تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در چیست

به چه بینی گوشتی و به کدام استخوانی میگوییم؟

ضخامت پوست عامل تعیین کننده بینی استخوانی و گوشتی است. بینی های استخوانی پوستی نازک یا متوسط و بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم هستند. بطور طبیعی پوست نیمه بالایی بینی، یعنی همان قسمتی که استخوان را میپوشاند نازکتر از نیمه پایینی، یعنی ناحیه ای که غضروف را میپوشاند میباشد.

بینی های استخوانی و گوشتی چه خصوصیاتی دارند؟

در بینی های استخوانی بدلیل نازک بودن پوست جزئیات استخوانی از زیر پوست قابل مشاهده است، یعنی ممکن است لبه های استخوان چنانچه قبلا شکسته شده باشد دیده و لمس میگردد، همچنین در نیمه پایینی بدلیل نازک بودن پوست معمولا غضروف ها قوی و مستحکمند و پهنی و یا افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد، در حالیکه در بینی های گوشتی بدلیل کلفت بودن پوست جزییات استخوانی و غضروفی مشاهده نشده و بدلیل سنگینی پوست غضروفها معمولا نازک و ضعیفند. بهمین دلیل هم در این نوع بینی ها سر بینی پهن و افتاده است.

آیا ممکن است بینی های استخوانی و گوشتی با هم اشتباه شوند؟

در اغلب موارد حتی افراد غیر متخصص هم میتوانند این دو نوع بینی را از هم افتراق دهند ولی گاهی اوقات در بینی با پوست نازک غضروفها بسیار قوی بوده و باعث پهن شدن و افتادگی سر بینی و در نتیجه اشتباه با بینی گوشتی میشوند. ولی اگر به مهمترین وجه افتراق این دو نوع یعنی ضخامت پوست توجه گردد کمتر دچار اشتباه میشویم. بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم بوده واگر کمی پوست سر بینی را بین دو انگشت فشار دهیم از سوراخهای ریز آن چربی به بیرون تراوش میکند، در حالیکه در نوع استخوانی این اتفاق نمی افتد.

جراحی بینی استخوانی

نتیجه جراحی در بینی های باصطلاح استخوانی چگونه است؟

تتیجه جراحی بینی استخوانی چیست؟

همانطور که گفته شد بینی های استخوانی دارای پوستی با پوشش نازک و یا متوسط هستند. مزیت پوست آنها این است که کار هنرمندانه روی بافت سخت یعنی استخوان و غضروف بخوبی قابل مشاهده است، بنابراین تغییرات اگر با دقت کامل و درست انجام شود نتیجه بسیار چشمگیر و قابل توجه است. ولب اگر کوچکترین اشکالی وجود داشته باشد، مثلأ لبه یک استخوان کمی تیز باشد براحتی از زیر پوست نازک قابل مشاهده است. برخی جراحان جراحی روی پوستهای نازک را مشکل تر از بینی های گوشتی میدانند.

انتخاب جراح بینی

انتخاب بهترین جراح بینی، یکی از مهم ترین مراحلی است که بیماران برای اطمینان یافتن از نتیجه جراحی، بایستی طی کنند. شما بایستی به سراغ جراحانی بروید که، در این زمینه مهارت ویژه ای دارند، دارای تجربیات قابل توجهی هستند و نتایج درخشانی را نیز در زمینه جراحی بینی دارند.این موضوع فرقی نمی کند که بینی شما استخوانی باشد و یا بینی گوشتی _ غضروفی.

جراح بینی بایستی یک شنونده صبور، و یک مراقب دلسوز باشد. گرچه بسیاری از جراحان بینی در ظاهر می توانند چنین مشخصاتی را داشته باشند، اما از آن جایی که جراحی بینی، جراحی بسیار حساس و ظریفی است، شما بایستی جنبه های علمی و تجربیات پزشک خود را در نظر بگیرید و در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید.

این در حالی است که، کیفیت و نتیجه جراحی بینی استخوانی و یا گوشتی تا حد بسیار زیادی به کیفیت عملکرد جراح بینی در طول جراحی بستگی دارد، در نتیجه، یافتن جراح بینی متخصص و ماهر اغلب کار دشواری است.  متاسفانه، هیچ گونه معیار و روش مطمئنی در انتخاب بهترین جراح بینی وحود ندارد. اما بهترین کار، بررسی اطلاعات و یا مراجعه حضوری به مطب است که باید توسط خود بیمار انجام شود.

افرادی که به دنبال یافتن بهترین جراح بینی هستند، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشند:

  • بررسی سوابق پزشکی جراح
  • در نظر گرفتن مدارک پزشکی جراح
  • بررسی میزان تخصص پزشک
  • مشاهده عکس های قبل و بعد جراحی بیماران
  • کیفیت جلسات مشاوره پیش از جراحی

گرچه انتخاب بهترین جراح بینی، بسیار حائز اهمیت است، اما هیچ جراحی، نمی تواند به طور قطع و صد در صد، ضمانت بهترین نتیجه جراحی بینی را کند. از آن جایی که می دانید، جراحی بینی بر روی بافت های متورم و ناهموار انجام می شود، و همین امر باعث می شود تا صرف نظر از اینکه چه کسی جراحی را انجام داده، بعد از عمل تا حدودی نقص بر روی بینی افراد دیده شود.

بهترین جراح بینی کسی است، که پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، بینی فرد را از تمامی جهات، مانند ارتفاع بینی، وجود قوز، کوچک و یا بزرگ بودن سوراخ های بینی و غیره را مورد بررسی قرار بدهد، و هم چنین سعی در برطرف کردن مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی و غیره داشته باشد.