سوالات متداول تزریق بوتاکس

در اینجا سعی کردیم سوالات متداول تزریق بوتاکس که اکثر بیماران از من میپرسند جهت تزریق بوتاکس ،پاسخ داده شود .تا هر چه بیشتر علم و آگاهی این درمان در میان عموم مردم بالا رفته ،تا بهترین روش درمان را انتخاب کنند و از تبعات و عوارض استفاده از مواد غیر استاندارد و تزریق غیر اصولی مصون بمانند چرا که عوارض جبران ناپذیری در پی خواهد داشت .هدف ما تنها رضایت شماست.

  1. دوره ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس به سه عامل بستگی دارد:

  • طبیعت بدن افراد. اگر دقت کرده باشید، برخی افراد زیادتر غذا میخورند ولی به اندازه فرد دیگری که کمتر میخورد چاق نمیشوند. در اصل متابولیسم یعنی سوخت و ساز آنها بیشتر و در نتیجه افزایش وزن کمتری دارند. همین مسئله در مورد بسیاری از داروها از جمله بوتاکس هم صادق بوده و زودتر از بدن پاک میشوند. نکته دیگر به میزان فعالیت بدنی افراد برمیگردد. مشاهده شده که مدت اثر تزریق بوتاکس در افرادی که ورزش سنگین مثل بدنسازی انجام میدهند کوتاهتر میشود.
  • نوع بوتاکس . بوتاکس ماده ای بسیار حساس با تکنولوژی ساخت پیشرفته است و کوچکترین خطا در ساخت و نگهداری وانتقال آن موجب کم اثر شدنش میشود. بطور مثال بیشتر انواع این دارو باید در دمای بسیار پایین نگهداری و حمل و نقل شود که سهل انگاری در این مورد حتی میتواند باعث بی اثری آن شود. نوع این ماده هم در زمان اثرش بسیار مهم است.
  • شاید مهمتر از هر عاملی در ماندگاری بوتاکس نحوه آماده سازی و تزریق آن میباشد. با توجه به حساسیت زیاد آن حتی طریقه کشیدنش به سرنگ هم تأثیر گذار است. محل و میزان تزریق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه بوتاکس در محل صحیح تزریق نگردد، مثلٱ خیلی سطحی و یا بیش از اندازه عمقی باشد علاوه بر کم اثر شدنش، ماندگاری آن هم کم میشود.
  1. هر چند وقت یکبار باید مجدد تزریق بوتاکس انجام شود؟

جواب این سؤال در حقیقت در پاسخ سؤال قبلی مستتر است. کلا شرکت های تولید کننده بوتاکس، مدت اثر آن را بین ۲ تا ۶ ماه ذکر میکنند که در افراد مختلف متفاوت است. در تجربه شخصی و در بیماران من این مدت ۴ تا ۶ و یا حتی بیشتر بوده است. توصیه من برای بیشتر افراد ۶ ماه است.

  1. عوارض استفاده از مارك هاي غير استاندارد و نامرغوب بوتاكس چیست؟

با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته در ساخت بوتاکس و ترکیب آن از دهها نوع پروتئین که از پیچیده ترین مواد در طبیعت هستند، باید از مارک کاملٱ استاندارد و شناخته شده استفاده شود. بوتاکس های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع غیره آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند. بنابراین توصیه میشود که بوتاکس را فقط نزد پزشک معتمدتان تزریق کنید.

  1. آيا عمق خطوط چروک در دوره اثر پذیری تزریق بوتاکس متفاوت است؟

خیر

  1. تفاوت تزریق بوتاکس و تزریق ژل؟

بوتاکس دارویی است که با اثر بر محل سیناپس عصب و عضله موجب کم شدن حرکات ماهیچه ها میشود و با توجه به اینکه چین و چروکهای پیشانی به دلیل فعالیت بیش از حد عضلات است، با این مکانیسم خطوط باز تر و پوست صاف میشود. ژل ها و یا بهتر بگوییم، فیلرها و یا همان پرکننده ها برای پر کردن نقاطی که برجستگی خود را به دلایل مادرزادی و یا آب شدن بافتهایی مثل چربی از دست داده اند بکار میرود. بنابراین این دو کاملا کاربردشان متفاوت است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس