تیروئید چیست؟

غده تیروئید یكی از غدد درون ریز بدن است كه هورمونهایی را برای تنظیم سوخت و ساز بدن شما تولید می كند.دیگر غدد درون ریز بدن عبارتند از لوزالمعده ، هیپوفیز ، غدد فوق كلیوی ، غدد پاراتیروئید و گنادها.

غده تیروئید در قسمت میانی نیمه تحتانی گردن زیر حنجره و بالای استخوانهای ترقوه قرار دارد.تیرویید غده‌ایست دمبلی شكل كه از دو لوب چپ و راست تشكیل شده‌است. این دو لوب بوسیله یك لوب میانی به هم متصل می شوند. همیشه نمی‌توان یك غده تیروئید نرمال را لمس كرد.

چه موقع غده تیروئید غیر طبیعی است؟
بیماریهای غده تیروئید بسیار شایع بوده و میلیونها نفر را در سراسر دنیا مبتلا می‌سازند.شایعترین بیماریهای تیروئید پركاری و كم كاری این غده هستند.درهر دو حالت غده تیروئید ممكن است بزرگتر از حد نرمال باشد.بزرگی غده تیروئید را گواتر می‌نامند.گاهی اوقات التهاب غده تیروئید باعث بزرگی آن می شود.
بیماران ممكن است دچار توده و یا گره در غده تیروئید شوند.این توده‌ها ممكن است به آرامی و یا بسیار سریع بزرگ شوند.این توده‌ها حتماً باید توسط پزشك بررسی شوند.

تشخیص بیماریهای تیروئید چگونه است؟

تشخیص بیماریهای عملكردی یا توده‌های تیروئید در درجه نخست بر اساس شرح حال و معاینه بالینی است.پزشك گردن شما را معاینه كرده و از شما می‌خواهد برای برجسته شدن غده تیروئید چانه خود را بالا برده و آب دهان خود را ببلعید.دیگر آزمایشاتی كه پزشك ممكن است برای شما درخواست كند عبارتند از :

سونوگرافی گردن و غده تیروئید
اندازه‌گیری هورمونهای تیروئید در خون
اسكن رادیو اكتیو
نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با استفاده از سوزن ظریف
عكس قفسه سینه
سی تی اسكن یا ام.آر.آی

نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با سوزن ظریف:

اگر توده ای در تیروئید شما وجود داشته باشد ممكن است پزشك انجام یك نمونه‌برداری با سوزن ظریف را برای شما انجام دهد.این كار بی‌خطر و نسبتاً بدون درد است. سوزنی از روی پوست وارد توده شده و از آن نمونه برداری می‌كند.درد مختصری بعد ازانجام این كار ممكن است وجود داشته باشد . این آزمایش اطلاعات مفیدی را در مورد توده موجود در غده تیروئید در اختیار پزشك قرار د اده و به ‌‌ویژه به او در افتراق توده‌های خوش ‌خیم از بدخیم كمك می‌كند.

درمان بیماریهای تیروئید

پركاری و كم كاری تیروئید معمولاً به كمك داروها درمان می‌شوند.اگر هورمون تیروئید كمتر از حد نرمال تولید شود (كم كاری تیروئید) می‌توان آن را با استفاده از قرص لووتیروكسین درمان كرد.پركاری تیروئید نیز توسط داروهایی مانند متی‌مازول درمان می شود اما گاهی اوقات ممكن است برای درمان كامل احتیاج به برداشتن غده تیروئید به كمك جراحی داشته باشد.

اگر توده‌ای در تیروئید وجود داشته و یا اینكه به صورت منتشر بزرگ شده باشد پزشك بر اساس معاینات و نتایج آزمایشات درمان را انتخاب می‌‌‌كند.اكثر توده‌های تیروئید خوشخیم بوده و اغلب بوسیله هورمونهای تیروئید سركوب می‌شوند.هدف از این درمان كوچك كردن و از بین بردن توده در مدت زمانی بین 6-3 ماه می‌باشد.اگر توده درحین درمان بزرگتر شود اكثر پزشكان توصیه به جراحی آن می‌كنند و در صورتیكه گزارش نمونه‌برداری سوزنی مطرح كننده سرطان و یا مشكوك به آن باشد جراحی ضروری است.

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید عبارتست از برداشتن همه یا بخشی از غده تیروئید.این عمل در بیمارستان و با بیهوشی كامل انجام می شود.معمولاً لوب یك طرف كه توده دارد همراه با لوب میانی برداشته می شود.در هنگام جراحی از لوب طرف مقابل نمونه برداری شده و در صورتیكه مشكوك به بدخیمی باشد آنهم برداشته می شود.جراح در مورد این احتمال قبل از عمل با شما صحبت خواهد كرد.

بعد از جراحی در محل عمل ممكن است وسیله ای شیلنگ مانند به نام درن قرار داده شود كه مسئول تخلیه خون می باشد.این درن معمولاً ظرف 24 ساعت برداشته می شود.اكثر بیماران یك تا سه روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوند.عوارض بعد از جراحی تیروئید نادر است. بعضی از آنها عبارتند از خونریزی ، گرفتگی صدا ، دشواری بلع ، بی حسی پوست گردن و پائین آمدن كلسیم خون.اكثر عوارض ظرف مدت زمان كوتاهی بهبود می یابند.بیمارانی كه كل غده تیروئیدشان خارج می شود بیشتر در معرض افت كلسیم خون قرار دارند.

بیمارانی كه همه تیروئیدشان خارج می شود نیاز به جایگزینی هورمونهای تیروئید با استفاده از قرصهای هورمونی دارند.برخی هم احتیاج به جایگزینی كلسیم دارند.