایش بعد از جراحی بینی نیاز به نکات مهمی دارد که باید رعایت شود. همیشه به یاد داشته باشید که پوست شما بعد از جراحی حساس تر می شود، بنابراین باید مراقب باشید تا از هر گونه آسیبی جلوگیری کنید تا به نتایج دلخواه برسید. در زیر به نکاتی که باید برای آرایش بعد از جراحی بینی راعایت کنید اشاره می‌کنیم:

  • وقتی بعد از جراحی بینی آرایش می کنید، مطمئن شوید که صورت تمیز است. قبل از آرایش از تمیز بودن پوست خود اطمینان حاصل کنید و از وسایل آلوده پرهیز کنید.
  • به این نکته توجه داشته باشید که فشار بیشتر به صورت هنگام آرایش می تواند زخم ها را تحریک کرده و روند بهبود را کند کند. 
  • جلوگیری از مسدود شدن منافذ بعد از جراحی بسیار مهم است. از آنجایی که برخی از انواع آرایش می تواند منافذ شما را مسدود کند، سعی کنید لوازم آرایشی مناسب را انتخاب کنید. از استفاده از پودرها، رژگونه ها و برخی فونداسیون ها برای تنفس مناسب و التیام پوست خودداری کنید.
  • هنگامی که بعد از جراحی شروع به آرایش می کنید، سعی کنید مواد آرایشی را از محل جراحی دور نگه دارید. برخی از لوازم آرایشی می تواند برش ها را تحریک کرده و منجر به عفونت شود که علاوه بر اینکه برای سلامت کلی شما خطرناک است، از بهبودی مناسب و داشتن نتایج مطلوب جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

آرایش بعد از عمل بینی، به خصوص روی تمام صورت به جز اطراف بینی مجاز است. مهم است که قبل از آرایش روی خود بینی تا بهبودی کامل صبر کنید. در طول دو هفته اولیه بهبودی، بسیار مهم است که هنگام استفاده از آرایش مراقب عفونت‌های احتمالی در زخم‌ها و بخیه‌ها باشید.

مطالب مرتبط

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *