حال که عمل جراحی بینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید، باید بدانید که مراقبتهای بعد از جراحی بینی در نتیجه نهایی نقش بسزائی دارند. این موضوع در روزها و هفته‌های اول اهمیت بیشتری می‌یابند . مهمترین مساله ضربه نخوردن بینی‌ حتی در حد ملایم است. توضیحات و توصیه‌های زیر به شما در این امر کمک می‌کند:

۱- معمولاً در چند ساعت اول در کلینیک یا بیمارستان بستری هستید. در این مدت پرستاران مواظب شما هستند.
۲- در ۲۴ ساعت اول کاملا استراحت کنید. در این مدت اگر قصد دارید از جایتان بلند شوید حتما با کمک دیگران باشد چون ممکن است سرگیجه داشته باشید. پس از این مدت میتوانید حرکات بیشتری انجام دهید ولی‌ توصیه میشود که حتی المقدور در هفته اول بیشتر استراحت کنید. فعالیتهای ورزشی سنگین، شنا و ایروبیک تا دو ماه ممنوع است.

۳- در هنگام خوابیدن سعی‌ کنید بیشتر به پشت بخوابید و چند بالش بیشتر زیر سر خود بگذارید.

۴- اگر داخل بینیتان پانسمان (تامپون) است، زمان بیرون آوردن آن به شما اطلاع داده میشود. این زمان معمولاً ۲ تا ۳ روز است. این تامپونها کوچک بوده و درآوردن آن درد چندانی ندارد.

۵- معمولاً درد چندانی پس از عمل ندارید مگر آنکه بینی ضربه ای بخورد. درد با مسکنهایی مثل استامینوفن بهبود می‌یابد.

۶- پانسمان زیر بینی‌ را در صورت آغشته شدن به خون و یا ترشحات میتوانید تعویض کنید ولی‌ به هیچ عنوان به تامپون داخل بینی‌ و محافظ روی آن )اسپلینت) دست نزنید.

۷- بخیه‌ها و اسپلینت روی بینی‌ معمولاً در روز ۶ یا ۷ برداشته میشوند.

۸- استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول به کاهش کبودی و تورم کمک می‌کند ولی‌ پس از آن اثر چندانی ندارد. از کمپرس یخ به متعدد استفاده کنید، مثلا هر نیم ساعت بمدت یک ربع آنرا روی چشم و صورت نگهدارید.

۹- در روز اول از مایعات و پس ازآن از غذاهای نرم استفاده کنید.

۱۰- از حرف زدن، خندیدن و مکالمه طولانی‌ تلفنی در ۲ تا ۳ هفته اول اجتناب نمائید.

۱۱- در روزهای اول ممکن است ترشحات خونابه ای از بینی‌ خارج شود که طبیعیست ولی‌ در صورت خونریزی مراتب را اطلاع دهید.

۱۲- از مسواک نرم استفاده کنید، با دهان باز عطسه کنید و  لباس‌های دکمه دار بپوشید.

۱۳- از روزهای دوم یا سوم شستشوی بینی‌ را به آهستگی با سرم ‌نمکی و با استفاده از سرنگ ۱۰ سی‌ سی‌ یا دیگر وسائل شستشو دهنده دیگر شروع کنید. میتوانید با احتیاط از گوش پاک کن خیس جهت تمیز کردن قسمتهای پائین داخل بینی‌ استفاده کنید.

۱۴-از فین کردن محکم تا دو هفته خودداری کنید.

۱۵- بمدت دو ماه از عینکهای آفتابی و طبی استفاده نکنید و در صورت نیاز میتوانید لنز تماسی گذشته و یا عینک را با چسب به پیشانی بچسبانید تا به بینیتان فشار نیاورد.

۱۶- در ماه‌های اول از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.

۱۷- فرم بینی‌ شما در روزها و هفته‌های اول مشخص نیست، بنابرین از وسواس زیاد و مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمائید. همچنین در این مدت به هیچکس اجازه ندهید در مورد بینی‌ شما قضاوت کند.